Scythe - zasady i pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Scythe

Post autor: Coen »

mat_eyo pisze:Dziękuję za potwierdzenie mojej odpowiedzi, choć nie wiem po co.
Tak to jest jak się po robocie siada od razu do forum :)
Dopisałem sobie do Twojej wypowiedzi znak zapytania :D
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: Quetzalcoatl »

I ja dziękuję. Tak właśnie grałem, ale wiadomo, lepiej się upewnić.
killth3hippi3
Posty: 1
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:22

Re: Scythe

Post autor: killth3hippi3 »

W sytuacji kiedy np. Polania zmaterializuje swoje jednostki dzieki zasadzie submerge na jeziorze, czy ja, jako gracz bez tej zasady, moge zaatakowac stacjonujace na tym polu oddzialy? Zastanawia mnie to, bo wydaje mi sie ze gdzies to widzialem w instrukcji?
kaem87
Posty: 44
Rejestracja: 31 gru 2015, 10:15
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: kaem87 »

Kiedy na polu z żywnością posiadam wiatrak oraz 2 robotników to czy w górnej akcji (przy założeniu, że nie mam żadnych udoskonaleń) produkuje na dwóch innych terytoriach oraz dodatkowo 3 żywności za pole z wiatrakiem i robotnikami?
Ostatnio zmieniony 18 gru 2016, 12:54 przez kaem87, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 783 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: mat_eyo »

Tak.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: WRS »

[...]
Usunąłem pochopnie wpisaną interpretację.
Przepraszam za zamieszanie.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 783 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: mat_eyo »

Wprowadzasz w błąd. Wiatrak jest dodatkowym polem, na którym odbywa się produkcja i wiatrak jest liczony jako robotnik. Inaczej mówiąc przy produkcji wiatrak aktywuje siebie i robotników na swoim polu.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: misioooo »

Szukacie dziury w całym... To jest bardzo jasne - zielone na planszy akcji to benefity. Odpalając akcję produkcji co widzimy?
Trzy hexy "białe" (czyli ja wybieram które) i hex z wiatrakiem. I na tych wszystkich hexach odbywa się produkcja. Wiatrak też na potrzeby tej akcji jest traktowany jak robotnik.
Wszystko jest na planszy z akcjami namalowane biało na zielonym :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
krukowiecki12
Posty: 1
Rejestracja: 25 gru 2016, 14:09

Re: Scythe

Post autor: krukowiecki12 »

witam, mam trzy pytanka :

1. Mam odblokowaną umiejętność "szybkość" na planszy frakcji, wykonuje akcje ruch swoją postacią i wchodzę na pierwszy hex na którym jest spotkanie. Czy po rozpatrzeniu spotkania mogę dalej kontynuować swój ruch ? Czy poprostu spotkanie kończy definitywnie wszystkie dodatkowe ruchy ?

2. Wykonuje akcję górnego rzędu jaką jest ruch (np mechem) następnie wchodzę na hex na którym jest jednostka wroga(też np mech). Dochodzi do walki.Kiedy mogę rozpatrzeć akcje dolnego rzędu z planszy gracza?
a) tylko po wygraniu walki ?
b) niezależnie czy wygram czy przegram ale dopiero po rozpatrzeniu walki.

3. Gram Saksonią. Mam już zdobyte dwie gwiazdki za wygrane walki. Dochodzi do trzeciej walki i ją też wygrywam.Czy muszę tym samym położyć 3 gwiazdkę za wygraną. Czy mogę np stwierdzić że nie chce tak rashować z gwiazdkami bo to np bylby już 6 gwiazdka i tym samym koniec gry?
Skiborg
Posty: 60
Rejestracja: 01 gru 2014, 19:19
Been thanked: 1 time

Re: Scythe

Post autor: Skiborg »

krukowiecki12 pisze:witam, mam trzy pytanka :

1. Mam odblokowaną umiejętność "szybkość" na planszy frakcji, wykonuje akcje ruch swoją postacią i wchodzę na pierwszy hex na którym jest spotkanie. Czy po rozpatrzeniu spotkania mogę dalej kontynuować swój ruch ? Czy poprostu spotkanie kończy definitywnie wszystkie dodatkowe ruchy ?

2. Wykonuje akcję górnego rzędu jaką jest ruch (np mechem) następnie wchodzę na hex na którym jest jednostka wroga(też np mech). Dochodzi do walki.Kiedy mogę rozpatrzeć akcje dolnego rzędu z planszy gracza?
a) tylko po wygraniu walki ?
b) niezależnie czy wygram czy przegram ale dopiero po rozpatrzeniu walki.

3. Gram Saksonią. Mam już zdobyte dwie gwiazdki za wygrane walki. Dochodzi do trzeciej walki i ją też wygrywam.Czy muszę tym samym położyć 3 gwiazdkę za wygraną. Czy mogę np stwierdzić że nie chce tak rashować z gwiazdkami bo to np bylby już 6 gwiazdka i tym samym koniec gry?
Ad.1 Tracisz możliwość dalszego ruchu postacią. Inne jednostki mogą jeszcze wykonać ruch.
Ad.2 b) = OK
Ad.2 Pewności nie mam ale powiedziałbym, że musisz - to jest niejako uznanie i nagroda od twojej frakcji dla Ciebie a nie uznanie które wręczasz (lub nie) sam sobie ;)
Pertegrin
Posty: 2
Rejestracja: 26 gru 2016, 19:09
Has thanked: 1 time

Re: Scythe

Post autor: Pertegrin »

Pytanie, czy plansze gracza są powiązane z planszami frakcji? Rozłożenie gry powinno wyglądać zawsze tak samo, czy należy wybrać frakcję, a następnie wylosować kartę gracza?
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Scythe

Post autor: malekith_86 »

nie są powiązane
najlepiej losować zarówno frakcję jak i plansze gracza
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Scythe

Post autor: zix »

krukowiecki12 pisze: 3. Gram Saksonią. Mam już zdobyte dwie gwiazdki za wygrane walki. Dochodzi do trzeciej walki i ją też wygrywam.Czy muszę tym samym położyć 3 gwiazdkę za wygraną. Czy mogę np stwierdzić że nie chce tak rashować z gwiazdkami bo to np bylby już 6 gwiazdka i tym samym koniec gry?
Instrukcja rzecze: "Kiedy osiągniesz jeden z tych celów, musisz umieścić gwiazdkę na odpowiednim polu toru zwycięstwa.
Raz umieszczonej gwiazdki nie można stracić"


Jedyne ale - gwiazdkę dostaje się dopiero PO ujawnieniu karty celu.
Czyli: można wypełnić cel, jednak go nie ujawnić odwlekając zdobycie gwiazdki.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Scythe

Post autor: osa1908 »

Po co są te liczby na kartach celu i spotkań np 7,8 itp.czy za to też dostaje się złoto.kolejne pytanie po co tyle jest tych kart celu jak i tak można tylko 1 zrealizować. Ja rozumiem dla urozmaicenia tych celów ale jak dla mnie jest ich za dużo.
Skiborg
Posty: 60
Rejestracja: 01 gru 2014, 19:19
Been thanked: 1 time

Re: Scythe

Post autor: Skiborg »

osa1908 pisze:Po co są te liczby na kartach celu i spotkań np 7,8 itp.czy za to też dostaje się złoto.kolejne pytanie po co tyle jest tych kart celu jak i tak można tylko 1 zrealizować. Ja rozumiem dla urozmaicenia tych celów ale jak dla mnie jest ich za dużo.
To liczba porządkowa. Tak jak w przypadku kart spotkań - w celu szybszej indentyfikacji danej karty w przypadku niejasności czy pytań na forum.
Co do drugiego pytania - dziwne pytanie. Im więcej "kontentu" tym lepiej ;) Zwiększa się regrywalność. Poza tym, z dodatkiem będzie można grać w 7 osób więc jednorazowo z puli ciągnięte jest 14 kart. To więcej niż połowa wszystkich. Jak dla mnie dobrze, że jest dużo.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Scythe

Post autor: tomb »

1 Czy dzięki szybkości podczas akcji ruchu mogę przemieścić się każdym z poruszających się mechów o 2 pola, czy tylko jednym z nich?

2 Czy w ramach nie korzystania z całości zysków, mogę np. produkować tylko na 1 heksie?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Scythe

Post autor: Coen »

tomb pisze:1 Czy dzięki szybkości podczas akcji ruchu mogę przemieścić się każdym z poruszających się mechów o 2 pola, czy tylko jednym z nich?

2 Czy w ramach nie korzystania z całości zysków, mogę np. produkować tylko na 1 heksie?
1. Każdym
2. Możesz tylko na jednym
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Pertegrin
Posty: 2
Rejestracja: 26 gru 2016, 19:09
Has thanked: 1 time

Re: Scythe

Post autor: Pertegrin »

Jeszcze jedno pytanie, żeby rozwiać wątpliwości. Frakcja Rozwiecja po odblokowaniu zdolności mecha, może przenosić się z kontrolowanej przez siebie wioski do niekontrolowanej przez siebie Fabryki?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: misioooo »

Pertegrin pisze:Jeszcze jedno pytanie, żeby rozwiać wątpliwości. Frakcja Rozwiecja po odblokowaniu zdolności mecha, może przenosić się z kontrolowanej przez siebie wioski do niekontrolowanej przez siebie Fabryki?
Tak. Inaczej mówiąc - możesz zawsze z wioski skoczyć do fabryki (wszak będąc na polu z wioską ją kontrolujesz ;P). Możesz skoczyć z fabryki do wioski, którą kontrolujesz (masz tam swoje jednostki/budynek bez sił wroga).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Salvadore21

Re: Scythe

Post autor: Salvadore21 »

cześć,

jeśli dobrze zrozumiałem zasady to Robotnicy nie mogą SAMI przekraczać rzek i jezior, prawda?
Muszą być przenoszeni przez mechy, tak?
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Scythe

Post autor: the_ka »

Salvadore21 pisze:cześć,

jeśli dobrze zrozumiałem zasady to Robotnicy nie mogą SAMI przekraczać rzek i jezior, prawda?
Muszą być przenoszeni przez mechy, tak?
Tak, chyba że są z frakcji Nordii to ich zdolność na to pozwala
Padre_W_stare_konto
Posty: 165
Rejestracja: 14 lis 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: Padre_W_stare_konto »

misioooo pisze:
Pertegrin pisze:Jeszcze jedno pytanie, żeby rozwiać wątpliwości. Frakcja Rozwiecja po odblokowaniu zdolności mecha, może przenosić się z kontrolowanej przez siebie wioski do niekontrolowanej przez siebie Fabryki?
Tak. Inaczej mówiąc - możesz zawsze z wioski skoczyć do fabryki (wszak będąc na polu z wioską ją kontrolujesz ;P). Możesz skoczyć z fabryki do wioski, którą kontrolujesz (masz tam swoje jednostki/budynek bez sił wroga).
Dla ścisłości i dorzucenia swoich 3gr. :-)
Możesz też "skakać" między kontrolowanymi wioskami.

the_ka pisze:
Salvadore21 pisze:cześć, jeśli dobrze zrozumiałem zasady to Robotnicy nie mogą SAMI przekraczać rzek i jezior, prawda?
Muszą być przenoszeni przez mechy, tak?
Tak, chyba że są z frakcji Nordii to ich zdolność na to pozwala
Ale tylko przez rzeki. Po jeziorach nie pływają sami :-)
Salvadore21

Re: Scythe

Post autor: Salvadore21 »

P.Szwanke pisze:
misioooo pisze:
Pertegrin pisze:Jeszcze jedno pytanie, żeby rozwiać wątpliwości. Frakcja Rozwiecja po odblokowaniu zdolności mecha, może przenosić się z kontrolowanej przez siebie wioski do niekontrolowanej przez siebie Fabryki?
Tak. Inaczej mówiąc - możesz zawsze z wioski skoczyć do fabryki (wszak będąc na polu z wioską ją kontrolujesz ;P). Możesz skoczyć z fabryki do wioski, którą kontrolujesz (masz tam swoje jednostki/budynek bez sił wroga).
Dla ścisłości i dorzucenia swoich 3gr. :-)
Możesz też "skakać" między kontrolowanymi wioskami.

the_ka pisze:
Salvadore21 pisze:cześć, jeśli dobrze zrozumiałem zasady to Robotnicy nie mogą SAMI przekraczać rzek i jezior, prawda?
Muszą być przenoszeni przez mechy, tak?
Tak, chyba że są z frakcji Nordii to ich zdolność na to pozwala
Ale tylko przez rzeki. Po jeziorach nie pływają sami :-)

Tak, tak,
o Nordach oczywiście pamiętałem. Czyli co do zasady trzeba łajzy nosić. Dzięki:)!
Salvadore21

Re: Scythe

Post autor: Salvadore21 »

czołem jeszcze jedno pytanie;).

W sumie muszę przyznać, że próba gry samodzielnej była dla mnie cholernie ciężka za pierwszym razem.

Jak ustawić jednostki przeciwnika jeśli mam do ustawienia wrogiego mecha i mam możliwość ustawienia go na 2 polach, bo tak samo mi pasuje? Czy wtedy działa zasada, że bierzemy pod uwagę pola od lewej do prawej i od góry do dołu mapy? Parę razy miałem taką wątpliwość.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Scythe

Post autor: tomb »

Salvadore21 pisze:Jak ustawić jednostki przeciwnika jeśli mam do ustawienia wrogiego mecha i mam możliwość ustawienia go na 2 polach, bo tak samo mi pasuje? Czy wtedy działa zasada, że bierzemy pod uwagę pola od lewej do prawej i od góry do dołu mapy? Parę razy miałem taką wątpliwość.
Jeśli oba terytoria są takie same , to wybierasz to pole, które jest bliżej Fabryki. Jeśli oba są w równej odległości, to wybierasz to pole, które leży w wyższym rzędzie - jeśli leżą w tym samym, to wybierasz to po lewej.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ