Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: probbi »

1. W takim wypadku stosowalbym zamienniki ale jest to w ogóle możliwe?
2. Stawiając miasto nie musisz stawiać obok innego swojego hexa. Ta zasada tyczy się tylko lasów. Jeżeli natomiast jedynym dostępnym miejscem jest takie które sąsiaduje z innym miastem to niestety nie możesz go postawić.
Super
Posty: 402
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 218 times
Been thanked: 120 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Super »

jjczopek pisze: 06 sty 2020, 22:25
3. Karta P37 - Osadnictwo jaskiń lawowych - zeby ja zagrać na planszy musi byc wczesniej obszar wulkanu ktory pochodzi z innej karty? Klade hexa z miastem na hexie z wulkanem? Czy wymieniam hexa wulkanu na miasto? Wulkan musi byc moj czy dowolnego gracza?
Na karcie "Strumienie lawy" są wymienione pola, na których można umieścić to konkretne miasto. Są to: THARSIS THOLUS, ASCRAEUS MONS, PAVONIS MONS i ARSIA MONS. Dodatkowo są one wypisane pogrubioną czcionką na mapach, na których występują. Miasto można umieścić wyłącznie na tych pogrubionych obszarach, o ile co najmniej jeden jest pusty. Jeśli wszystkie są zajęte - karty nie można zagrać.

Jeśli grasz na mapie, na której nie ma tych obszarów jest łatwiej - podobnie jak z Noctis City - możesz miasto umieścić w dowolnym miejscu.

EDIT: Jeszcze w nawiązaniu do wcześniejszego pytania o miasta "na planszy". "Na planszy" - to tak naprawdę powinno być "na planszach" i tak jest przy kartach o podobnym działaniu z dodatków, natomiast karty z podstawki mają wydrukowany tekst "na planszy". Należy wówczas brać pod uwagę oprócz planszy głównej także wszystkie plansze z dodatków. Inaczej jest jeśli karta mówi o miastach "na Marsie". Wówczas chodzi wyłącznie o miasta na powierzchni planety, nie bierze się pod uwagę ani miast z innych plansz z dodatków, ani nawet tych z planszy głównej ale nie będących na planecie (tj. Fobos i Ganimedes).
jjczopek
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2020, 17:14
Has thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: jjczopek »

Super pisze: 07 sty 2020, 00:50
jjczopek pisze: 06 sty 2020, 22:25
3. Karta P37 - Osadnictwo jaskiń lawowych - zeby ja zagrać na planszy musi byc wczesniej obszar wulkanu ktory pochodzi z innej karty? Klade hexa z miastem na hexie z wulkanem? Czy wymieniam hexa wulkanu na miasto? Wulkan musi byc moj czy dowolnego gracza?
Na karcie "Strumienie lawy" są wymienione pola, na których można umieścić to konkretne miasto. Są to: THARSIS THOLUS, ASCRAEUS MONS, PAVONIS MONS i ARSIA MONS. Dodatkowo są one wypisane pogrubioną czcionką na mapach, na których występują. Miasto można umieścić wyłącznie na tych pogrubionych obszarach, o ile co najmniej jeden jest pusty. Jeśli wszystkie są zajęte - karty nie można zagrać.
Czyli reasumując, miasto stawiam na jedym z tych obszarów i nie musi byc tam wczesniej wulkanu.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: grzeslaw90 »

Tak, wymagania na karcie nie pozostawiają pola do innej interpretacji :D
Rafał80
Posty: 33
Rejestracja: 30 gru 2019, 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Rafał80 »

Witam.
Mam pytanie odnośnie kart niebieskich - zakupiłem w swojej fazie kartę która pozwala raz na turę za 8 M "kupić" ocean. Czy mogę zakupić ocean już w fazie w której kupiłem kartę? czy dopiero w następnej fazie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Jeśli pisząc "zakupiłem" masz na myśli opłacenie kosztu karty i wyłożenie jej na stół do swojego tableau, to tak - możesz skorzystać z możliwości tej karty już w następnej rozgrywanej przez ciebie akcji.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Rafał80
Posty: 33
Rejestracja: 30 gru 2019, 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Rafał80 »

Super - dzięki za info.

Jeszcze jedno - na razie gram solo bo syn za młody jeszcze :) I jeżeli chodzi o dobór kart - dobieranie przy kolejnym pokoleniu 4 kart i wykupienie tych które pasują - jakoś wydaje mi się że jest duża losowość przy takiej ilości kart i ciężko coś sensownego z kart stworzyć.

A czytałem o drafcie przy kilku osobach. Czy ma sens stosowanie udawanego draftu na 1 osobę? Tzn biorę 4 karty - wybieram jedną resztę odrzucam, Biorę 3 karty - biorę jedną i resztę odrzucam , itd. Mając na końcu 4 karty - i wtedy decyduje które faktycznie chcę kupić.
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tuminure »

Rafał80 pisze: 12 sty 2020, 13:37A czytałem o drafcie przy kilku osobach. Czy ma sens stosowanie udawanego draftu na 1 osobę? Tzn biorę 4 karty - wybieram jedną resztę odrzucam, Biorę 3 karty - biorę jedną i resztę odrzucam , itd. Mając na końcu 4 karty - i wtedy decyduje które faktycznie chcę kupić.
Generalnie tryb solo w moim odczuciu polega m.in. na tym, by maksymalnie wykorzystać dostępne w danym momencie karty i surowce. Nie da się jednak ukryć, że trudność i liczba punktów w trybie solo jest dość mocno uzależniona od losowości - w końcu przy odpowiednim ustawieniu da się ukończyć terraformację już w pierwszym pokoleniu ;).

Taki draft ma sens, o ile Twoim celem jest ułatwienie sobie gry i spowodowanie, że Twój "silniczek" będzie lepiej działał.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: grzeslaw90 »

Tuminure pisze: 12 sty 2020, 16:09
Rafał80 pisze: 12 sty 2020, 13:37A czytałem o drafcie przy kilku osobach. Czy ma sens stosowanie udawanego draftu na 1 osobę? Tzn biorę 4 karty - wybieram jedną resztę odrzucam, Biorę 3 karty - biorę jedną i resztę odrzucam , itd. Mając na końcu 4 karty - i wtedy decyduje które faktycznie chcę kupić.
Generalnie tryb solo w moim odczuciu polega m.in. na tym, by maksymalnie wykorzystać dostępne w danym momencie karty i surowce. Nie da się jednak ukryć, że trudność i liczba punktów w trybie solo jest dość mocno uzależniona od losowości - w końcu przy odpowiednim ustawieniu da się ukończyć terraformację już w pierwszym pokoleniu ;).

Taki draft ma sens, o ile Twoim celem jest ułatwienie sobie gry i spowodowanie, że Twój "silniczek" będzie lepiej działał.
W jaki sposób można ukończyć terraformowanie w pierwszym pokoleniu? :D
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: yrq »

Gdzieś na bgg jest taki temat z rozbiciem na akcje. Oczywiście to gdybanie i konkretne ułożenie kart ale da się.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: grzeslaw90 »

yrq pisze: 12 sty 2020, 18:38 Gdzieś na bgg jest taki temat z rozbiciem na akcje. Oczywiście to gdybanie i konkretne ułożenie kart ale da się.
Jak teraz czytam to jest kilka takich możliwości nawet :)
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: PawelGd »

Czy zdolność korporacji Invertix i projekt Technologia Adaptacyjna łączą się, czyli czy można traktować wybrane wskaźniki globalne tak, jakby były 4 poziomy wyższe lub niższe?
Awatar użytkownika
brutusss
Posty: 231
Rejestracja: 06 lis 2019, 12:19
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 216 times
Been thanked: 56 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: brutusss »

PawelGd pisze: 02 lut 2020, 09:49 Czy zdolność korporacji Invertix i projekt Technologia Adaptacyjna łączą się, czyli czy można traktować wybrane wskaźniki globalne tak, jakby były 4 poziomy wyższe lub niższe?
Tak, można

Dorzucasz do tego Special Design i masz w 1 pokoleniu obniżenie o 6 stopni wymogów :)


Obrazek
Dominicone
Posty: 2
Rejestracja: 01 lut 2020, 22:41

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dominicone »

Cześć, czy jeżeli ktoś zagrał kartę Prawa Górnicze, umieszczając na planszy obszar specjalny, to czy druga osoba może zagrać kartę Obszar Górniczy, skoro obszaru specjalnego do umieszczenia na planszy już nie ma?
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: KozaK69 »

Może, w zasobach są dwa obszary oznaczone tym samym symbolem (młot i kilof?)
Dominicone
Posty: 2
Rejestracja: 01 lut 2020, 22:41

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dominicone »

Wydaje mi się, że jedna z tych kart pochodzi z dodatku, albo że nie ma dwóch takich symboli w opakowaniu. Ale jak rozumiem te karty się nie wykluczają i jest możliwość zagrania obu.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: grzeslaw90 »

W podstawce są dwa kafelki specjalne Młot i Łopata
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: nakago »

1.czy miasto na planszy mogę umieścić koło położonego gdzieś wcześniej obszaru specjalnego?
2. czy lasy wokół moich obszarów specjalnych przynoszą punkty?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1726
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

1. tak
2. nie
Who is John Galt?
Posiadam
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: KozaK69 »

1. Miasto można położyć na dowolnym polu (poza obszarami zarezerwowanymi na oceany), nie musi ono z niczym sąsiadować.
2. Każdy las daje 1 PZ bez względu na to gdzie jest położony. Dodatkowo miasta otrzymują 1 punkt za każdy otaczający je las, obszary specjalne nie.
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: nakago »

czy Noctis Stolicy umieszczamy z kart dotyczącej obszaru stolicy? to jest obszar specjalny również, nie miasto rozumiem?
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: yrq »

nakago pisze: 27 mar 2020, 00:58 czy Noctis Stolicy umieszczamy z kart dotyczącej obszaru stolicy? to jest obszar specjalny również, nie miasto rozumiem?
Noctis City umieszczamy z karty Noctis City, na planszy kładziemy zwykły kafelek miasta.
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: AkuaMarek »

Mam pytanie o kartę biegu historii (Niepokoje):

Karta:
Eksperymentalne formy życia <zieloni>
Dół karty (w fazie historii)
EKOSABOTAŻ <czerwoni>
Efekt: każdy gracz traci jednostki roślinności powyżej 3 (+ punkty wpływów)
Jako obrazek mamy widoczne MAX 3 (symbol roślinności a nad nim ludek od wpływów).
Czy to oznacza, że tracę rośliny wszystkie powyżej liczby 3 (jeżeli mam punkty wpływu powiedzmy 4, to wtedy mam 7 roślinności i wszystko co wyżej kasuje)?

I dodatkowe przemyślenie: widziałem wyżej, że karty STRUMIENIE LAWY/OSADNICTWO JASKIŃ LAWOWYCH zostały zinterpretowane w taki sposób, że można je zagrać gdziekolwiek na planszy bez pogrubień. A na planszy z pogrubieniami niby nie można jej zagrać jak wszystkie pola są zajęte. Dla mnie to totalny bezsens. Łatwiej byłoby po prostu usunąć kartę z gry na planszy bez pogrubień a w momencie zapełnienia pól - brak możliwości zagrania.
A tak to mamy konflikt lekki: raz pozwalamy na postawienie wulkanu gdziekolwiek a raz ograniczamy taką możliwość - podejrzewam, że sam twórca napisał tak gdzieś w FAQ którego nie znam na pamięć :P
ale to takie moje luźne przemyślenie - można po prostu usunąć kolidujące karty w ramach House Rule'a (Noctis City/tereny wulkaniczne) ;)
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: KozaK69 »

AkuaMarek pisze: 08 kwie 2020, 02:22 Mam pytanie o kartę biegu historii (Niepokoje):

Karta:
Eksperymentalne formy życia <zieloni>
Dół karty (w fazie historii)
EKOSABOTAŻ <czerwoni>
Efekt: każdy gracz traci jednostki roślinności powyżej 3 (+ punkty wpływów)
Jako obrazek mamy widoczne MAX 3 (symbol roślinności a nad nim ludek od wpływów).
Czy to oznacza, że tracę rośliny wszystkie powyżej liczby 3 (jeżeli mam punkty wpływu powiedzmy 4, to wtedy mam 7 roślinności i wszystko co wyżej kasuje)?
Zgadza się.
AkuaMarek pisze: 08 kwie 2020, 02:22 I dodatkowe przemyślenie: widziałem wyżej, że karty STRUMIENIE LAWY/OSADNICTWO JASKIŃ LAWOWYCH zostały zinterpretowane w taki sposób, że można je zagrać gdziekolwiek na planszy bez pogrubień. A na planszy z pogrubieniami niby nie można jej zagrać jak wszystkie pola są zajęte. Dla mnie to totalny bezsens. Łatwiej byłoby po prostu usunąć kartę z gry na planszy bez pogrubień a w momencie zapełnienia pól - brak możliwości zagrania.
A tak to mamy konflikt lekki: raz pozwalamy na postawienie wulkanu gdziekolwiek a raz ograniczamy taką możliwość - podejrzewam, że sam twórca napisał tak gdzieś w FAQ którego nie znam na pamięć :P
ale to takie moje luźne przemyślenie - można po prostu usunąć kolidujące karty w ramach House Rule'a (Noctis City/tereny wulkaniczne) ;)
Usunięcie dwóch kart z talii ma jak dla mnie całkowicie pomijalny wpływ na rozgrywkę, także jeżeli Ci to ułatwi to możesz te karty usuwać.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

Mam kartę, która pozwala mi na umieszczenie ma planszy oceanu i dobranie jednej karty projektów. Umieszczam ocean na polu zarezerwowanym dla oceanu, które ma dodatkowo premię w postaci dwóch kart. Czy dobieram zatem trzy karty? Muszę za nie zapłacić po 3 M€ czy tylko opłacić jej koszt, który widnieje na karcie?
ODPOWIEDZ