Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Super
Posty: 397
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 215 times
Been thanked: 120 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Super »

Tylko te "surowce" to nie stal ani tytan, tylko takie uogólnione zasoby. Przeliczane są na ME w stosunku 1:1, tzn. koszt karty przy wyłożeniu jest zmniejszony o liczbę zebranych na niej kostek z maszyn samoreplikujących. Np. wyłożenie karty o koszcie 27, z zebranymi 16 kostkami kosztuje 11 ME (płatne wedle uznania, albo kasą, albo "prawdziwymi" surowcami).
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Quille »

Ale przecież najpierw trzeba na maszynach replikujących położyć jakąś konkretną kartę, która ma koszt w ME i w stali albo w tytanie. Nie ma chyba takiej karty, za którą można płacić stalą lub tytanem, więc jak już zdecydujesz się położyć daną kartę, to wiadomo jakie surowce na niej gromadzisz. Jak położysz kartę z "domkiem", to gromadzisz stal, jak z "gwiazdką" - to tytan. Więc moim zdaniem to nie są "abstrakcyjne" surowce, tylko konkretny rodzaj, związany z tym, jaką kartę się na maszynach położy.

I druga rzecz, nie przelicza się 1:1. Tylko 1:2 (stal) albo 1:3 (tytan). Jeżeli położę kartę z symbolem przestrzeni kosmicznej (gwiazdka), która kosztuje 33, to po zebraniu 8 kostek na niej, czyli 8 kostek tytanu, to mogę tę kartę zagrać za 1 kasy, nie muszę dopłacać 25 kasy. To było kompletnie bez sensu i znaczyłoby, że karta jest "meeeh" (bo po trzech pokoleniach obniżam koszt karty jedynie o 8 ME), a jest tak naprawdę bardzo mocna, jeśli się jej odpowiednio użyje - dla mocnej karty, najlepiej płatnej tytanem.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Matti_C »

Po pierwsze jest karta płatna tytanem i lub stalą. Nazywa się winda kosmiczna.
Po drugie zbierasz na maszynach samoreplikujących zasoby a nie stal ani tytan i koszt obniżasz o ilość zasobów a nie wartość zasobów.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Quille »

OK, no to jest jedna taka karta... Na 200 kilka :roll:
Czyli zbierasz jakieś abstrakcyjne zasoby, o których gra nie wspomina, które potem przeliczasz w stosunku 1 zasób = 1 ME? To dlaczego karta mówi "zasoby", a nie po prostu ME? I dlaczego w takim razie można zagrać tylko kartę, za którą można zapłacić stalą albo tytanem, a nie taką, za którą można zapłacić tylko kasą? Moim zdaniem taka interpretacja powoduje, że ta karta jest totalnie słaba i w zasadzie można jej użyć maks 2 razy w trakcie gry, żeby karta kosztująca 32 i więcej była zagrana za darmo (i to pod warunkiem zagrania maszyn w jednym z pierwszych pokoleń, co jest samo w sobie trudne, bo ma wymóg dwóch symboli nauki).
Ale widzę na BGG, że inni też tak grają, więc wychodzi na to, że to ja się mylę. https://boardgamegeek.com/thread/1861808/how-use Choć nie jestem odosobniona w tym, że źle zrozumiałam tę kartę.
Co więcej, jeśli to są "zasoby", a nie tytan ani stal, to kostki na karcie powinny się liczyć do nagrody ekscentryka ("Gracz posiada najwięcej zasobów zgromadzonych na kartach projektów"). Ale się nie liczą. https://boardgamegeek.com/article/26880799#26880799 Nie ma to jak konsekwencja.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Ja tę kartę rozumiem tak jak Quille.
Who is John Galt?
Posiadam
Super
Posty: 397
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 215 times
Been thanked: 120 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Super »

Bez przesady, karta nie jest zła. A już na pewno nie uważam dwukrotnego wyłożenia z rabatem 32 za coś "totalnie słabego". Wychodzi 54 ME na czysto. Bez większego problemu można z tej karty wyrobić z 20 ME, a w sprzyjających okolicznościach da się i więcej od tych 54. Są karty, które dają dużo mniej :) Do tego mamy kolejną niebieską kartę, która może przydać się do nagród, albo można jej użyć, żeby przeczekać przeciwnika, kiedy tego potrzebujemy. Wszystko zależy od sytuacji, raz sprawdza się lepiej, raz gorzej, ale np. w połączeniu z Vironem robi się już bardzo mocna. Gdyby dawała stal/tytan, to ze szkodą dla balansu, już w ogóle stałaby się killerem (a jak jeszcze to skombosować z podwyższoną wartością surowców, to już w ogóle pozostali mogliby usiąść i zapłakać... :) ).
Marecki
Posty: 36
Rejestracja: 17 kwie 2014, 09:54

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Marecki »

Wprawdzie tekst karty jest jednoznaczny, ale podczas wczorajszej rozgrywki miałem wrażenie, że powstało dość mocne kombo, więc wolę zapytać czy tak samo interpretujecie zasadę.

Karta z dodatku Wenus "Wenusjańskie zwierzęta" na koniec daje 1 PZ za każdą znajdującą się na niej jednostkę zwierząt. Pytanie, czy karta wydarzenia z podstawki "Duży Konwój" pozwalająca umieścić 4 jednostki zwierząt na innej karcie, dotyczy również kart z dodatku Wenus? Skutkuje to 4 PZ na koniec (pomijając ewentualne neutralizowanie przez drapieżniki). Zakładam, że tak, ale ponieważ efekt jest duży to wolę się upewnić.

Żeby nie zaśmiecać wątku, z góry dziękuję za odpowiedź.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

Marecki pisze: 25 kwie 2018, 11:46 Wprawdzie tekst karty jest jednoznaczny, ale podczas wczorajszej rozgrywki miałem wrażenie, że powstało dość mocne kombo, więc wolę zapytać czy tak samo interpretujecie zasadę.

Karta z dodatku Wenus "Wenusjańskie zwierzęta" na koniec daje 1 PZ za każdą znajdującą się na niej jednostkę zwierząt. Pytanie, czy karta wydarzenia z podstawki "Duży Konwój" pozwalająca umieścić 4 jednostki zwierząt na innej karcie, dotyczy również kart z dodatku Wenus? Skutkuje to 4 PZ na koniec (pomijając ewentualne neutralizowanie przez drapieżniki). Zakładam, że tak, ale ponieważ efekt jest duży to wolę się upewnić.

Żeby nie zaśmiecać wątku, z góry dziękuję za odpowiedź.
Raczej nie widzę problemu. Kombo daje 4PZ, tylko się cieszyć jeśli uda się takie dwie karty przytulić.
Nie słyszałem, żeby karty z dodatku nie miałyby współdziałać z kartami z podstawki.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: zakwas »

4 PZ z dwóch kart to tak dużo? Dobrze położony las to 3. Są mocniejsze karty samodzielne niż te dwie razem wzięte - choćby produkcja jakichś statków za tytan co turę dające 1PZ za każdy. Bez wymagań.
wełen
Posty: 4
Rejestracja: 05 maja 2014, 17:25

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: wełen »

1.) Karta mrówki.

Akcja - zabierasz mikroba przeciwnikowi.

Kto decyduje, z której karty zabieram mikroba przeciwnikowi? Osoba zabierająca czy osoba oddająca?

2.) Jest karta, która pozwala na położenie dwóch oceanów ( nie pamiętam nazwy ale kosztuje 18MK i ma wymaganie temperatury 0)

Czy jeśli da się utworzyć jeszcze tylko jeden ocean to czy można ją zagrać?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

1. Ty decydujesz jeśli zagrałeś tę kartę
2. Możesz
Ostatnio zmieniony 17 lip 2018, 07:43 przez Tomzaq, łącznie zmieniany 1 raz.
Who is John Galt?
Posiadam
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

Co do drugiego pytania to TAK, można ją zagrać. Karty które maja wpływ na wskaźniki globalne (temperatura, tlen, oceany) mogą być zagrywane nawet jeśli są już na maksymalnym poziomie.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: donmakaron »

Quille pisze: 08 kwie 2018, 19:18 https://boardgamegeek.com/thread/1861808/how-use Choć nie jestem odosobniona w tym, że źle zrozumiałam tę kartę.
Co więcej, jeśli to są "zasoby", a nie tytan ani stal, to kostki na karcie powinny się liczyć do nagrody ekscentryka ("Gracz posiada najwięcej zasobów zgromadzonych na kartach projektów"). Ale się nie liczą.
NIe liczą się bo uszczegółowiono, że Ekscentryk zlicza zasoby z kart znajdujących się "w grze", czyli zagranych. Karty trzymane na Maszynach Samoreplikujących nie są zagrane. Standard w grach karcianych.

Maszyny Samoreplikujące mają prosty tekst - Karty umieszczone na tej karcie mogą być zagrywane jak z ręki z kosztem zagrania obniżonym o umieszczoną na niej liczbę zasobów. Masz tam 8 zasobów, to obniżasz o 8, masz 2 to o 2. Nie obniżamy kosztu o wartość znajdujących się na niej zasobów, nie płacimy tymi zasobami za zagranie karty. Obliżamy koszt zagrania kartę o pewną liczbę. Ta liczba jest równa ilości znajdującyh się na karcie zasobów. Nie ma co szukać drugiego dnia.
diaanaa20
Posty: 11
Rejestracja: 22 cze 2018, 13:06

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: diaanaa20 »

Witam,

Mam pytanie dotyczące jednostek energii ponieważ nigdzie nie jestem w stanie znaleźć na nie odpowiedzi. Mianowicie, np przy karcie Obróbka rudy: "Wydaj jednostki energii, żeby.." - jak nam je wydać skoro zawsze w fazie produkcji zmieniają się w ciepło? W jaki sposób można je otrzymać/skumulować skoro żadna inna karta ich nie daje?

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam,
Diana
Łosiek
Posty: 48
Rejestracja: 12 maja 2009, 11:34
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Łosiek »

W fazie produkcji zmieniają się te które nie zostały wydane. Na ich miejsce masz produkcję nowych i to nimi można płacić w następnym pokoleniu.
diaanaa20
Posty: 11
Rejestracja: 22 cze 2018, 13:06

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: diaanaa20 »

Łosiek pisze: 17 lip 2018, 18:43 W fazie produkcji zmieniają się te które nie zostały wydane. Na ich miejsce masz produkcję nowych i to nimi można płacić w następnym pokoleniu.
Super, bardzo dziękuję za pomoc 😊
Morteo
Posty: 6
Rejestracja: 28 lip 2018, 07:08
Been thanked: 2 times

Terraformacja Marsa - pytanie o kartę 'Chronione Siedliska'

Post autor: Morteo »

Czy karta Chronione Siedliska uniemożliwiają odebranie markerów zwierząt, roślin, mikrobów z innych kart czy również chronią roślinność na planszetce przed zniszczeniem ich przez asteroidę???
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: KozaK69 »

Chronione siedliska chronią też rośliny na planszetce.
Swoją drogą nie kojarzę karty, na której zbieralibyśmy rośliny ;)
Super
Posty: 397
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 215 times
Been thanked: 120 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Super »

Nie ma karty, na której zbierałoby się rośliny :wink:
Warto dodać, że chronione siedliska zabezpieczają nasze posiadane zasoby, ale nie zabezpieczają przed zmniejszeniem produkcji roślinności.
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: c08mk »

Pytanie pewnie już było ale nie ma jednoznacznego wyniku wyszukiwania.

Ile akcji mogę wykonać w rundzie? Zgodnie z tym co czytam w instrukcji jednorazowo mogę wykonać 1 lub 2 na raz lub pasować. Po tym następuje tura następnego gracza. W końcu jak kolejka przejdzie przez wszystkich graczy, znowu jest moja tura. Teraz jeżeli nie pasowałem, a zagrałem wcześniej 2 akcje to mogę znowu wykonać 2 akcje? I tak w kółko, aż wszyscy nie będą mieć zasobów i spasują (lub nie będą chcieli nic więcej zagrać i spasują)? Wtedy dopiero runda (faza akcji) kończy?
Gracze po kolei odbywają swoje tury. W trakcie swojej tury gracz
wykonuje 1 albo 2 akcje, albo pasuje. Kolejka przechodzi do na-
stępnego gracza (zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara)
i tak dalej, dopóki wszyscy nie spasują. Gracz może wykonać do-
wolną kombinację akcji (a nawet wykonać 2 takie same akcje).
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: zakwas »

Tak. Raz „spasowany” gracz nie może już wrócić do wykonywania akcji (jednej lub dwóch) w następnym kółku. Jak każdy spasuje - pokolenie się kończy i przekazuje się znacznik pierwszego gracza.

No i znowu tak samo od nowa.
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: c08mk »

To trochę zmienia, bo przy pierwszym czytaniu zrozumiałem to jako maksymalnie dwie akcje na całą rundę (fazę akcji).
Przy solowaniu oczywiście kółko szybko się zamyka : )

Dzięki wielkie.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: KamradziejTomal »

Mam pytanie, wertując instrukcję nie mogłem tego nigdzie znaleźć. Zasłaniając niektóre pola na marsie dostajemy jednorazowy bonus roślinności/stali/tytanu i kart.

Te bonusowe karty dostajemy od razu na rękę czy jako badanie które możemy wykupić? I czy jest jakiś draft z tym powiązany (w sensie odsłoń 3 wybierz 1)?
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: c08mk »

Instrukcja str. 14
Ten symbol oznacza, że gracz może dobrać na rękę dodatkową kartę projektu, nie płacąc za nią.
Czyli dobiera się tyle kart ile jest symboli bez draftu czy płacenia.
Gatzky
Posty: 216
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gatzky »

Szybkie pytanie.
Przed sobą mam jeden symbol nauki.
Zagrywam wydarzenie (czerwona karta) z symbolem nauki.
Czy mogę w drugiej akcji zagrać kartę której wymogiem są dwa symbole nauki?
Innymi słowy, czy czerwone karty odwracam po akcji czy po turze gracza?
ODPOWIEDZ