51. Stan - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan

Post autor: gath »

Jeżeli masz „Biurowiec” lub/i „Ratusz” to dodatkowe karty podboju i umowy podkładasz pod kartę Bazy, a nie pod te budynki, wiec nie masz potrzeby przekładać żadnych kart w przypadku przebudowy jednego z nich.
Jeżeli posiadasz np. „Biurowiec” i przebudowujesz go na „Ratusz” to moim zdaniem nie powinieneś stracić nadmiarowych kart umów/podbojów z pod Bazy (ale może autor/testerzy mają inne zdanie).
Przykłady:
Posiadasz „Biurowiec” i „Ratusz” oraz 6 kart umów/podbojów pod Bazą – w razie przebudowania któregokolwiek z tych 2 budynków, karty umów/podbojów pozostają pod Bazą.
Posiadasz „Biurowiec” i „Ratusz” oraz 8 kart umów/podbojów pod Bazą – w razie przebudowania któregokolwiek z tych 2 budynków, karty umów/podbojów musisz ograniczyć do 6-ciu.
Posiadasz tylko „Biurowiec” lub „Ratusz” oraz 5 kart umów/podbojów pod Bazą – w razie przebudowania budynku, karty umów/podbojów musisz ograniczyć do trzech.

Nie pamiętam zasady jakoby po usunięciu karty dającej dodatkowe umowy/podboje te pozostawały pod Bazą gracza. Jeżeli tak jest to bardzo przepraszam za zamieszanie.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: 51. Stan

Post autor: maciejo »

Apsiik pisze:hej. a ja mam takie pytanie:
jeśli mam wybudowaną lokacje BIUROWIEC i pod nią 3 umowy to co się z nimi stanie jeśli go przebuduje na coś innego? a jeśli mam obok wybudowany ratusz, który ma tę samą zdolność to czy mogę przenieść te umowy pod niego? czy one przepadają?
A gdy przebudowuje BIUROWIEC na RATUSZ?
Oczywiście musisz te dodatkowe umowy odrzucić :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: 51. Stan

Post autor: tomb »

Nie znalazłem w tej masie, więc przepraszam, jeśli dubluję pytania:

1 Czy można dokonać przebudowy poprzez Żeton Przebudowy bez wcześniejszej normalnej przebudowy za pomocą Budulca?

2 Dla przebudowy Budulcem jest limit jednej przebudowy na turę, ale czy można w jednej turze dokonać dwa razy (lub więcej) przebudowy poprzez Żeton Przebudowy?

3 Czy jeśli akcja na karcie lokacji umożliwia nam pobranie dowolnego surowca, to czy musimy wziąć od razu konkretny? (to pytanie było, ale pozostało chyba bez odpowiedzi)
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: 51. Stan

Post autor: Czochrun »

TomB pisze:Nie znalazłem w tej masie, więc przepraszam, jeśli dubluję pytania:

1 Czy można dokonać przebudowy poprzez Żeton Przebudowy bez wcześniejszej normalnej przebudowy za pomocą Budulca?

2 Dla przebudowy Budulcem jest limit jednej przebudowy na turę, ale czy można w jednej turze dokonać dwa razy (lub więcej) przebudowy poprzez Żeton Przebudowy?

3 Czy jeśli akcja na karcie lokacji umożliwia nam pobranie dowolnego surowca, to czy musimy wziąć od razu konkretny? (to pytanie było, ale pozostało chyba bez odpowiedzi)

3 x tak.... Chociaż w przypadku 3 pytania są różne wersje i najlepiej ustalić to od razu przed rozgrywką czy pobiera się uniwersalny czy konkretny. Jest jeszcze motyw taki, że pobiera się uniwersalny ale do końca rundy należy go zamienić na konkretny budulec.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: 51. Stan

Post autor: tomb »

Dzięki za odpowiedź.

Kolejne pytanie:
Kiedy wykonuję Przebudowę to jeśli na odkładanej karcie są surowce albo PZ to przekładam je na bazę. A jeśli jest tam robotnik np. wysłany wcześniej do wykonania akcji? Gram, że robotnik przepada, ale nie jestem tego pewien.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: Veridiana »

Przepada.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: 51. Stan

Post autor: tomb »

Trochę już gram, ale dopiero teraz pojawiły się dwa fundamentalne pytania:

1 Reguły gry mówią o ponownej przebudowie albo o ponownym wysłaniu robotników do lokacji. Czy to oznacza, że reszta akcji jest nielimitowana czy że jest jednorazowa? Czy w trakcie jednej tury gry można wykonywać kilka razy tę samą akcję (np. dwa razy odrzucić po dwie karty, wykonać trzy przyłączenia, wysłać czterech robotników po dwa zasoby itd.)?

2 Jakie wyniki uzyskuje się w grze solowej? W grze kilkuosobowej zwycięzca ma ok.30-50 pkt. Czy w grze solo wyniki wszystkich sześciu tur się sumuje (wynik ok.120-160 pkt)?
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan

Post autor: gath »

Na każdą swoją kartę z akcją możesz wysyłać robotników max 2 razy (najpierw jednego, a później dwóch i koniec). Do fabryk przeciwnika wysyłasz tylko raz.
Każdej z 3 stałych kart kontaktu (frakcyjnych) oraz przebudowy można użyć tylko raz, kolejnych akcji możesz dokonać przy pomocy jednorazowych kart kontaktu i/lub odpowiednich żetonów oraz przez wykorzystanie wyłożonych kart lokacji.
Tam gdzie nie jest to wyraźnie zabronione, można powtarzać akcję dowolną ilość razy (np. odrzucenie dwóch kart za jedną, wysłanie dwóch robotników po surowiec).
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: 51. Stan

Post autor: watman »

TomB pisze:2 Jakie wyniki uzyskuje się w grze solowej? W grze kilkuosobowej zwycięzca ma ok.30-50 pkt. Czy w grze solo wyniki wszystkich sześciu tur się sumuje (wynik ok.120-160 pkt)?
punktuje sei tak samo jak w multi - na koniec tury przeliczas ile masz punktow na stole i po prostu tyle zaznaczasz - nie ma zadnego sumowania z poprzednimi...
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: 51. Stan

Post autor: tomb »

watman pisze:nie ma zadnego sumowania z poprzednimi...
Chyba jednak jest tak, że sumuje się wszystkie tury. Drobnostka, ale istotna ze strategicznego punktu widzenia.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: 51. Stan

Post autor: watman »

TomB pisze:
watman pisze:nie ma zadnego sumowania z poprzednimi...
Chyba jednak jest tak, że sumuje się wszystkie tury. Drobnostka, ale istotna ze strategicznego punktu widzenia.
w regulach nie ma wzmianki o sumowaniu punktow, wiec uznalem, ze jest tak jak w przypadku normalnej gry multi - ze strona gamesfanatic mam w robocie problemy, Twojego linka poczytam jak wroce do domu i byc moze wtedy bede musial zrewidowac moj najlepszy wynik :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: 51. Stan

Post autor: gafik »

TomB pisze:
watman pisze:nie ma zadnego sumowania z poprzednimi...
Chyba jednak jest tak, że sumuje się wszystkie tury. Drobnostka, ale istotna ze strategicznego punktu widzenia.
Z powyższego linku nie wynika, że pkty się sumuje. Rekordziści po prostu grają w otwarte karty - wszystkie karty ze stosu są dostępne od razu i z całej puli kart można sobie je wybierać, tworząc wymyślne układy zdolności. Przy normalnej grze (gdzie karty dochodzą losowo) IMHO nie da się zdobywać regularnie tak wysokich wyników. Mój rekord to ok 70 pkt i to dlatego, ze ładnie karty podchodziły akurat takie, ze mogłem wszystko na maxa wykorzystać.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: 51. Stan

Post autor: watman »

gafik pisze:
TomB pisze:
watman pisze:nie ma zadnego sumowania z poprzednimi...
Chyba jednak jest tak, że sumuje się wszystkie tury. Drobnostka, ale istotna ze strategicznego punktu widzenia.
Z powyższego linku nie wynika, że pkty się sumuje. Rekordziści po prostu grają w otwarte karty - wszystkie karty ze stosu są dostępne od razu i z całej puli kart można sobie je wybierać, tworząc wymyślne układy zdolności. Przy normalnej grze (gdzie karty dochodzą losowo) IMHO nie da się zdobywać regularnie tak wysokich wyników. Mój rekord to ok 70 pkt i to dlatego, ze ładnie karty podchodziły akurat takie, ze mogłem wszystko na maxa wykorzystać.
po ciezkich bojach tez wszedlem na podany link i jest dokladnie tak, jak pisze gafik - ja moje ~50 punktow robie po prostu grajac - w celu wysrubowania wyniku trzeba po prostu wybierac karty z calej talii... na stronie portalu pod tym samym newsem (O, TUTAJ) arti pisze troszke wiecej o tym, jak go uzyskala...
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: 51. Stan

Post autor: tomb »

Też myślałem, że się gra o najlepszy wynik po szóstej turze, ale zmyliły mnie te wyniki na poziomie 150. Uznałem, że to musi być suma.
Teraz wszystko jasne. Dzięki za wyjaśnienia.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
pit_84
Posty: 2
Rejestracja: 29 wrz 2013, 20:50

Re: 51. Stan

Post autor: pit_84 »

Pytanie, bo kupiłem ostatnio grę a po lekturze instrukcji i tych 11 stron tutaj, dwóch rzeczy nie jestem dalej pewien. Karta, np. Stary Parking mówiąca: "karta z typem złom" = "żeton złomu". Po jej wystawieniu, otrzymuję od razu (tak?) tyle żetonów złomu ile kart typu złom jest na stole + 1 za sam stary parking. Jeżeli później, w tej samej turze wystawię kolejną kartę z typem złom, dostanę od razu ze starego parkingu dodatkowy żeton złomu, czy dopiero w następnej turze dostanę o ten jeden więcej?

I pytanie odnośnie samego znacznika "=". W instrukcji pisze "każda wystawiona karta tego typu", ale każda karta tego typu na stole, u mnie i przeciwników, czy tylko moje karty? Na logikę powiedziałbym, że tylko moje, aczkolwiek mogę się mylić
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: Veridiana »

- Stary Parking jest fabryczką, więc produkuje po raz pierwszy w momencie wystawienia, tak jak opisałeś, a potem to już tylko w fazie produkcji. czyli, w Twoim przykladzie, dopiero w nastepnej turze otrzymasz o 1 więcej.

- tylko Twoje wystawione
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan

Post autor: jolietjake »

A to nie znaczyło przypadkiem: jeśli masz choć jedną kartę typu złom to produkujesz jeden złom? (czyli nie moze wiecej niz jeden?)
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: Firenski »

Nie znaczyło :) Możesz więcej. Produkujesz tyle złomu ile masz wystawionych kart z ikonką złomu.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: 51. Stan

Post autor: tomb »

Wieża obserwacyjna - odrzuć (znaczek surowca uniwersalnego), żeby otrzymać 3 robotników.

Czy mogę odrzucić broń (złom/budulec/paliwo), aby spełnić warunek, czy jednak musi to być żeton surowca uniwersalnego?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: Veridiana »

Odrzucasz dowolny surowiec

p.s. bo surowiec uniwersalny jako taki nie istnieje, o czym wielokrotnie mówił autor ;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: 51. Stan

Post autor: tomb »

Veridiana pisze:Odrzucasz dowolny surowiec

p.s. bo surowiec uniwersalny jako taki nie istnieje, o czym wielokrotnie mówił autor ;)
Niepotrzebnie kombinowałem - pomyślałem, że może chodzi jedynie o moment, gdy się go otrzymuje, ale gdy trzeba odrzucić żet.uniwersalny to wtedy musi być dokładnie ten żeton. Dobrze, że tak nie jest - graliśmy prawidłowo.

Dziękuję za odpowiedź.
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: 51. Stan

Post autor: cyberowca »

Witam.
Mam dwa pytania.
Czy w fazie Akcji mogę wysłać robotników do kilku swoich lokacji?
Czy korzystając z dodatkowych kart lub żetonów mogę podpisać dwie umowy lub dwa podboje w jednej rundzie?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: Veridiana »

Na wszystkie pytania odpowiedź brzmi TAK
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: 51. Stan

Post autor: cyberowca »

Dziekuję bardzo za odp., wydawało mi się to logiczne, ale zawsze lepiej spytać :)
GAZDA
Posty: 103
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: 51. Stan

Post autor: GAZDA »

Po pierwsze chciałem się ze wszystkimi przywitać, ponieważ jestem nowy na forum i nowy w temacie gier planszowych (interesuję się tematem od około roku).
Trochę odkopuję temat z tego co widzę, ale po przeczytaniu tego tematu w poszukiwaniu odpowiedzi na jedno pytanie jakie miałem, po drodze zrodziło się ich kilka. Mianowicie
1. W przypadku budynków z "=":
Czy profit surowcowy które one dają za każdy budynek jakiegoś typu dostaje się jednorazowo, czy dostaje się go zawsze w fazie produkcji?
np. Zakładając że przyłączam budynek, dający 1 złom za każdy budynek typu broń i posiadam już wcześniej wystawione 3 budynki typu broń, dostaję od razu 3x złom. Następnie przyłączam kolejny (czwarty) budynek typu broń, ale 1x złomu (za ten budynek) już w tej turze nie dostaję (czekam na fazę produkcji). I teraz moje pytanie czy w fazie produkcji dostanę 4x złom (za wszystkie posiadane budynki typu broń), czy dostanę 1x złom (bo każdy przyłączony budynek daje mi ten profit jednorazowo).


2. Kwestia nieszczęsnych punktów zwycięstwa...Była już tu wałkowana chyba trzykrotnie, nawet ze dwa razy była już taka propozycja jaką chcę podać ale nikt jej w sumie nie skomentował.
Mianowicie:
Pz zdobywamy na wiele sposobów ale takie, które można stracić, zyskujemy tylko dzięki kartom z cechą (za budynek typu X otrzymujesz PZ z zachowaniem zasady 3 gniazd, a gdy liczba budynków typu X maleje ściągasz też żeton PZ ). Reszta zdobytych punktów prędzej czy później wyląduje na bazie i jest "nie do ruszenia". Jednocześnie zdaję sobie sprawę że Pz leżące na karcie z cechą też po przebudowie przelewa się na bazę, ale chodzi mi o to, że to są takie ,,najmniej pewne" punkty.
Dlaczego tych punktów z bazy nie zaznaczać po prostu na tej planszy i mieć zawsze w miarę jasną sytuację kto na czym stoi (i mniej liczenia w fazie 4) a znaczników używać tylko do zaznaczania ile razy nam dana karta zapunktowała(reguła 3 gniazd lub 5 w wypadku lidera), A po przebudowie, zamiast tworzyć stosy na bazie, nie przesunąć po prostu sobie znacznika frakcji do przodu. Swoją drogą wtedy nasuwa się takie miłe skojarzenie z grą NE HEX 2,5 :)
Ja gram właśnie w taki sposób i wydaje mi się, że nie psuję w żaden sposób mechaniki gry, chyba, że opcja z żetonami na bazie ma jakiś głębszy sens którego ja nie dostrzegam :)
Jako ciekawostkę dodam że rozegrałem ostatnio partyjkę na zasadzie że jeśli przebudowuję budynek z leżącymi na nim Pz, to one przepadają (nie dotyczy lidera). Wtedy przychodziło więcej kombinowania i do przebudowy podchodziliśmy z większą ,,pokorą". Według mnie w ciekawy sposób to urozmaiciło rozgrywkę, ale zaznaczam że ja wraz z moją ekipą nie jesteśmy ekspertami w sprawach strategii w tej grze i to że my uznaliśmy to za urozmaicenie nie znaczy, że dla innych nie będzie to zamknięciem drogi do zwycięstwa podczas gry Apallachami :) Po za tym ja lubię sobie utrudniać rozgrywkę więc to może takie moje tyko zboczenie :)

3.Kwestia przebudowy biurowca czy ratusza (ogólnie kwestia budynków które po przyłączeniu zwiększają nam liczbę miejsc na umowy/zdobycze bo nie wiem czy nazw nie pomyliłem)
Po przebudowaniu ich na inny budynek nie zwiększający liczby miejsc (czyli liczba miejsc na umowy nam spada o 3), kiedy posiadamy np. 5 umów to dwie musimy odrzucić ale pytanie czy dwie wybrane przez nas czy dwie z wierzchu. Logiczniej brzmi, że dwie z wierzchu a zarazem trudniej=ciekawiej ale nie mam pewności.
Druga sprawa to przebudowa na drugi budynek zwiększający liczbę miejsc (czyli liczba miejsc się nie zmienia). Sprawa została tu już wyjaśniona jednak jedno nie daje mi spokoju.
Używając wyobraźni i wczuwając się w klimat, jeśli najpierw zburzymy budynek, dzięki któremu mamy te umowy/zdobycze a później zastępujemy go nowym to w momencie, kiedy on jest zburzony my nie mamy miejsca na te umowy/zdobycze do czasu zbudowania nowego budynku. Więc w sumie powinniśmy je odrzucić.


Czwarta sprawa to widziałem że wiele osób ma nadal (chociaż po pół roku to nie wiem ^^) problem z tym nieszczęsnym żetonem ,,surowca uniwersalnego". Wydaje mi się, że łatwiej będzie rozwiać wątpliwości (czy do budynków należy zanieść żeton uniwersalnego żetonu czy dowolny itp.) jeśli ktoś sobie wyobrazi, że ta ikonka symbolizuje napis ,,dowolny surowiec" :)

Przepraszam za referaty niestety mam taki styl pisania i nie jestem w stanie sobie z tym poradzić :(
Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ