51. Stan - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kal-El83 »

Tarczę używasz raz na ture, w takim sensie że jak położysz na karcie to nie możesz jej zdjąć/przesunąć na inną tylko tam leży do końca tury.
Jak masz więcej tarcz to możesz je porozkładać (chyba nawet więcej niż jedną w swojej kolejce bo to nie jest traktowane jako akcja) z tym obwarowaniem że tylko jedna tarcza na karte
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kisun »

Ciekawe czy ktoś z wydawnictwa odpowie na moje wątpliwości, ładnie wypunktowane, powyżej? :) Nie żeby mi się śpieszyło. Może być i po niedzieli.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: evenstar »

Ja mam pytanie czy jeśli mam karte, która daje punkty za produkcje np paliwa, oraz karte, która produkuje naboje (surowiec uniwersalny) to mam prawo sobie policzyć punkty uznając, że naboje zastępują paliwo?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kal-El83 »

W momencie produkcji są to naboje i nic innego. W czasie swojej akcji dopiero płacisz wybierając jaki surowiec zastępuje. Więc na moje tego do punktów nie doliczysz.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Helga »

Akcje z planszy frakcji (wymiana kanistra, gnata czy żelaza) w zamian za żetony.

"Wydaj 1 pistolet i weź 3 czerwone żetony." Czy mogę wydać 2 pistolety i wziąć 6 żetonów jako 1 akcję?

Grałam pierwszy raz. Miałam dużo niebieskich i czerwonych, pełno surowców z którymi nie było co zrobić, a szarych kontaktów było tak mało, że zastanawia mnie czy można w 1 akcji zwielokrotnić wartość wydawanych kół zębatych, by nabyć więcej szarych żetonów.

Pewnie nie, ale wolę dopytać :P.
bulaxyz82
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2016, 11:42
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: bulaxyz82 »

Utwierdzam w przekonaniu, że nie wolno.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: evenstar »

Mam pytanie co do kart magazynujących zasoby np. Podziemny magazyn - czy moge tam przechowywać 3 dowolne surowce czy mają to być 3 surowce tego samego rodzaju?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Helga »

Też się na tym zastanawialiśmy w swoich 2 rozgrywkach. Zagraliśmy jednak, że np. 2 pistolety i 1 cegła (mieszane) bo nie było nigdzie na to odpowiedzi.
Ale nie zdziwię się jak się okaże, że jednak nie można różnicować.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: AkitaInu »

Helga pisze:Też się na tym zastanawialiśmy w swoich 2 rozgrywkach. Zagraliśmy jednak, że np. 2 pistolety i 1 cegła (mieszane) bo nie było nigdzie na to odpowiedzi.
Ale nie zdziwię się jak się okaże, że jednak nie można różnicować.
My gramy też że dowolną kombinację tych surowców. Chociaż karta jest dość mocna wtedy jak za "1" odległości. Jakby by to były same GUNy to by było bardziej zbalansowane to to:)
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kal-El83 »

Jak na moje to tylko jedną parę surowców można przechować. Tak samo jak jest akcja z planszetki w osadnikach: wyślij dwa ludki pocos/cos/cos/cos ... Dobiera sie jedno coś a nie każdego cosia po jednym ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: evenstar »

Może Portal by sie na ten temat wypowiedział..
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kal-El83 »

W sumie by mogli bo im bardziej się nad tym zastanawiam tym mniej pewności w moim osądzie ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: evenstar »

Napisałam do nich pw
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Helga »

Mam nadzieję, że w miarę szybko się wypowiedzą bo mam w sobotę uczyć kilka osób. Wołałabym zrobić to dobrze.
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kal-El83 »

Niby taka mała pierdółka w zasadach a potrafi mieć duże znaczenie w rozgrywce :)
Jak będziesz więcej wiedzieć to się podziel :)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Portal Games »

evenstar pisze:Ja mam pytanie czy jeśli mam karte, która daje punkty za produkcje np paliwa, oraz karte, która produkuje naboje (surowiec uniwersalny) to mam prawo sobie policzyć punkty uznając, że naboje zastępują paliwo?
Nie.
Helga pisze:Akcje z planszy frakcji (wymiana kanistra, gnata czy żelaza) w zamian za żetony.

"Wydaj 1 pistolet i weź 3 czerwone żetony." Czy mogę wydać 2 pistolety i wziąć 6 żetonów jako 1 akcję?

Grałam pierwszy raz. Miałam dużo niebieskich i czerwonych, pełno surowców z którymi nie było co zrobić, a szarych kontaktów było tak mało, że zastanawia mnie czy można w 1 akcji zwielokrotnić wartość wydawanych kół zębatych, by nabyć więcej szarych żetonów.

Pewnie nie, ale wolę dopytać :P.
Nie.
evenstar pisze:Mam pytanie co do kart magazynujących zasoby np. Podziemny magazyn - czy moge tam przechowywać 3 dowolne surowce czy mają to być 3 surowce tego samego rodzaju?
Witamy,
Musi być wyraźnie napisane, że chodzi o jeden typ - jeśli nie jest a są zasoby oddzielone "/", mówimy o dowolnej kombinacji.
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kal-El83 »

No i bombastic fantastic :)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kisun »

A na odpowiedzi na moje pytania odnośnie gry solo nadal czekam.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: tassman »

1. Karta appalachow: czy mogą według opisu tylko raz skorzystać z już wykorzystane akcji czy non stop?
2. Wirtualnego przeciwnika atakujemy patrząc na dystans z karty czy bierze się wartość obrony lokacji z karty frakcyjnej np. swojej.
bulaxyz82
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2016, 11:42
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: bulaxyz82 »

tassman pisze:1. Karta appalachow: czy mogą według opisu tylko raz skorzystać z już wykorzystane akcji czy non stop?
2. Wirtualnego przeciwnika atakujemy patrząc na dystans z karty czy bierze się wartość obrony lokacji z karty frakcyjnej np. swojej.
1. Tylko raz.
2. Tego trybu jeszcze nie grałem, nie pomogę.
Awatar użytkownika
frusciante
Posty: 5
Rejestracja: 07 lut 2015, 09:00

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: frusciante »

1. Jeszcze nie mam za sobą żadnej rozgrywki ale od razu na wstępie zastanawiam się co się dzieje gdy będę grał wszystkimi wytasowanymi taliami (51.stan + nowa era + zima) i dlaczego to nie jest zalecane? Stoi za tą ciekawością również czyste lenistwo, czyli po rozgrywkach z Zimą a chęcią zagrania z Nową Era trzeba przegrzebać cała talię i po małych napisach szukać z którego są dodatku.

EDIT:

2. Po przeczytaniu instrukcji mam jeszcze jedno pytanie dotyczące fazy czyszczenia. Podczas tej fazy mam odrzucić wszystko poza kartami które mam na ręce, zgadza się? Nawet niewykorzystane podczas tury zasoby, które są w mojej puli?
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kal-El83 »

2. Tak, zostajesz tylko z kartami, no chyba że masz jakis magazyn wybudowany.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kal-El83 »

tassman pisze: 2. Wirtualnego przeciwnika atakujemy patrząc na dystans z karty czy bierze się wartość obrony lokacji z karty frakcyjnej np. swojej.
WP atakujemy jak normalnego gracza, tj. Produkcja 3x, cecha 4x i akcja 5x czerwony kontakt. (Czyli tak jak na planszetce frakcji ;) )
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Portal Games »

Kisun pisze:Gra solo.
Jest napisane: Obydwa znaczniki punktów umieść na ścieżce Punktów zwycięstwa na polu „0”. - nie ma pola zero :) Zresztą nie ma też "ścieżki punktów" jest tor punktów ;p ale ok to rozumiem. No cel gry solo też jest stronę wcześniej niż sam opis ale to też drobiazg.

1. Przygotowanie do gry gdzie pobieramy 6 kart i zostawiamy sobie 4 też obowiązuje? Czyli na początku łącznie mamy 6 kart, z przygotowania 4 i z wypatrywania 2? Gracz wirtualny ma 2 + 1?
2. W pierwszej turze nie mam kart wystawionych więc wirtualny też odkrywa trzy karty ataku?
3. Odkrywa te karty ataku na przemian z moimi pojedynczymi akcjami? Czyli on odkrywa jedną sprawdzam czy mu się udało i mam swoją akcję, potem on odkrywa drugą itd?
4. Jaki jest koszt plądrowania kart wirtualnego gracza (w czerwonych żetonach kontaktu)? Taki sam jak na kartach frakcji czyli karta produkcyjna 3/ z cechą 4/ z akcją 5? - tak - wyjaśnione
5. Nazewnictwo - karta połączeń dotyczy żetonów kontaktu to czemu nie nazywają się kartami kontaktu? Aż tak trzeba komplikować życie ludziom nie znającym gry?
6. Akcje z karty frakcyjnej traktuje się tak samo jak akcje z karty? Czyli jak użyję jakiegoś surowca to już w następnej akcji nie mogę go wydać ponownie? - tak - wyjaśnione
7. Te okrągłe żetoniki z symbolami frakcji (jak i te okrągłe drewniane ekstra) do czego służą? Każda frakcja ma 3szt. W instrukcji nie ma o nich wzmianki. - dodatek trzy miasta - wyjaśnione. Jeszcze mała uwaga napisane jest na "bonus za zbudowanie" ale ich się nie buduje, więc jak to rozumieć?
8. Wielkość kartek instrukcji - wszystkie instrukcje Portalu są jakimiś płachtami nie wygodnymi w operowaniu, może warto przemyśleć zmianę tego formatu. Statki, Tezeusz, Osadnicy i teraz ten 51st wachlowanie tymi wielkimi stronami do najwygodniejszych nie należy. Karta pomocy też jest wielgachna i przez to średnio pomaga.

Kombinowanie jak zamienić surowce na żetony kontaktu jest na początku dosyć frustrujące zwłaszcza znając osadników - tam to było proste mam surowce buduję lokacje a tu mam surowce i na początku nie bardzo mam co z nimi robić. Trzeba się przyzwyczaić i trochę przeorganizować myślenie ale potencjał jest :)

Przydały by się jakieś porady taktyczne dla nowicjuszy :)
A dodatkowo gracz wirtualny jakiś głupi jest bo ciągle wygrywa, to chyba błąd w grze jakiś. To na pewno wina braku balansu. ;)
1. Tak.
2. Tak.
3. Tak.
5 i 8. - uwagi nie związane z zasadami - dziękujemy, podyskutujemy w gronie redakcyjnym.
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kisun »

5 i 8 jak najbardziej są związane z zasadami:
5 - zrozumienie nazw a przede wszystkim proste i konsekwentne nazewnictwo pomaga w opanowaniu gry. Czytając instrukcję dochodzę do wniosku że pisał ją ktoś kto zna bardzo dobrze 51stan (za dobrze) oraz uniwersum neuroshimy, ja nie znam. Dlatego oczekuję by w instrukcji mieć mniej dowcipnych (czasem irytujących) zdań i graficznych bajerów a więcej wyjaśnień np czemu coś nazywa się tak a nie inaczej. Nie powinna też mieć błędów ale to jasne.
8 - instrukcja nie jest związana z zasadami? To z czym? Jej czytelność, wygoda w czytaniu, operowaniu nią i wyszukiwaniu co trudniejszych zagadnień, do których trzeba częściej wracać, jest bardzo istotna. Jak ma duży format, miękkie kartki i jest pełna treści to robi się problem z wyszukaniem i zrozumieniem tychże treści a przez to z graniem zgodnie z zasadami. Dlaczego zeszyty i typowe książki nie mają takich formatów? Bo były by nie poręczne to oczywiste. Instrukcja też przede wszystkim powinna być poręczna i czytelna. Bardzo się cieszę że to obgadacie, jednocześnie dziwi mnie że po tylu wydanych grach jeszcze musicie to robić.
Bardzo dziękuję za odpowiedzi na moje pytania, na szczęście znam osadników (choć nadal czekam na oficjalne FAQ do nich) zapewne to mi pomogło w mniej więcej prawidłowym zrozumieniu zasad gry.
"Errare humanum est"
ODPOWIEDZ