Super Motherload - Wiertła, Skały, Minerały

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Super Motherload - Wiertła, Skały, Minerały

Post autor: rattkin »

olsszak pisze:
kosmos pisze:
Wg instrukcji zdolność podwajania klejnotu przy zakupie nie pozwala ci podwoić kamienia którego użyłeś do zakupu tego pilota, czyli jeśli użyłeś szmaragdu do zakupu niebieskiego pilota który pozwala podwoić jakiś kamień, to szmaragdu nie możesz podwoić.
a co jeśli masz artefakt z akcją "podwojenie" czy wtedy można podwoić kamień, który leżał na kupowanej w danej turze karcie? Np. jednym nawiertem dostałem rubin, któy pozwoli na zakup karty, ale też chcę go tym żetonem skopiować :) ?
Tak zrobić nie można - najpierw kupujesz, a więc bierzesz kartę i ściągasz z niej żetony - to jest jedna akcja. Tego co dołożyłeś jako ostatnie, już nie ma, więc nie można skopiować. Żetonu można użyć w każdej chwili, ale nie pomiędzy "położeniem żetonu na karcie, a jej zakupem".
Ostatnio zmieniony 28 paź 2016, 11:27 przez rattkin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Super Motherload - Wiertła, Skały, Minerały

Post autor: morris »

rattkin pisze:
olsszak pisze:
kosmos pisze:
Wg instrukcji zdolność podwajania klejnotu przy zakupie nie pozwala ci podwoić kamienia którego użyłeś do zakupu tego pilota, czyli jeśli użyłeś szmaragdu do zakupu niebieskiego pilota który pozwala podwoić jakiś kamień, to szmaragdu nie możesz podwoić.
a co jeśli masz artefakt z akcją "podwojenie" czy wtedy można podwoić kamień, który leżał na kupowanej w danej turze karcie? Np. jednym nawiertem dostałem rubin, któy pozwoli na zakup karty, ale też chcę go tym żetonem skopiować :) ?
Tak zrobić nie można - najpierw kupujesz, a więc bierzesz kartę i ściągasz z niej żetony - to jest jedna akcja. Tego co dołożyłeś jako ostatnie, już nie ma, więc nie można skopiować. Żetonu można użyć w każdej chwili, ale nie pomiędzy "położeniem żetonu na karcie, a jej zakupem".
Można.
Najpierw kładziesz minerały na wybraną kartę pilota. Zaraz potem kupujesz pilota. Artefaktu możesz użyć w dowolnym momencie. Czyli używasz go między położeniem minerałów a zakupem karty - bo to są dwie osobne czynności.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Super Motherload - Wiertła, Skały, Minerały

Post autor: rattkin »

Śmiem się nie zgodzić. Wg instrukcji, nie ma czegoś takiego jak "zaraz potem". Jest "natychmiast potem" i dotyczy całego ciągu "jeśli pieniądze są równe/przewyższają -> zakup". Ale może jest jakiś wyjątek, o którym nie wiem.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Super Motherload - Wiertła, Skały, Minerały

Post autor: Yavi »

rattkin pisze:Śmiem się nie zgodzić. Wg instrukcji, nie ma czegoś takiego jak "zaraz potem". Jest "natychmiast potem" i dotyczy całego ciągu "jeśli pieniądze są równe/przewyższają -> zakup". Ale może jest jakiś wyjątek, o którym nie wiem.
Polecam swój post z poprzedniej strony - wyjaśniał to chyba autor na BGG:
I tak dodatkowo, w razie gdyby pojawiły się wątpliwości:

Z artefaktów można korzystać w dowolnym momencie swojej tury, nawet w czasie wykonywania akcji.

Bonusy z wiercenia (wykopując minerały i np. dodatkowe karty):

otrzymujesz surowce z wiercenia - kładziesz minerał na pilocie, dobierasz kartę
po wykonaniu akcji z wiercenia kupujesz pilota, na którym położyłeś w tej akcji minerały
odkładasz pilota na stos kart odrzuconych
jeśli kupiony pilot pozwalał dobrać karty, a nie masz już ich w talii, to tasujesz całość, RAZEM z dopiero co kupionym pilotem
Według mnie można wywiercić -> odpalić żeton artefaktu -> skopiować minerał -> kupić pilota.
olsszak
Posty: 1821
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 37 times

Re: Super Motherload - Wiertła, Skały, Minerały

Post autor: olsszak »

Na BGG potwierdzają możliwosć użycia artefaktu w tej sytuacji.

https://boardgamegeek.com/thread/163880 ... ifact-tile
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Super Motherload - Wiertła, Skały, Minerały

Post autor: rattkin »

Tak, sam pisałem w tym wątku. No, skoro tak potwierdził ktoś z Roxley, to tak jest. Moim zdaniem, mimo wszystko, instrukcja temu przeczy, a wyjaśnienie do mnie nie trafia, ale nie będę się przecież kłócił z twórcami :). To i tak jest zawsze bolączka gier z zluzowanymi zasadami typu "możesz użyć w dowolnym momencie".

Zaznaczę tylko, że użycie tego żetonu w ten sposób czyni grę łatwiejszą, a posiadacz takiego żetonu uzyskuje istotną przewagę.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Super Motherload - Wiertła, Skały, Minerały

Post autor: akahoshi »

Dziś ma małe spięcie na linii mąż - żona w trakcie rozgrywki.
Czy poniższa karta pozwala zrobić odwiert na dwóch polach, z czego jedno (pierwsze) w ziemi i stalowej płycie dowolnego koloru, a drugie tylko w skale?
Czy jest to jedno wiercenie, ale można je wykonać w ziemi, stalowej płycie lub skale?
Obrazek
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Super Motherload - Wiertła, Skały, Minerały

Post autor: morris »

Tylko jedno wiercenie. Ta druga ikona nie jest ikoną wiertła, tylko symbolem specjalnej właściwości tego pilota. Podobnie jak na innym pilocie, gdzie jest wiercenie po skosie.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Super Motherload - Wiertła, Skały, Minerały

Post autor: akahoshi »

Ha! Czyli znów miałem rację.
Dzięki.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Super Motherload - Wiertła, Skały, Minerały

Post autor: WRS »

morris pisze:Tylko jedno wiercenie. Ta druga ikona nie jest ikoną wiertła, tylko symbolem specjalnej właściwości tego pilota. Podobnie jak na innym pilocie, gdzie jest wiercenie po skosie.
Ja się jeszcze dopytam:
Czy używając tego pilota mogę wiercić w dowolnej liczbie pól ze skałą (oczywiście, jeśli zagram więcej kart jednego koloru) czy może ta specjalna właściwość pozwala na przewiercenie tylko jednego pola skały?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Super Motherload - Wiertła, Skały, Minerały

Post autor: morris »

Instrukcja mówi "Możesz wiercić w Skale za pomocą tej akcji Wiercenia." To sugeruje, że cała akcja wiercenia może iść przez skały, a nie tylko pojedyncze wiertło.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Super Motherload - Wiertła, Skały, Minerały

Post autor: WRS »

W angielskiej wersji jest to nawet "rock spaces" - zatem to rozwiewa wątpliwości.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Sylka
Posty: 47
Rejestracja: 17 lut 2012, 00:47
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Been thanked: 1 time

Re: Super Motherload - Wiertła, Skały, Minerały

Post autor: Sylka »

Czy artefakt po użyciu jest odrzucany do puli artefaktów czy wypada z obiegu?
Super
Posty: 401
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 217 times
Been thanked: 120 times

Re: Super Motherload - Wiertła, Skały, Minerały

Post autor: Super »

Wypada z obiegu. Każdy artefakt może być użyty tylko 1 raz w czasie gry i nie wraca już do puli. Ale zamiast do pudełka, zużyte artefakty najlepiej odrzucajcie na bok - odkryte tak, aby każdy mógł zobaczyć, które już zostały zagrane.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Super Motherload - Wiertła, Skały, Minerały

Post autor: Blue »

kosmos pisze: 19 wrz 2016, 08:29
Yavi pisze:
AkitaInu pisze:
Wg instrukcji zdolność podwajania klejnotu przy zakupie nie pozwala ci podwoić kamienia którego użyłeś do zakupu tego pilota, czyli jeśli użyłeś szmaragdu do zakupu niebieskiego pilota który pozwala podwoić jakiś kamień, to szmaragdu nie możesz podwoić.
Imho spolszczenie wprowadza błąd. Kilka razy czytałem to w pl instrukcji i mialem watpliwosci czy nie jest przypadkiem tak jak piszesz, zajrzałem do angielskiej i moim zdaniem zdecydowanie nie. Rzecz tylko w tym ze duplikowanie odbywa się PO zakupie pilota, więc jak minerały z niego już zostały wydane, co za tym idzie nie można ich rozmnożyć(ale można z innego pilota). I tylko o to chodzi. Jak kupowales tego pilota za szmaragd, to jak najbardziej jeżeli szmaragd leży na innej karcie możesz ten drugi zduplikowac, nie rzecz w rodzaju środka płatności, a fizycznej jego egzystencji na planszy gracza po zakupie pilota. Zapłaciłes firmie rekrutującej pilotów, wydałeś hajs, pilot przychodzi do Ciebie i magiczną rączką co by sie dobrze zapresentowac na wejściu do zespołu rozmnaża Twój zasób, który znalazł odłożony na kupce na kolejne zakupy ;).
ODPOWIEDZ