Zombicide: Black Plague - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Darkstorm
Posty: 852
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 132 times
Been thanked: 211 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: Darkstorm »

1. Czy nekro może uciec przez nieaktywny znacznik namnażania?
2. Czy nieaktywny znacznik namnażania liczy się do liczby 6 powodujących przegraną?
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: MrAtrion »

Darkstorm pisze: 10 lut 2019, 22:22 1. Czy nekro może uciec przez nieaktywny znacznik namnażania?
2. Czy nieaktywny znacznik namnażania liczy się do liczby 6 powodujących przegraną?
1. Raczej nie, skoro nieaktywny.
2. Tego nie wiem, ciężko stwierdzić. Teoretycznie nie, ale przy aktywacji automatyczna przegrana jest.

Ja mam swoje pytanie - Gdy na karcie broni jest napisane "Wynik 6: +1 obrażenie" to oznacza, że ten jeden sukces zadaje jedno obrażenie więcej, czy wszystkie sukcesy? I czy dwie szóstki się kumulują?

I czy można atakować mimo braku szans na sukces w normalnych warunkach? Chodzi mi o atakowanie Abominacji łukiem chaosu licząc na 4 sukcesy (tworzy smoczy ogień w docelowej strefie)
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: imrowai »

WItam

Mam pytanie dotyczące Misji 5: Komtura.
zastanawiam się czy wyważając drzwi prowadzące do wewnętrznego dziedzińca, przez który musimy przejść do pomieszczenia z wyjściem, namnażamy zombie na tym obszarze? (kafel 6R). NIby wg instrukcji namnażamy tylko po otwarciu budynków, z drugiej strony jest to obszar niedostępny od początku gry i coś tam powinno się kręcić może?
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: MrAtrion »

Ja nie namnażam, to teren zewnętrzny :)
capre
Posty: 24
Rejestracja: 25 wrz 2018, 09:59
Been thanked: 1 time

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: capre »

Hej, mam trzy dylematy co do zasad.
1. Jeśli używam czaru z zasięgiem 0, to tak czy inaczej jest to atak dystansowy? Czyli jeśli stoję na polu z innymi Ocalalymi oraz zombie i użyje takiego czaru na swoim polu, to mogę trafić swoich towarzyszy, przy niecelnym ataku?

2. W pierwszej akcji ruchu używam pochodni do podpalenia smoczej żółci. Czy w 2 akcji mogę wejść na to pole bez żadnych konsekwencji?

3. Są 4 znaczniki smoczej zolci. Dwa z nich maja po drugiej stronie 'ogień', natomiast dwa pozostałe jakiś okrąg. Do czego to służy?
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: omas »

1. Inny gracz otrzumuje obrazenia. To wciaz atak dystansowy.
2. Mysle, ze tak.
3. Nie wiem tez ;)
Awatar użytkownika
black_currant
Posty: 15
Rejestracja: 07 sty 2019, 14:22
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: black_currant »

2. W instrukcji jest opis działania smoczego ognia i widnieje tam że po tym jak wszystkie zombi na obszarze giną należy usunąć kafelek że smoczym ogniem , więc jego działanie kończy się zaraz po użyciu , przed wykonaniem kolejne akcji ocalałego. Czyli wchodzisz do pustej strefy , moim zdaniem konsekwencji brak .
Darkstorm
Posty: 852
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 132 times
Been thanked: 211 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: Darkstorm »

black_currant pisze: 01 kwie 2019, 06:43 2. W instrukcji jest opis działania smoczego ognia i widnieje tam że po tym jak wszystkie zombi na obszarze giną należy usunąć kafelek że smoczym ogniem , więc jego działanie kończy się zaraz po użyciu , przed wykonaniem kolejne akcji ocalałego. Czyli wchodzisz do pustej strefy , moim zdaniem konsekwencji brak .
W swojej instrukcji znalazłem jedynie zapis o usunięciu KAŁUŻY smoczej żółci. Kałużę usuwamy po rzuceniu pochodni i umieszczamy ogień. Nie znalazłem jednak w instrukcji zapisu co się dzieje z samym ogniem:
1. Czy znika on po zakończeniu akcji?
2. Czy znika po zakończeniu tury?
3 Czy zostaje do końca gry?
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: omas »

Znika po uzyciu pochodni. Nie zostaje do konca gry.
Darkstorm
Posty: 852
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 132 times
Been thanked: 211 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: Darkstorm »

omas pisze: 11 kwie 2019, 13:20 Znika po uzyciu pochodni. Nie zostaje do konca gry.
Jest gdzieś jakieś oficjalne potwierdzenie tego? (Errata, FAQ)?
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: omas »

Instrukcja, ktora sam cytujesz.
Darkstorm
Posty: 852
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 132 times
Been thanked: 211 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: Darkstorm »

omas pisze: 11 kwie 2019, 13:34 Instrukcja, ktora sam cytujesz.
Oto fragment z instrukcji:

"Aby utworzyć kałuże Smoczej Żółci w Zasięgu 0–1 od Ocalałego, gracz musi odrzucić z Ręki kartę Smoczej Żółci.
Aby potem podpalić rozlaną Smoczą Żółć w Zasięgu 0–1, gracz
musi odrzucić z Ręki Pochodnię, tworząc tym samym Smoczy Ogień: każda Postać w Strefie z tym znacznikiem zostaje
unicestwiona, bez rozpatrywania jej progu Obrażeń, wartości
Pancerza czy pozostałych Ran. Smoczy Ogień jest cichy.
Kałuża Smoczej Żółci jest następnie usuwana, a Ocalały,
który rzucił Pochodnią, zdobywa wszystkie należne punkty
doświadczenia.
Używajcie Smoczego Ognia, zastawiając ogniste pułapki na
Zombie! Jeżeli wszystkie dostępne znaczniki Smoczej Żółci
znajdują się już na planszy, a gracze potrzebują zastawić
nową pułapkę, wybierają jeden ze znaczników i przesuwają
go do nowej Strefy."


Jak widać instrukcja mówi jedynie o usunięciu KAŁUŻY SMOCZEJ ŻÓŁCI. Nie mówi nic co się dzieje z Smoczym Ogniem (który powstał w wyniku podpalenia kałuży).
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: vikingowa »

Jak znika kałuża to i ogień. Nie wiem co w tym jest niezrozumiałego...
Awatar użytkownika
LynUlv
Posty: 128
Rejestracja: 28 sie 2018, 14:35
Has thanked: 11 times
Been thanked: 6 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: LynUlv »

Darkstorm pisze: 11 kwie 2019, 14:05 Kałuża Smoczej Żółci jest następnie usuwana(..)
No na logikę, skoro ogień wybucha w miejscu kafelka z kałużą, to kiedy usuwamy kałużę, to chyba i ogień co nie ? :)
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: omas »

Juz mi sie nie chce powtarzac ;)
Awatar użytkownika
black_currant
Posty: 15
Rejestracja: 07 sty 2019, 14:22
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: black_currant »

No dobra, więc w takim razie w ramach eksperymentu sprubójmy usunąć kałuże smoczej żółci jednocześnie zostawiając smoczy z ogień ... W ramach logiki działania można założyć że palą się opary smoczej żółci (jak przy benzynie) więc jeśli znika źródło oparów to znika ogień .
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: omas »

Ostatnia sprawa ze kafelek z kaluza powinienes obrocic na strone smoczego ognia i juz go wtedy nie masz.
Darkstorm
Posty: 852
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 132 times
Been thanked: 211 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: Darkstorm »

LynUlv pisze: 11 kwie 2019, 15:39
No na logikę, skoro ogień wybucha w miejscu kafelka z kałużą, to kiedy usuwamy kałużę, to chyba i ogień co nie ? :)
Na logikę, skoro ogień wybucha to usuwamy kałużę a pojawia się ogień. Kałuży już nie ma. Jest ogień. Pytanie jak długo pali się ogień.



omas pisze: 11 kwie 2019, 21:23 Ostatnia sprawa ze kafelek z kaluza powinienes obrocic na strone smoczego ognia i juz go wtedy nie masz.
No dokładnie tak. I nie mam kafelka z kałużą tylko mam kafelek ze smoczym ogniem, o którym instrukcja nie wspomina co się z nim dalej dzieje. A smoczy ogień równie dobrze może się palić długo jak i wypalać błyskawicznie.

Nie twierdzę, że nie macie racji. Twierdzę tylko, że instrukcja tego elementu nie uściśla. Powinno być to sformułowane: "Kałuża zamienia się w smoczy ogień, który następnie jest od razu usuwany przed rozpoczęciem kolejnej akcji."
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2019, 22:28 przez Darkstorm, łącznie zmieniany 1 raz.
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: omas »

Dokladnie tak napisano w instrukcji. Bez odbioru.
Darkstorm
Posty: 852
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 132 times
Been thanked: 211 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: Darkstorm »

omas pisze: 11 kwie 2019, 22:27 Dokladnie tak napisano w instrukcji. Bez odbioru.
Nie napisano. Zacytuj w takim razie proszę fragment gdzie napisano co się dzieje ze smoczym ogniem. Kałuża żółci mnie nie interesuje. Interesuje mnie ogień.

I nawet jak popatrzycie na przykład z instrukcji to widać, że po usunięciu kafelka kałuży pojawił się kafelek ognia. I tylko nie napisano co dalej z ogniem :?
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: ariser »

Nie zacytuję teraz dokładnie, ale w angielskiej instrukcji stoi, że po prostu usuwasz token po odpaleniu efektu. Nie precyzuje który token - ognia czy kałuży, ponieważ to jest ten sam token (tylko jego różne strony).
Możliwe, że tłumacz w wersji pl trochę się zagalopował i doszło do nieporozumienia. Może to być też niedomówienie w obu wersjach językowych. Ja zawsze grałem w taki sposób. :mrgreen:
Tu potwierdzenie na bgg:
https://boardgamegeek.com/thread/179094 ... stay-board

I temat z potwierdzeniem od CMON:
https://boardgamegeek.com/thread/160273 ... nswer-cmon
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
LynUlv
Posty: 128
Rejestracja: 28 sie 2018, 14:35
Has thanked: 11 times
Been thanked: 6 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: LynUlv »

Darkstorm pisze: 11 kwie 2019, 22:25
LynUlv pisze: 11 kwie 2019, 15:39
No na logikę, skoro ogień wybucha w miejscu kafelka z kałużą, to kiedy usuwamy kałużę, to chyba i ogień co nie ? :)
Na logikę, skoro ogień wybucha to usuwamy kałużę a pojawia się ogień. Kałuży już nie ma. Jest ogień. Pytanie jak długo pali się ogień.
Tak, tak, ale zauważ, że ogień wybucha w miejscu kałuży. Nie zamieniamy tokena na ognisty, nic nie obracamy.
Ten nadrukowany ogień i pole magiczne są używane przy scenariuszach :)
Darkstorm
Posty: 852
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 132 times
Been thanked: 211 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: Darkstorm »

LynUlv pisze: 12 kwie 2019, 12:58 [Tak, tak, ale zauważ, że ogień wybucha w miejscu kałuży. Nie zamieniamy tokena na ognisty, nic nie obracamy.
Ten nadrukowany ogień i pole magiczne są używane przy scenariuszach :)
No właśnie na obrazku z przykładem w instrukcji widać, że zamieniono go na ognisty.
Awatar użytkownika
LynUlv
Posty: 128
Rejestracja: 28 sie 2018, 14:35
Has thanked: 11 times
Been thanked: 6 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: LynUlv »

Idąc za Twoim tokiem rozumowania, nigdzie nie napisano, że go zamieniamy na ognisty token, prawda?
Darkstorm
Posty: 852
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 132 times
Been thanked: 211 times

Re: Zombicide: Black Plague

Post autor: Darkstorm »

LynUlv pisze: 12 kwie 2019, 22:10 Idąc za Twoim tokiem rozumowania, nigdzie nie napisano, że go zamieniamy na ognisty token, prawda?
Pokazano na przykładzie zastosowania w instrukcji.
ODPOWIEDZ