Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
lazarro
Posty: 228
Rejestracja: 01 sie 2017, 19:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: lazarro »

Jeszcze pytanko dotyczące kart akcji z wizerunkiem liderów, odnoszących się do fazy przydziału.
Przykład:
Karta akcji z wizerunkiem Lando Calrissiana której można użyć w trakcie przydziału. Treść karty mniej więcej jest taka "Umieść lidera przypisanego do tej karty w dowolnym układzie".
Rozumiem, że Lando "wyskakuje" z puli liderów przed fazą dowodzenia tzn przed wykonywaniem misji.
Czy może być tak, że każdą kartę akcji traktujemy jako bonusik do kart misji tzn. przydzielam lidera Lando Calrissian do misji i wykorzystuję jednocześnie kartę akcji czyli wykonuję małe combo?
Awatar użytkownika
Perf
Posty: 189
Rejestracja: 28 sty 2011, 01:48
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 47 times
Been thanked: 37 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Perf »

lazarro pisze:Jeszcze pytanko dotyczące kart akcji z wizerunkiem liderów, odnoszących się do fazy przydziału.
Przykład:
Karta akcji z wizerunkiem Lando Calrissiana której można użyć w trakcie przydziału. Treść karty mniej więcej jest taka "Umieść lidera przypisanego do tej karty w dowolnym układzie".
Rozumiem, że Lando "wyskakuje" z puli liderów przed fazą dowodzenia tzn przed wykonywaniem misji.
Czy może być tak, że każdą kartę akcji traktujemy jako bonusik do kart misji tzn. przydzielam lidera Lando Calrissian do misji i wykorzystuję jednocześnie kartę akcji czyli wykonuję małe combo?
Instrukcja precyzuje, że karty akcji typu "Assignment" mogą być zagrywane zamiast przydzielania lidera do misji.

Nie mówiąc o tym, że jednym z kroków przydzielania lidera do misji jest wzięcie go z puli, zatem skoro już jest na planszy, nie może być przydzielony do misji. Chyba że jeszcze w fazie przydziałów użyjemy zdolności która "wraca" lidera z planszy do puli (póki co mamy jedną taką: "Track Them" z rozszerzenia).
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: tejot »

Dobra - przekopałem się przez cały wątek i narobiłem notatek :D
Pozostały tylko pojedyncze kwestie, bo lista moich pierwotnych pytań po tej lekturze diametralnie zmalała.
Po kolei więc:

1. Sytuacja w której Rebelia ma ujawnioną Bazę, przetrwała atak Imperium ale nie ma już liderów w puli. Jedynego lidera jakiego ma to lider przypisany do Gwałtownej Mobilizacji (w fazie przydziału). Imperium ma natomiast jeszcze liderów w puli oraz tych przypisanych do misji. Czy w takiej sytuacji:
a) gracz Rebelii chcąc rozpatrzyć kartę misji Gwałt. Mob. musi czekać aż Imperium zagra wszystkie swoje ruchy (misje i ew. aktywacje ukladów)? Oznaczałoby to, że w tej sytuacji Rebelia niejako pasuje ale z jedną misja jest zawieszona do końca ruchów / misji Imperium?
b) gracz Rebelii musi od razu odsłonić kartę misji Gwałt. Mob. i pokazać że będzie wykonywał przeniesienie bazy, ale dopiero po ruchach Imperium? (czyli Imperium będzie wiedziało, że na koniec tury gracz Rebelii może próbowac przenieść bazę)

2. Do misji przydzielony jest lider "X" i "y" - misja jest wykonywana w układzie, w którym był już lider "z". Rozumiem, że do powodzenia misji liczą się zarówno liderzy "x" i "y" jak i lider "z"?

3. Pytanie zadane już wcześniej ,ale nie było na nie odpowiedzi. Dotyczy Gwiazdy Śmierci.
A mianowicie jak wyglada sprawa zwyciestwa? chodzi mi o to iz GS po uzyciu superlasera niszczy uklad, ale nie niszczy jednostek floty kosmicznej, ktore sie tam znajduja - wiec jak to sie ma do bazy rebelii. Czy jest to tak, że załóżmy jesli baza rebelii jest utajniona i w tym ukladzie pojawi sie GS i powiedzmy gracz imperium uzyje " na chybil trafil" superlasera niszczy uklad gra sie konczy bo wszystko bylo ukryte lacznie z jednostakami floty ( shcowane w podziemnych hangarach :) ), a w momencie gdy baza jest odkryta wlatuje GS niszczy planete wraz z jednostkami naziemnymi, ale flote musi jeszcze zniszczyc w kolejnych fazach walki kosmicznej - abyd doprowadzic do calkowitego zniszczenia jednostek w tym ukladzie.
Chętnie się dowiem jaka jest odpowiedź.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Yavi »

tejot pisze:Dobra - przekopałem się przez cały wątek i narobiłem notatek :D
Pozostały tylko pojedyncze kwestie, bo lista moich pierwotnych pytań po tej lekturze diametralnie zmalała.
Po kolei więc:

1. Sytuacja w której Rebelia ma ujawnioną Bazę, przetrwała atak Imperium ale nie ma już liderów w puli. Jedynego lidera jakiego ma to lider przypisany do Gwałtownej Mobilizacji (w fazie przydziału). Imperium ma natomiast jeszcze liderów w puli oraz tych przypisanych do misji. Czy w takiej sytuacji:
a) gracz Rebelii chcąc rozpatrzyć kartę misji Gwałt. Mob. musi czekać aż Imperium zagra wszystkie swoje ruchy (misje i ew. aktywacje ukladów)? Oznaczałoby to, że w tej sytuacji Rebelia niejako pasuje ale z jedną misja jest zawieszona do końca ruchów / misji Imperium?
b) gracz Rebelii musi od razu odsłonić kartę misji Gwałt. Mob. i pokazać że będzie wykonywał przeniesienie bazy, ale dopiero po ruchach Imperium? (czyli Imperium będzie wiedziało, że na koniec tury gracz Rebelii może próbowac przenieść bazę)

2. Do misji przydzielony jest lider "X" i "y" - misja jest wykonywana w układzie, w którym był już lider "z". Rozumiem, że do powodzenia misji liczą się zarówno liderzy "x" i "y" jak i lider "z"?

3. Pytanie zadane już wcześniej ,ale nie było na nie odpowiedzi. Dotyczy Gwiazdy Śmierci.
A mianowicie jak wyglada sprawa zwyciestwa? chodzi mi o to iz GS po uzyciu superlasera niszczy uklad, ale nie niszczy jednostek floty kosmicznej, ktore sie tam znajduja - wiec jak to sie ma do bazy rebelii. Czy jest to tak, że załóżmy jesli baza rebelii jest utajniona i w tym ukladzie pojawi sie GS i powiedzmy gracz imperium uzyje " na chybil trafil" superlasera niszczy uklad gra sie konczy bo wszystko bylo ukryte lacznie z jednostakami floty ( shcowane w podziemnych hangarach :) ), a w momencie gdy baza jest odkryta wlatuje GS niszczy planete wraz z jednostkami naziemnymi, ale flote musi jeszcze zniszczyc w kolejnych fazach walki kosmicznej - abyd doprowadzic do calkowitego zniszczenia jednostek w tym ukladzie.
Chętnie się dowiem jaka jest odpowiedź.
1. Opcja b - Mobilizację odsłaniasz, jak każdą inną misję. Tyle że odpala się dopiero pod koniec fazy akcji.
2. Tak, liczą się wszyscy liderzy, tak samo przeciwnik blokuje też tymi, którzy już tam stoją.
3. Zniszczenie układu bazy Rebelii to wygrana Imperium.
Q: If the Imperial player uses the “Superlaser Online” card to
destroy the Rebel base while is still hidden, does the Imperial
player win the game?
A: Yes.
Przy okazji zareklamuję grupę Gry planszowe - pytania o zasady na Facebooku ;).
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: raj »

ad 2) Wyjątkiem jest sytuacja gdy dany lider jest uwięziony, chyba, że dana misja dotyczy go bezpośrednio (uwolnienie, przesłuchanie)
ad 3) Jeżeli baza była ukryta w chwili ostrzelania superlaserem to rebelia przegrywa, chyba że poza bazą w tym systemie były okręty (patrz dalej). Jeżeli baza była ujawniona i w kosmosie są okręty, to musza zostać zniszczone aby Imperium wygrało.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: sqb1978 »

Hej, orientuje sie ktoś czy FAQ do Rebelii zostało przetłumaczone na język polski?
Awatar użytkownika
Szpak
Posty: 246
Rejestracja: 31 maja 2012, 11:50
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Szpak »

Mam dwa pytania:

1. Rebelia: Limit budowy jednostek na układ wynosi 2, co jednak w sytuacji, gdy wszystko rozstawiłem i mam jeszcze jednostki "nadprogramowe" (było ich np. dużo w kolejce z poprzednich rund) - czy nie są wystawiane? Czy np. wystawiane w bazie rebelii?
2. Rebelia: plany gwiazdy śmierci - co w sytuacji gdy w układzie jest tylko gwiazda śmierci i X-wingi, czy mogę zagrywać kartę planów non-stop póki mam chociać jednego x-winga?
Moja kolekcja: http://bit.ly/2dJgLM3
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: mat_eyo »

Enigmatic pisze: 20 kwie 2018, 09:59 1. Rebelia: Limit budowy jednostek na układ wynosi 2, co jednak w sytuacji, gdy wszystko rozstawiłem i mam jeszcze jednostki "nadprogramowe" (było ich np. dużo w kolejce z poprzednich rund) - czy nie są wystawiane? Czy np. wystawiane w bazie rebelii?
KKZ, strona 13, Wystawianie jednostek:
"Jeśli gracz nie może (lub nie chce) wystawić niektórych ze swoich jednostek, umieszcza je z powrotem na polu 1 swojej kolejki budowy."
Enigmatic pisze: 20 kwie 2018, 09:59 2. Rebelia: plany gwiazdy śmierci - co w sytuacji gdy w układzie jest tylko gwiazda śmierci i X-wingi, czy mogę zagrywać kartę planów non-stop póki mam chociać jednego x-winga?
Tak, ale pamiętaj, że Gwiazda Śmierci się broni.
Awatar użytkownika
Szpak
Posty: 246
Rejestracja: 31 maja 2012, 11:50
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Szpak »

Dzięki za odp.! Tak, wiem, że gwiazda się broni, ale rzuca jedynie czerwonymi koścmi i jest jest nimi tak łatwo trafić X-winga :D
Moja kolekcja: http://bit.ly/2dJgLM3
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: mat_eyo »

Enigmatic pisze: 20 kwie 2018, 11:03 Dzięki za odp.! Tak, wiem, że gwiazda się broni, ale rzuca jedynie czerwonymi koścmi i jest jest nimi tak łatwo trafić X-winga :D
Tak, ale pamiętaj, że może wyrzucić miecze świetlne, dzięki czemu dociąga kartę, a tam np. "Zadaj jedno uszkodzenie" ;) Sytuacja jest jasna, jeśli jest to Gwiazda Śmierci w Budowie, bo ona nie broni się w ogóle. Jeśli jednak przeciwnik zostawił ją niebronioną, to zasłużył sobie na autosukces "Planów Gwiazdy Śmierci" :D
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Casiliasplp »

Cześć mam pytanko.
Gdy wysyłam na planetę postać na której jest już jakaś postać moja sumuje zdolności tych postaci ?
powiedzmy że na 1 planecie jest 2 moich bohaterów i 1 przeciwnika. Gdy wysyłam tam jeszcze jedną postać powiedzmy uratować jedną z tych pierwszych i przeciwnik też wyśle tam postać.
Ja sumuje umiejętności 2 postaci i mój przeciwnik też 2 ( ta jedna to jest przechwycona nic nie robi ? )

Dziękuje za odpowiedz.
Hala Madrid
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Yavi »

Casiliasplp pisze: 01 cze 2018, 23:09 Cześć mam pytanko.
Gdy wysyłam na planetę postać na której jest już jakaś postać moja sumuje zdolności tych postaci ?
powiedzmy że na 1 planecie jest 2 moich bohaterów i 1 przeciwnika. Gdy wysyłam tam jeszcze jedną postać powiedzmy uratować jedną z tych pierwszych i przeciwnik też wyśle tam postać.
Ja sumuje umiejętności 2 postaci i mój przeciwnik też 2 ( ta jedna to jest przechwycona nic nie robi ? )

Dziękuje za odpowiedz.
Tak, rzucasz za wszystkie symbole danej zdolności, mając kilku bohaterów sumujesz ich zdolności. Pamiętaj, że maksymalnie można rzucić 10 kostkami.
Pochwycony lider nie rzuca, chyba że w obronie własnej (jeśli misja przeciwnika jest podejmowana przeciw niemu).
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Plany gwiazdy śmierci

Post autor: czeczot »

Karta celu „Plany gwiazdy śmierci” jeśli po walce kosmicznej mam co najmniej jeden myśliwiec rzucam 3 kośćmi. Jak wypadnie „wybuch” zagrywam kartę i niszczę gwiazdę śmierci. Czy mogę rzucać zielonymi z dodatku „imperium u władzy”? Na zielonych kościach są 2 „wybuchy” a karta jest z podstawki stad moje wątpliwości. O wiele łatwiej o sukces.
Ostatnio zmieniony 16 cze 2018, 20:15 przez czeczot, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Plany gwiazdy śmierci

Post autor: kastration »

czeczot pisze: 16 cze 2018, 19:40 Karta celu „Plany gwiazdy śmierci” jeśli po walce kosmicznej mam co najmniej jeden myśliwiec rzuca 3 kośćmi. Jak wypadnie „wybuch” zagryzam kartę i niszczę gwiazdę śmierci. Czy mogę rzucać zielonymi z dodatku „imperium u władzy”? Na zielonych kościach są 2 „wybuszy” a karta jest z podstawki stad moje wątpliwości. O wiele łatwiej o sukces.
Niestety, byłoby za łatwo.

https://boardgamegeek.com/thread/184886 ... r-plans-ob

Czyli zielone kości się nie liczą. Ale to dość "z duchem gry".
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
JasieQ
Posty: 2
Rejestracja: 21 cze 2018, 12:14

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: JasieQ »

Mam pytanie co do nowych zasad walki - jak dokładnie teraz działa taktyka liderów? Nie rozumiem zapisu w instrukcji, wiem że mogę przerzucać kostki, ale mogę to zrobić raz w bitwie kosmicznej i raz w naziemnej, czy co rundę mogę przerzucać?
Awatar użytkownika
Dejw87
Posty: 110
Rejestracja: 24 lis 2016, 12:56
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Dejw87 »

"Każda kość może zostać przerzucona przy pomocy wartości taktyki raz na atak."
Awatar użytkownika
lou
Posty: 153
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 27 times
Been thanked: 34 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: lou »

W każdej rundzie możesz raz przerzucić tyle kości na ile pozwala lider (na każdym teatrze działań)
"Humans need fantasy to be human. "
— Terry Pratchett
moje gry
Kajak
Posty: 175
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 97 times
Been thanked: 34 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Kajak »

W dodatku jest tak że dzięki wynikowi specjalnemu ( no te mieczyki świetlne) mogę anulować obrażenie, ale jak ich jeszcze nie mam ( bo jestem atakujący) to czy mogę je sobie zachować na atak obrońcy?
maciuch
Posty: 14
Rejestracja: 30 maja 2018, 16:21

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: maciuch »

Gram od niedawna, więc poczekaj, aż ktoś bardziej doświadczony zweryfikuje to co napiszę :)

Pomimo tego, że jednostki teoretycznie strzelają równocześnie (dlatego nawet jednostka zniszczona w pierwszym ataku może jeszcze oddać swój strzał) nie możesz zachować "mieczy" na później, tak aby anulować obrażenia, które dopiero się pojawią. Przynajmniej tak twierdzą wszelkie interpretacje zasad, do których się dogrzebałem.

Wygląda to na lekkie przesunięcie balansu w kierunku faworyzowania strony broniącej się, oraz dzięki temu wagi nabierają karty taktyki pozwalające na zmianę kolejności graczy podczas ataku.
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: wis »

Kajak pisze: 09 lip 2018, 21:23 W dodatku jest tak że dzięki wynikowi specjalnemu ( no te mieczyki świetlne) mogę anulować obrażenie, ale jak ich jeszcze nie mam ( bo jestem atakujący) to czy mogę je sobie zachować na atak obrońcy?
Nie możesz - dlatego atakujący ma pod górkę.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Kajak
Posty: 175
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 97 times
Been thanked: 34 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Kajak »

Podrążę temat dalej.
W następnych rundach jeżeli będę miał uszkodzenia z poprzednich ,będę mógł się ich pozbyć przy pomocy tychże "mieczyków"?
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Kosternik »

Tak.
Moja mała kolekcja, a myślę o...
zizek
Posty: 30
Rejestracja: 04 lut 2017, 21:51
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: zizek »

Mam pytanie odnośnie postępowania w czasie walki jeśli na planecie Rebelii znajduje się generator osłon. Zdolność tej budowli mówi, że "na początku każdego kroku bitwy naziemnej dobierz jedną kartę taktyki naziemnej". Zasady wprowadzające w części "Walka" podają zaś, że bitwa naziemna składa się z następujących kroków:
1. rzut kośćmi
2. akcje walki
3. przydzielenie uszkodzeń
4. zablokowanie uszkodzeń
5. zniszczenie jednostek
Jeśli zatem na każdy krok tej walki gracz Rebelii może dobrać jedną kartę to po pierwszej rundzie walki będzie miał 5 dodatkowych kart taktyki naziemnej i zniszczenie jego jednostek przez Imperium staje się bardzo mało prawdopodobne. A jeśli taki generator osłon stoi w bazie Rebelii to Imperium praktycznie nie ma szans na wygraną.
No chyba że zdolność tej budowli odnosi się do innych "kroków bitwy" ale zatem jakich?
Może to ktoś klarownie wyjaśnić?
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: wis »

Raz na rundę walki, nie co każdy krok tej rundy.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 254
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 48 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Col. Frost »

Rozwijając wypowiedź poprzednika: raz na rundę, na początku walki naziemnej, czyli przed rzutem kośćmi. Zapis z instrukcji należy rozumieć "na początku każdego kroku: bitwa naziemna" (bitwa składa się z kroków: bitwa kosmiczna, bitwa naziemna, odwrót, nowa runda)
ODPOWIEDZ