Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius) - prośba o drobną pomoc z zasadami

Post autor: grzeslaw90 »

Lekt pisze: 14 lis 2019, 09:29 Szanowni Gracze,

Uprzejmie prosimy o pomoc związaną z zasadami. Przejrzałem forum, najwidoczniej niezbyt dokładnie, gdyż nie natrafiłem na konkretną odpowiedź. Instrukcję oczywiście przemieliliśmy, ale mam wątpliwości propos „pętli” działania kart.

Chodzi o formułę na kartach niebieskich, które mają nadrukowane słowo „Akcja” oraz pozwalają na wykonanie akcji np. przy użyciu surowców (typu wydaj/wymień coś na coś). Czy Waszym zdaniem dobrze gramy wykorzystując daną akcję raz na jedno pokolenie w swojej turze, po czym tapujemy kartę. Czy możemy używać akcji wielokrotnie, jeśli mamy na to surowce? (jak np. w Osadnikach Narodziny Imperium na kartach widnieje ograniczenie). W Terraformacji nie ma adnotacji o limicie.

Drugie pytanie dotyczy sprawy opisanej w instrukcji, ale pragnę jedynie dopytać bardziej doświadczonych graczy. Rzecz idzie o zagranie karty np. wydarzenia albo projektu, który pozwala np. umieścić na powierzchni Marsa oceanu albo podnieść temp. itp.; w sytuacji, gdy nie możemy spełnić warunku karty, gdyż wszystkie oceany już są umieszczone. Wówczas nie nie możemy w ogóle zagrać karty czy ignorujemy dany aspekt?

Rozumie, iż w przypadku nie możliwości spełniania warunków typu posiadanie odpowiedniej ilości symboli lub warunków umieszczonych na górze karty rzecz jest oczywista, ale z opisem na karcie mamy już lekkie wątpliwości.

Z góry dziękuję za pomoc :)
W pierwszym wypadku w instrukcji jest reguła dotycząca czerwonej strzałki - oznacza ona akcję, którą możemy wykonać raz na pokolenie, czyli robisz daną rzecz oznaczoną czerwoną strzałką i oznaczasz tę kartę kostką swojego koloru. Jeśli akcji jest więcej (kilka strzałek) to zazwyczaj jest słowo klucz 'albo', czyli możesz wykonać jedną z nich raz na pokolenie. Karta nadal jest aktywna, jeśli chodzi o efekty trwałe (zbieranie surowców, znaczników itp).

W drugiej kwestii koszt i wymagania karty są obowiązkowe oraz, gdy karta wymaga pozbycia się produkcji/surowców. Jeśli karta daje Ci ocean a tego nie ma już w puli to po prostu pomijasz ten profit, nie otrzymujesz również punktów za ocean, bo ostatecznie nic nie terraformowałeś :) To samo w przypadku jak temperatura i tlen są na maksa - nie da się podnieść współczynnika, nie otrzymujesz punktów. Samo położenie lasu nie daje punktów, musi dojść do podniesienia tlenu.
toblakai
Posty: 1266
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 220 times
Been thanked: 225 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius) - prośba o drobną pomoc z zasadami

Post autor: toblakai »

Lekt pisze: 14 lis 2019, 09:29Chodzi o formułę na kartach niebieskich, które mają nadrukowane słowo „Akcja” oraz pozwalają na wykonanie akcji np. przy użyciu surowców (typu wydaj/wymień coś na coś). Czy Waszym zdaniem dobrze gramy wykorzystując daną akcję raz na jedno pokolenie w swojej turze, po czym tapujemy kartę. Czy możemy używać akcji wielokrotnie, jeśli mamy na to surowce? (jak np. w Osadnikach Narodziny Imperium na kartach widnieje ograniczenie). W Terraformacji nie ma adnotacji o limicie.
Raz na pokolenie.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bludgeon »

Pytanie odnośnie korporacji Vitor.
Vitor na początku gry funduje nagrodę, ale w grze solo nie ma nagród. Pytanie czy Vitor w solo daje 5 pz czy nie?
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

To zależy, czy chcesz sobie ułatwić, czy utrudnić.
Moim zdaniem nie daje, bo solo nagrody nie są punktowane.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Cezary1916 »

Po opłaceniu kosztu 23 M€ za zagranie karty Holowanie Komety efekt natychmiastowy otrzymuję 2 jednostki roślinności, mam umieścić obszar oceanu na planszy oraz podnieść poziom tlenu o 1% nie wiem czy dobrze rozumiem ale jak podnoszę tlen to nie kładę obszaru zieleni na planszy za to że podniosłem tlen o 1% ?
innewiadro
Posty: 2
Rejestracja: 30 lis 2019, 14:56
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: innewiadro »

Dzień dobry,
Podczas gry w 4 osoby zdarzyło się, że zabrakło zasobów. Każdy miał tak duża produkcję, że brakowało znaczników zasobów. Co wtedy? Pomija się fazę produkcji?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

@Cezary - nie pamiętam karty, ale jeśli jest sam znaczek tlenu, a nie zieleni, to tylko podnosisz tlen i w konsekwencji podnosisz sobie WT

@innewiadro - w takim przypadku zasoby trzeba zaznaczyć dowolnymi zamiennikami
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bludgeon »

tomb pisze: 30 lis 2019, 10:39 To zależy, czy chcesz sobie ułatwić, czy utrudnić.
Moim zdaniem nie daje, bo solo nagrody nie są punktowane.
Sprawdziłem już w instrukcji, nic nie zależy i nic nie utrudnia/ułatwia. Nie ma nagród i tytułów w solo kropka.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Bludgeon pisze: 01 gru 2019, 19:25
tomb pisze: 30 lis 2019, 10:39 To zależy, czy chcesz sobie ułatwić, czy utrudnić.
Moim zdaniem nie daje, bo solo nagrody nie są punktowane.
Sprawdziłem już w instrukcji, nic nie zależy i nic nie utrudnia/ułatwia. Nie ma nagród i tytułów w solo kropka.
Ależ zależy. Chcesz sobie utrudnić, to ta korpo nie daje punktów, a chcesz ułatwić - to daje.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bludgeon »

tomb pisze: 01 gru 2019, 21:51 Ależ zależy. Chcesz sobie utrudnić, to ta korpo nie daje punktów, a chcesz ułatwić - to daje.
Ale w jakim sensie dodatkowe punkty na końcu gry to ułatwienie? To są po prostu dodatkowe punkty.
Poza tym nie pytałem o zasady domowe tylko oficjalne. Nie chcę sobie nic uła/utr ,chcę grać zgodnie z zasadami.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Bludgeon pisze: 01 gru 2019, 23:03
tomb pisze: 01 gru 2019, 21:51 Ależ zależy. Chcesz sobie utrudnić, to ta korpo nie daje punktów, a chcesz ułatwić - to daje.
Poza tym nie pytałem o zasady domowe tylko oficjalne.
No i dostałeś - że moim zdaniem nie, bo solo nie ma punktów za nagrody.
A drugie zdanie, o ułatwianiu, to był żarcik, ale widać mało śmieszny.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bludgeon »

Tak czy siak dziękuję za pomoc :)
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seszena2 »

Witam.
Czy można zabrać graczowi który spasował jednostki roślinności?
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: flowerus »

seszena2 pisze: 27 gru 2019, 20:12 Witam.
Czy można zabrać graczowi który spasował jednostki roślinności?
Oczywiście! 😁
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bludgeon »

seszena2 pisze: 27 gru 2019, 20:12 Witam.
Czy można zabrać graczowi który spasował jednostki roślinności?
Pasowanie przed niczym nie chroni.
jjczopek
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2020, 17:14
Has thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: jjczopek »

Witam bardzo serdecznie forumowiczów. Ostatnio zaczęliśmy grać z dodatkiem Kolonie i generalnie wszystko wydaje się jasne, ale o dwie rzeczy mnie zastanawiają.

1. Kiedy znacznik obiektu jest na ostatnim polu, z koncem pokolenia wraca na poczatek toru czy zostaje?
2. Jesli gracz handluje ze swoja kolonią, otrzymuje dochód z handlu i premię kolonialna? Np. Handlujac z Kallisto, otrzymuje jednostki energii jako dochód wynikający ze znacznika obiektu i 3 jednostki w ramach premii kolonialnej?
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: yrq »

jjczopek pisze: 04 sty 2020, 18:21
Spoiler:
1. Zostaje na końcu do wykorzystania.
2. Tak.
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: PawelGd »

Cześć, na wskaźniku temperatury przy -24 i -20 jest ikona ciepła, czy ona podnosi produkcję o jeden czy daje jedną jednostkę?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 861
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Qrzy »

Zwróć uwagę na brązowe tło rzeczonej ikony - oznacza ono produkcję. ;)
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: PawelGd »

Qrzy pisze: 05 sty 2020, 10:10 Zwróć uwagę na brązowe tło rzeczonej ikony - oznacza ono produkcję. ;)
Dzięki :D
Rafał80
Posty: 33
Rejestracja: 30 gru 2019, 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Rafał80 »

Witam.

Mam pytanie.
Mam kartę ZAAWANSOWANE EKOSYSTEMY.

Wymagania: Musisz posiadać przynajmniej po 1 symbolu roślinności, Mikrobów i zwierząt.

I teraz tak - wystarczy że miałem zagrane karty które w prawym górnym rogu mają w kółku dany symbol? Czy trzeba jakoś zbierać te symbole inaczej?
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: yrq »

Rafał80 pisze: 05 sty 2020, 20:19
Spoiler:
Tak, chodzi o zbieranie ich na widocznych kartach. Dodatkowo mogą być widoczne na korporacjach i preludiach, nie tylko na kartach zielonych i niebieskich.
jjczopek
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2020, 17:14
Has thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: jjczopek »

Karta Torus Stanforda - obszar miasta klade na planszy, poza planeta. I pozniej liczy sie to do miast na planszy, tak?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: grzeslaw90 »

jjczopek pisze: 05 sty 2020, 21:19 Karta Torus Stanforda - obszar miasta klade na planszy, poza planeta. I pozniej liczy sie to do miast na planszy, tak?
tak
jjczopek
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2020, 17:14
Has thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: jjczopek »

Podczas dzisiejszej rozgrywki pojawiły się pewne wątpliwości, a mianowicie:

1. Co zrobić kiedy graczowi zabraknie znaczników? Duza czesc planszy jego, plus kolonie, floty handlowe, oznaczone karty akcji i tak dalej.

2. Generalna zasada umieszczania obszarów na planszy to sąsiedztwo ze swoim obszarem i w przypadku miast, brak sąsiedztwa z innym miastem. Czy moge umiescic obszar miasta kiedy nie mam możliwości postawic go obok swojego innego obszaru i/lub jedyne dostepne miejsca to takie obok innych miast?

3. Karta P37 - Osadnictwo jaskiń lawowych - zeby ja zagrać na planszy musi byc wczesniej obszar wulkanu ktory pochodzi z innej karty? Klade hexa z miastem na hexie z wulkanem? Czy wymieniam hexa wulkanu na miasto? Wulkan musi byc moj czy dowolnego gracza?

Mam nadzieje ze w miare jasno opisalem o co mi chodzi :D
ODPOWIEDZ