51. Stan - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
kilpopx
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2019, 11:40
Has thanked: 29 times
Been thanked: 14 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: kilpopx »

Na początku tematu wyjaśniono że jeśli w opisie karty magazynu jest informacja że może przechowywać 3 broń/budulec/paliwo/złom to oznacza to dowolną konfigurację tych surowców. Chciałbym się upewnić czy w przypadku kart akcji zasada jest taka sama? Przykładowo karta Targ - "Wymień ludzika i 2 broń/budulec/paliwo/złom na x punktów zwycięstwa". Rozsądek podpowiada mi że działa to tak samo jak magazyny ale nie zdziwiłbym się jakby wymagane były 2 takie same surowce.
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: sillue »

2 takie same to 2 broń / 2 budulec / 2 paliwo
kilpopx pisze: 21 lip 2019, 18:19 Na początku tematu wyjaśniono że jeśli w opisie karty magazynu jest informacja że może przechowywać 3 broń/budulec/paliwo/złom to oznacza to dowolną konfigurację tych surowców. Chciałbym się upewnić czy w przypadku kart akcji zasada jest taka sama? Przykładowo karta Targ - "Wymień ludzika i 2 broń/budulec/paliwo/złom na x punktów zwycięstwa". Rozsądek podpowiada mi że działa to tak samo jak magazyny ale nie zdziwiłbym się jakby wymagane były 2 takie same surowce.
kilpopx
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2019, 11:40
Has thanked: 29 times
Been thanked: 14 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: kilpopx »

sillue pisze: 21 lip 2019, 18:36 2 takie same to 2 broń / 2 budulec / 2 paliwo
kilpopx pisze: 21 lip 2019, 18:19 Na początku tematu wyjaśniono że jeśli w opisie karty magazynu jest informacja że może przechowywać 3 broń/budulec/paliwo/złom to oznacza to dowolną konfigurację tych surowców. Chciałbym się upewnić czy w przypadku kart akcji zasada jest taka sama? Przykładowo karta Targ - "Wymień ludzika i 2 broń/budulec/paliwo/złom na x punktów zwycięstwa". Rozsądek podpowiada mi że działa to tak samo jak magazyny ale nie zdziwiłbym się jakby wymagane były 2 takie same surowce.
Dzisiaj rozmawiałem z kolegą który gra w 51 już z rok i on znowu obstawia dowolną kombinację. Dodatkowo na drugiej stronie tematu Portal games napisał odnośnie magazynów:
Musi być wyraźnie napisane, że chodzi o jeden typ - jeśli nie jest a są zasoby oddzielone "/", mówimy o dowolnej kombinacji.
Mam już ogromny mętlik może ktoś się jeszcze wypowie :D.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: GrzeL »

kilpopx pisze: 21 lip 2019, 22:36
sillue pisze: 21 lip 2019, 18:36 2 takie same to 2 broń / 2 budulec / 2 paliwo
kilpopx pisze: 21 lip 2019, 18:19 Na początku tematu wyjaśniono że jeśli w opisie karty magazynu jest informacja że może przechowywać 3 broń/budulec/paliwo/złom to oznacza to dowolną konfigurację tych surowców. Chciałbym się upewnić czy w przypadku kart akcji zasada jest taka sama? Przykładowo karta Targ - "Wymień ludzika i 2 broń/budulec/paliwo/złom na x punktów zwycięstwa". Rozsądek podpowiada mi że działa to tak samo jak magazyny ale nie zdziwiłbym się jakby wymagane były 2 takie same surowce.
Dzisiaj rozmawiałem z kolegą który gra w 51 już z rok i on znowu obstawia dowolną kombinację. Dodatkowo na drugiej stronie tematu Portal games napisał odnośnie magazynów:
Musi być wyraźnie napisane, że chodzi o jeden typ - jeśli nie jest a są zasoby oddzielone "/", mówimy o dowolnej kombinacji.
Mam już ogromny mętlik może ktoś się jeszcze wypowie :D.
W swoim poście powołujesz się na trzy źródła, każde z nich przedstawia tę samą wersję odpowiedzi, więc co powoduje wątpliwości?
kilpopx
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2019, 11:40
Has thanked: 29 times
Been thanked: 14 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: kilpopx »

GrzeL pisze: 21 lip 2019, 23:58
kilpopx pisze: 21 lip 2019, 22:36
sillue pisze: 21 lip 2019, 18:36 2 takie same to 2 broń / 2 budulec / 2 paliwo
Dzisiaj rozmawiałem z kolegą który gra w 51 już z rok i on znowu obstawia dowolną kombinację. Dodatkowo na drugiej stronie tematu Portal games napisał odnośnie magazynów:
Musi być wyraźnie napisane, że chodzi o jeden typ - jeśli nie jest a są zasoby oddzielone "/", mówimy o dowolnej kombinacji.
Mam już ogromny mętlik może ktoś się jeszcze wypowie :D.
W swoim poście powołujesz się na trzy źródła, każde z nich przedstawia tę samą wersję odpowiedzi, więc co powoduje wątpliwości?
Chciałem po prostu zaczerpnąć opinii innych graczy. Jestem okropnie wyczulony na punkcie takich rzeczy i po prostu nie daje mi to spokoju. Jeśli robi się spam, chciałbym przeprosić :).
kilpopx
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2019, 11:40
Has thanked: 29 times
Been thanked: 14 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: kilpopx »

sillue pisze: 21 lip 2019, 18:36 2 takie same to 2 broń / 2 budulec / 2 paliwo
kilpopx pisze: 21 lip 2019, 18:19 Na początku tematu wyjaśniono że jeśli w opisie karty magazynu jest informacja że może przechowywać 3 broń/budulec/paliwo/złom to oznacza to dowolną konfigurację tych surowców. Chciałbym się upewnić czy w przypadku kart akcji zasada jest taka sama? Przykładowo karta Targ - "Wymień ludzika i 2 broń/budulec/paliwo/złom na x punktów zwycięstwa". Rozsądek podpowiada mi że działa to tak samo jak magazyny ale nie zdziwiłbym się jakby wymagane były 2 takie same surowce.
Kłania mi się czytanie ze zrozumieniem. Było późno i źle zinterpretowalem odpowiedź. Już wszystko jasne.
kruszon
Posty: 2
Rejestracja: 21 cze 2019, 19:38

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: kruszon »

W grze solo przy ataku wirtualnego przeciwnika na kartę ze znacznikiem policji, znacznik ten jest odrzucany do końca danej tury, czy do końca gry?
mement0
Posty: 94
Rejestracja: 18 paź 2017, 19:53
Been thanked: 3 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: mement0 »

Zakładam też, że jeśli gracz A podpisze umowę z miastem, to jest ono dla innych graczy niedostępne (do umów, więc mogą je tylko splądrować). Niestety nie jest to jasno powiedziane w tej krótkiej instrukcji. Jeśli ktoś jest w tej kwestii bardziej oświecony, to będę wdzięczna :roll:
Na górę
takie pytanie pojawiło się wcześniej do dodatku miasta ale nie było na nie odpowiedzi - czy koś zna odpowiedz ?
Awatar użytkownika
wolf_kain
Posty: 44
Rejestracja: 14 kwie 2017, 07:51
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: wolf_kain »

mement0 pisze: 23 sie 2019, 21:20
Zakładam też, że jeśli gracz A podpisze umowę z miastem, to jest ono dla innych graczy niedostępne (do umów, więc mogą je tylko splądrować). Niestety nie jest to jasno powiedziane w tej krótkiej instrukcji. Jeśli ktoś jest w tej kwestii bardziej oświecony, to będę wdzięczna :roll:
Na górę
takie pytanie pojawiło się wcześniej do dodatku miasta ale nie było na nie odpowiedzi - czy koś zna odpowiedz ?
Podpinam się pod pytanie.
Awatar użytkownika
wolf_kain
Posty: 44
Rejestracja: 14 kwie 2017, 07:51
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: wolf_kain »

Dostałem odpowiedź od Portalu, że umowę z miastem może podpisać kilku graczy na raz.
Awatar użytkownika
vagus
Posty: 27
Rejestracja: 26 sie 2017, 08:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: vagus »

Witam, mam pytanie odnośnie akcji na planszy frakcji, sam z instrukcji w pełni nie rozumiem opisu a na wideoinstrukcjach czy watchitplayed czy Asi z OnTable widziałem odmienne wytłumaczenia.

Moje pytanie czy daną akcję mogę wykonać raz dla wszystkich opcji wymiany z dowolną wielkorotnością wymian tzn x pistolet = x czerwony żeton kontaktu jak to jest opisane w filmie OnTable czy jednokrotnie dla każdej poszczególnej opcji jak w filmie watchitplayed ?

Wyjaśnienie Asi sprawia, że gra sojuszem mutantów ma wreszcie sens, z kolei watchitplayed sprawia, że nie chce nimi grać bo nie ma jak zdobyć czerwonych żetonów. Proszę o pomoc
Sprzedam/wymienię: Aquatica, londyn, mini cywilizacja, kimono
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 245 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: mordajeza »

Ja zawsze grałem tak, że każdej z tych trzech akcji można skorzystać raz na rundę - czyli można wykonać 3 różne akcje. W przypadku mutantów:
1x zamienić koła zębate na szare żetony
1x zamienić pistolet na czerwone żetony
1x zamienić paliwa na niebieskie żetony
Awatar użytkownika
vagus
Posty: 27
Rejestracja: 26 sie 2017, 08:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: vagus »

ale z dowolną wielokrotnością ? np. raz wielokrotność pistoletów na wielokrotność przelicznika frakcji czerwonych żetonów ?
Sprzedam/wymienię: Aquatica, londyn, mini cywilizacja, kimono
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 245 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: mordajeza »

Nie, tylko raz. W instrukcji stoi: "Podobnie jak w przypadku Akcji na kartach Lokacji — Akcje opisane na planszy Frakcji można wykonać tylko 1 raz w turze, o ile w opisie nie zawarto innych informacji."
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wroobel »

vagus pisze: 13 sty 2020, 12:30 ale z dowolną wielokrotnością ? np. raz wielokrotność pistoletów na wielokrotność przelicznika frakcji czerwonych żetonów ?
my tak zawsze gramy - raz akcja ale liczba znaczników może być większa niż 1
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: doczek »

A ja zawsze grałem, że wymianę robi się raz na rundę wszystko na raz oczywiście wielokrotność.
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 245 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: mordajeza »

Skoro z akcjami na frakcjach jest „podobnie jak na kartach lokacji”, to ja rozumiem, że przykładowo mogę wydać raz na rundę tylko jeden pistolet. Bo przecież akcji na kartach lokacji nie można wykonać więcej niż raz, o ile karta nie mówi inaczej (czyli np. jak karta zmienia paliwo w punkt, to nie możesz wydać trzech paliw na raz, żeby dostać 3 punkty). Ja to tak rozumiem :)
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: doczek »

Z instrukcji:
"Na planszy Frakcji również opisano Akcje. To są zagrania, które możesz wykonać, nawet jeśli nie masz żadnych Lokacji. Podobnie jak w przypadku Akcji na kartach Lokacji — Akcje opisane na planszy Frakcji można wykonać tylko 1 raz w turze, o ile w opisie nie zawarto innych informacji."

Czyli możesz każdą wymianę zrobić raz na turę. Można to rozbić na 3 akcje to by jeszcze bardziej wydłużało grę. Moim zdaniem powinno się wymieniać raz wszystko. Wtedy jest hardcorowo.
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 245 times

Re: 51. Stan: Master Set

Post autor: mordajeza »

rednulk pisze: 21 cze 2018, 13:12 Nie znalazłem odpowiedzi na poniższe, więc napisałem do Portalu. Nie odpisali, więc tu zapytam...

Chodzi o tryb solo z dodatkiem Zgliszcza.
Nie wiem, czy będzie to pomocne po takim czasie, ale też miałem kilka wątpliwości dot. tego dodatku w trybie solo i dostałem takie odpowiedzi od Portalu:

1) Wirtualny przeciwnik dobiera karty połączeń 3x, zanim przystąpi do ataku.
2) Po trzech atakach karty ze stosu ataku trafiają na osobisty stos kart odrzuconych wirtualnego przeciwnika.
3) Oczywiście, również po splądrowaniu przeciwnika trafiają one na jego osobisty stos.
carvingmania
Posty: 8
Rejestracja: 22 kwie 2017, 20:27

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: carvingmania »

Witam,
Czy jeśli mam dwie dodatkowe frakcje...to mogę rozszerzyć grę do 5 osób?
Z góry Dziękuję za odpowiedź.
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 514 times
Been thanked: 153 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: gregoff »

Gra jest skalowana na 4 osoby maks. Ja na 4 do tego nie siadam A i na trzech rzadko:)
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
xBronsonx
Posty: 100
Rejestracja: 10 lip 2010, 20:53
Lokalizacja: Połaniec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: xBronsonx »

Próbowaliśmy kiedyś tak grać, ale downtime zabija plus pilnowanie wszystkich graczy wymaga za dużo uwagi. Raz wystarczyło i już nikt nie chce tego powtarzać ;)
Dla mnie najprzyjemniej się gra w trzy osoby.
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

carvingmania pisze: 25 sty 2020, 17:06 Witam,
Czy jeśli mam dwie dodatkowe frakcje...to mogę rozszerzyć grę do 5 osób?
Z góry Dziękuję za odpowiedź.
Zagraliśmy kiedyś w 5 osób. Jeżeli wszystkie osoby są ograne w 51 stan to idzie to nawet fajnie. Ale fakt jest taki, że jedną partię graliśmy przeszło 2 godziny.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 856
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 303 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: konradstpn »

Zupełny mętlik jeśli chodzi o akcje na planszach frakcji. Można zrealizować jedną czy wszystkie ? Jeśli wszystkie, to każdą z osobna jako jedną akcję ? Podobnie z dwukrotnymi akcjami na kartach, pojedynczo, a może na raz ?
Nie zauważyłem, żeby Portal zajął oficjalne stanowisko. Swoją drogą istrukcja mogłaby być bardziej precyzyjna zamiast silić się na "zabawną"
Gram, więc jestem.
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

konradstpn pisze: 30 sty 2020, 14:30 Zupełny mętlik jeśli chodzi o akcje na planszach frakcji. Można zrealizować jedną czy wszystkie ? Jeśli wszystkie, to każdą z osobna jako jedną akcję ? Podobnie z dwukrotnymi akcjami na kartach, pojedynczo, a może na raz ?
Nie zauważyłem, żeby Portal zajął oficjalne stanowisko. Swoją drogą istrukcja mogłaby być bardziej precyzyjna zamiast silić się na "zabawną"
Każdą akcję z planszetki możesz zrobić raz. KAŻDĄ. Na jedną turę. Jeżeli masz na karcie napisane, że akcję możesz zrobić dwa razy to masz wybór - albo robisz to w jednej turze dwa razy, albo rozkładasz na dwie tury.
ODPOWIEDZ