Star Wars Rebellion - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Ober
Posty: 1
Rejestracja: 19 lut 2020, 15:53

Re: Star Wars: Rebellion / Rebelia (Corey Konieczka)

Post autor: Ober »

Witam głupie pytanie Ale właśnie grałem w 1 rozgrywkę tej gry :D mój kolega wszedł mi na układ gdzie miałem bazę rebelii wygrał walkę naziemną A ja kosmiczną tu pojawia się pytanie czy w takim wypadku on wygrał grę czy nadal gramy dalej? Na początku fazy dowodzenia użyłem karty gwałtowna mobilizacja która jest wykonywana na koniec tej fazy 2 . I pytanie mogę teraz przenieść bazę jeśli mam 1 jednostke kosmiczna A imperium ma jednostki naziemne czy to już koniec i mimo to imperium wygrało ?
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 264
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Star Wars: Rebellion / Rebelia (Corey Konieczka)

Post autor: miszczu666 »

Ober pisze: 23 lut 2020, 21:51 Witam głupie pytanie Ale właśnie grałem w 1 rozgrywkę tej gry :D mój kolega wszedł mi na układ gdzie miałem bazę rebelii wygrał walkę naziemną A ja kosmiczną tu pojawia się pytanie czy w takim wypadku on wygrał grę czy nadal gramy dalej? Na początku fazy dowodzenia użyłem karty gwałtowna mobilizacja która jest wykonywana na koniec tej fazy 2 . I pytanie mogę teraz przenieść bazę jeśli mam 1 jednostke kosmiczna A imperium ma jednostki naziemne czy to już koniec i mimo to imperium wygrało ?
Instrukcja, pierwsze zdanie w sekcji "Zwycięstwo". Istotne rzeczy pogrubiłem.
"Gracz Imperium natychmiast wygrywa grę, kiedy podbije układ, w którym znajduje się baza Rebelii (w danym układzie będzie znajdowała się co najmniej jedna jednostka imperialna i nie będzie tam żadnych jednostek rebelianckich)."

Dodam jeszcze, że układ to zarówno przestrzeń kosmiczna, jak i planeta.
Co za tym idzie, jeśli zostałby nawet 1 X-Wing rebelii, to Imperium jeszcze nie może cieszyć się zwycięstwem. Więc możesz jeszcze założyć nową bazę.
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Star Wars: Rebellion / Rebelia (Corey Konieczka)

Post autor: Leszy2 »

miszczu666 pisze: 24 lut 2020, 01:24
Ober pisze: 23 lut 2020, 21:51 Witam głupie pytanie Ale właśnie grałem w 1 rozgrywkę tej gry :D mój kolega wszedł mi na układ gdzie miałem bazę rebelii wygrał walkę naziemną A ja kosmiczną tu pojawia się pytanie czy w takim wypadku on wygrał grę czy nadal gramy dalej? Na początku fazy dowodzenia użyłem karty gwałtowna mobilizacja która jest wykonywana na koniec tej fazy 2 . I pytanie mogę teraz przenieść bazę jeśli mam 1 jednostke kosmiczna A imperium ma jednostki naziemne czy to już koniec i mimo to imperium wygrało ?
Instrukcja, pierwsze zdanie w sekcji "Zwycięstwo". Istotne rzeczy pogrubiłem.
"Gracz Imperium natychmiast wygrywa grę, kiedy podbije układ, w którym znajduje się baza Rebelii (w danym układzie będzie znajdowała się co najmniej jedna jednostka imperialna i nie będzie tam żadnych jednostek rebelianckich)."

Dodam jeszcze, że układ to zarówno przestrzeń kosmiczna, jak i planeta.
Co za tym idzie, jeśli zostałby nawet 1 X-Wing rebelii, to Imperium jeszcze nie może cieszyć się zwycięstwem. Więc możesz jeszcze założyć nową bazę.
Ja w nawiązaniu do powyższego.
Jeśli natomiast ja wygrałem walkę naziemną w oblężonej i gwałtownie mobilizowanej do ewakuacji Bazie Rebeli i mam na koniec rundy walki kosmicznej jednego x-winga to czy mogę nim uciec (odwrót), porzucając jednostki naziemne i założyć nową Bazę?
Awatar użytkownika
Perf
Posty: 189
Rejestracja: 28 sty 2011, 01:48
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 47 times
Been thanked: 37 times

Re: Star Wars: Rebellion / Rebelia (Corey Konieczka)

Post autor: Perf »

Leszy2 pisze: 09 mar 2020, 15:00
miszczu666 pisze: 24 lut 2020, 01:24
Ober pisze: 23 lut 2020, 21:51 Witam głupie pytanie Ale właśnie grałem w 1 rozgrywkę tej gry :D mój kolega wszedł mi na układ gdzie miałem bazę rebelii wygrał walkę naziemną A ja kosmiczną tu pojawia się pytanie czy w takim wypadku on wygrał grę czy nadal gramy dalej? Na początku fazy dowodzenia użyłem karty gwałtowna mobilizacja która jest wykonywana na koniec tej fazy 2 . I pytanie mogę teraz przenieść bazę jeśli mam 1 jednostke kosmiczna A imperium ma jednostki naziemne czy to już koniec i mimo to imperium wygrało ?
Instrukcja, pierwsze zdanie w sekcji "Zwycięstwo". Istotne rzeczy pogrubiłem.
"Gracz Imperium natychmiast wygrywa grę, kiedy podbije układ, w którym znajduje się baza Rebelii (w danym układzie będzie znajdowała się co najmniej jedna jednostka imperialna i nie będzie tam żadnych jednostek rebelianckich)."

Dodam jeszcze, że układ to zarówno przestrzeń kosmiczna, jak i planeta.
Co za tym idzie, jeśli zostałby nawet 1 X-Wing rebelii, to Imperium jeszcze nie może cieszyć się zwycięstwem. Więc możesz jeszcze założyć nową bazę.
Ja w nawiązaniu do powyższego.
Jeśli natomiast ja wygrałem walkę naziemną w oblężonej i gwałtownie mobilizowanej do ewakuacji Bazie Rebeli i mam na koniec rundy walki kosmicznej jednego x-winga to czy mogę nim uciec (odwrót), porzucając jednostki naziemne i założyć nową Bazę?
Tak, w trakcie walki/bitwy jednostki Rebelii mogą wykonać odwrót zgodnie ze standardowymi zasadami odwrotu. Niczego nie zmienia tu fakt, że odbywa to w ujawnionej (revealed) bazie.

Teoretycznie Rebelia ma prawo wykonać nawet taki odwrót, który spowoduje natychmiastową wygraną Imperium. :)
Piotruposz
Posty: 13
Rejestracja: 14 sty 2020, 02:33

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Piotruposz »

Proszę, wyjaśnijcie mi działanie tej karty :)

Obrazek
myszons
Posty: 73
Rejestracja: 29 kwie 2017, 23:14
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: myszons »

Piotruposz pisze: 22 mar 2020, 17:44 Proszę, wyjaśnijcie mi działanie tej karty :)

Obrazek
Rozdział "Znaczniki" w instrukcji do dodatku.
Spoiler:
Piotruposz
Posty: 13
Rejestracja: 14 sty 2020, 02:33

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Piotruposz »

Dzięki za wklejenie instrukcji, którą czytałem. Prosiłem o wyjaśnienie działania konkretnej karty, a nie mechanizmu znaczników celów. Nie rozumiem, dlaczego treść karty mówi, aby położyć 1 znacznik w 2 układach. Nie potrafię tego poprawnie zinterpretować :)
Awatar użytkownika
Perf
Posty: 189
Rejestracja: 28 sty 2011, 01:48
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 47 times
Been thanked: 37 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Perf »

Polskie tłumaczenie nie jest najfortunniejsze: po prostu Imperium kładzie po 1 znaczniku w 2 różnych układach.

Od tego momentu za usunięcie każdego z nich Rebelia otrzymuje po 1 punkcie reputacji. Zatem w interesie Rebelii leży ich usunięcie, a w interesie Imperium - chronienie ich przed usunięciem.
mRGreg
Posty: 21
Rejestracja: 13 sty 2019, 20:53

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: mRGreg »

Witam

Zaczęliśmy ostatnio przygodę z Rebelią, jesteśmy po 2 testowych partiach, pojawiło się kilka wątpliwości w trakcie rozgrywki. Prześledziłem cały ten temat,jednak często pojawiają się sprzeczne informacje i mam chyba jeszcze większy mętlik w głowie, niż zanim go przeczytałem :) bardzo prosiłbym o wypowiedź doświadczonych graczy, widzę, że bardzo często udzielały się tu osoby, które "dawno grały i mogą nie pamiętać" lub "wydaje im się", a to tylko bardziej komplikuje sprawę.

1 - Jak działa blokowanie misji liderami jeśli w układzie znajduję się już jakiś lider? załóżmy, że robiłem wcześniej misję w jakimś układzie i mam już tam lidera, teraz przeciwnik chce tam wykonać misję, czy muszę tam dołożyć następnego lidera który będzie blokował? czy automatycznie blokuje ją ten poprzedni, którym wcześniej wykonywałem tam misje?
2 - Najbardziej nurtująca mnie kwestia, w której widziałem najwięcej sprzecznych odpowiedzi, czyli walka i zagrywanie kart, mam powiedzmy 3 karty taktyki powietrznej, rzucam kości, i co dalej? Przydzielam najpierw obrażenia z kości, a później z kart? ile kart mogę w tym momencie zagrać? czy przeciwnik "kontruje" od razu moje karty swoimi kartami czy czeka na swój rzut i dopiero później? Bardzo byłbym wdzięczny za łopatologiczne wyjaśnienie jak działa walka krok po kroku.
3 - Jak działa przenoszenie bazy, jeśli gracz imperium odkryje bazę rebelii rozpoczyna się walka, ale co dzieje się po walce?. Kiedy zagrywam kartę gwałtowna mobilizacja? skoro karty misji zagrywa się na samym początku rundy, skąd mam wiedzieć, że akurat w tej rundzie gracz imperium mnie odkryje? W instrukcji jest napisane, że nowa baza jest całkiem "goła" bez żadnych wojsk, rozumiem, że jeśli gracz imperium znajdzie ją zanim dołożę tam jednostki, to przegrywam? czy mogę jeszcze dołożyć tam swoje jeśli jest taka możliwość? Przy zakładaniu nowej bazy wybieram kartę z 4 wierzchnich kart z talii sond, a co jeśli na wszystkich 4 są jednostki gracza imperium?

Na razie tyle, z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i wyrozumiałość dla nooba :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Col. Frost »

Po prawdzie dawno nie grałem, ale w sumie grałem już tak wiele razy, że nic mi się nie wydaje ;)
mRGreg pisze: 08 kwie 2020, 13:211 - Jak działa blokowanie misji liderami jeśli w układzie znajduję się już jakiś lider? załóżmy, że robiłem wcześniej misję w jakimś układzie i mam już tam lidera, teraz przeciwnik chce tam wykonać misję, czy muszę tam dołożyć następnego lidera który będzie blokował? czy automatycznie blokuje ją ten poprzedni, którym wcześniej wykonywałem tam misje?
Blokuje ją już ten poprzedni, ale nic nie stoi na przeszkodzie byś dołożył tam swojego z puli, by zwiększyć szanse na zablokowanie misji. Ale działa to w dwie strony. Jeśli w systemie znajduje się lider gracza, który wykonuje misję, może mu pomóc w jej wykonaniu. Generalnie na potrzeby rozstrzygnięcia czy misja się udała czy została zablokowana zlicza się umiejętności wszystkich liderów znajdujących się w danym systemie, oprócz tych pochwyconych, bez względu na to kiedy i w jaki sposób się w nim znaleźli, chyba że na karcie misji napisano inaczej.

Poza tym ciekawostka. Jeśli w systemie znajduje się lider, który nie ma odpowiednich umiejętności do blokowania misji lub dołożysz tam takiego z puli i będzie to Twój jedyny lider w tym systemie, to blokowanie również ma miejsce, a przeciwnik musi rzucić kośćmi na jej powodzenie. Jeśli nie uzyska ani jednego sukcesu, wówczas misja się nie udaje (remis 0:0, a przy remisach misje się nie udają).
mRGreg pisze: 08 kwie 2020, 13:212 - Najbardziej nurtująca mnie kwestia, w której widziałem najwięcej sprzecznych odpowiedzi, czyli walka i zagrywanie kart, mam powiedzmy 3 karty taktyki powietrznej, rzucam kości, i co dalej? Przydzielam najpierw obrażenia z kości, a później z kart? ile kart mogę w tym momencie zagrać? czy przeciwnik "kontruje" od razu moje karty swoimi kartami czy czeka na swój rzut i dopiero później? Bardzo byłbym wdzięczny za łopatologiczne wyjaśnienie jak działa walka krok po kroku.
Być może widziałeś sprzeczne informacje, bo część pytań dotyczyło dodatku, a tam jest nowy system walki? ;) Co do twojego pytania w podstawce wygląda to tak:
1) Rzut kośćmi.
2) Dobieranie i zagrywanie kart taktyki. Możesz zagrać dowolną liczbę kart pod warunkiem spełnienia wymagań, czyli w przypadku kart z symbolem skrzyżowanych mieczy świetlnych, musisz mieć identyczny wynik na kości.
3) Przydzielanie uszkodzeń. Zliczasz wszystkie trafienia z kości i kart, po czym przydzielasz je statkom przeciwnika według własnej woli. Często opłaca się przydzielić danemu statkowi więcej uszkodzeń niż ma wytrzymałości.
4) Blokowanie uszkodzeń. W tym momencie przeciwnik zagrywa karty taktyki (o ile jakieś ma), które blokują trafienia.
5) Niszczenie jednostek. Jeśli jakieś statki mają tyle lub więcej trafień co wytrzymałości zostają zniszczone. Oczywiście jeśli to Ty pierwszy rzucałeś kośćmi, zniszczone jednostki przeciwnika jeszcze będą się liczyć na potrzebę jego rzutu. Potem należy zdjąć je z planszy.
Następnie role się odwracają, potem to samo w bitwie naziemnej itd.
mRGreg pisze: 08 kwie 2020, 13:213 - Jak działa przenoszenie bazy,
Tak wiele pytań w tym jednym punkcie, że pozwoliłem sobie to rozbić na części ;)
mRGreg pisze: 08 kwie 2020, 13:21jeśli gracz imperium odkryje bazę rebelii rozpoczyna się walka, ale co dzieje się po walce?.
To zależy od wyniku walki. Jeśli Imperium wygra w kosmosie i na lądzie, koniec gry, Rebelia przegrywa. Jeśli Imperium się wycofa bądź Rebelia wygra chociaż w jednym z teatrów, można na koniec rundy normalnie przeprowadzić przeniesienie bazy.
mRGreg pisze: 08 kwie 2020, 13:21Kiedy zagrywam kartę gwałtowna mobilizacja? skoro karty misji zagrywa się na samym początku rundy, skąd mam wiedzieć, że akurat w tej rundzie gracz imperium mnie odkryje?
Nie możesz tego wiedzieć, możesz się jedynie tego spodziewać patrząc na układ sił na planszy. Jednakże dla zagrania karty nie ma to żadnego znaczenia, ona nie ma wymogu, że baza musi być ukryta. Kartę zagrywasz podczas swojej tury i czekasz do zakończenia ruchów przez obu graczy. Jeśli baza przetrwa do tego momentu, przenosisz ją. W momencie, gdy baza jest odkryta, nie możesz jedynie wykonać pkt. 1 z karty Gwałtownej mobilizacji, czyli przenieść 5 jednostek do bazy.
mRGreg pisze: 08 kwie 2020, 13:21W instrukcji jest napisane, że nowa baza jest całkiem "goła" bez żadnych wojsk, rozumiem, że jeśli gracz imperium znajdzie ją zanim dołożę tam jednostki, to przegrywam?
Tak. Lecz zwróć uwagę, że zanim dojdzie do ruchu Imperium, masz szansę wstawić tam jednostki z toru budowy. Poza tym istnieje możliwość, że przeniesiesz bazę do systemu, w którym masz już własne jednostki. Wówczas fizycznie nie będą znajdowały się one w bazie (chyba że je tam przeniesiesz ruchem), ale gdy Imperium zawita do systemu, wezmą udział w jej obronie.
mRGreg pisze: 08 kwie 2020, 13:21czy mogę jeszcze dołożyć tam swoje jeśli jest taka możliwość?
Jeśli masz na myśli wstawianie tam jednostek z toru budowy na koniec fazy uzupełnień lub dołożenie tam jednostek za pomocą zwykłego ruchu w kolejnej już rundzie to oczywiście jest to możliwe. Jeśli zaś chodzi Ci o wstawianie jednostek w momencie przenoszenia bazy, wówczas nie ma takiej możliwości.
mRGreg pisze: 08 kwie 2020, 13:21Przy zakładaniu nowej bazy wybieram kartę z 4 wierzchnich kart z talii sond, a co jeśli na wszystkich 4 są jednostki gracza imperium?
Wówczas przenoszenie bazy się nie powiodło. Wtasowujesz karty z powrotem do talii sond, a poza tym nic się nie dzieje.
mRGreg
Posty: 21
Rejestracja: 13 sty 2019, 20:53

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: mRGreg »

Wielkie dzięki, sporo wątpliwości się rozwiało, jednak muszę jeszcze dopytać o te kwestie :)
Col. Frost pisze: 09 kwie 2020, 16:14 Po prawdzie dawno nie grałem, ale w sumie grałem już tak wiele razy, że nic mi się nie wydaje ;)

3) Przydzielanie uszkodzeń. Zliczasz wszystkie trafienia z kości i kart, po czym przydzielasz je statkom przeciwnika według własnej woli. Często opłaca się przydzielić danemu statkowi więcej uszkodzeń niż ma wytrzymałości.
Czyli mogę np zagrać w jednym ataku powiedzmy trzy karty walki od razu? czy tylko jedną w jednej turze? w instrukcji jest napisane "Po rzucie kośćmi gracz wykonuje dowolną liczbę akcji walki. Akcje te wykonywane są pojedynczo" dlatego tak się przy tym zakręciłem :)
mRGreg pisze: 08 kwie 2020, 13:21jeśli gracz imperium odkryje bazę rebelii rozpoczyna się walka, ale co dzieje się po walce?.
Col. Frost pisze: 09 kwie 2020, 16:14To zależy od wyniku walki. Jeśli Imperium wygra w kosmosie i na lądzie, koniec gry, Rebelia przegrywa. Jeśli Imperium się wycofa bądź Rebelia wygra chociaż w jednym z teatrów, można na koniec rundy normalnie przeprowadzić przeniesienie bazy.
Myślałem, że jedyną opcją przeniesienia bazy, to ta za pomocą karty misji? czyli jeśli moja baza nadal się trzyma po walce, to po prostu biorę 4 karty sond i wybieram którąś z nich? bez zagrywania jakichkolwiek kart misji?
mRGreg pisze: 08 kwie 2020, 13:21Przy zakładaniu nowej bazy wybieram kartę z 4 wierzchnich kart z talii sond, a co jeśli na wszystkich 4 są jednostki gracza imperium?
Col. Frost pisze: 09 kwie 2020, 16:14Wówczas przenoszenie bazy się nie powiodło. Wtasowujesz karty z powrotem do talii sond, a poza tym nic się nie dzieje.
Czyli moja baza pozostaje odkryta i muszę czekać do następnej tury, żeby znowu spróbować ją przenieść?
Wybacz, że tak drążę ten temat, ale chciałbym mieć pewność, że gramy poprawnie, bo dawno mi się żadna gra tak nie spodobała :)
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Col. Frost »

mRGreg pisze: 09 kwie 2020, 23:14Czyli mogę np zagrać w jednym ataku powiedzmy trzy karty walki od razu? czy tylko jedną w jednej turze? w instrukcji jest napisane "Po rzucie kośćmi gracz wykonuje dowolną liczbę akcji walki. Akcje te wykonywane są pojedynczo" dlatego tak się przy tym zakręciłem :)
Możesz. W tym zapisie chodzi chyba głównie o to, że możesz np. najpierw zagrać jakąś kartę, potem dobrać, potem znów zagrać itd. W każdym razie w liczbie wykonywanych akcji ograniczają Cię tylko kości z wynikami skrzyżowanych mieczy i liczba posiadanych kart.
mRGreg pisze: 08 kwie 2020, 13:21Myślałem, że jedyną opcją przeniesienia bazy, to ta za pomocą karty misji? czyli jeśli moja baza nadal się trzyma po walce, to po prostu biorę 4 karty sond i wybieram którąś z nich? bez zagrywania jakichkolwiek kart misji?
Trochę zbyt skrótowo się wyraziłem. Przenieść bazę można rzeczywiście tylko z pomocą karty misji Rapid Mobilization (przepraszam, nie mam polskiej wersji gry, ale to się nazywało Gwałtowna mobilizacja, czy jakoś tak). Ale zwróć uwagę, że bazy nie przenosisz zaraz po zagraniu tej karty. Zagrywasz tę kartę w dowolnym momencie fazy dowodzenia, ale z wykonaniem polecenia z tej karty musisz poczekać do końca całej fazy, czyli do spasowania zarówno przez siebie jak i gracza Imperium (po wykonaniu wszystkich misji i wszystkich ruchów). Dopiero wówczas możesz przenieść bazę, o ile wciąż istnieje i tego wariantu dotyczyła moja wypowiedź. Nie da się przenieść bazy bez zagrania wcześniej tej karty.
mRGreg pisze: 08 kwie 2020, 13:21Czyli moja baza pozostaje odkryta i muszę czekać do następnej tury, żeby znowu spróbować ją przenieść?
Tylko jeśli wcześniej odkryło ją Imperium lub Ty sam to zrobiłeś. Bazę odkrywasz dopiero po wybraniu układu dla nowej bazy, a więc w zasadzie po zakończeniu jej przeniesienia. Jeśli samo przeniesienie nie dojdzie do skutku, stara baza pozostaje ukryta (o ile była ukryta w momencie, gdy ciągnąłeś karty sond). Natomiast jeśli nie uda się przenieść, a Ty nadal chcesz to zrobić to rzeczywiście musisz czekać do następnej rundy, znów zagrać w niej Rapid Mobilization i wtedy na koniec fazy dowodzenia podjąć kolejną próbę. Generalnie im późniejsza tura tym przeniesienie bazy jest trudniejsze, bo mniej kart sond w talii i więcej układów zajętych przez Imperium.
mRGreg pisze: 08 kwie 2020, 13:21Wybacz, że tak drążę ten temat, ale chciałbym mieć pewność, że gramy poprawnie, bo dawno mi się żadna gra tak nie spodobała :)
Nie masz za co przepraszać. Ja zawsze chętnie pomogę nowym graczom. A gra rzeczywiście przednia, jedna z moich ulubionych. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, pytaj śmiało.
mRGreg
Posty: 21
Rejestracja: 13 sty 2019, 20:53

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: mRGreg »

Bardzo dziękuję :) wczoraj graliśmy kolejny raz i widać sporą różnicę w samej rozgrywce jak i przyjemności z niej płynącej, było dużo ciekawiej i emocjonująco niż po dwóch grach "testowych" :) jeszcze tylko jedna kwestia mnie nurtuje w sprawie przenoszenia bazy, załóżmy, że imperium odkryło moją bazę, walczyliśmy, udało mi się przetrwać, chcę przenieść bazę, ale z talii sond wylosowałem 4 lub 8 kart, do których nie mogę przenieść bazy, pisałeś, że po prostu nic się nie dzieje, to znaczy, że moja baza pozostaje tam odkryta, praktycznie bez wojska, tzn, że imperium może w kolejnej rundzie od razu tam wjechać i po krótkiej walce z resztką moich wojsk, wygrywa grę? bo z tego co rozumiem karta "Gwałtowna mobilizacja" jest rozgrywana ZAWSZE na koniec fazy dowodzenia, czyli nie mogę jej zagrać jako pierwszej i spróbować znowu przenieść bazę?
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Col. Frost »

mRGreg pisze: 12 kwie 2020, 08:48jeszcze tylko jedna kwestia mnie nurtuje w sprawie przenoszenia bazy, załóżmy, że imperium odkryło moją bazę, walczyliśmy, udało mi się przetrwać, chcę przenieść bazę, ale z talii sond wylosowałem 4 lub 8 kart, do których nie mogę przenieść bazy, pisałeś, że po prostu nic się nie dzieje, to znaczy, że moja baza pozostaje tam odkryta, praktycznie bez wojska, tzn, że imperium może w kolejnej rundzie od razu tam wjechać i po krótkiej walce z resztką moich wojsk, wygrywa grę? bo z tego co rozumiem karta "Gwałtowna mobilizacja" jest rozgrywana ZAWSZE na koniec fazy dowodzenia, czyli nie mogę jej zagrać jako pierwszej i spróbować znowu przenieść bazę?
Tak, zawsze na koniec. Wynika to z tekstu samej karty. W wersji PL jest tam z pewnością coś w stylu "na koniec trwającej fazy". Do pierwszej części pytania odpowiedź brzmi również "tak". Chociaż to już w zależności od tego z czym zostałeś po bitwie oraz jakie możliwości sprowadzenia posiłków ma Imperium. Generalnie przed pierwszym ruchem Imperium masz trzy możliwości wzmocnienia obrony bazy:
- wstawienie dwóch jednostek z toru budowy
- przesunięcie jednostek z sąsiednich układów do bazy (najlepiej działa w połączeniu z powyższym punktem, czyli rekrutujesz dwie w bazie, po dwie w sąsiednich układach, a potem przenosisz wszystko do bazy - chociaż to się raczej rzadko zdarza by przy bazie było zbyt wiele układów z lojalnością Rebelii)
- budowa jednostek za pomocą kart misji (niestety niewiele jest takich kart, w podstawce chyba dwie, z czego jedna dotyczy Kashyyyka - tych działających w systemach okupowanych, stłamszonych, czy jak to się nazywa, nie liczę, bo one w odkrytej bazie raczej się nie przydadzą)
Jeśli masz ku temu możliwości spokojnie możesz wykonać dwie z tych rzeczy przed pierwszym ruchem Imperium. A jeśli Imperium nie zaatakuje już w pierwszym swoim ruchu to możesz zrobić coś więcej. Jeśli zaś nie masz takich możliwości zawsze możesz spróbować osłabić przeciwnika jakąś misją niszczącą jednostki (a nuż wystawi swojego lidera do blokowania misji i w ten sposób uniemożliwi sobie ruch armią ;) ).
mRGreg
Posty: 21
Rejestracja: 13 sty 2019, 20:53

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: mRGreg »

Wielkie dzięki :) po kolejnej rozgrywce pojawiło się kolejne pytanie:
Jedna z kart celów rebelii daje pkt za 6 lojalnych układów, czy pole bazy rebelii również się do niego zalicza? i jeśli mamy powiedzmy lojalność w Naboo, oraz ukryliśmy tam bazę, to czy lojalność liczy się 2 razy?
lazarro
Posty: 228
Rejestracja: 01 sie 2017, 19:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: lazarro »

mRGreg pisze: 14 kwie 2020, 09:18 Wielkie dzięki :) po kolejnej rozgrywce pojawiło się kolejne pytanie:
Jedna z kart celów rebelii daje pkt za 6 lojalnych układów, czy pole bazy rebelii również się do niego zalicza? i jeśli mamy powiedzmy lojalność w Naboo, oraz ukryliśmy tam bazę, to czy lojalność liczy się 2 razy?
W instrukcji nie ma napisanego? Wydaje mi się, że jest zapis o tym iż baza nie wlicza się. Tylko i wyłącznie układ!
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Col. Frost »

lazarro pisze: 14 kwie 2020, 09:55
mRGreg pisze: 14 kwie 2020, 09:18 Wielkie dzięki :) po kolejnej rozgrywce pojawiło się kolejne pytanie:
Jedna z kart celów rebelii daje pkt za 6 lojalnych układów, czy pole bazy rebelii również się do niego zalicza? i jeśli mamy powiedzmy lojalność w Naboo, oraz ukryliśmy tam bazę, to czy lojalność liczy się 2 razy?
W instrukcji nie ma napisanego? Wydaje mi się, że jest zapis o tym iż baza nie wlicza się. Tylko i wyłącznie układ!
Nie wiem czy jest taki zapis, ale na pewno jest zapis, że baza nie jest układem ;)
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 264
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: miszczu666 »

mRGreg pisze: 14 kwie 2020, 09:18 Wielkie dzięki :) po kolejnej rozgrywce pojawiło się kolejne pytanie:
Jedna z kart celów rebelii daje pkt za 6 lojalnych układów, czy pole bazy rebelii również się do niego zalicza? i jeśli mamy powiedzmy lojalność w Naboo, oraz ukryliśmy tam bazę, to czy lojalność liczy się 2 razy?
Jak koledzy wyżej piszą, baza nie wlicza się do tego, ponieważ nie jest układem. Dodatkowo byłoby to samowolne ujawnienie prawdopodobnej lokacji bazy dla Imperium, jeśli byś wskazał 5 układów + jeszcze baza, bo jest na jednym z nich.

Dodam jeszcze, bo czasem jest to pomijane, że zniewolony układ z poparciem Rebelii (czyli żeton poparcia przykryty żetonem zniewolenia) na potrzeby celów i misji nadal jest układem popierającym Rebelię.

[autoreklama] Polecam skrót zasad mojego tłumaczenia oraz karty pomocy, link w stopce :D [/autoreklama]
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
mRGreg
Posty: 21
Rejestracja: 13 sty 2019, 20:53

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: mRGreg »

Dzięki za odpowiedzi, kolejne partie i kolejne pytania :)

1 - Jak dokładnie działają karty akcji w fazie przydziału i na misjach? tzn, jako gracz rebelii zaczynam jako pierwszy, mam kartę akcji którą muszę zagrać w fazie przydziału, w instrukcji jest napisane, że te karty zagrywane są jak misje, czyli w fazie przydziału zagrywam kartę akcji a następnie zagrywam swoją misję w fazie dowodzenia? czyli robię jakby dwie akcje pod rząd? czy zagrywam kartę akcji która jest traktowana jako misja, a następnie gracz imperium zagrywa swoją kartę? Czy karty akcji działają tylko na liderach których symbol znajduje się na danej karcie? czy na jakiegokolwiek lidera? oczywiście nie mówię o tych w których jest wyraźnie zaznaczone, że musi je wykonać dany lider, jak np han solo werbujący chewbacce lub lando.

2 - Jeśli gracz imperium wkroczył jednostkami do układu w którym znajduje się moja baza, to czy walka rozgrywana jest od razu? czy mogę tam dostawić jeszcze swoje jednostki które znajdują się w sąsiednim układzie?
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Col. Frost »

mRGreg pisze: 25 kwie 2020, 16:541 - Jak dokładnie działają karty akcji w fazie przydziału i na misjach? tzn, jako gracz rebelii zaczynam jako pierwszy, mam kartę akcji którą muszę zagrać w fazie przydziału, w instrukcji jest napisane, że te karty zagrywane są jak misje, czyli w fazie przydziału zagrywam kartę akcji a następnie zagrywam swoją misję w fazie dowodzenia? czyli robię jakby dwie akcje pod rząd? czy zagrywam kartę akcji która jest traktowana jako misja, a następnie gracz imperium zagrywa swoją kartę? Czy karty akcji działają tylko na liderach których symbol znajduje się na danej karcie? czy na jakiegokolwiek lidera? oczywiście nie mówię o tych w których jest wyraźnie zaznaczone, że musi je wykonać dany lider, jak np han solo werbujący chewbacce lub lando.
Zacznijmy od tego, że faza przydziału nie jest rozgrywana na zmianę. Najpierw wszystkie misje przydziela Rebelia, a dopiero potem Imperium. Karty akcji z gatunku Przydział zagrywamy właśnie w momencie przydzielania naszych liderów do misji. Czyli przydzielasz liderów, przy okazji zagrywasz karty akcji (jeśli masz i chcesz to zrobić), a potem dopiero to samo robi gracz Imperium. Co do liderów, których wizerunki są umieszczona na kartach to owszem, karty można zagrywać tylko przy udziale tych postaci. Choć w przypadku kart zagrywanych w trakcie wykonywania misji lub na początku walki, wystarczy że lider znajduje się w danym układzie.
mRGreg pisze: 25 kwie 2020, 16:542 - Jeśli gracz imperium wkroczył jednostkami do układu w którym znajduje się moja baza, to czy walka rozgrywana jest od razu? czy mogę tam dostawić jeszcze swoje jednostki które znajdują się w sąsiednim układzie?
Niczego nie możesz tam dostawić. To jest normalna walka i rozgrywa się na takich samych zasadach, jak każda inna. Chyba że masz jakąś kartę akcji, która by umożliwiała taki ruch, ale nie wydaje mi się, by takowa istniała ;)

A tak w ogóle to polecam teraz, gdy masz już kilka partii za sobą, lekturę kompletnej księgi zasad. Nie polegaj na instrukcji, ona służy tylko do wprowadzenia do gry. Jeśli masz jakiś problem, odpowiedzi szukaj w księdze zasad ;)
Klocek69
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2020, 19:52

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Klocek69 »

Jeżeli na układzie jest Gwiazda Śmierci i myśliwce rebelii i 2 Działa Jonowe, a gracz rebelii nie posiada karty Plany gwiazdy śmierci to co zrobić? Nikt z nas nie może atakować, a w zasadach nic nie ma. :?:
Awatar użytkownika
Perf
Posty: 189
Rejestracja: 28 sty 2011, 01:48
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 47 times
Been thanked: 37 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: Perf »

Klocek69 pisze: 30 kwie 2020, 20:04 Jeżeli na układzie jest Gwiazda Śmierci i myśliwce rebelii i 2 Działa Jonowe, a gracz rebelii nie posiada karty Plany gwiazdy śmierci to co zrobić? Nikt z nas nie może atakować, a w zasadach nic nie ma. :?:
Jeżeli spełnione są wszystkie warunki wymienione poniżej, Rebelia musi się wycofać albo wszystkie jej statki zostają zniszczone.

============================================
Q: What happens in the rare situation when the Imperial
player’s only ship in a system is a Death Star, and that
system contains two or more Ion Cannons and at least 1
Rebel ship?
A: The Rebel ships are forced to retreat at the end of a combat
round if all of the following conditions are true:
I. The only Imperial ship in the system is a Death Star,
which cannot roll dice because there are two or
more Ion Cannons in the system.
II. The Imperials have no ground units in the system.
III. The Rebels did not reveal a “Death Star Plans”
objective card at some time during that combat
round.
If the Rebels do not have a leader in the system, or otherwise
cannot retreat, their ships are destroyed.
============================================

Cytat z oficjalnego FAQ-a 2.1 dostępnego tutaj:
https://images-cdn.fantasyflightgames.c ... q_v2_1.pdf
Awatar użytkownika
bexolini
Posty: 218
Rejestracja: 02 kwie 2020, 23:04
Has thanked: 61 times
Been thanked: 137 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: bexolini »

Mam pytanie odnośnie walki a dokładnie :
"Przydziel uszkodzenia jednostkom przeciwnika umieszczając przy nich kości (lub karty)." oznacza to że wyrzucając podwójny sukces np podczas walki naziemnej nie mogę rozdzielić tego na np dwóch szturmowców którzy wymagają po 1 obrażeniu (jedna kość to 1 atak którego nie można rozdzielić?) ?
Mój wątek sprzedażowy: viewtopic.php?f=65&t=66909
KeyserSoze
Posty: 33
Rejestracja: 12 lut 2018, 22:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: KeyserSoze »

bexolini pisze: 21 maja 2020, 08:43 Mam pytanie odnośnie walki a dokładnie :
"Przydziel uszkodzenia jednostkom przeciwnika umieszczając przy nich kości (lub karty)." oznacza to że wyrzucając podwójny sukces np podczas walki naziemnej nie mogę rozdzielić tego na np dwóch szturmowców którzy wymagają po 1 obrażeniu (jedna kość to 1 atak którego nie można rozdzielić?) ?
Podwójny sukces liczy sie tylko podczas wykonywania lub blokowania misji.
W trakcie walki można dobrac lub zagrać kartę taktyki.

Kod: Zaznacz cały

https://boardgamegeek.com/collection/user/K3ys3rSoz3 [code]
Awatar użytkownika
bexolini
Posty: 218
Rejestracja: 02 kwie 2020, 23:04
Has thanked: 61 times
Been thanked: 137 times

Re: Star Wars Rebellion

Post autor: bexolini »

pytanie:

Podczas walki w trybie kinowym gracz "Aktywny" podczas 1 rundy walki może jakoś wykorzystać wynik specjalny? (dwa miecze). W instrukcji jest napisane że służy on do usuwania uszkodzeń natomiast jako pierwszy atakujący tych uszkodzeń oczywiście nie mam . Jak to rozpatrzyć ?
Mój wątek sprzedażowy: viewtopic.php?f=65&t=66909
ODPOWIEDZ