Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

1. Można używać do końca gry.
2. Stolicę możesz postawić gdziekolwiek, z wyjątkiem miejsc pod Noctis City, oceany i na księżycach przedstawionych na planszy.
3-4 Tak jak opisałeś.
5. Dostajesz tylko 1 punkt za podniesienie tlenu. Tekst na karcie to (niepotrzebne) przypomnienie.
6. Symboli na kartach wydarzeń nie liczysz. Mają one znaczenie tylko przy zagrywaniu takiej karty, potem nie.
7. Nie zauważyłem przegięcia którejś z korporacji. Czasami karty ułożą się lepiej pod daną cechę i można odnieść wrażenie, że któraś korpo jest mocniejsza, ale sądzę, że kolejne partie to twierdzenie obalą.

Edycja: "Księżycowa" poprawka i literówki.
Ostatnio zmieniony 01 gru 2018, 15:36 przez tomb, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bludgeon »

tomb pisze: 01 gru 2018, 05:19 2. Stolicę możesz postawić gdziekolwiek, z wyjątkiem miejsc pod Noctis City, oceany i na księżycach Marsa.
Fobos jest księżycem Marsa, Ganimedes już nie :)
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

piter02 pisze: 01 gru 2018, 03:41 Siema, jestem po kolejnej pasjonującej rozgrywce. Trzeci raz z rzędu rozwaliłem żonę ;D
Frapują mnie jednak pytania i mam wątpliwości co do niektórych kart i zagrań. Proszę o pomoc:
[...]
proszę o pomoc bardziej doświadczonych graczy;)
pozdrawiam, Piotr
Piotrze mógłbyś zdjęcia wrzucić z opcją:

Kod: Zaznacz cały

[spoiler][/spoiler]
Posiadacze smartfonów będą ci wdzięczni :D
tomb pisze: 01 gru 2018, 05:19 5. Dostsjesz tylko 1 punkt za podniesienie tlenu. Tekst na karcie to (niepotrzebne) przypomnienie.
Trzeba dodać, że w zasadzie na wszystkich tego typu kartach jest to przypomnienie i tak należy je traktować, a nie jako ekstra korzyści oprócz tych wynikających z podnoszenia wskazników i stawiania oceanów. :D
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Super
Posty: 398
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 217 times
Been thanked: 120 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Super »

To ja jeszcze dodam od siebie do punktu 3 - Asteroida Bogata w Azot, żeby uważać, przy jej stosowaniu, bo mowa jest o 3 symbolach roślinności znajdujących się na innych kartach, a nie 3 jednostkach roślinności, które gromadzimy na swojej planszetce. Łatwo popełnić ten błąd na początku. W pierwszych 2-3 rozgrywkach tak robiliśmy, zanim się ktoś zorientował.

Co do Helionu - też na samiutkim początku wydawał się nam mocny, bo to jest korporacja, którą gra się bardzo łatwo, szczególnie na początku, kiedy pozostali gracze za bardzo Ci nie przeszkadzają (o ile gracie z draftem). Z biegiem czasu okazuje się, że często (zależy oczywiście od sytuacji i reszty kart) inną korporację da się wykorzystać efektywniej. Nie prowadzimy statystyk, ale mam wrażenie, że Helion jest u nas wybierany raczej rzadko, tylko jak podejdą mu naprawdę dobre karty z ciepłem w początkowych 10. Może ma na to też wpływ rozrzedzenie talii dodatkami, bo w czystą podstawkę nie gramy już wcale.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Bludgeon pisze: 01 gru 2018, 08:34 Fobos jest księżycem Marsa, Ganimedes już nie :)
Słuszna uwaga. Zastanawiałem się, jak to napisać. Trzeba było zostawić "na księżycach", żeby nie utrwalać błędnej wiedzy. Poprawię.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: detrytusek »

Pytanie z gatunku kompromitujących. Czy jak "buduję" ocean obok innego oceanu/lasu/miasta to dostaję 2 bańki za każdy?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3356
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

detrytusek pisze: 24 gru 2018, 15:26 Pytanie z gatunku kompromitujących. Czy jak "buduję" ocean obok innego oceanu to dostaję 2 bańki za każdy?
Nie. Tylko za ten ocean koło którego budujesz. I tylko za ocean. Ten właśnie stawiany nic nie daje. Cóż za kompromitacja. Wstyd Panie! WSTYD! ;)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: detrytusek »

seki pisze: 24 gru 2018, 15:49
detrytusek pisze: 24 gru 2018, 15:26 Pytanie z gatunku kompromitujących. Czy jak "buduję" ocean obok innego oceanu to dostaję 2 bańki za każdy?
Nie. Tylko za ten ocean koło którego budujesz. I tylko za ocean. Ten właśnie stawiany nic nie daje. Cóż za kompromitacja. Wstyd Panie! WSTYD! ;)
Pokompromituję się dalej. To, że za właśnie stawiany nie to wiem tylko koślawo napisałem ale jak mam rozumieć "i tylko za ocean" ? Czyli jeśli stawiam las obok 2 oceanów to 4 bańki, a jak obok oceanu i innego lasu to 2, tak?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Arius
Posty: 1411
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 296 times
Been thanked: 159 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Arius »

Tam w instrukcji jest chyba info, że za każde pole sąsiadujące z ocenaem.
Więc za las również.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bludgeon »

Jak stawiasz na planszy cokolwiek (w tym ocean), to dostajesz 2 piniondze za każdy ocean już na planszy który przylega do tego co stawiasz.
To co stawiasz nie daje piniondzuf samo z siebie.

Jaśniej nie umiem.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3356
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

Nieważne jaki obszar stawiasz. Jeśli stawiasz go koło oceanu to dostajesz 2 kredyty. Jeśli stawiasz obszar stykajacy się z dwoma oceanami to dostajesz 2x2=4 kredyty i tak dalej.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: detrytusek »

Czyli dobrze napisałem w przykładzie. Arius do poprawki ? :)
Dzięki
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3356
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

detrytusek pisze: 25 gru 2018, 00:23 Czyli dobrze napisałem w przykładzie. Arius do poprawki ? :)
Dzięki
Tak, w Twoim ostatnim przykładzie było wszystko w porządku. Z tą kompromitacją to mam nadzieję wiesz, że żartowałem nawiązując do Twojego zapytania. Kto pyta, nie błądzi.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: detrytusek »

seki pisze: 25 gru 2018, 11:18 Tak, w Twoim ostatnim przykładzie było wszystko w porządku. Z tą kompromitacją to mam nadzieję wiesz, że żartowałem nawiązując do Twojego zapytania. Kto pyta, nie błądzi.
A skąd. 6 razy się obraziłem ale już mi przeszło.
To jeszcze podpytam...jak mam kartę niebieską, która umożliwia mi postawienie oceanu ale oceany już wyszły (bedo w następnej rozgrywce ale dowiozo tylko 9) to nie mogę uruchomić takiej karty?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3356
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

Właściwie to zagrać możesz nawet jeśli efekt nie będzie mógł być zrealizowany. Istotne wyłącznie aby spełnić warunki zagrania.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: detrytusek »

Jaki sens ma karta grzyby kriofilne (jest powyżej). Chodzi mi o drugą akcję. Zmieniam liść w mikroby? Zazwyczaj na karcie jest to napisane. Jeśli nie to po co zbieram liście?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3356
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

detrytusek pisze: 25 gru 2018, 19:34 Jaki sens ma karta grzyby kriofilne (jest powyżej). Chodzi mi o drugą akcję. Zmieniam liść w mikroby? Zazwyczaj na karcie jest to napisane. Jeśli nie to po co zbieram liście?
Nie, nie. Na karcie masz dwie akcje i wykonujesz raz na pokolenie albo jedną albo drugą. Dostajesz 1 jednostkę roślinności, którą oznaczasz na planszy zasobów albo dostajesz 2 mikroby, które oznaczasz na innej karcie. Są karty, które np. Za każde 2 mikroby dają punkt na koniec gry także ta akcja pozwala zwiększyć efekt innej karty.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: detrytusek »

Dżizus przecież to jest roślinność, a nie liście...za długo przy tym siedzę...gracias signor
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: detrytusek »

To tak na koniec...
Jak dokładam na planszę te specjalne kafle to :
1. biorę bonus z planszy?
2. zakładam, że nie są one miastami...

3. Po co w grze wieloosobowej oni chcą by odmierzać liczbę pokoleń ?

Jaki mieliście dochód pod koniec gry? Ja blisko 100 i to w grze 2 os. - jak dla mnie przegięcie...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bludgeon »

detrytusek pisze: 25 gru 2018, 22:48 Jak dokładam na planszę te specjalne kafle to :
1. biorę bonus z planszy?
tak
detrytusek pisze: 25 gru 2018, 22:482. zakładam, że nie są one miastami...
jeden jest
detrytusek pisze: 25 gru 2018, 22:48 3. Po co w grze wieloosobowej oni chcą by odmierzać liczbę pokoleń ?
można to olać
detrytusek pisze: 25 gru 2018, 22:48 Jaki mieliście dochód pod koniec gry? Ja blisko 100 i to w grze 2 os. - jak dla mnie przegięcie...
najwięcej chyba 90.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
zderzak82
Posty: 12
Rejestracja: 04 sty 2019, 22:42

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: zderzak82 »

Witam, we wszystkich dodatkach istnieje wariant przy wyborze korporacji.
Podczas wyboru każdy gracz powinien dostac jedna karte z danego dodatku a druga z podstawy.
Co w przypadku kiedy gramy jednoczesnie Preludium, Wenus i Kolonią.
Czy nalezy wszystkie korporacje przetasować i rozdac losowo i nie istnieje wyzej wskazany wariant?
Czy nalezy rozdac po jednej korporacji z kazdego dodatku?
W tym wypadku bedziemy wybierac jedną z czterech korporacji?
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bludgeon »

zderzak82 pisze: 04 sty 2019, 22:57 Witam, we wszystkich dodatkach istnieje wariant przy wyborze korporacji.
Podczas wyboru każdy gracz powinien dostac jedna karte z danego dodatku a druga z podstawy.
Co w przypadku kiedy gramy jednoczesnie Preludium, Wenus i Kolonią.
Czy nalezy wszystkie korporacje przetasować i rozdac losowo i nie istnieje wyzej wskazany wariant?
Czy nalezy rozdac po jednej korporacji z kazdego dodatku?
W tym wypadku bedziemy wybierac jedną z czterech korporacji?
Po prostu sobie ustalcie między sobą jak chcecie wybrać czy losować korporacje. Nie ma to wpływu na równowagę gry o ile wszyscy zastosujecie się do tej samej metody.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Super
Posty: 398
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 217 times
Been thanked: 120 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Super »

Zasada wyboru korporacji jest taka, że mieszasz wszystkie korpo razem i każdy dostaje dwie, z których ostatecznie wybiera jedną. Ten "wariant" o którym piszesz to tak naprawdę sposób, żeby zwiększyć szansę na grę nową korporacją z dodatku a nie wylosować 2 korporacji z podstawki (albo ze starych dodatków które już znamy). Dzięki niemu dostajesz do wyboru jedną "nową" i jedną "starą" korporację. Ot tylko temu to służy.

Jeśli zatem używasz kilku dodatków, to wariant stosujesz dla tego dodatku, którego nie znasz. Jeśli włączasz do gry kilka niegranych wcześniej dodatków naraz - spokojnie można przetasować korporacje razem - i tak będziesz trafiać nowe korporacje. Ewentualnie rozdać każdemu po jednej korpo z puli wszystkich nieogranych dodatków, resztę przetasować z korpo z podstawki i rozdać resztę.
prokul
Posty: 23
Rejestracja: 05 paź 2016, 08:46
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: prokul »

Cześć. Mam szybkie pytanie: czy w ramach jednej akcji można wymienić np: 24 rośliny na 3 tereny zielone ? Czy tylko 8 roślin i w związku z tym muszę zużyć 3 akcje ? Podobnie z ciepłem. Dzięki.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Jedna akcja to wymiana 8 roślin na 1 teren zielony. Ciepło tak samo - w ramach jednej akcji wyłącznie 8 na 1.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ