Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
prokul
Posty: 23
Rejestracja: 05 paź 2016, 08:46
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: prokul »

No to źle graliśmy... Dzięki.
Rurek
Posty: 21
Rejestracja: 11 sie 2018, 18:05
Has thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Rurek »

tomb pisze: 20 sty 2019, 13:07 Jedna akcja to wymiana 8 roślin na 1 teren zielony. Ciepło tak samo - w ramach jednej akcji wyłącznie 8 na 1.
Przepraszam, jesteś pewien? Gdzieś czytałem, że w ramach jednej akcji można wymienić więcej niż 8 roślin na 1 teren. Również tak graliśmy bo byłem przekonany, że tak jest prawdiłowo :oops:
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: flowerus »

Rurek pisze: 21 sty 2019, 07:22
tomb pisze: 20 sty 2019, 13:07 Jedna akcja to wymiana 8 roślin na 1 teren zielony. Ciepło tak samo - w ramach jednej akcji wyłącznie 8 na 1.
Przepraszam, jesteś pewien? Gdzieś czytałem, że w ramach jednej akcji można wymienić więcej niż 8 roślin na 1 teren. Również tak graliśmy bo byłem przekonany, że tak jest prawdiłowo :oops:
tomb ma rację. 1 akcja to jedna wymiana (8 roślin na teren zielony lub 8 energii na wzrost temperatury)
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: donmakaron »

Zasady piszą tak:
Gracz może zamienić 8 jednostek roślinności w obszar zieleni i podnieść Poziom Tlenu o 1% (jednocześnie podnosząc swój WT o 1).

Gracz może wydać 8 jednostek ciepła, aby podnieść Temperaturę o 2 ̊C (jednocześnie podnosząc swój WT o 1).


Nie bardzo jest tu pole do interpretacji, że można w ramach jednej akcji robić to wielokrotnie. Wykonujesz akcję, która polega na wymianie 8 jednostek roślinności/ciepła na podniesienie poziomu tlenu/temperatury i tyle.
Rurek
Posty: 21
Rejestracja: 11 sie 2018, 18:05
Has thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Rurek »

donmakaron pisze: 21 sty 2019, 09:38 Zasady piszą tak:
Gracz może zamienić 8 jednostek roślinności w obszar zieleni i podnieść Poziom Tlenu o 1% (jednocześnie podnosząc swój WT o 1).

Gracz może wydać 8 jednostek ciepła, aby podnieść Temperaturę o 2 ̊C (jednocześnie podnosząc swój WT o 1).


Nie bardzo jest tu pole do interpretacji, że można w ramach jednej akcji robić to wielokrotnie. Wykonujesz akcję, która polega na wymianie 8 jednostek roślinności/ciepła na podniesienie poziomu tlenu/temperatury i tyle.
Oki, nie wiem gdzie wyczytałem te głupoty ale wszystko wyjaśnione. Dzięki ;)
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Quille »

Żeby była jasność: można wielokrotnie w ramach jednego pokolenia, ale każda wymiana 8 liści na 1 las, lub 8 jednostek ciepła na podwyższenie temperatury, to jedna akcja. Czyli w jednej turze można to zrobić dwa razy (bo dwie akcje), potem robi to kolejny gracz i potem znowu można to zrobić (jeśli się ma jednostki).
Lambrso
Posty: 60
Rejestracja: 05 gru 2006, 08:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Lambrso »

Jakie są dwa pozostałe pola na wystawienie kafelków specjalnych miast?
Na planszy jest zaznaczone tylko jedno pole z nazwą Noctis City.

Według instrukcji, strona nr 4:
"12. Pola zarezerwowane na miasta. Te 3 pola zostały zarezerwowane
dla konkretnych miast, które pozwolą umieścić na planszy
odpowiednie karty projektów. Nie można na nich umieścić żadnych
innych obszarów.

Z góry dziękuje za odpowiedź.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

Spójrz na obszar kosmiczny poza marsem.
Playmode
Posty: 21
Rejestracja: 28 sty 2019, 16:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Playmode »

Pytanie. Podczas tury gracz wykonuje jedną bądź dwie akcje. Czym jest spowodowana ta rozbieżność? Rozumiem, że mogę zrobić dwie akcje dowolne jeśli mogę, jak nei to jedną bądź pass?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: donmakaron »

Lambrso pisze: 29 sty 2019, 09:54 Jakie są dwa pozostałe pola na wystawienie kafelków specjalnych miast?
(...)
Jest jeszcze Kolonia na Ganimedesie i Port Kosmiczny na Phobosie - dwa pola na lewo od samego marsa, zaraz przy znaczniku 20 startowych punktów terraformacji, jak na obrazku w spoilerze:
Spoiler:
Playmode pisze: 29 sty 2019, 11:27 Pytanie. Podczas tury gracz wykonuje jedną bądź dwie akcje. Czym jest spowodowana ta rozbieżność? Rozumiem, że mogę zrobić dwie akcje dowolne jeśli mogę, jak nei to jedną bądź pass?
A gdzie tu rozbieżność? Po prostu masz możliwość zrobić jedną lub dwie akcje, wedle uznania. Czasem chcesz przeczekać przeciwnika, aż skończy swoje i spasuje, dopiero wtedy zrobić swoje akcje, które na przykład z zaskoczenia skończą grę, albo pozwolą ci skorzystać z bonusów za podniesienie temperatury czy tlenu. Wtedy robisz akcje po jednej. A czasem wręcz przeciwnie, chcesz się spieszyć i lecisz ciągle po dwie. Twój wybór.
Playmode
Posty: 21
Rejestracja: 28 sty 2019, 16:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Playmode »

Trzy pytania:

1. Czy przy intensywnym użytkowaniu kostki zasobów będą się jeszcze do czegoś nadawać? U mnie po 7 rozgrywkach już widać że farba na rantach schodzi.
2. gdzie ewentualni można dostać jakieś bardziej trwałe zamienniki kości zasobów?
3. Jakie dodatki polecacie dla trybu solo?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

Playmode pisze: 02 lut 2019, 23:22 Trzy pytania:

1. Czy przy intensywnym użytkowaniu kostki zasobów będą się jeszcze do czegoś nadawać? U mnie po 7 rozgrywkach już widać że farba na rantach schodzi.
2. gdzie ewentualni można dostać jakieś bardziej trwałe zamienniki kości zasobów?
3. Jakie dodatki polecacie dla trybu solo?
1. Nie zauważyłem zużycia. Po dwudziestu kilku partiach są takie same jak od nowości czyli miejscami z wadami ale generalnie nie jest tak źle. Nigdy mnie one nie raziły. Mam chyba pierwszy polski druk. Nie wiem czy jakościowo się coś zmieniło ale nie sądzę.

3. Bez znaczenia. Dodatki mają wpływ na zasady w trybie solo ale odczucia z rozgrywki są takie same czyli nie ma specjalnie co patrzeć pod kątem solo, który sprawdzi się lepiej. Wszystkie coś dodają ale ta wartość dodana nie jest aż tak istotna przy grze solo.
Bujaro
Posty: 13
Rejestracja: 04 lut 2019, 11:32

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bujaro »

Witam, proszę o pomoc i rozwianie wątpliwości:

Jeżeli zagranie karty jest związane z posiadaniem określonej liczby symboli np. nauki czy Ziemii, to bierzemy pod uwagę tylko symbole na zagranych wcześniej kartach niebieskich i zielonych (bez kupionych, posiadanych na ręce)?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: detrytusek »

Bujaro pisze: 04 lut 2019, 11:55 Witam, proszę o pomoc i rozwianie wątpliwości:

Jeżeli zagranie karty jest związane z posiadaniem określonej liczby symboli np. nauki czy Ziemii, to bierzemy pod uwagę tylko symbole na zagranych wcześniej kartach niebieskich i zielonych (bez kupionych, posiadanych na ręce)?
Tylko na zagranych.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
marksol
Posty: 3
Rejestracja: 20 lis 2015, 15:57

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: marksol »

Witam, proszę o wyjaśnienie wątpliwości:
1. Czy obszary specjalne i Stolica umieszczone na planszy przynoszą graczowi jakieś dodatkowe końcowe punkty, tzn. czy obszary zieleni wokół nich dostarczają punktów tak jak zwykłe miasto?
2. Jest taka karta, która daje 1 pkt zwycięstwa za każde 3 miasta umieszczone na Marsie. Czy wlicza się w to obszary specjalne, stolicę, Kolonię na Ganimedesie i Port Kosmiczny na Phobosie? Kolonia na Ganimedesie i Port Kosmiczny na Phobosie leżą poza planetą Marsa.
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: flowerus »

marksol pisze: 06 lut 2019, 09:52 Witam, proszę o wyjaśnienie wątpliwości:
1. Czy obszary specjalne i Stolica umieszczone na planszy przynoszą graczowi jakieś dodatkowe końcowe punkty, tzn. czy obszary zieleni wokół nich dostarczają punktów tak jak zwykłe miasto?
2. Jest taka karta, która daje 1 pkt zwycięstwa za każde 3 miasta umieszczone na Marsie. Czy wlicza się w to obszary specjalne, stolicę, Kolonię na Ganimedesie i Port Kosmiczny na Phobosie? Kolonia na Ganimedesie i Port Kosmiczny na Phobosie leżą poza planetą Marsa.
Ad 1. Stolica jest miastem, więc punktuje jak miasta, obszary specjalne nie punktują, chyba że na projekcie, który pozwala na ich umieszczenie jest zapis o punktach specjalnych.
Ad 2. Ta karta daje 1 pkt za każde 3 miasta na Marsie. Ganimedes i Phobos są poza Marsem, więc nie punktują. Obszary specjalne nie są miasta więc nie punktują, stolica jest piastem i punktuje.
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: berem »

Czy przezroczyste znaczniki gracza są ograniczone? W grze dwu-osobowej zabrakło mi. Na mojej planszy miałam ich 12 na oznaczenie poziomu produkcji. Użyliśmy zastępczych znaczników.
marksol
Posty: 3
Rejestracja: 20 lis 2015, 15:57

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: marksol »

Nie ma ograniczeń znaczników. Jak gramy w dwójkę to zastępuje pozostałymi
castelano
Posty: 165
Rejestracja: 25 kwie 2017, 11:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: castelano »

Jak odczytać nagrody i tytuły do nowej fanowskiej planszy z zamówienia zbiorowego? Nie mam do nich opisów.
marksol
Posty: 3
Rejestracja: 20 lis 2015, 15:57

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: marksol »

Witam, proszę o wyjaśnienie wątpliwości:
1. Jeśli na karcie mam informacje, że mam np. obniżyć poziom produkcji energii o 4 poziomy, a mój znacznik jest np. na 1 poziomie, to czy mogę zagrać taką kartę? Obniżam do poziomu "0"?
2. Nie wiem czy dobrze rozumiem zasady, ale jeśli gramy w dwójkę a przeciwnik spasuje, to wykonuję tylko jeszcze dwie akcje, czy mogę wykonywać wielokrotność dwóch akcji?
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Koziełło »

Ad. 1 - nie możesz zagrać karty
Ad. 2 - wykonujesz tyle akcji ile chcesz i możesz
Playmode
Posty: 21
Rejestracja: 28 sty 2019, 16:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Playmode »

Ad 2 .Dokładnie to wykonujesz co możesz w ramach tego pokolenia, aby nabić punkty na koniec. I koniec gry.
Quayth
Posty: 15
Rejestracja: 18 sty 2019, 09:24
Has thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Quayth »

Witam,
Czy ktoś ma dostęp do map z podstawki oraz Hellas i Elysium w wersji do druku?
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 441 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: ponika »

Mam małe pytanie dotyczące gołej podstawki Terraformacji. Za każdym razem temperatura to pierwszy ukończony wskaźnik, plus kończymy grę z olbrzymią ilością ciepła, której na nic nie możemy przekształcić. W pewnym momencie już nawet nie rozliczamy jednostek energii i ciepła, bo chyba by się wyczerpały zapasy kosteczek... Znalazłam jedną korporację, która może złagodzić ten efekt, mianowicie pozwala płacić ciepłem jak kredytami, ale nijak nie rozwiązuje to problemu. Czy to ja gram źle i coś przegapiam? Czy w którymś dodatku są może karty "wymień ciepło na..."? Jakiś fan stworzył dobre rozwiązanie?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Prawdą jest, że w momencie osiągnięcia maksymalnej temperatury nadwyżki ciepła stają się bezużyteczne (chyba że rywalizujecie o stosowną nagrodę).
Jest karta zamieniająca ciepło na kredyt. Nie pamiętam, czy jest w podstawce, czy w dodatku. Może jeszcze jakieś triki się pojawiają.
Zaryzykuję jednak stwierdzenie, że jeśli zawsze partie układają się wam podobnie to chyba przeszacowujecie wartość kart zwiększających produkcję energii i ciepła. Warto rozwijać się w każdym wymiarze, by bardziej kontrolować grę. Optymalizacja jest tu bardzo ważna i produkcja bezużytecznych dóbr to moim zdaniem symptom złego planowania. Mojej żonie zdarza się czasem taka nadprodukcja i kiedyś zrzucała winę na słaby balans gry, teraz denerwuje się np. na mnie, niby za szybko podnoszę jej temperaturę. A na co mam czekać, gdy widzę, że inwestuje w bezpunktowe karty produkcyjne..


U nas bywa badzo rożnie z postępem wskaźników globalnych. Gdybym miał szacować, to chyba najczęściej pierwsze stawiamy oceany, a najpóźniej podnosimy tlen. Ale każda partia jesyt inna i bywa, że czasem ktoryś tor rusza z kopyta, by utknąć w połowie.
Ostatnio zmieniony 23 lut 2019, 21:15 przez tomb, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ