Runebound (3rd edition) - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Lamm
Posty: 27
Rejestracja: 22 maja 2019, 17:00
Been thanked: 2 times

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: Lamm »

Olgierdd pisze: 01 lis 2019, 13:39 Talię zasobów tworzysz normalnie z 3 talii, a zmienne wtasowujesz dodatkowo jako czwartą. Możesz ich używać w dowolnej rozgrywce, nie tylko koopie.
Dziękuję 👍
Lamm
Posty: 27
Rejestracja: 22 maja 2019, 17:00
Been thanked: 2 times

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: Lamm »

Mam jeszcze jedno pytanie. Dotyczy kart fabuły, np. karty "Smocza Jaskinia".
Czy jeden bohater może rozpatrzyć tą kartę dwa razy?
Czy może wydać dwie swoje akcje, by dwa razy pod rząd, w jednej turze, rozpatrzyć tą kartę?
Czy też jeden bohater może kolejny razy rozpatrzyć tą kartę w dwóch różnych turach?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: Olgierdd »

Gracz może w jednej turze poświęcić kilka akcji na takie karty.
Lamm
Posty: 27
Rejestracja: 22 maja 2019, 17:00
Been thanked: 2 times

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: Lamm »

Czy Karta Fabuły jest traktowana jak karta przygody i angażuje 2 akcje?
Mam wrażenie, że nie, ale wole sie dopytać, ponieważ w instrukcji nie ma żadnego wpisu na ten temat.
Dzięki
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: shod »

Lamm pisze: 18 lis 2019, 10:23 Czy Karta Fabuły jest traktowana jak karta przygody i angażuje 2 akcje?
Mam wrażenie, że nie, ale wole sie dopytać, ponieważ w instrukcji nie ma żadnego wpisu na ten temat.
Dzięki
jeśli nie jest to ogólne wydarzenie to zwykle na Karcie Fabuły jest określony koszt i jest to przeważnie 1 akcja, ale pamiętam jakieś karty na których koszty wynosił 2 akcje.
MadMan7788
Posty: 1
Rejestracja: 08 lut 2020, 08:11

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: MadMan7788 »

W scenariuszu W sieci. W walce z Królową Ariadną. Użyła jadu na początku rundy walki. Zabijam ją ale mam ostatnie życie, czy tracę to życie z Jadu?
PaulinaJ
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2020, 09:24

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: PaulinaJ »

Może ktoś sprawdzić wymiary kart postaci oraz kart umiejętności do Runebounda 3ed ?
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: alpha »

PaulinaJ pisze: 27 mar 2020, 09:28 .
Tutaj masz podział na wszystkie rodzaje kart:
https://boardgamegeek.com/geeklist/1645 ... tem4361199
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: Filip z Lublina »

Mam kilka pytań, a poniżej jedno z nich zadane przez jednego z forumowiczów (pozostało bez odpowiedzi):
Smieciarz pisze: 26 wrz 2018, 07:58 Nierozerwalne więzi. Smok margath ma zdolność regeneracji kosztem 2 piorunów. Jak mam liczyć ile mu się regeneruje. Które z moich żetonów walki mam uwzględnić. Tylko te gdzie mam atak. Tylko te których nie wydałem czy wszystkie które mialem na początku rundy czyli 3 z postaci i np 3 z wyposażenia?
Mam wrażenie że zasady tego dodatku są przegi3te na korzyść wrogów.

Moje pytania:
1. Czy jeśli atakuje mnie coś z wydarzenia (np. Małe smoki) i na karcie jest zapis, że walczy z tym każdy z graczy, to czy wystarczy, że wygra jeden z nas, czy walka, bez względu na wynik, toczy się z każdym graczem?
2. Czy jeśli robiąc przeszukiwanie z karty wyprawy nie jestem zadowolony z wyniku, to mogę go zignorować i wykonać kolejną akcję poszukiwania? A potem kolejną, kolejną itd? W instrukcji jest przykład, który pozwala na coś takiego, ale wydaje mi się to dziwne. Tym bardziej, że nie ma o tym zapisu w zasadach, a jedynie w przykładzie.

Z góry dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: Edwardo »

Moje pytania:
1. Czy jeśli atakuje mnie coś z wydarzenia (np. Małe smoki) i na karcie jest zapis, że walczy z tym każdy z graczy, to czy wystarczy, że wygra jeden z nas, czy walka, bez względu na wynik, toczy się z każdym graczem?
2. Czy jeśli robiąc przeszukiwanie z karty wyprawy nie jestem zadowolony z wyniku, to mogę go zignorować i wykonać kolejną akcję poszukiwania? A potem kolejną, kolejną itd? W instrukcji jest przykład, który pozwala na coś takiego, ale wydaje mi się to dziwne. Tym bardziej, że nie ma o tym zapisu w zasadach, a jedynie w przykładzie.

Z góry dzięki za pomoc!
1. Każdy musi walczyć (każdego atakuje inny smok ;) )
2. Możesz zignorować wynik przeszukiwania i szukać kolejny, i kolejny raz kosztem kolejnych akcji
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
feelgoodhit
Posty: 1
Rejestracja: 28 mar 2020, 23:36

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: feelgoodhit »

Hej! ostatnio grając scenariusz z Vorakeshem głowiłem sie nad jego zdolnością 'Wskrzeszenie'; aktywuję ją używającą jednego żetonu, przywołuję losowo odrzuconego wroga, wypada na Ożywieńców i chcę użyć zdolności 'Rozplatanie', czy każdorazowo moge zadać tylko jedno obrażenie, czy wydajac kolejne zetony aktywacji zadac X obrażeń? Co sądzicie? :)
Witpry
Posty: 12
Rejestracja: 14 mar 2020, 11:49
Has thanked: 6 times

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: Witpry »

Zaczynamy dopiero z planszówkami a Runebound to dość trudny temat.
Szukałem odpowiedzi ale bez rezultatu stąd pytania:
czy token tarczy używam tak jak innych tokenów czyli raz na ture i już, czy w każdej turze walki tarcza chroni przed obrażeniami (o ile specjalne warunki nie mówią inaczej)?
Co to znaczy szkolisz się za darmo? Ciągniesz karty umiejętności nie zużywając akcji czy uczysz się jednej umiejętności bez wydawania trofeów? Pewnie to pierwsze.
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: Filip z Lublina »

Witpry pisze: 12 kwie 2020, 20:57 Zaczynamy dopiero z planszówkami a Runebound to dość trudny temat.
Szukałem odpowiedzi ale bez rezultatu stąd pytania:
czy token tarczy używam tak jak innych tokenów czyli raz na ture i już, czy w każdej turze walki tarcza chroni przed obrażeniami (o ile specjalne warunki nie mówią inaczej)?
Co to znaczy szkolisz się za darmo? Ciągniesz karty umiejętności nie zużywając akcji czy uczysz się jednej umiejętności bez wydawania trofeów? Pewnie to pierwsze.
My gramy od niedawna, ale mimo wszystko pokuszę się o odpowiedź.
Każda tarcza chroni przed jednym obrażeniem, po czym jest odkładana.
Co do drugiego pytania, to jest tak jak myślisz - oszczędzasz po prostu jedną akcję.
Miłego grania! Świetna gra :)
Awatar użytkownika
domin_guezz
Posty: 20
Rejestracja: 09 kwie 2020, 12:45
Has thanked: 7 times

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: domin_guezz »

Cześć,
Jestem po pierwszej grze w Runebounda 3 (wow, mega to jest😉) i mam kilka pytań związanych z zasadami.

1. Czy mobilizowanie się zawsze jest związane z poświeceniem karty umiejętności? Pomijając możliwość darmowego mobilizowania się.
2. Czy mogę mieć mniej kart umiejętności niż moja wielkość ręki? Czy zawsze muszę je dobrać do wielkości ręki? Do tej pory rozumiem to tak, że uzupełniam do wielkości ręki poprzez szkolenie.
3. Czy można do oczekiwanego przeze mnie skutku zdobywać kartę przygody? Czy jeśli nie zdobędę karty przygody muszę ją zawsze odrzucić?
4. Czy będąc w mieście, twierdzy, świątyni leczę się z automatu czy leczenie związane jest z kosztem 1 akcji - odpoczynku?
5. Czy stojąc na polu wyprawy fabularnej muszę realizować tą fabułę czy mogę to zrobić w momencie kiedy sam zdecyduję?
6. Wyprawa fabularna - na karcie jest mowa o tym że mogę otrzymać 1 żeton wiedzy za poświęcenie 2 akcji i muszę przesunąć znacznik czasu nie pomijając porządku w tej turze innych graczy. Jak to rozumieć? Każdy może i tak dokończyć swoje akcje czy przesunięcie znacznika oznacza po prostu że przyspieszamy grę?


Z góry dzięki za pomoc.
Happy Easter🐣
Every time you see me, I’ll be doing better than I was before. It’s me vs. me.
Awatar użytkownika
domin_guezz
Posty: 20
Rejestracja: 09 kwie 2020, 12:45
Has thanked: 7 times

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: domin_guezz »

Ktoś pomoże?
:roll:
Every time you see me, I’ll be doing better than I was before. It’s me vs. me.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: krisow »

domin_guezz pisze: 13 kwie 2020, 08:44 1. Czy mobilizowanie się zawsze jest związane z poświeceniem karty umiejętności? Pomijając możliwość darmowego mobilizowania się.
Mobilizowanie polega zawsze na odrzuceniu jednej karty umiejętności.

2. Czy mogę mieć mniej kart umiejętności niż moja wielkość ręki? Czy zawsze muszę je dobrać do wielkości ręki? Do tej pory rozumiem to tak, że uzupełniam do wielkości ręki poprzez szkolenie.
Oczywiście, że możesz mieć mniej kart np. po mobilizowaniu. Dobrze rozumiesz, uzupełniasz karty w akcji szkolenie. Przykładowo masz na ręce 3 karty umiejętności przy limicie 4. Wybierasz akcję szkolenie, dobierasz 4 karty i teraz z tych wszystkich kart odrzucasz nadmiarowe (czyli w tym przypadku 3) i zostajesz z 4 na ręku.

3. Czy można do oczekiwanego przeze mnie skutku zdobywać kartę przygody? Czy jeśli nie zdobędę karty przygody muszę ją zawsze odrzucić?
Chodzi o kartę wyprawy, tak? Możesz do skutku. Jeżeli nie odpowiada Ci wynik przygody albo nie uzyskałeś potrzebnych wyników na kościach możesz nie rozpatrywać karty. Zostawiasz ją u bohatera i w kolejnej akcji znowu możesz próbować ją zdobyć.

4. Czy będąc w mieście, twierdzy, świątyni leczę się z automatu czy leczenie związane jest z kosztem 1 akcji - odpoczynku?
W tym wypadku musisz zrobić akcję odpoczynku i dopiero wtedy leczysz się ze wszystkich obrażeń, nie ma automatycznego leczenia.

5. Czy stojąc na polu wyprawy fabularnej muszę realizować tą fabułę czy mogę to zrobić w momencie kiedy sam zdecyduję?
Możesz saam zdecydować kiedy chcesz rozpatrywać wyprawę fabularną.

6. Wyprawa fabularna - na karcie jest mowa o tym że mogę otrzymać 1 żeton wiedzy za poświęcenie 2 akcji i muszę przesunąć znacznik czasu nie pomijając porządku w tej turze innych graczy. Jak to rozumieć? Każdy może i tak dokończyć swoje akcje czy przesunięcie znacznika oznacza po prostu że przyspieszamy grę?
Przesuwasz żeton czasu, jeżeli trafi on na pola specjalne toru czasu wykonujesz polecenia (obrócenie klejnotów przygód na aktywną stronę dla pola odświeżania klejnotów albo dobranie karty fabuły dla pola fabuły). Dalej każdy z graczy, który jeszcze wykonuje akcje lub nie grał w tej turze dogrywa ją do końca (każdy z graczy musi wykonać tyle samo tur) i znowu przesuwamy żeton czasu. Jak słusznie zauważyłeś ta wyprawa fabularna przyspiesza zakończenie gry.


W razie wątpliwości zajrzyj do Kompletnej Księgi Zasad, tam w sposób encyklopedyczny wyjaśniono wiele szczegółowych zasad gry.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2020, 09:00 przez krisow, łącznie zmieniany 2 razy.
Witpry
Posty: 12
Rejestracja: 14 mar 2020, 11:49
Has thanked: 6 times

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: Witpry »

Umiejętność: możesz wymieniać dobra w każdym mieście, wiosce itp
Co to znaczy wymieniać?
Wymieniać coś co posiadam na coś co jest na jakimś targu?
Ale przecież to jest handel a nie wymiana.
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: imrowai »

Dobra to typ zasobu. Kupujesz go np za 2 zł, zanosisz do np twierdzy i tam wymieniasz na 5 zł. Ta umiejka rozszerza ci ilość miejsc gdzie takiej wymiany możesz dokonać.
cvkier
Posty: 1
Rejestracja: 21 kwie 2020, 20:32

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: cvkier »

Część wszystkim!
Mam takie pytanie: gram bohaterem, którego wartość parametru ciała wynosi 0, nabywam broń, która ten parametr podnosi o 1, następnie uczę się umiejętności z kategorii ciała, po jakimś czasie sprzedaje broń i kupuje inna, w tej sytuacji mój parametr ciała wynosi znowu 0. Co dzieje się z nauczona umiejętnością? Musze ją odrzucić ponieważ mój parametr ciała wynosi 0 czy z racji tego, że wydałem na nią moje trofea ona zostaje ze mną?
Pomoc potrzebna ponieważ przy ostatniej rozgrywce ta kwestia wywołała mała burze przy stole :wink:
Awatar użytkownika
Grzeg0rz
Posty: 84
Rejestracja: 19 lut 2019, 10:36
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: Grzeg0rz »

Z tego co pamiętam, musisz odrzucić tę umiejętność.
Mar7872
Posty: 2
Rejestracja: 24 maja 2020, 09:54
Has thanked: 1 time

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: Mar7872 »

Obrazek

Bardzo proszę o info, najlepiej w punktach, które rozpatrzął rozlożone punkty walki.Kolejno co się dzieje . Nie do końca rozumiem walkę ,czy żetony walki są wydawane na przemiennie pomiędzy graczem a wrogiem??
Czy wszystkie na raz ??osobno dla gracza osobno dla wroga , po udanym teście inicjatywy??

Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
vaic
Posty: 7
Rejestracja: 30 lis 2017, 20:06
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: vaic »

Żetony są wydawane na przemiennie, pomiędzy bohaterem a wrogiem. Jest to tak zwana tura walki, jak wydacie wszystkie żetony to kończy się runda walki.
Runde zaczynasz do wyznaczenia kto ma inicjatywę, więc kto zacznie.

W Twoim przypadku: Lauriel: 0 złotych symboli, przeciwnik: 1 złoty symbol, więc przeciwnik zaczyna. (W przypadku remisu zaczyna bohater)
Następnie idziesz zawsze od góry według planszy przeciwnika, jeżeli jakiś żetony nie miałby żadnego efektu (nic by się nie stało) pomijasz go i idziesz do następnego (w następnej turze już może tamten wyższy żeton będzie miał jakiś efekt).

Przykładowa runda według Twojego screena:
  • Przeciwnik używa zwinności (skrzydła), przewraca pusty na podwojenie (token skrzydła jest usuwany z walki)
  • Ty decydujesz że używasz zwinności (skrzydła), przerzucasz czaskę i spada na pusty symbol, przekładasz żeton na odpowiednie miejsce (Twój token skrzydła jest usuwany z walki)
  • Przeciwnik używa podwojenia i podwaja piorun (token podwojenia wkładasz pod piorun)
  • Atakujesz go 2 toporem, przeciwnik blokuje 1 tarczą i +1 ponieważ jego zdonlność blokowania na to pozwala (Twój token i token wroga z tarczą odpadają)
  • Przeciwnik używa pioruna, jako że zdolność z 2 pioruem nic by mu nie dała pomija go i używa zdonlości z 1 piorunem, zadaje Ci 2, ty 1 blokujesz tarczą, dostajesz 1 obrażenie (wszystkie tokeny spadają)
W turze walki możesz używać oczywiście przedmiotów i umiejętności zamiast wydawać żeton
Nie ma już żadnych tokenów u wroga (tokeny z - są po prostu pomijane), ty nie chcesz (lub nie możesz) nic robić, runda się kończy, rzuczasz od nowa i zaczynasz następną rundę (pomiędzy rundami możesz próbować uciec z walki [jak nie jest napisane inaczej])
Mar7872
Posty: 2
Rejestracja: 24 maja 2020, 09:54
Has thanked: 1 time

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: Mar7872 »

Dziękuje za powyższą odpowiedź. :) Ponadto mam jeszcze pytania co do umiejętności postaci z poniższej grafiki.

Obrazek

1. Tatiana i jej skill Doskonały strzelec. Jak to konkretnie działa ?? W jakiej sytuacji to się używa?? Jej nie wydane żetony obrażeń mogą przejść do kolejnej rundy?? Czy o to chodzi??
2. Lord i skill straszliwy cios . Czyli mobilizuje sie raz i może przerzucić wszystkie lub dowolne swoje nie wydane żetony w danej rundzie ??
3. Laurel skill szybkość Dizona. Czyli możemy poprostu przerzućić i użyć jeszcze raz, już wydany wcześniej żeton w danej rundzie walki??

Z góry dziękuję bardzo za pomoc.
Awatar użytkownika
Grzeg0rz
Posty: 84
Rejestracja: 19 lut 2019, 10:36
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: Grzeg0rz »

Pytanie 2 i 3: tak. Co do pierwszego pytania to nie trudno mi się wypowiadać, nie mam tej postaci. Rozumiem to jednak tak, że w czasie tury walki możesz wydać wzmocnienie aby zadać tyle obrażeń, ile ataków masz na pozostałych, niewydanych żetonach... Czyli chyba im szybciej tym lepiej 😜
vaic
Posty: 7
Rejestracja: 30 lis 2017, 20:06
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Runebound (3rd edition)

Post autor: vaic »

Grzeg0rz pisze: 17 cze 2020, 16:10 Co do pierwszego pytania to nie trudno mi się wypowiadać, nie mam tej postaci. Rozumiem to jednak tak, że w czasie tury walki możesz wydać wzmocnienie aby zadać tyle obrażeń, ile ataków masz na pozostałych, niewydanych żetonach... Czyli chyba im szybciej tym lepiej 😜
Masz rację, pamiętaj jednak o tym że w tym skillu nie jest istotna wartość żetonu z toporem (innymi słowy, żetony z 2 toporami/ 3 toporami dalej są liczone jako 1)
ODPOWIEDZ