Red7

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Przemko z Otoku
Posty: 27
Rejestracja: 26 maja 2017, 16:44

Re: RED7 i Mistrzostwa Polski

Post autor: Przemko z Otoku »

Ale gdy dokładasz od razu na tło to jaki to ma związek z dokładaniem najpierw do palety?[/quote]

Przepraszam... W rozpędzie się pogubiłem. Miało być:
Jeden z ruchów pozwala Ci na zagranie karty na paletę, a od razu potem na dołożenie karty do tła i to po tej drugiej karcie musisz wygrywać.
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 66 times
Been thanked: 18 times

Re: RED7 i Mistrzostwa Polski

Post autor: inzkulozik »

Inaczej rzecz ujmując, jeśli chce dołożyć _tylko_ do palety to muszę po tym zagraniu wygrywać?
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 927
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: RED7 i Mistrzostwa Polski

Post autor: louiscyphre »

Po skonczeniu swojej tury zawsze musisz wygrywać inaczej odpadasz.
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 66 times
Been thanked: 18 times

Re: RED7 i Mistrzostwa Polski

Post autor: inzkulozik »

No tak, tylko raz opisano to jako "po tym zagraniu musisz wygrywać", a innym razem "by pozostać w grze, musisz wygrywać na końcu swojej tury". A przecież akcji w turze ani nie można łączyć ani wykonywać wielokrotnie, a tylko wtedy miałoby sens to drugie określenie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Red7

Post autor: kwiatosz »

To okreslenie oznacza, ze po dolozeniu do palety nie musisz wygrywac jesli dokladasz karte takze do tla.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: Red7

Post autor: Largo »

Czy jeżeli zagram kartę z regułą ta sama karta na tło i ani ja ani przeciwnik nie spełniamy tej reguły to po prostu porównujemy najwyższą kartę w palecie i jeżeli mam najwyższą to wygrywamy swoją turę?
Wiem, że na pewno przy regule zielonej i fioletowej muszę mieć kartę, która spełnia daną regułę, ale przy innych nie ma takiej zasady w instrukcji
Awatar użytkownika
Micorazon
Posty: 21
Rejestracja: 04 sty 2018, 20:09
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Red7

Post autor: Micorazon »

Jak nikt nie ma dwóch lub więcej takich samych kart to każdy spełnia tę regułę (bo każdy ma przynajmniej jedną kartę). W takim przypadku, jeżeli masz najwyższą kartę, wygrywasz.
https://dzotczi.pl/ - sklep z Kaszub - folk, handmade & planszówki - sprzedaż zawieszona:(
Wyprzedaż resztek gier - klik:)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Red7

Post autor: alpha »

Posiadam instrukcję w wersji 1.3
Na stronie 4 jest info:
Natomiast w sytuacji, gdy na końcu Twojej tury obowiązuje właśnie reguła zielona
lub fioletowa, a Ty nie posiadasz przynajmniej jednej karty w PALECIE, która spełnia
tę regułę, wówczas PRZEGRYWASZ i odpadasz z gry.
O co chodzi z tą regułą?
Przecież na końcu każdej tury trzeba wygrywać, więc co ten zapis oznacza dla tych 2 kolorów?
Czemu tylko te 2 kolory są tak potraktowane?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4614
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Red7

Post autor: Mr_Fisq »

Ponieważ tylko dla tych dwóch kolorów, może zaistnieć sytuacja w której każdy z graczy ma 0 kart spełniających daną regułę (np. nikt nie ma karty poniżej 4).

Mamy wtedy nierozstrzygalny w myśl zasad remis (bo nie mamy żadnych kart do porównania). Ta zasada klaryfikuje, że taki remis jest "przegrywający".
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Red7

Post autor: alpha »

Najpierw myślałem, że zrozumiałem odpowiedź, ale po zastanowieniu się jednak mam wątpliwości.
Przecież po pierwsze jest zasada, że kończąc własną turę muszę spełniać warunek karty tła.
Jeżeli zagrałbym zieloną lub fioletową, i byłby warunek o jakim piszesz, to nie powinno mieć znaczenia, że każdy nie spełnia warunku, bo przecież to ja mam na koniec swojej tury ten warunek spełnić. Jeżeli nie spełniam to odpadam, i kolej przechodzi na następnego gracza.

A z drugiej strony to samo można powiedzieć o zasadzie z żółtej karty "Najwięcej kart tego samego koloru".
Mieliśmy sytuację przy żółtym tle, że każdy miał swoje karty w różnych kolorach (nikomu kolor się nie dublował), i nikt tego warunku nie spełniał.
Stąd wniosek, że żółta również powinna być wymieniona wśród zielonej i fioletowej.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Red7

Post autor: GrzeL »

alpha pisze: 30 sie 2019, 21:01 Najpierw myślałem, że zrozumiałem odpowiedź, ale po zastanowieniu się jednak mam wątpliwości.
Przecież po pierwsze jest zasada, że kończąc własną turę muszę spełniać warunek karty tła.
Jeżeli zagrałbym zieloną lub fioletową, i byłby warunek o jakim piszesz, to nie powinno mieć znaczenia, że każdy nie spełnia warunku, bo przecież to ja mam na koniec swojej tury ten warunek spełnić. Jeżeli nie spełniam to odpadam, i kolej przechodzi na następnego gracza.

A z drugiej strony to samo można powiedzieć o zasadzie z żółtej karty "Najwięcej kart tego samego koloru".
Mieliśmy sytuację przy żółtym tle, że każdy miał swoje karty w różnych kolorach (nikomu kolor się nie dublował), i nikt tego warunku nie spełniał.
Stąd wniosek, że żółta również powinna być wymieniona wśród zielonej i fioletowej.
Pozostałe warunki poza tymi dwoma kolorami spełnia dowolna karta.
Jeśli gracz posiada jakąkolwiek kartę spełniającą obowiązujący warunek, to ewentualne remisy rozstrzyga najwyższa karta znajdująca się w najlepszym układzie spełniającym ten warunek.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4614
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Red7

Post autor: Mr_Fisq »

alpha pisze: 30 sie 2019, 21:01 A z drugiej strony to samo można powiedzieć o zasadzie z żółtej karty "Najwięcej kart tego samego koloru".
Mieliśmy sytuację przy żółtym tle, że każdy miał swoje karty w różnych kolorach (nikomu kolor się nie dublował), i nikt tego warunku nie spełniał.
Stąd wniosek, że żółta również powinna być wymieniona wśród zielonej i fioletowej.
Masz zawsze conajmniej 1 kartę "tego samego koloru". W sytuacji w której każdy ma po jednej karcie, ta reguła jest dla mnie redukowalna do czerwonej.
alpha pisze: 30 sie 2019, 21:01 Najpierw myślałem, że zrozumiałem odpowiedź, ale po zastanowieniu się jednak mam wątpliwości.
Przecież po pierwsze jest zasada, że kończąc własną turę muszę spełniać warunek karty tła.
Jeżeli zagrałbym zieloną lub fioletową, i byłby warunek o jakim piszesz, to nie powinno mieć znaczenia, że każdy nie spełnia warunku, bo przecież to ja mam na koniec swojej tury ten warunek spełnić. Jeżeli nie spełniam to odpadam, i kolej przechodzi na następnego gracza.
Nie kojarzę zapisu z instrukcji, który wskazywałby, że musisz posiadać w palecie przynajmniej jedną kartę spełniającą warunek z karty (tła?), tylko że musisz posiadać najwięcej kart spełniających warunek (albo wygrywać ewentualny remis).
Nie mam niestety już teraz przy sobie instrukcji, żeby to potwierdzić.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Red7

Post autor: alpha »

Tylko czy można wygrać (normalnie lub remisem - nieistotne), przy okazji nie spełniając warunku z karty tła?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Red7

Post autor: GrzeL »

alpha pisze: 30 sie 2019, 22:56 Tylko czy można wygrać (normalnie lub remisem - nieistotne), przy okazji nie spełniając warunku z karty tła?
Nie można. Stąd w instrukcji znalazł się zapis, który to precyzuje, co w takim przypadku, który zacytowałeś, wywołując dyskusję. Podane są w nim dwa kolory, bo tylko dla tych kolorów (reguł) może nastąpić taka sytuacja, co wyjaśnił już Mr_Fisq w swoim poście, dla każdej innej reguły dowolna karta spełnia warunek.

Przykład sytuacji, w której ta zasada ma zastosowanie.
Spoiler:
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Red7

Post autor: alpha »

GrzeL pisze: 31 sie 2019, 02:02
Spoiler:
Dopiero zaczynam tę grę poznawać, więc jestem na normalnych zasadach :)
Mylące jest to, że 1 karta kwalifikuje się do zasady ze zwrotem "najwięcej".
To powoduje zamieszanie, no ale niech będzie.
Dzięki :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
dzium
Posty: 20
Rejestracja: 09 kwie 2015, 23:25
Has thanked: 4 times

Re: Red7

Post autor: dzium »

Zasada: najwięcej kart z powtarzającymi się liczbami.

Zawodnik 1: 1 niebieska, 1czerwona, 2niebieska, 2czerwona
Zawodnik 2: 3 zielona i 3 niebieska

Kto wygrywa?
dannte
Posty: 723
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 415 times

Re: Red7

Post autor: dannte »

dzium pisze: 11 gru 2022, 13:28 Zasada: najwięcej kart z powtarzającymi się liczbami.

Zawodnik 1: 1 niebieska, 1czerwona, 2niebieska, 2czerwona
Zawodnik 2: 3 zielona i 3 niebieska

Kto wygrywa?
Pierwszy gracz najwięcej kart z tą samą liczbą ma dwie. Rozpatrujemy albo 2 jedynki, albo 2 dwójki. Oczywiście dwójki są wyższe, więc to jest kandydat pierwszego gracza.
Drugi gracz najwięcej kart z tą samą liczbą też ma dwie. Więc rozpatrujemy u niego 2 trójki.
Ponieważ obaj gracze mają po dwie karty spełniające kryteria, to wygrywa drugi gracz, bo ma wyższą wartość (jego trójki vs dwójki przeciwnika).
W tym przykładzie kolor nie ma znaczenia.
dzium
Posty: 20
Rejestracja: 09 kwie 2015, 23:25
Has thanked: 4 times

Re: Red7

Post autor: dzium »

Dzięki :)

I jeszcze jedno pytanie do tej zasady: najwięcej kart z powtarzającymi się liczbami.

Czy tutaj trzeba mieć zagrane przynajmniej 2 te same karty?

Zawodnik 1: wyłożone 1, 3, 5
Zawodnik 2: wyłożona 3, 6, 7

i wygrywa Zawodnik 2, bo oboje mają jedną powtarzającą się kartę, ale "7" jest wyższa od "5"?
dannte
Posty: 723
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 415 times

Re: Red7

Post autor: dannte »

dzium pisze: 11 gru 2022, 16:27 Dzięki :)

I jeszcze jedno pytanie do tej zasady: najwięcej kart z powtarzającymi się liczbami.

Czy tutaj trzeba mieć zagrane przynajmniej 2 te same karty?

Zawodnik 1: wyłożone 1, 3, 5
Zawodnik 2: wyłożona 3, 6, 7

i wygrywa Zawodnik 2, bo oboje mają jedną powtarzającą się kartę, ale "7" jest wyższa od "5"?
Dokładnie tak
ODPOWIEDZ