Pandemic: Czas Cthulhu

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Peterus
Posty: 20
Rejestracja: 21 mar 2016, 11:32
Has thanked: 1 time

Pandemic: Czas Cthulhu

Post autor: Peterus »

Co rozpatruje się najpierw podczas losowania kart przywołania: ruch Shoggotha czy wystawienie kultysty?
Ostatnio zmieniony 12 paź 2016, 17:18 przez Peterus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Pandemic: Czas Cthulu

Post autor: Helga »

Wg mnie Kultystę.
Peterus
Posty: 20
Rejestracja: 21 mar 2016, 11:32
Has thanked: 1 time

Re: Pandemic: Czas Cthulu

Post autor: Peterus »

No dobra, to przeanalizujmy późniejsze konsekwencje tej sytuacji. Najpierw kultysta, potem shoggoth przechodzi przez bramę i odkrywamy kartę przedwiecznego, która mówi że odrzucamy trzech kultystów z puli. A w puli zostało już tylko dwóch.
I teraz pytanie: czy przegrywamy z automatu, bo zabrakło kultystów z puli (niby instrukcja mówi że przegrywamy gdy braknie kultystów do wystawienia na planszę, ale nie mam pewności o w takiej sytuacji), czy odkładamy tylko dwóch, a trzeciego dorzucimy gdy następny gracz w swojej turze utłucze jakiegoś?
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Pandemic: Czas Cthulu

Post autor: Adar »

Peterus pisze:No dobra, to przeanalizujmy późniejsze konsekwencje tej sytuacji. Najpierw kultysta, potem shoggoth przechodzi przez bramę i odkrywamy kartę przedwiecznego, która mówi że odrzucamy trzech kultystów z puli. A w puli zostało już tylko dwóch.
I teraz pytanie: czy przegrywamy z automatu, bo zabrakło kultystów z puli (niby instrukcja mówi że przegrywamy gdy braknie kultystów do wystawienia na planszę, ale nie mam pewności o w takiej sytuacji), czy odkładamy tylko dwóch, a trzeciego dorzucimy gdy następny gracz w swojej turze utłucze jakiegoś?
Nie ma co analizować. Strona 9 instrukcji mówi

Przegrywacie, kiedy wystąpi choć jedna z poniższych sytuacji:
w puli brakuje Kultystów, a musicie postawić nowych na planszy albo odrzucić (karta Azathoth)

Zatem natychmiast przegrywacie.

Ja rozpatruję karty "od góry do dołu", czyli najpierw kultysta, potem shoggoth. Dodatkowo w instrukcji opis ruchu Shoggotów jest pod opisem przywołania, więc dla mnie to również informacja, że najpierw kultysta, potem Shoggoth.
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: Pandemic: Czas Cthulu

Post autor: Giermek »

Witam!

Mam pytanko odnośnie karty Znak Starszych Bogów. Otóż wczoraj graliśmy z żoną pierwszy raz w grę i od razu trafiliśmy tę kartę, która wydała nam się super mocna i chyba w dużej mierze dzięki niej wygraliśmy (od razu na normalnym poziomie).

My zrozumieliśmy tę kartę tak, że jeśli losujemy trzy karty przywołania kultystów, a dwie z nich dotyczą miasta, które zapieczętowaliśmy Znakiem Starszych Bogów, to tylko jeden kultysta się pojawia. Tak samo wypadło z Shoggotem. Akurat miał się pojawić w zapieczętowanym mieście, więc uznaliśmy, że mamy szczęście i nie musimy go w ogóle stawiać.

Czy dobrze graliśmy? Czy raczej powinniśmy ciągnąć kolejne karty zamiast tych dotyczących zapieczętowanego miasta?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Pandemic: Czas Cthulu

Post autor: lesar »

Dobrze graliście. Nic więcej się nie dociąga. Znak starszych bogów chroni miasto przed każdą sytuacją w której mielibyście wystawić kultyste albo Shoggota nawet z kart Przedwiecznych, nie tylko z kart przywołania. Jedyne co zawsze rozpatrujecie to ruch Shoggota nawet jeżeli wystąpi na karcie miasta chronionego Znakiem.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: Pandemic: Czas Cthulu

Post autor: Giermek »

Dzięki :) Swoją drogą znalazłem inny błąd, jaki popełnialiśmy i dlatego nam gładko przyszło zwycięstwo :)
Leif Erikson
Posty: 11
Rejestracja: 06 sty 2016, 16:47

Re: Pandemic: Czas Cthulu

Post autor: Leif Erikson »

Pytanie dot. limitu kart. Z jednej strony limit wynosi w każdej sytuacji 7, z drugiej gra dopuszcza sytuacje, w której dobieram więcej kart i natychmiast odrzucam z powrotem do 7.

Do tej pory grałem tak, że mając w danej fazie dobierania wskazówek już 7 kart na ręce nie dobierałem 2 kolejnych kart - bo osiągnąłem już limit. Podobnie w sytuacji, w której miałem 7 kart i nie mogłem wziąć od innego gracza ósmej w ramach akcji wzięcia wskazówki.

Czy to dobre założenie, czy powinno to jednak wyglądać tak, że w każdej turze muszę dobrać 2 wskazówki i po prostu przez moment mogę mieć 9 kart na ręce, wybrać 2 z ręki i je odrzucić? Analogicznie - mając 7 kart na ręce mogę wziąć od kogoś ósmą, wybrać 1 z ręki i ją odrzucić?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: Pandemic: Czas Cthulhu

Post autor: Curiosity »

LIMIT KART W RĘCE
Jeśli, w dowolnym momencie gry, posiadasz więcej niż 7 kart w ręce, musisz odrzucić nadmiarowe albo zagrać
posiadane karty reliktów (patrz Relikty, strona 8), aby mieć łącznie nie więcej niż 7 kart.
Z tego by chyba wynikało, że gra dopuszcza sytuację, kiedy gracz może mieć na ręku więcej niż 7 kart. Czyli dobierasz i natychmiast redukujesz ich liczbę do 7.

P.S.
Czy autor topika może poprawić skandaliczny błąd rzeczowy w tytule? :P
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Pandemic: Czas Cthulu

Post autor: Adar »

Leif Erikson pisze: Czy to dobre założenie, czy powinno to jednak wyglądać tak, że w każdej turze muszę dobrać 2 wskazówki i po prostu przez moment mogę mieć 9 kart na ręce, wybrać 2 z ręki i je odrzucić? Analogicznie - mając 7 kart na ręce mogę wziąć od kogoś ósmą, wybrać 1 z ręki i ją odrzucić?
Musisz. Choćby z tego powodu, że w kartach wskazówek ukryte są karty przebudzenia zła, więc niekoniecznie dociągniesz wskazówki. A brak dociągu znacznie ułatwiłby grę. Tak więc dobierasz i odrzucasz nadmiar.
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Pandemic: Czas Cthulu

Post autor: Helga »

Adar ma rację. Niedociągnięcie spowodowałoby chwilowe "wydłużenie" rozgrywki i próbe unikania dociągnięcia karty ze złem.

Więc zawsze akcje są kończone dociągiem i potem ewentualnym odrzuceniem nadmiaru.
Peterus
Posty: 20
Rejestracja: 21 mar 2016, 11:32
Has thanked: 1 time

Re: Pandemic: Czas Cthulhu

Post autor: Peterus »

P.S.
Czy autor topika może poprawić skandaliczny błąd rzeczowy w tytule? :P
Poprawione :)
Strud
Posty: 313
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 39 times

Re: Pandemic: Czas Cthulhu

Post autor: Strud »

Wczoraj rozegrałem pierwszą partię i mam pytanie odnośnie spotkania postaci z Shoggotem - czy kostką rzucamy jeśli zakończymy swoją turę (czyli po wykonaniu wszystkich akcji) na jego polu, czy także w sytuacji, gdy podczas ruchu mijamy go na planszy? Instrukcja nie jest tu dla mnie jasna.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Pandemic: Czas Cthulhu

Post autor: Quba40 »

Strud pisze:Wczoraj rozegrałem pierwszą partię i mam pytanie odnośnie spotkania postaci z Shoggotem - czy kostką rzucamy jeśli zakończymy swoją turę (czyli po wykonaniu wszystkich akcji) na jego polu, czy także w sytuacji, gdy podczas ruchu mijamy go na planszy? Instrukcja nie jest tu dla mnie jasna.
Zawsze jak wchodzisz na pole z Shoggotem albo on wchodzi na pole z badaczem należy najpierw wykonać rzut kostką.
Strud
Posty: 313
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 39 times

Re: Pandemic: Czas Cthulhu

Post autor: Strud »

OK, dzięki.

Rozumiem, że to dotyczy także zdolności postaci Kierowcy (ruch o 2 pola w ramach jednej akcji)? Tzn. rusza się normalnie o 2 pola, ale ponieważ mijał Shoggota to rzuca po ruchu kostką.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Pandemic: Czas Cthulhu

Post autor: Quba40 »

Strud pisze:OK, dzięki.

Rozumiem, że to dotyczy także zdolności postaci Kierowcy (ruch o 2 pola w ramach jednej akcji)? Tzn. rusza się normalnie o 2 pola, ale ponieważ mijał Shoggota to rzuca po ruchu kostką.
Ja tak zawsze grałem.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 251 times
Been thanked: 112 times

Re: Pandemic: Czas Cthulhu

Post autor: hamish »

Quba40 pisze:
Strud pisze:OK, dzięki.

Rozumiem, że to dotyczy także zdolności postaci Kierowcy (ruch o 2 pola w ramach jednej akcji)? Tzn. rusza się normalnie o 2 pola, ale ponieważ mijał Shoggota to rzuca po ruchu kostką.
Ja tak zawsze grałem.
I dobrze, bo tak właśnie należy grać :) Zawsze pole z Shoggothem=rzut kością.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Pandemic: Czas Cthulhu

Post autor: Quba40 »

Czy jak odkryjemy kartę z postępującym Shoggothem to poruszamy wszystkie Shoggothy o 1 pole w stronę bramy czy tylko te które znajdują się w mieście z danym kolorem odkrytej karty?
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Pandemic: Czas Cthulhu

Post autor: Adar »

Quba40 pisze:Czy jak odkryjemy kartę z postępującym Shoggothem to poruszamy wszystkie Shoggothy o 1 pole w stronę bramy czy tylko te które znajdują się w mieście z danym kolorem odkrytej karty?
Wszystkie.
Karpio6
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwie 2019, 20:51

Re: Pandemic: Czas Cthulhu

Post autor: Karpio6 »

Czesc,Pytanie: Czy możliwe jest zamkniecie bramy jeżeli stoi na niej Kultysta lub Szogot? czy żeby zamknąć brame należy ich najpierw usunąć? Nie ma tego sprecyzowanego w zasadach. My zawsze graliśmy ze można. Jak Wy gracie?
Awatar użytkownika
Archivista
Posty: 13
Rejestracja: 18 lis 2017, 08:44
Lokalizacja: podkarpackie
Has thanked: 2 times

Re: Pandemic: Czas Cthulhu

Post autor: Archivista »

Karpio6 pisze: 30 cze 2019, 10:29 Czesc,Pytanie: Czy możliwe jest zamkniecie bramy jeżeli stoi na niej Kultysta lub Szogot? czy żeby zamknąć brame należy ich najpierw usunąć? Nie ma tego sprecyzowanego w zasadach. My zawsze graliśmy ze można. Jak Wy gracie?
Miałem to samo pytanie i np. tutaj piszą, że można zamykać:
https://boardgamegeek.com/thread/168765 ... hoggoth-it
A pod tym linkiem więcej odpowiedzi na frapujące pytania (po angielskiemu jest, ale w razie problemów zawsze służy translator):
https://boardgamegeek.com/thread/176778 ... ner-though
"Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się z własnej głupoty, albowiem będą mieć ubaw do końca."
Jan Twardowski
ODPOWIEDZ