Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Quille »

Nie możesz, bo symbole na czerwonych kartach liczą się w momencie zagrywania. Czyli jak masz jakąś kartę dającą zniżkę na zagrywane karty z symbolem nauki, to ją stosujesz, ale potem odkładasz czerwoną kartę na bok (na prywatny discard) i masz nadal tylko 1 symbol nauki.
piter02
Posty: 4
Rejestracja: 05 wrz 2018, 00:23

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: piter02 »

Witam,
grę zakupiłem dwa miesiące temu. To dopiero moja druga planszówka i jestem nią zachwycony. Jest po protu świetna! Gram na razie z żoną w 2 osoby, czasami zdarzy się, że z bratem w 3! Mam jednak pewne wątpliwości:
1. powiedzmy, że jest końcowa faza gry, rozgrywka dwuosobowa. Gracze wykonali fazę akcji, gracza 1 pasuje. Gracz 2, ma dużo większe możliwości. Karty i zasoby pozwalają mu na wykonanie jeszcze 6 akcji. Czy może je wykonywać bez końca w pokoleniu, do póki wyczerpie wszystkie możliwości? A gracz jeden tylko biernie się przygląda co robi przeciwnik?
2. W pokoleniu można wykonać dwie te same akcje. W takim razie rozgrywka jest w końcowej fazie, wszystkie warunki terraformacji są wypełnione oprócz tlenu. Gracz 1 ma ochotę jeszcze grać, nie stawia lasów tylko gra coś innego. Gracz 2 ma przewagę i zależy mu na skończeniu gry w tym pokoleniu. Robi dwie akcje i stawia dwa lasy, bo surowce mu na to pozwalają, gracz 1 wykonuje swoje 2 ruchy. Gracz 2 wykonuje ponownie dwie akcje. Już nie może postawić terenów zielonych z zasobów(czy może?!?), bo wykorzystał już dwie takie akcje podczas tego pokolenia, więc robi akcję standardową i kupuje za pieniądze( a nie za surowce) kolejne dwa tereny zielone i stawia je na mapie. Zwiększa poziom tlenu o 4% i kończy rozgrywkę. Czy takie zagranie jest dozwolone???
3. zagrywam niebieską kartę np,"Ryby" z wyraźnym komunikatem : "Umieść na tej karcie jedną jednostkę zwierząt". Czy kładę ją odrazu po wykupieniu tego badania i należy mi się ta jednostka. Czy muszę poświęcić na to dwie akcje: jedna- kupuję badanie; druga- stawiam sobie na niej 1 jednostkę???
4. nie pamiętam teraz, ale jeśli karta projektu mówi nam o postawieniu terenu zielonego i zwiększeniu sobie o 1 WT, to czy oprócz tego przesuwam jeszcze WT o kolejny 1WT, bo dokonałem terraformacji marsa i zwiększyłem poziom tlenu? Czy komunikat z karty jest już analogicznie jedynym wyznacznikiem WT.

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

1. Tak, ostatni aktywny gracz wykonuje akcje do wyczerpania możliwości, reszta się przygląda.
2. W każdym pokoleniu każdą akcję możesz wykonać wiele razy. Ograniczają Cię tylko zasoby i ewentualne limity (uwaga: akcję użycia kart niebieskich możesz wykonać też wiele razy, ale uwzględniając limit maksymalnie jednorazowej aktywacji każdej takiej karty).
Ty zaś mieszasz do tego wzmiankę, że w ramach swojej kolejki gracz może wykonać, jeśli chce, dwie takie same akcje.
3. Jeśli karta mówi, żeby położyć to po prostu kładziesz. Tylko działanie oznaczone niebieską czerwoną strzałką wymaga wykonania osobnej akcji.
4. WT podnosisz raz.

Edycja: poprawka.
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2018, 15:25 przez tomb, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: KozaK69 »

Ad. 3. Kolega wyżej miał na myśli czerwoną strzałkę ;) W przypadku ryb jest tak jak piszesz - są to dwie akcje - najpierw kupujesz badanie, a później (w dowolnym momencie) możesz położyć na tej karcie jednostkę ryby.
piter02
Posty: 4
Rejestracja: 05 wrz 2018, 00:23

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: piter02 »

super!
dzieki za szybka odp. :)
rozwialo to moje watpliwosci.
piter02
Posty: 4
Rejestracja: 05 wrz 2018, 00:23

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: piter02 »

i jeszcze jedna sprawa:
Jeszcze nie grałem w erę korporacyjną. Dokładam dwie dodatkowe korporacje i nowy stos oznaczonych kart. Przy rozgrywce losujemy korporacje, nikt nie natrafia na te dwie, które dorzuciliśmy. Czyli gramy w erę korporacyjną z nowymi kartami gry z ery korporacyjnej, ale dostępnymi już wcześniej korporacjami. (bo mieliśmy pecha i nie wylosowaliśmy żadnej z nowych korporacji)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Tak, gracie bez korporacji z ery korporacyjnej.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Gatzky
Posty: 216
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gatzky »

Jak w Preludium korzysta się z kart "ekscentryczny sponsor" i eksperci od ekologii"?
W momencie ich zagrania mam wykonać to drukowanymi literkami, czy w dowolnym momencie, ale tylko raz?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Po zagraniu kart Preludium wykonujesz wszystkie polecenia od razu, zatem w obu przypadkach należy karty zagrać od razu (zatem muszą one pochodzić z puli początkowych projektów wykupionych na rękę po odsłonięciu wybranej karty korporacji).

Przy obu kartach warto pamiętać, że:

"Ekscentryczny sponsor" - karta daje Ci jedynie zniżkę w wysokości 25 ME, a ewentualną resztę należy dopłacić oraz opłaty dodatkowe (np. obniżenie produkcji) należy normalnie ponieść. Poza tym karta musi spełniać wszystkie warunki (wskaźniki globalne muszą być na odpowiednim poziomie), jak przy zwykłym zagraniu projektu. Pieniądze do dopłaty i inne koszta (produkcja) mogą pochodzić z kart korporacji lub drugiej karty preludium, zagrywanej razem z "Ekscentrycznym sponsorem".
W przypadku zagrania karty o koszcie niższym od 25 ME, nadwyżka przepada.

"Eksperci od ekologii" - tylko wskaźniki globalne nas nie interesują, cała reszta odbywa się tak, jak przy zwykłym zagrywaniu karty.

Zagrywając obie powyższe karty nie można zastosować ich zdolności do zagrania jednej karty projektu (potwierdzenie autora -https://boardgamegeek.com/thread/204323 ... -questions)
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
profes79
Posty: 426
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 135 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: profes79 »

Być może powielam, ale nie wygrzebałem pytania wśród tych 27 stron...

Czy jeżeli tlen/temperatura osiągną maksymalny poziom to:
- zagranie karty pozwalającej na podniesienie temperatury/tlenu lub wykonanie takiej akcji z posiadanej karty skutkuje pozyskaniem +1WT?
- czy pomimo maksymalnej wartości temperatury/tlenu możliwe jest wykonywanie akcji wymiany ciepła/roślin i pomimo braku możliwości podniesienia temperatury/tlenu także zyskanie +1WT?
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Koziełło »

+1WT otrzymujesz za faktyczne podniesienie poziomu temperatury / tlenu. Jeśli nie możesz podnieść wskaźnika, ponieważ osiągnął maksimum - nie otrzymasz punktów WT.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Quille »

Ja tylko dodam, że las możesz mimo wszystko postawić. Tylko nie podnosisz tlenu i nie dostajesz 1WT.
Wydać jednostki ciepła też możesz, przy czym to już nie daje absolutnie żadnych profitów, a jednostki mogą się przydać - można nimi czasem płacić (jak korpo albo karta pozwala), albo mogą się liczyć do nagrody magnat cieplny.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Quille »

Czy Mrówki mogą usuwać mikroby z mojej własnej karty? Np. z Niespoczarków, gdzie 1 niesporczak to 1/4 punktu, a na Mrówkach 1/2, więc się bardziej opłaca? Tak samo z Drapieżnikami.
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: KozaK69 »

Tak, tekst na karcie głosi żeby zabrać mikroba z innej karty, nie określa że musi to być karta przeciwnika.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Quille »

To jeszcze jedno: czy na koniec gry, przy konwersji roślin w lasy, mogę dostać bonus z planszy? Np. naprodukowałam 15 roślin, stawiam las na miejscu, które daje jedną roślinkę, to ją biorę i mogę postawić kolejny? Tak zawsze graliśmy, ale widzę, że w wersji komputerowej to nie działa... (albo bug)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

Możesz ;)
Qbi-Wan
Posty: 2
Rejestracja: 30 wrz 2018, 01:08

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Qbi-Wan »

A ja mam pytanie z innej beczki: wg instrukcji czerwone karty wydarzeń po zagraniu zostają zapomniane. Tylko że wraz z erą kolonialną pojawiły się karty wydarzeń wpływające na punkty zwycięstwa na koniec gry. Jak sobie radzicie z tym dysonansem?
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kenigis »

Qbi-Wan pisze: 30 wrz 2018, 01:13 A ja mam pytanie z innej beczki: wg instrukcji czerwone karty wydarzeń po zagraniu zostają zapomniane. Tylko że wraz z erą kolonialną pojawiły się karty wydarzeń wpływające na punkty zwycięstwa na koniec gry. Jak sobie radzicie z tym dysonansem?
Na koniec gry doliczyć pkt zwycięstwa z czerwonych kart do łącznej puli pkt na koniec gry. Tak po prostu. Karty wydarzeń są zapominane dla lub przez symbole występujące na kartach, tak aby ich nie liczyć gdy jakiś symbol nie jest potrzebny. Punkty podliczamy z nich normalnie - po prostu
Qbi-Wan
Posty: 2
Rejestracja: 30 wrz 2018, 01:08

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Qbi-Wan »

kenigis pisze: 30 wrz 2018, 01:26 po prostu
Dzięki za wyjaśnienie. A rozróżniacie gdy karta mówi o miastach na planszy a o miastach na powierzchni Marsa? Czy w tym drugim przypadku np Fobos się nie liczy?
Super
Posty: 398
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 217 times
Been thanked: 120 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Super »

Dobrze Ci intuicja podpowiada - istnieje takie rozróżnienie. Na powierzchni Marsa liczą się tylko miasta umieszczone na planecie, bez księżyców, bez miast z dodatku Wenus itp., więc faktycznie Fobos się nie liczy. Natomiast jeśli mowa o miastach na planszy - to liczą się wszystkie miasta (i od razu wyjaśnienie jeśli posiadasz dodatki - polskie tłumaczenie trochę niefortunne - jako miasta "na planszy" traktuje się WSZYSTKIE miasta, tj. na wszystkich planszach, a nie tylko na planszy głównej. W wersji ang. zamiast "on board" jest coś w stylu "in play"), więc tu już Fobos się łapie.
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kenigis »

Potwierdzam, kolega wyjaśnił to bardzo dobrze
Rurek
Posty: 21
Rejestracja: 11 sie 2018, 18:05
Has thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Rurek »

Skoro już jesteśmy przy miastach: Czy na koniec gry obszary miasta poza Marsem dają jakieś punkty? Jaki jest cel stawiania tam miast (poza efektami karty)?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 861
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Qrzy »

Nie, nie dają, bo nie sąsiadują z obszarami zieleni.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

Rurek pisze: 01 paź 2018, 10:14 Skoro już jesteśmy przy miastach: Czy na koniec gry obszary miasta poza Marsem dają jakieś punkty? Jaki jest cel stawiania tam miast (poza efektami karty)?
Liczą się do nagrody za miasta.
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tuminure »

Rurek pisze: 01 paź 2018, 10:14Skoro już jesteśmy przy miastach: Czy na koniec gry obszary miasta poza Marsem dają jakieś punkty? Jaki jest cel stawiania tam miast (poza efektami karty)?
Odpalają efekty, które wykonują się gdy stawiasz (lub ktoś stawia) miasto, jak np. drugi efekt koropracji Republika Tharsis.
ODPOWIEDZ