Wyspa Skye / Isle of Skye - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 861
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Qrzy »

Instrukcja nic nie mówi o wymianie złota na punkty, więc liczymy całe złoto, jakie zostało na koniec gry.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Olgierdd »

Nie wymieniasz pieniędzy na punkty, wszystko zostaje z Tobą do rozliczenia remisów.
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Faziee »

Dzięki.
slawek85
Posty: 7
Rejestracja: 07 sty 2013, 19:13

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: slawek85 »

Olgierdd pisze: 31 lip 2018, 08:09 Nie wymieniasz pieniędzy na punkty, wszystko zostaje z Tobą do rozliczenia remisów.
Pieniądze są wymieniane na punkty zwycięstwa!!
Na końcu instrukcji jest to opisane:
Jeśli zwój znajduje się na obszarze zamkniętym, otrzymujesz za niego podwójną liczbę PZ.
Każde 5 sztuk złota jest warte 1 punkt zwycięstwa.

Dodatkowo informacja o tym symbolicznie jest przedstawiona na planszy od gry!!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

Problem pewnie w tym, że instrukcja mówi, że 5 złota to 1 punkt, nie ma w niej słowa o wymianie. Rozwiewając wątpliwości: pieniądze wymienia się na punkty (odrzuca kasę do banku), dopiero ewentualne resztki pomagają rozstrzygnąć remis. Potwierdzone przez autora gry na BGG.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 861
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Qrzy »

slawek85 pisze: 03 wrz 2018, 10:33 Pieniądze są wymieniane na punkty zwycięstwa!!
slawek85 pisze: 03 wrz 2018, 10:33 Każde 5 sztuk złota jest warte 1 punkt zwycięstwa.
Sam sobie przeczysz. :) Czy w takim razie podczas punktowania kaflami z na przykład zwojami oddajesz te kafle, bo wymieniasz je na punkty? ;) Instrukcja wyraźnie mówi, że 5 sz jest warte 1 pz, nic nie wspomina o wymianie.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 861
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Qrzy »

Yavi pisze: 03 wrz 2018, 10:43 Problem pewnie w tym, że instrukcja mówi, że 5 złota to 1 punkt, nie ma w niej słowa o wymianie.
O to to.
Yavi pisze: 03 wrz 2018, 10:43 Potwierdzone przez autora gry na BGG.
To mnie przekonuje, choć moim zdaniem nie do końca ma to sens.
slawek85
Posty: 7
Rejestracja: 07 sty 2013, 19:13

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: slawek85 »

Qrzy pisze: 03 wrz 2018, 10:44
slawek85 pisze: 03 wrz 2018, 10:33 Pieniądze są wymieniane na punkty zwycięstwa!!
slawek85 pisze: 03 wrz 2018, 10:33 Każde 5 sztuk złota jest warte 1 punkt zwycięstwa.
Sam sobie przeczysz. :) Czy w takim razie podczas punktowania kaflami z na przykład zwojami oddajesz te kafle, bo wymieniasz je na punkty? ;) Instrukcja wyraźnie mówi, że 5 sz jest warte 1 pz, nic nie wspomina o wymianie.

Ok. Może nie wymieniasz fizycznie - ale liczysz pieniądze, dzielisz na 5 i dodajesz tyle punktów zwycięstwa.
Wcześniej użytkownicy pisali - że pieniądze są tylko ważne w momencie remisu - a to nie jest prawdą.
slawek85
Posty: 7
Rejestracja: 07 sty 2013, 19:13

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: slawek85 »

slawek85 pisze: 03 wrz 2018, 11:15
Ok. Może nie wymieniasz fizycznie - ale liczysz pieniądze, dzielisz na 5 i dodajesz tyle punktów zwycięstwa.
Wcześniej użytkownicy pisali - że pieniądze są tylko ważne w momencie remisu - a to nie jest prawdą.
Zwracam honor - chyba za szybko przeleciałem ten watek - wszystko było opisane ok;)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

To ja jeszcze raz przypomnę, żeby w zamieszaniu nie zniknęło:
pieniądze na koniec SĄ WYMIENIANE na punkty. W przypadku remisu liczy się tylko ta kasa, która pozostała po wymianie.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Olgierdd »

Yavi pisze: 03 wrz 2018, 11:26 To ja jeszcze raz przypomnę, żeby w zamieszaniu nie zniknęło:
pieniądze na koniec SĄ WYMIENIANE na punkty. W przypadku remisu liczy się tylko ta kasa, która pozostała po wymianie.
Faktycznie, polska instrukcja (i jak się okazuje angielska także) ma błąd, ponieważ nie mówi o końcowym wydaniu pieniędzy na punkty (jedynie jest napisane, że 5 monet = 1 punkt).
link: https://boardgamegeek.com/article/20151755#20151755
slawek85 pisze: 03 wrz 2018, 11:15 Wcześniej użytkownicy pisali - że pieniądze są tylko ważne w momencie remisu - a to nie jest prawdą.
Nikt tak nie napisał.
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: shivetay »

Czołem

Ja mam pytanie z kwestii podstawowych.
Czy pół góry może zostać połączone z łąką? Czy zawsze góra z górą, a łąka z łąką.
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 124 times
Been thanked: 79 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: eltadziko »

shivetay pisze: 05 wrz 2018, 15:02 Ja mam pytanie z kwestii podstawowych.
Czy pół góry może zostać połączone z łąką? Czy zawsze góra z górą, a łąka z łąką.
Zawsze tereny muszą do siebie pasować z każdej strony (góra do góry, łąka do łąki, woda do wody).
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Olgierdd »

Dodam, że tylko drogi nie muszą się zgadzać. Gdy z Twojego kafelka wychodzi droga, to możesz w tym miejscu dołożyć kafelek bez drogi.
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: shivetay »

Okej.
I jeszcze jedno :D
Czy jeśli owce/bydło sąsiadują z dwiema farmami, to punktowane są podwójnie?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

shivetay pisze: 05 wrz 2018, 15:08 Okej.
I jeszcze jedno :D
Czy jeśli owce/bydło sąsiadują z dwiema farmami, to punktowane są podwójnie?
Jeśli chodzi o ten kafelek, to nie. On punktuje za owcę/bydło sąsiadujące z co najmniej jedną farmą.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Danielf »

Pytanie odnośnie wędrowca.
Czy mogę przejść wędrowcem przez kamień milowy, nie zbierając go, a potem wrócić i zebrać.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

Danielf pisze: 05 wrz 2018, 22:27 Pytanie odnośnie wędrowca.
Czy mogę przejść wędrowcem przez kamień milowy, nie zbierając go, a potem wrócić i zebrać.
Raczej tak, podnoszenie kamieni milowych jest dobrowolne :).
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: shivetay »

Jeśli chodzi o ten kafelek, to nie.
Trochę dziwne, ale żona się ucieszy, że nie będę mógł robić super kombo z owiec i bydła XD

Ale mam jeszcze jedną wątpliwość. Czy mogę kupić kafelek od samego siebie. W chwili kiedy w grze dla dwóch graczy jeden pasuje, druga osoba może wystawić wszystkie wyciągnięte kafelki.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Olgierdd »

shivetay pisze: 07 wrz 2018, 14:19 Ale mam jeszcze jedną wątpliwość. Czy mogę kupić kafelek od samego siebie. W chwili kiedy w grze dla dwóch graczy jeden pasuje, druga osoba może wystawić wszystkie wyciągnięte kafelki.
Gdy jest Twoja kolej na zakup kafelków to możesz kupić jedynie od innego gracza lub spasować.
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: shivetay »

Dzięki :)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

shivetay pisze: 07 wrz 2018, 14:19
Jeśli chodzi o ten kafelek, to nie.
Ale mam jeszcze jedną wątpliwość. Czy mogę kupić kafelek od samego siebie. W chwili kiedy w grze dla dwóch graczy jeden pasuje, druga osoba może wystawić wszystkie wyciągnięte kafelki.
Kafelki od samego siebie kupujesz na koniec fazy kupowania, jeśli jeszcze jakieś Ci zostaną. Czyli maksymalnie możesz mieć trzy kafelki (jeden kupiony od przeciwnika i dwa swoje).
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Lucass »

Yavi pisze: 05 wrz 2018, 15:23
shivetay pisze: 05 wrz 2018, 15:08 Okej.
I jeszcze jedno :D
Czy jeśli owce/bydło sąsiadują z dwiema farmami, to punktowane są podwójnie?
Jeśli chodzi o ten kafelek, to nie. On punktuje za owcę/bydło sąsiadujące z co najmniej jedną farmą.
Miałem ostatnio ten sam dylemat... niemniej nie bardzo rozumiem powyższą odpowiedź :roll: Załóżmy, mam 3 kafle w poziomym rzędzie; na 1 i 3 jest farma, a na środkowym owca. Otrzymuję 2 PZ (czyli liczę owcę dwa razy ze względu na dwie przyległe farmy)?
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: gregos »

Lucass pisze: 01 paź 2018, 10:52
Yavi pisze: 05 wrz 2018, 15:23
shivetay pisze: 05 wrz 2018, 15:08 Okej.
I jeszcze jedno :D
Czy jeśli owce/bydło sąsiadują z dwiema farmami, to punktowane są podwójnie?
Jeśli chodzi o ten kafelek, to nie. On punktuje za owcę/bydło sąsiadujące z co najmniej jedną farmą.
Miałem ostatnio ten sam dylemat... niemniej nie bardzo rozumiem powyższą odpowiedź :roll: Załóżmy, mam 3 kafle w poziomym rzędzie; na 1 i 3 jest farma, a na środkowym owca. Otrzymuję 2 PZ (czyli liczę owcę dwa razy ze względu na dwie przyległe farmy)?
W tym przypadku punktujesz za każdą sztukę owcy lub bydła sąsiadującą z farmą, czyli niezależnie od ilości farm punktujesz za danego zwierzaka.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Lucass »

gregos pisze: 01 paź 2018, 11:18
Lucass pisze: 01 paź 2018, 10:52
Yavi pisze: 05 wrz 2018, 15:23 Jeśli chodzi o ten kafelek, to nie. On punktuje za owcę/bydło sąsiadujące z co najmniej jedną farmą.
Miałem ostatnio ten sam dylemat... niemniej nie bardzo rozumiem powyższą odpowiedź :roll: Załóżmy, mam 3 kafle w poziomym rzędzie; na 1 i 3 jest farma, a na środkowym owca. Otrzymuję 2 PZ (czyli liczę owcę dwa razy ze względu na dwie przyległe farmy)?
W tym przypadku punktujesz za każdą sztukę owcy lub bydła sąsiadującą z farmą, czyli niezależnie od ilości farm punktujesz za danego zwierzaka.
Rozpatrując farmę na kaflu 1, to sąsiaduje z nią jedna owca i rozpatrując farmę 2, również sąsiaduje z nią jedna owca - czyli 2 PZ; tak bym zinterpretował pierwszą część Twojej odpowiedzi :) Jednak druga część faktycznie mówi, że danego zwierzaka liczę raz, niezależnie od tego z iloma farmami sąsiaduje. Wnioskuję więc, że w przytoczonym przeze mnie przykładzie, zdobywam 1 PZ.

Ponieważ najlepiej uczyć się na przykładach, rozpatrzmy jeszcze taką sytuację: dwa kafle obok siebie; na pierwszym jest farma z owcą, na drugim farma z dwoma bykami :) - rozumiem, że zdobywam 3 PZ (nie 6)?
ODPOWIEDZ