Wielka księga szaleństwa

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Wielka księga szaleństwa

Post autor: marcindlubacz »

PO pierwszej rozgrywce nasuwa mi się pytanie czy można używać kart ze swojego pola wsparcia czy tylko reszta graczy może z nich korzystać?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Wielka księga szaleństwa

Post autor: rattkin »

Karty w strefie wsparcia stanowią wspólną pulę wszystkich graczy.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Wielka księga szaleństwa

Post autor: TV3 »

Upewnić się chciałem - w swojej turze mogę tylko raz rzucić zaklęcie, zgadza się?
Ponadto - jeśli gracz następny poprzez swoje zaklęcie Telepatia pozwoli mi wykonać akcję (akcje), to jeśli ja chwilę wcześniej jakieś zaklęcie rzuciłem (i mam obrócone o 90 st.), to kolejnego w tym momencie rzucić nie mogę. Prawda to?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Wielka księga szaleństwa

Post autor: rattkin »

Po rzuceniu zaklęcie jest "wyczerpane". Wyczerpanego zaklęcia rzucić nie możesz (niezależnie kiedy), ale nie oznacza to, że możesz rzucić je tylko raz - są efekty, które pozwalają "przygotować" zaklęcie. Standardowo jednak, zaklęcia odświeżają się na początku Twojej tury.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Wielka księga szaleństwa

Post autor: TV3 »

O co innego chodziło mi. Jedno zaklęcie - generalnie raz na turę - tu zgoda. Obracamy i jest wyczerpane do kolejnej tury. Jednak czy po rzuceniu zaklęcia "A" mogę w tej samej, swojej turze rzucić inne zaklęcie, dajmy na to "B"?
W instrukcji niby jest napisane: W swoim ruchu gracz może aktywować 1 swoje niewykorzystane Zaklęcie.
Wynikało by z tego, że kolejnego (innego) zaklęcia w jednej turze nie można...
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Wielka księga szaleństwa

Post autor: rattkin »

Opis który przytaczasz dotyczy przeprowadzenia akcji "Activate a Spell" (nie mam polskiej wersji). W jej ramach rzeczywiście można naraz aktywować tylko jeden czar. Kawałek wcześniej są wypisane wszystkie akcje, Activate a Spell jest jedną z nich. Jest też napisane, że akcje można wykonywać w dowolnej kolejności i dowolną ilość razy, tak długo jak można za nie zapłacić. Rzucenie drugiego czaru to po prostu wykonanie jeszcze raz akcji Activate a Spell, tym razem wybierając inny, niewyczerpany czar.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Wielka księga szaleństwa

Post autor: TV3 »

Owszem, niby jest - akcje: dowolna kolejność, dowolna ilość razy etc. Choć męczy mnie przytoczony przeze mnie wcześniej (zielony) fragment.
Reasumując - twierdzisz więc, że w jednej turze można rzucić 2, 3 czy ileś tam RÓŻNYCH zaklęć...
W trakcie rozgrywki to dość istotna różnica jest, jedno czy wiele.

Dzięki.


edit:
teraz z tego co widzę, w instrukcji przy właściwie każdej akcji jest "1": przełamać 1 klątwę, nauczyć się 1 zaklęcia itd.
Zatem rzeczywiście wcześniejszy zapis, że można zrobić "dowolną akcję, dowolną ilość razy (...)" należałoby chyba traktować jako nadrzędny. Czyli czarować też można wiele razy w turze (różnymi zaklęciami rzecz jasna).





edit 2:
Na szybko, w trakcie partii niejasność nastąpiła. Zaklęcie Zapuszczanie korzeni: "Umieść (1) kartę o wartości (2) na wierzchu swojej talii."

- skąd biorę tę kartę? Z własnej talii i kładę ją na wierzchu, czy z dostępnych kart umieszczonych pod planszą?

- jeśli zapłacę podwójnie, to umieszczam (2) karty o wartości.... hmmm... (4) nie ma, więc o wartości (3)? Należy to traktować jako możliwość częściowego wprowadzenia efektu?
kosmos
Posty: 60
Rejestracja: 08 paź 2014, 09:31

Re: Wielka księga szaleństwa

Post autor: kosmos »

edit 2:
Na szybko, w trakcie partii niejasność nastąpiła. Zaklęcie Zapuszczanie korzeni: "Umieść (1) kartę o wartości (2) na wierzchu swojej talii."

- skąd biorę tę kartę? Z własnej talii i kładę ją na wierzchu, czy z dostępnych kart umieszczonych pod planszą?

- jeśli zapłacę podwójnie, to umieszczam (2) karty o wartości.... hmmm... (4) nie ma, więc o wartości (3)? Należy to traktować jako możliwość częściowego wprowadzenia efektu?

Jeśli płacisz podwójnie to tak jakbyś podwójnie aktywował ten czar - bierzesz jedną kartę o wartości 2, potem bierzesz drugą kartę o wartości 2 (bierzesz je z dostępnych kart - jeśli miałbyś brać ze swojej to byłoby napisane że bierzesz ze stosu kart odrzuconych).
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Wielka księga szaleństwa

Post autor: TV3 »

Dzięki wielkie!
To chyba rzeczywiście logiczne. Tylko w takim wypadku cyfra 2 w kółku nie jest Zmienną Zaklęcia - jej nie mnożymy x2, zatem wg mnie w kółku być nie powinna.
Podobnie zaklęcie Kamienna skóra:
"Usuń (1) kartę z ręki lub Pola Wsparcia i dobierz (1) kartę o wartości wyższej o (1) na swój stos kart odrzuconych."
W tym wypadku płacąc podwójnie i zakładając zdublowanie zaklęcia usuwamy (2) karty (podwoiło się), dobieramy (2) karty (również się podwoiło), o wartości (1) (nie podwoiło się). Zatem "1" przy wartości również nie powinna być w kółku (Zmienną Zaklęcia)?

Jednak aby nie komplikować przyjmuję: podwójna zapłata = 2 x zaklęcie, potrójna zapłata = 3 x zaklęcie.
Awatar użytkownika
Skryty Planszoholik
Posty: 119
Rejestracja: 09 mar 2016, 15:37
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Wielka księga szaleństwa

Post autor: Skryty Planszoholik »

jakby co to na BGG jest rewelacyjne FAQ do WKS po angielsku: https://boardgamegeek.com/filepage/1313 ... ent8654731

Oprócz odpowiedzi na wiele pytań jest też dokładny opis działania wszystkich kart.

ps. Kamienna Skóra faktycznie ma błąd - tylko dwie jedynki powinny być w kółeczku a nie trzy.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Wielka księga szaleństwa

Post autor: bobule »

powiedzcie mi, w instrukcji jest napisane "w swoim ruchu gracz może wykonać dowolne akcje, dowolną ilość razy i w dowolnej kolejności", a potem w akapicie "Przełamanie klątwy" jest - "w swoim ruchu gracz może przełamać 1 klątwę". Czyli jak, w swojej turze mogę przełamać tylko 1 klątwę, czy mogę więcej (zgaduję, że nadrzędnym jest pierwszy akapit, czyli po prostu z pierwszej akcji usuwam 1 klątwę, a z 2 usuwam 2-gą, ale wolę się dopytać).

druga rzecz - jeśli współgracz skorzysta z moich kart z pól wsparcia do usunięcia klątwy, to oczywiście te karty odrzucam na stos kart odrzuconych?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Wielka księga szaleństwa

Post autor: rattkin »

bobule pisze: 16 sie 2020, 09:34 powiedzcie mi, w instrukcji jest napisane "w swoim ruchu gracz może wykonać dowolne akcje, dowolną ilość razy i w dowolnej kolejności", a potem w akapicie "Przełamanie klątwy" jest - "w swoim ruchu gracz może przełamać 1 klątwę". Czyli jak, w swojej turze mogę przełamać tylko 1 klątwę, czy mogę więcej (zgaduję, że nadrzędnym jest pierwszy akapit, czyli po prostu z pierwszej akcji usuwam 1 klątwę, a z 2 usuwam 2-gą, ale wolę się dopytać).
Polskie tłumaczenia instrukcji to generalnie dno i trzy metry mułu, brak szacunku do utrzymywania spójnej terminologii i aksjomatów. W oryginale ten akapit pod akcją zniszczenia klątwy wyjaśnia konsewkencje tej akcji jako po prostu "możesz zniszczyć jedną klątwę", co pozostaje spójne z wcześniejszym wyjaśnieniem - możesz tyle akcji ile chcesz, w dowolnej kolejności, tak długo jak Cię stać. Każda akcja zniszczenia klątwy pozwala zniszczyć jedną klątwę.
bobule pisze: 16 sie 2020, 09:34 druga rzecz - jeśli współgracz skorzysta z moich kart z pól wsparcia do usunięcia klątwy, to oczywiście te karty odrzucam na stos kart odrzuconych?
Tak, ostatnia strona opisująca wsparcie - "A card in the support pool is always discarded to the discard pile of the player who put it in the support pool, regardless of who caused it to be discarded." - "karta we wsparciu jest zawsze odrzucana na stos kart odrzuconych tego gracza, który ją we wsparciu położył, niezależnie od tego, kto spowodował jej odrzucenie".
ODPOWIEDZ