Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Golfang »

KozaK69 pisze: 18 cze 2019, 09:08 Nie ma kart, które niszczyłyby lasy znajdujące się na planszy.
Jeśli już to chodzi o zniszczenie jednostek roślinności posiadanych przez wybranego gracza na swojej planszetce, ewentualnie obniżenie produkcji. W żadnym z tych wypadków nie obniżamy poziomu tlenu.
A czyli "Asteroid" nie niszczy lasu tylko same znaczniki na planszetkach graczy... dzięki. Dopiero raz przebrnąłem przez instrukcję i jeszcze nie łapię tych obrazków.
----------------
10% flamberg.com.pl
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Fuser.exe »

Które zdolności produkcyjne można skopiować(jedna karta to umożliwia)? Czy przykładowo miasto imigrantów można skopiować - +5 do produkcji megakredytów?
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Matti_C »

Fuser.exe pisze: 28 lip 2019, 17:36 Które zdolności produkcyjne można skopiować(jedna karta to umożliwia)? Czy przykładowo miasto imigrantów można skopiować - +5 do produkcji megakredytów?
Tylko te z symbolem budowli (brązowy domek w kółku). Kopiujesz cały efekt przychodów ( czyli ewentualne minusy też) i pomijasz pozostałe efekty czyli kopiując miasto imigrantów skopiujesz tylko -2przychodu kasy i -1przychodu prądu :lol: . Możesz kopiować także preludia.
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: nakago »

pytania do wariantów solo:
1. czy w tym trybie wszystkie karty z symbolami PZ (liczonymi na koniec gry) nie mają znaczenia bo nie liczą się do celu końcowego ... ??
2. czy wszystkie kart z efektami na jakiegoś gracza, MUSZĘ zagrać na siebie nawet jeśli pisze na karcie np. "możesz usunąć 2 jednostki (...) dowolnego gracza" ....?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 861
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Qrzy »

nakago pisze: 30 lip 2019, 10:24 pytania do wariantów solo:
1. czy w tym trybie wszystkie karty z symbolami PZ (liczonymi na koniec gry) nie mają znaczenia bo nie liczą się do celu końcowego ... ??
2. czy wszystkie kart z efektami na jakiegoś gracza, MUSZĘ zagrać na siebie nawet jeśli pisze na karcie np. "możesz usunąć 2 jednostki (...) dowolnego gracza" ....?
1. Znaczenie mają takie, że określasz, na jakim poziomie ewentualnie udało Ci się terraformować Marsa. Na bgg kiedyś nawet przewinął mi się przed oczami jakiś challenge tego dotyczący. ;)

2. Zagrać musisz, efekty wprowadzić w życie już niekoniecznie, zgodnie z instrukcją:
Gracz może zagrać kartę usuwającą zasoby w czerwonej ramce dowolnemu graczowi, nawet jeśli nie może lub nie chce ich
usunąć (brak zasobów danego typu albo gracz jest jedynym posiadaczem danych zasobów; zob. karta C oraz przykład poniżej).
Rozdział: AKCJE, punkt A) 1) d)
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tuminure »

1. Po kilku próbach *zawsze* będzie Ci się udawało spełnić podstawowy cel gry. W trybie solo głównie chodzi o pobijanie własnych rekordów punktowych, a nie tylko o samo terraformowanie w odpowiednim czasie.

2. "Gracz zmaga się z neutralnym przeciwnikiem. Może od niego kraść, pozbawiać go zasobów i obniżać jego produkcję danych zasobów.".
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: nakago »

a czy jeżeli gram wariant solo, którego celem jest osiągnięcie 64 pkt WT w określonej liczbie pokoleń, to moje PZ z kart są podliczanie po ostatnim pokoleniu do WT, tak?
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: KozaK69 »

Nie, jeżeli nie osiągniesz 64 WT to przegrywasz. Jeżeli osiągniesz 64 WT to możesz doliczyć punkty z kart żeby określić jak bardzo wygrałeś.
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: nakago »

no ale w tym układzie zagrywanie kart dających PZ w 90% przypadkówch jest bezcelowe totalnie :(
profes79
Posty: 426
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 135 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: profes79 »

Ale celem jest uzyskanie określonej ilości WT a nie PZ. WT sa tylko jedną ze składowych PZ.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bludgeon »

nakago pisze: 31 lip 2019, 10:27 no ale w tym układzie zagrywanie kart dających PZ w 90% przypadkówch jest bezcelowe totalnie :(
Jest nie tyle bezcelowe co im wcześniej jesteś od końca gry tym trudniej określić czy jest celowe czy bezcelowe.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: nakago »

dobra, czyli ogólnie nie dodaję PZ z kart (w kółku na kartach symboli PZ) do wyniku na torze WT do sprawdzenia czy osiągnąłem 64 WT po ostatnim pokoleniu ...te punkty mają mi ewentualnie podnieść morale po wygranej albo przegranej rozgrywce :) trochę bida
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bludgeon »

nakago pisze: 31 lip 2019, 22:57 dobra, czyli ogólnie nie dodaję PZ z kart (w kółku na kartach symboli PZ) do wyniku na torze WT do sprawdzenia czy osiągnąłem 64 WT po ostatnim pokoleniu ...te punkty mają mi ewentualnie podnieść wynik po wygranej albo przegranej rozgrywce
W sumie tak.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
azz11
Posty: 4
Rejestracja: 16 sie 2019, 13:51
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: azz11 »

Witam, jestem nowy i gram pierwszy raz, proszę zatem o wyrozumiałość, ale mam kilka pytań:
1. Czy wymieniać stal na złoto może tylko właścicieli korporacji o kategorii z budynkiem? To samo tyczy się tytanu, a w takim razie, jeżeli mam korporacje INVERTRIX Z symbolem nauki to po co mi ta stal i tytan?
2. Czy jak posiadam kartę np. PROMY to użycie jej i użycie następnej z symbolem przestrzeni kosmicznej zużywa mi dwie moje akcje, czy może jedną, a sama kartą PROMY działa w tle? I ile razy w pokoleniu mogę wykorzystać jej moc?
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: KozaK69 »

1. Stali nie możesz wymienić na pieniądze bezpośrednio. Możesz nimi zapłacić za karty z symbolem budynków i może to zrobić dowolny gracz, np. karta kosztuje 10 ME i ma symbol budynku. Możesz za nią zapłacić 10 ME lub 5 jednostek stali lub dowolną kombinacją pieniędzy i stali, oczywiście z przelicznikiem 1 stal - 2 ME. Ponadto jeżeli dana karta kosztuje np. 11 ME to możesz za nią zapłacić 6 jednostek stali, ale wtedy nie otrzymujesz żadnej reszty - 1 ME przepada. Dokładnie te same zasady tyczą się tytanu, który przelicza się 1:3.

2. Niebieskie karty ze stałym bonusem nie zużywają dodatkowej akcji - jak to określiłeś "działają w tle". Można z nich korzystać bez żadnych ograniczeń. Dodatkowo ich efekt może się kumulować z innymi kartami, np. gdy masz zagrane promy i placówkę naukową (chyba tak to się nazywa), która zmniejsza koszt zagrania każdej karty o 1 ME to zagrywając kartę z symbolem przestrzeni kosmicznej płacisz za nią 3 ME mniej. Oczywiście zagranie tej karty ze zniżką to wciąż tylko jedna akcja.
Awatar użytkownika
Kukl
Posty: 11
Rejestracja: 28 kwie 2015, 15:01
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Kukl »

A, to i ja zadam pytanie bo wydaje mi się, że kumam dobrze, a potem wyjdzie, że nie :P

1. Przerabiam 8 znaczników roślinności na hexa terenów zielonych.
2. W związku z pkt 1 kładę hexa na planszy
3. W związku z pkt 2 podnoszę tlen
4. W związku z pkt 2 i 3 dodaję sobie +1 WT za hexa i +1 WT za tlen = +2 WT za takie działanie

Dobrze kumam czy źle kumam?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Za całą tę operację dostajesz 1 vp.
Za 8 znaczników budujesz las, wkładasz źeton na planszę, podnosisz tlen, dostajesz 1 punkt
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Rikonelli
Posty: 90
Rejestracja: 26 sty 2019, 21:27
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Rikonelli »

Kukl pisze: 16 sie 2019, 21:36 A, to i ja zadam pytanie bo wydaje mi się, że kumam dobrze, a potem wyjdzie, że nie :P

1. Przerabiam 8 znaczników roślinności na hexa terenów zielonych.
2. W związku z pkt 1 kładę hexa na planszy
3. W związku z pkt 2 podnoszę tlen
4. W związku z pkt 2 i 3 dodaję sobie +1 WT za hexa i +1 WT za tlen = +2 WT za takie działanie

Dobrze kumam czy źle kumam?
Punkt do WT dostajesz wtedy, kiedy podniesiesz któryś z trzech wskaźników terraformacji - tlenu, temperatury albo oceanów.

Stawiasz las = podnosisz wskaźnik tlenu = dostajesz +1 do WT.

Kiedy np. kładziesz hexa z lasem, a tlen już jest na maksymalnym poziomie, wówczas nie masz czego podnieść i nie dostajesz już bonusu WT.
azz11
Posty: 4
Rejestracja: 16 sie 2019, 13:51
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: azz11 »

Witam, cały czas nurtuje mnie jedna kwestia. Jak to jest z tym INVERTRIX-kodem? Czy posiadając tą korporację, jak zagram kartę dodając np. Ocean to dzięki tej korporacji dodaje 2 i WT podnoszę o 2? I czy będąc w posiadaniu aktywnej karty TECHNOLOGIA ADAPTACJI mam pomnożyć ten efekt? Czyli 4 oceany i 4WT? Z góry dziękuję za pomoc ale moim zdaniem dałoby to duża przewagę jednej osobie. Co o tym sądzicie?
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: probbi »

Przeczytaj dokładnie opis korporacji a nie tylko ikonki. Ta korporacja pozwala Ci łatwiej wykupywac karty ktore mają w wymaganiach parametry globalne czyli poziom tlenu, temperaturę i liczbę oceanów. Tzn jeżeli masz kartę która wymaga 3 oceanów do zagrania to tobie wystarczy żeby był jeden. A jeżeli masz kartę która wymaga minimum 10% tlenu to dla ciebie jest to liczba z zakresu 8-12 tlenu bo ta korporacja modyfikuje wymagane PARAMETRY GLOBALNE. Technologia adaptacji działa chyba w ten sam sposób
azz11
Posty: 4
Rejestracja: 16 sie 2019, 13:51
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: azz11 »

Aaaa to dzięki, całkowicie źle o tym myślałem.
Collier89
Posty: 1
Rejestracja: 18 sie 2019, 22:18
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Collier89 »

Witam. Zastanawiam się nad karta trzoda. Czy dodaje na kartę jednostkę zwierzecia za darmo raz na pokolenie w ramach akcji czy potrzebuje innej karty z synbolem zwierzecia zeby dodac jednostke? I czy w takim przypadku tez raz na pokolenie? A moze gra się jeszcze inaczej?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3357
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

Collier89 pisze: 18 sie 2019, 22:23 Witam. Zastanawiam się nad karta trzoda. Czy dodaje na kartę jednostkę zwierzecia za darmo raz na pokolenie w ramach akcji czy potrzebuje innej karty z synbolem zwierzecia zeby dodac jednostke? I czy w takim przypadku tez raz na pokolenie? A moze gra się jeszcze inaczej?
Raz na pokolenie w ramach akcji umieszczasz jednostkę zwierzęcia na karcie Trzoda. Nie potrzebujesz do tego innej karty, korzystasz z akcji na karcie Trzoda.
ZUBRZYCKI Maciej
Posty: 17
Rejestracja: 08 sty 2018, 11:32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: ZUBRZYCKI Maciej »

Wiem że to nie ten temat - ale może ktoś chętny ?
viewtopic.php?f=55&t=59381&hilit=Terraf ... &start=250
Awatar użytkownika
Lekt
Posty: 39
Rejestracja: 23 lip 2010, 10:15
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius) - prośba o drobną pomoc z zasadami

Post autor: Lekt »

Szanowni Gracze,

Uprzejmie prosimy o pomoc związaną z zasadami. Przejrzałem forum, najwidoczniej niezbyt dokładnie, gdyż nie natrafiłem na konkretną odpowiedź. Instrukcję oczywiście przemieliliśmy, ale mam wątpliwości propos „pętli” działania kart.

Chodzi o formułę na kartach niebieskich, które mają nadrukowane słowo „Akcja” oraz pozwalają na wykonanie akcji np. przy użyciu surowców (typu wydaj/wymień coś na coś). Czy Waszym zdaniem dobrze gramy wykorzystując daną akcję raz na jedno pokolenie w swojej turze, po czym tapujemy kartę. Czy możemy używać akcji wielokrotnie, jeśli mamy na to surowce? (jak np. w Osadnikach Narodziny Imperium na kartach widnieje ograniczenie). W Terraformacji nie ma adnotacji o limicie.

Drugie pytanie dotyczy sprawy opisanej w instrukcji, ale pragnę jedynie dopytać bardziej doświadczonych graczy. Rzecz idzie o zagranie karty np. wydarzenia albo projektu, który pozwala np. umieścić na powierzchni Marsa oceanu albo podnieść temp. itp.; w sytuacji, gdy nie możemy spełnić warunku karty, gdyż wszystkie oceany już są umieszczone. Wówczas nie nie możemy w ogóle zagrać karty czy ignorujemy dany aspekt?

Rozumie, iż w przypadku nie możliwości spełniania warunków typu posiadanie odpowiedniej ilości symboli lub warunków umieszczonych na górze karty rzecz jest oczywista, ale z opisem na karcie mamy już lekkie wątpliwości.

Z góry dziękuję za pomoc :)
" - Pola Rohanu? Pola Rohanu, powiadasz. Dobra to dla nas nowina."
ODPOWIEDZ