51. Stan - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: TOMI »

Czyli rozumiem że:

Robotników wykorzystuje wielokrotnie a te górne akcje zamiany na żetony KAŻDĄ Z NICH 1 raz ( czyli raz trybik na niebieską strzałę i raz pistolet na czerwoną a raz cegłę na karnistry ?? W sumie 3 akcję plus ci robotnicy ???
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2019, 09:02 przez TOMI, łącznie zmieniany 2 razy.
capre
Posty: 24
Rejestracja: 25 wrz 2018, 09:59
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: capre »

Tak :)
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: TOMI »

I rozumiem, że nie muszę wymieniać TYLKO 1 produktu na dwie strzałki ale np. od razu 3 trybiki na 6 strzałek !?
Z góry dziękuję za pomoc
ahroun21
Posty: 40
Rejestracja: 07 sie 2018, 13:05
Has thanked: 25 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: ahroun21 »

TOMI pisze: 04 kwie 2019, 09:02 I rozumiem, że nie muszę wymieniać TYLKO 1 produktu na dwie strzałki ale np. od razu 3 trybiki na 6 strzałek !?
Z góry dziękuję za pomoc
Nie, w ten sposób nie można. Inaczej byłoby napisane, że możesz tej akcji użyć x razy. Każdej z nich możesz użyć po prostu tylko raz (w osobnych akcjach, nie wszystkie 3 w jednej turze), więc bez żadnych mnożników.
Awatar użytkownika
Chizu
Posty: 105
Rejestracja: 28 kwie 2007, 18:44
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 40 times
Been thanked: 24 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Chizu »

Czy gdy lokacja pozwala na wykonanie jakiejś akcji 2 razy np. "wymień paliwo na punkt zwycięstwa, można wykonać dwa razy" (podaję przykład z głowy), to czy jeśli chcę jej użyć dwa razy, muszę od razu oddać dwa paliwa czy mogę w jednej akcji użyć tego raz, a w kolejnej drugi raz? Na logikę powiedziałabym, że muszą to być dwie oddzielne akcje, ale ten fragment instrukcji mnie zbił z tropu:
Obrazek
ahroun21
Posty: 40
Rejestracja: 07 sie 2018, 13:05
Has thanked: 25 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: ahroun21 »

Faktycznie, polska wersja instrukcji zawiera tu pewne niedopowiedzenie (w angielskiej wersji nie było w tej kwestii wątpliwości).
Jeżeli akcję można wielokrotnie aktywować, to możesz albo z tego skorzystać w całości w jednej turze albo rozbić to na więcej tur.
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Casiliasplp »

Witam
Sam mam teraz z tym problem zawsze grałem że mogę wymienić powiedzmy 3 zębatki na 3 szare w 2 rundzie. Po prostu tyle ile mam surowców zamieniłem na strzałki. A mogę użyć tylko jednego ?
Np.
Zamienia 1 zębatke na 1 szary znacznik i tyle ? Nie mogę już wymienić innych rzeczy ani więcej zębatek ?
Hala Madrid
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: omas »

Wymieniasz za dokladnie tyle ile masz napisane na planszetce.
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Casiliasplp »

omas pisze: 07 kwie 2019, 18:54 Wymieniasz za dokladnie tyle ile masz napisane na planszetce.

To wiem robię akcję 1 za 1 jak będzie moja kolej znowu mogę 1 za 1 ? Czy mogę zrobić tylko 1 na ture cała moja ? To było by słabe.
Hala Madrid
Awatar użytkownika
this
Posty: 45
Rejestracja: 16 lut 2017, 14:02
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: this »

Właśnie niedobór "strzałek" jest największym wąskim gardłem tej gry.
Casiliasplp pisze: 07 kwie 2019, 20:10
omas pisze: 07 kwie 2019, 18:54 Wymieniasz za dokladnie tyle ile masz napisane na planszetce.

To wiem robię akcję 1 za 1 jak będzie moja kolej znowu mogę 1 za 1 ? Czy mogę zrobić tylko 1 na ture cała moja ? To było by słabe.
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: omas »

Tylko raz na ture.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: polwac »

Też ogarnąłem to dopiero po pół roku haha.

Downtime wydawał się zawsze długi, a okazało się, że po prostu źle grałem i teraz idzie ekspresowo :D
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Wrotek »

Mam pytanie do jednej z kart w nowym dodatku Sojusznicy
Spoiler:
Czy jeżeli przebuduję kartę to ta cecha też działa, czy tylko podczas budowy?
carvingmania
Posty: 8
Rejestracja: 22 kwie 2017, 20:27

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: carvingmania »

Witam....
Wiem, że już o tym było...Ale nie daje mi to spokoju, ponieważ różne osoby różnie mówią...I juz sam nie wiem jak grać. Chodzi o pierwszą akcję z frakcji...mamy do wyboru 3 wymiany czegos na coś....W jednej turze mogę wykonać jednej wymiany czy wszystkich trzech?

Druga akcja z frakcji jest jasna.

Z góry dziękuję.
ahroun21
Posty: 40
Rejestracja: 07 sie 2018, 13:05
Has thanked: 25 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: ahroun21 »

Masz rację, już o tym była mowa w paru miejscach. Nawet na tej samej stronie kilka postów wyżej. Na poprzedniej stronie również jest odpowiedź. Nie wiem, co miałoby wnieść powtarzanie tego po raz kolejny, wystarczy poczytać.
carvingmania
Posty: 8
Rejestracja: 22 kwie 2017, 20:27

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: carvingmania »

Dokładnie....Tak jak napisałem juz o tym było...I owszem czytałem...tylko gdzie indziej mi napisali że tylko jedna z tych wymian mogę wykonać, a tu że wszystkie....człowiek głupieje...instrukcja nie opisuje tego. Ciekaw jestem jak ludzie grają ;) przepraszam za zaśmiecanie.
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

carvingmania pisze: 22 maja 2019, 19:35 Witam....
Wiem, że już o tym było...Ale nie daje mi to spokoju, ponieważ różne osoby różnie mówią...I juz sam nie wiem jak grać. Chodzi o pierwszą akcję z frakcji...mamy do wyboru 3 wymiany czegos na coś....W jednej turze mogę wykonać jednej wymiany czy wszystkich trzech?

Druga akcja z frakcji jest jasna.

Z góry dziękuję.
To są trzy różne akcje. Także możesz dokonać tylko jednej z tych trzech w trakcie jednej tury i tylko raz w ciągu rundy.
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

Kolego Omas, takie wypowiedzi należy olewać :-)
A co do odpowiedzi na moje pytanie - tak, przebudowa też działa przy tej karcie - odpowiedź od Portalu.
Lion86
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2017, 00:10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Lion86 »

Moje pytanie dotyczy kart z dodatku sojusznicy. Część kart oddziałuje na przeciwnika np.
- Odpady toksyczne - daj przeciwnikowi 1 kartę aby otrzymać 1 punkt zwycięstwa. Dodatkowo przeciwnik traci jeden punkt zwycięstwa.
- Łapówka - Wydaj jeden surowiec, aby otrzymać 2 punkty i dać przeciwnikowi odpowiadający surowiec z puli ogólnej.
Czy kart tego typu można używać gdy przeciwnik już spasował?
W przypadku drugiej karty surowiec otrzymują wszyscy przeciwnicy czy tylko wybrany?
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

Jeżeli przeciwnik spasował, to wg zasad jest 'nietykalny'. Więc podejrzewam, że raczej nie można mu dać karty, żeby stracił punkty. Druga opcja to tyczy się jednego, wybranego przeciwnika.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: josiu »

Pytanie. Planuję zakupić 51 Stan MS i dodatek zgliszcza. Wiem,że w podstawce jest talia podstawowa plus dwie inne talie. Z tego co pooglądałem do talii podst. można wtasować tylko jedną dodatkową talię. Pytanie brzmi czy grał ktoś wszystkimi taliami na raz? czy jest to bezsensu? Trochę odpycha mnie tasowanie przed każdą rozgrywką i później wyszukiwanie kart z danej talii by uporządkować je po rozgrywce. Wiem,że chodzi o to,że robiąc ogromną talię losowość kart będzie ogromna,ale to mnie w ogóle nie przeraża, nawet lubię takie coś. Chodzi mi o to czy opcja z jedną dużą talią jest w ogóle grywalna?
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: KrzysiekL »

Problemem będzie wtedy rozrzedzenie talii, przez co będzie mniejsza szansa na trafienie kilku kart z poszczególnych dodatków. Co za tym idzie np. Sojusznicy zostaną znacznie osłabieni.

Jakbyś jednak się zdecydował, to daj znać — sam jestem ciekaw. ;)
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wroobel »

Ja tak grałem - wszystkie talie z pudełka głównego zmieszałem i grało się OK.
Nie robiłem tak z dodatkami Zgliszcza i Sojusznicy bo dopiero niedawno je kupiłem
Chcę jeszcze spróbować zgodnie z zaleceniami - nie wiem czy to spowoduje jakieś "łał" - zobaczymy
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

josiu pisze: 25 cze 2019, 22:57 Pytanie. Planuję zakupić 51 Stan MS i dodatek zgliszcza. Wiem,że w podstawce jest talia podstawowa plus dwie inne talie. Z tego co pooglądałem do talii podst. można wtasować tylko jedną dodatkową talię. Pytanie brzmi czy grał ktoś wszystkimi taliami na raz? czy jest to bezsensu? Trochę odpycha mnie tasowanie przed każdą rozgrywką i później wyszukiwanie kart z danej talii by uporządkować je po rozgrywce. Wiem,że chodzi o to,że robiąc ogromną talię losowość kart będzie ogromna,ale to mnie w ogóle nie przeraża, nawet lubię takie coś. Chodzi mi o to czy opcja z jedną dużą talią jest w ogóle grywalna?
Kiedyś zagraliśmy z kartami z podstawy, z zimą i nową erą, ale to dlatego, że graliśmy w 5 osób :) grało się nieźle, choć czas gry był dość długi.
Z kartami z podstawki taki manewr może być. Ze Zgliszczami i Sojusznikami już tak fajnie może nie być, bo to są karty dość specyficzne. Wymieszanie tych kart i potem długie czekanie, aż dojdzie np. karta która daje ruiny, żeby za nie punktować, może być całkiem stresujące.

Podsumowując: 51 stan + Zima + Nowa Era może być, 51 stan + Zgliszcza lub Sojusznicy - może być, 51 stan + wszystkie dodatki - no way :P
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: josiu »

Wrotek pisze: 26 cze 2019, 10:12
josiu pisze: 25 cze 2019, 22:57 Pytanie. Planuję zakupić 51 Stan MS i dodatek zgliszcza. Wiem,że w podstawce jest talia podstawowa plus dwie inne talie. Z tego co pooglądałem do talii podst. można wtasować tylko jedną dodatkową talię. Pytanie brzmi czy grał ktoś wszystkimi taliami na raz? czy jest to bezsensu? Trochę odpycha mnie tasowanie przed każdą rozgrywką i później wyszukiwanie kart z danej talii by uporządkować je po rozgrywce. Wiem,że chodzi o to,że robiąc ogromną talię losowość kart będzie ogromna,ale to mnie w ogóle nie przeraża, nawet lubię takie coś. Chodzi mi o to czy opcja z jedną dużą talią jest w ogóle grywalna?
Kiedyś zagraliśmy z kartami z podstawy, z zimą i nową erą, ale to dlatego, że graliśmy w 5 osób :) grało się nieźle, choć czas gry był dość długi.
Z kartami z podstawki taki manewr może być. Ze Zgliszczami i Sojusznikami już tak fajnie może nie być, bo to są karty dość specyficzne. Wymieszanie tych kart i potem długie czekanie, aż dojdzie np. karta która daje ruiny, żeby za nie punktować, może być całkiem stresujące.

Podsumowując: 51 stan + Zima + Nowa Era może być, 51 stan + Zgliszcza lub Sojusznicy - może być, 51 stan + wszystkie dodatki - no way :P
Dzięki zamowione. Także najlepszym wyjsciem dla mnie będzie gra: Podstawa+ NE lub Zima + Zgliszcza hehe
ODPOWIEDZ