Mare Nostrum: Empires - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
swiety_1984
Posty: 156
Rejestracja: 10 sty 2012, 18:44

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: swiety_1984 »

Czekaj czekaj. Pomijam to ze w naszych grach Ramzes nie dzialal z fortecami co bylo bledem (moje czytanie ze zrozunieniem), to jednak jesli Ramzes zadziala w prowincji w ktorej mamy legion to niby dlaczego nie? Zdolnosc nie mowi o kosciach legionu a kosciach bitewnych. Wszystkie legiony dodaja +2 (Cezar +1) na kazdej kosci bitewnej, a nie np.: "dodaj +2 do wynikow na kosciach za kazdy legion obecny w bitwie..."

Czyzbym znow sie mylil? :-D
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: Atamán »

Dodajesz +1 do wyniku na kościach za każdy Twój legion w bitwie. Jak nie masz legionu, to nie masz czego dodać.
swiety_1984
Posty: 156
Rejestracja: 10 sty 2012, 18:44

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: swiety_1984 »

To jak nie masz legionu co sie dzieje ustalilismy. Moj blad przez to ze Ramzes nie dzialal u nas na fortecy bez legionu.

Pytam o sytuacje np. 2 legiony rzymskie atakuja i jest tez Ramzes. Masz 3 kosci bitewne, 2 legiony ile dodajesz i dlaczego - wg. Ciebie jak rozumiem 2. Ale skoro opis mowi ze dodajesz do "wyniku na kazdej Twojej kosci bitewnej"... Dla mnie okreslenie z pierwszej czesci "wszystkie legiony" znaczy tyle, iz razem (czyli nie rozbijasz na ilosc wiec tutaj nie wazne czy masz 1 czy 5) dodaja +1 do kazdej kostki - w tym wypadku podanym przeze mnie byloby to jednak +3 do lacznego wyniku... zauwaz ze nje masz sformulowania "dodajesz za kazdy legion"... jesli to gdzies jest roztrzygniete juz to z gory przepraszam ;-)
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: Atamán »

Nie rozumiem Twoich intencji. Chcesz wiedzieć, jakie są zasady zgodne z zamysłem autora, czy też chcesz się bawić w sofistykę, by grać po swojemu bez przyznawania się do home rulsów?

Jeśli to pierwsze, to odpowiadam:
Jak masz 2 legiony, to dodajesz +2 do sumy, którą wyrzucisz.

Jeśli to drugie, to radziłbym posiłkować się angielską lub francuską wersją instrukcji, bo z tego co czytam, to zapis w polskiej instrukcji można by nawet zinterpretować jako +6 do sumy (każdy legion daje +1 do wyniku na każdej kości, czyli w sumie 2 legiony x 3 kości daje +6).
swiety_1984
Posty: 156
Rejestracja: 10 sty 2012, 18:44

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: swiety_1984 »

O wlasnie o zamysł autora mi chodzilo. Dzieki!
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: buhaj »

Dwa pytania:
1. Jak ktoś wykupił sobie kontrolę nad jakims obszarem i zostawił bez swoich jednostek i ja tam wjeżdżam to przejmuje bez walki i moge jego znacznik okupowac aby w nastepnej fazie ruchu przejąc dla siebie?
2. Po co grabić zasoby jak i tak trzeba je odrzucic przed nastepna turą?
Marcosii
Posty: 159
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:48
Lokalizacja: Wlkp.
Has thanked: 177 times
Been thanked: 13 times

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: Marcosii »

buhaj pisze:Dwa pytania:
1. Jak ktoś wykupił sobie kontrolę nad jakims obszarem i zostawił bez swoich jednostek i ja tam wjeżdżam to przejmuje bez walki i moge jego znacznik okupowac aby w nastepnej fazie ruchu przejąc dla siebie?
2. Po co grabić zasoby jak i tak trzeba je odrzucic przed nastepna turą?
alo alo
1/ jest dokładnie tak jak piszesz
2/ ewentualna grabież jest już po fazie budowy ( gdzie na koniec odrzucasz), wiec to co grabisz pozostaje u Ciebie do natepnej rundy
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: buhaj »

Marcosii pisze:
buhaj pisze:Dwa pytania:
1. Jak ktoś wykupił sobie kontrolę nad jakims obszarem i zostawił bez swoich jednostek i ja tam wjeżdżam to przejmuje bez walki i moge jego znacznik okupowac aby w nastepnej fazie ruchu przejąc dla siebie?
2. Po co grabić zasoby jak i tak trzeba je odrzucic przed nastepna turą?
alo alo
1/ jest dokładnie tak jak piszesz
2/ ewentualna grabież jest już po fazie budowy ( gdzie na koniec odrzucasz), wiec to co grabisz pozostaje u Ciebie do natepnej rundy
Dzięki
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: kaszkiet »

Czytam właśnie instrukcję.
Czy w polskim tłumaczeniu są jakieś błędy?
Mam wersję ze sprzedaży detalicznej. Widziałem, że była mowa o erracie w formie naklejki do instrukcji - nie znalazłem takiej w pudełku. Czy ta errata dotyczy mojej wersji?
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: buhaj »

Mam ważne pytanie. Po bitwie w której mnie i przeciwnikowi zostały jednostki w prowincji - jest ona w stanie wojny. Czy mogę opuścić tę prowincję w swojej następnej turze przed ponownym atakiem przeciwnika? Wycofać swoje legiony? Czy juz musimy sie naparzac do ostatniej kropli krwi?
swiety_1984
Posty: 156
Rejestracja: 10 sty 2012, 18:44

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: swiety_1984 »

Mozesz sie wycofac jesli bedziesz sie ruszal przed przeciwnikiem. Inaczej on podejmie decyzje ;-)
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: buhaj »

Dzięki za info. Czyli dobrze gralismy :wink:
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: kaszkiet »

Czy wchodząc wojskiem do niczyjej prowincji przejmuję nad nią kontrolę?
swiety_1984
Posty: 156
Rejestracja: 10 sty 2012, 18:44

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: swiety_1984 »

Nie. Jesli to prowincja niczyja to nic sie nie dzieje poza tym, ze przeciwnik nie bedzie mogl w niej postawic znaczka kontroli czy tez przejsc przez nia "bez strat wlasnych"
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: kaszkiet »

Dzięki.
Kajak
Posty: 177
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 103 times
Been thanked: 34 times

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: Kajak »

Jest taka pani, Kirke jej na imię:

"Możesz umieszczać swoje
legiony na pustych miejscach
dla karawan, aby działały jak
karawany. Legiony używane
w ten sposób muszą być
umieszczone na ikonie karawany
podczas fazy ruchu i walki."


Moje pytanie brzmi:
Czy sprawa dotyczy tylko prowincji przeze mnie kontrolowanych , czy też dowolnych?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: misioooo »

Tak "jak karawany". Karawany w nie twojej prowincji nic ci nie dają.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Meechauek
Posty: 114
Rejestracja: 20 kwie 2010, 14:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: Meechauek »

Cześć,

Wczoraj graliśmy pierwszy raz w MN: Imperia i pojawiło się kilka wątpliwości dot. zasad:

1) Warunek zwycięstwa 4 miasta legendarne/stolice - mam kontrolę i 1 miasto legendarne, 1 stolicę swoją oraz 2 stolice przeciwników OKUPUJĘ -> zwyciężam?
1a) Okupuję (stoję na budynku stolicy) stolicę przeciwnika - czy jeżeli w zbuduje lub wjedzie w swojej rundzie swoimi legionami to automatycznie wyrzuca mnie z okupowanego budynku?

2) Okupacja budynków - wjeżdżam na kontrolowany przez innego gracza obszar 3 legionami. Stawiam 2 legiony na karawanach i 1 na mieście. Dostaję 2 zasoby i 1 monetę - to jest jasne. Co jeżeli w następnej fazie wjedzie tam właściciel prowincji z 3 oddziałami i on straci 2 a ja 1 - czy nadal okupuję np. 2 karawany? Czy z racji prowincji w stanie wojny tam stoję?

3) Przejmowanie kontroli nad prowincją: Jako ostatni wjeżdża do prowincji gracza X gracz Y z 4 legionami. Jeden legion kładzie na znaczniku kontroli. W następnej rundzie gracz X buduje w tej prowincji 1 legion - czy w ten sposób wyrzuca gracza Y z kontroli?

4a) W mojej prowincji są 3 legiony moje i 3 przeciwnika (po bitwie). Co w następnej rundzie jak nic się nie zmieni, nikt się nie ruszy? Powiedzmy że ja jestem pierwszy - wszczynam bitwę z przeciwnikiem???
4b) Czy jeżeli po bitwie (rozpoczętej przeze mnie) zostaną 2 legiony moje i 2 wroga, to w swojej turze jeśli wróg się nie ruszy również rozpoczyna bitwę jako swoja tura?

5) Kirke - mogę budować karawany na NIEkontrolowanych przeze mnie obszarach?

6) Faza budowy: buduję kontrolę w prowincji X. Mogę tam od razu postawić legion ? (moim zdaniem NIE)

Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: misioooo »

1. Tak, kontrolujesz czy to jako twoje czy okupacja, 4 miasta stolice/legendarne na koniec fazy ruchu wygrywasz.
1a. Tak. Pojawienie się wojsk wroga angażuje twoje w starciu. Przestajesz okupowac.
2. W stanie wojny nic nie okupujesz. Stoisz tam i walczysz albo uciekasz w swoim ruchu.
3. Chwilowo tak. W fazie walki albo ktoś ucieka albo walka. Jak okupant wygra to na koniec fazy swojej przejmuje kontrolę (zgodnie z zasadami fr).
4a. Tak. Bitwy lądowe są obowiązkowe po wykonaniu ruchów. Jak w jednej prowincji są po ruchach twoje legiony i prEciwnika to walczą.
4b. Tak. Patrz 4a.
5. Nie budujesz karawan. Twoje legiony mogą działać jak karawany. A czy karawana na. Nie twoim obszarze coś ci daje? Nie.
6. Możesz. Możesz też tam w tej samej fazie budować inne budynki.

Wysłane z mojego ASUS_T00Q przy użyciu Tapatalka
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4035
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: AkitaInu »

3. W okupowanej prowincji nie można nic budować
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: Atamán »

1) Jeżeli sytuacja, którą opisujesz ma miejsce na końcu fazy ruchu i walki, to tak - zwyciężasz.
1a) To zależy czy jego legiony przeżyją. Jeśli choć jeden jego legion przeżyje walkę, to musisz zejść z miasta. Jeśli natomiast straci wszystko, to nie wyrzuca z automatu - co najwyżej mógłby zdjąć poprzez zadane Ci straty (a jeśli masz kilka legionów, to Ty decydujesz, które zdejmujesz).

2) Jw. obaj macie legiony po walce, więc prowincja jest w stanie wojny - musisz przerwać okupację.

3) Gracz X nie może zbudować w tej prowincji legionu - nie można niczego budować w prowincji, która jest okupowana (wyjątek to stolica, ale stolicy nie można też przejmować, więc zakładam, że to nie jest ta sytuacja).

4a) Tak, jeśli będzie Twoja tura podczas fazy ruchu i walki i zdecydujesz się nie ruszać, to będzie kolejna bitwa.
4b) I znowu potwierdzenie: jeśli on też się nie ruszy, to będzie kolejna bitwa.

5) Umiejętność Kirke nie pozwala na jakieś dodatkowe budowanie karawan. Ona działa tak, że możesz swoje legiony umieszczać na pustych miejscach zarezerwowanych dla karawan i one działają jak karawany (tylko na potrzeby fazy zbierania surowców, czyli bez bonusów do toru handlowego). Ze zdolności Kirke można korzystać:
- w swoich prowincjach
- w prowincjach neutralnych, pod warunkiem, że nie ma w nich wrogiej armii

6) Możesz. Kupujesz rzeczy pojedynczo, więc nie ma problemu. Podobnie możesz np. kupić tiremę i w tej samej turze wykupić kontrolę nad prowincją za morzem.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: Nidhogg »

Atamán pisze: 5) Umiejętność Kirke nie pozwala na jakieś dodatkowe budowanie karawan. Ona działa tak, że możesz swoje legiony umieszczać na pustych miejscach zarezerwowanych dla karawan i one działają jak karawany (tylko na potrzeby fazy zbierania surowców, czyli bez bonusów do toru handlowego). Ze zdolności Kirke można korzystać:
- w swoich prowincjach
- w prowincjach neutralnych, pod warunkiem, że nie ma w nich wrogiej armii
misioooo pisze:5. Nie budujesz karawan. Twoje legiony mogą działać jak karawany. A czy karawana na. Nie twoim obszarze coś ci daje? Nie.
To jak to w końcu jest z Kirke działa na neutralnych prowincjach czy nie?
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: misioooo »

Nie działa. Czy karawana w neutralnej prowincji coś ci daje? Nie. Czyli nie działa.

Wysłane z mojego ASUS_T00Q przy użyciu Tapatalka
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: Nidhogg »

misioooo pisze:Nie działa. Czy karawana w neutralnej prowincji coś ci daje? Nie. Czyli nie działa.

Wysłane z mojego ASUS_T00Q przy użyciu Tapatalka
Ok w neutralnej nic mi nie da ale w wrogiej już tak. Mam dwa legiony w wrogiej prowincji, która jest biedna i nic poza znacznikiem kontroli nie ma, jeden legion kładę jako karawanę drugi ją okupuje, czy takie coś jest zgodne z zasadami?
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4035
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Mare Nostrum: Empires

Post autor: AkitaInu »

Nidhogg pisze:
misioooo pisze:Nie działa. Czy karawana w neutralnej prowincji coś ci daje? Nie. Czyli nie działa.

Wysłane z mojego ASUS_T00Q przy użyciu Tapatalka
Ok w neutralnej nic mi nie da ale w wrogiej już tak. Mam dwa legiony w wrogiej prowincji, która jest biedna i nic poza znacznikiem kontroli nie ma, jeden legion kładę jako karawanę drugi ją okupuje, czy takie coś jest zgodne z zasadami?
Też raczej nie bo nie możesz mieć swojej karawany na prowincji która nie jest Twoja ;-)
ODPOWIEDZ