Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Great Western Trail

Post autor: ghostdog »

Jako nowy właściciel gry i nowy gracz w nią mam pytanie odnośnie tipi (handel z Indianami). Tipi mają zielone lub czarne ręce. Czy za przejście przez taki żeton też płacę, czy tylko korzystam z samego handlu?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Great Western Trail

Post autor: FortArt »

ghostdog pisze: 03 maja 2019, 21:55 Jako nowy właściciel gry i nowy gracz w nią mam pytanie odnośnie tipi (handel z Indianami). Tipi mają zielone lub czarne ręce. Czy za przejście przez taki żeton też płacę, czy tylko korzystam z samego handlu?
Żeton jak każdy - płacisz (dlatego raczej nikt tam nie łazi).
Nie wiem co rozumiesz przez handel.
Żetony tipi pozyskuje się w innym budynku.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Great Western Trail

Post autor: ghostdog »

FortArt pisze: 03 maja 2019, 22:32
ghostdog pisze: 03 maja 2019, 21:55 Jako nowy właściciel gry i nowy gracz w nią mam pytanie odnośnie tipi (handel z Indianami). Tipi mają zielone lub czarne ręce. Czy za przejście przez taki żeton też płacę, czy tylko korzystam z samego handlu?
Żeton jak każdy - płacisz (dlatego raczej nikt tam nie łazi).
Nie wiem co rozumiesz przez handel.
Żetony tipi pozyskuje się w innym budynku.
Z tego co zrozumiałem instrukcje mozna tam pozyskać właśnie żetony tipi.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Bruno »

W instrukcji terminem "handel z Indianami" określono akcję usunięcia (wzięcia dla siebie) żetonu tipi z planszy, którą można wykonać w odpowiednim budynku lub przy użyciu jego z żetonów zawiadowcy stacji lub z akcji natychmiastowej przy danej liczbie pracowników.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
topcat4
Posty: 74
Rejestracja: 14 wrz 2018, 13:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Great Western Trail

Post autor: topcat4 »

Opłatę za dostarczenie bydła ponosimy tylko za ewentualne krzyże przed lokomotywą czy również za te z tyłu ( np jak musimy dostarczyć do Kansas ) ? Przyznam, że nie znalazłem nigdzie odpowiedzi i gramy tak, że dokonujemy opłaty w obie strony.
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Great Western Trail

Post autor: KozaK69 »

Tylko te przed lokomotywą.
topcat4
Posty: 74
Rejestracja: 14 wrz 2018, 13:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Great Western Trail

Post autor: topcat4 »

No to nieźle, cały czas płaciliśmy również za dostarczanie do miast które już lokomotywą mineliśmy :) Dzięki.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Great Western Trail

Post autor: kastration »

Czy ja dobrze rozumiem za instrukcją, że mogę sobie przy dowolnej dostawie wziąć dowolny biały dysk ze swojej planszetki i położyć go na mieście, na którym jest narysowana czarna obwódka, a nie biała? (np. dla zoszczędzenia czarnych dysków na inne działania). Tylko celem upewnienia.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Great Western Trail

Post autor: jnowaczy »

tak, biale na czarne lub biale a czarne tylko na czarne
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
jnasadzki@gmail.com
Posty: 8
Rejestracja: 28 sie 2019, 22:12
Has thanked: 1 time

Re: Great Western Trail

Post autor: jnasadzki@gmail.com »

Cześć. Czy w akcji pomocniczej muszę przesunąć lokomotywę do tyłu, aby móc następnie przesunąć znacznik, czy tylko mogę przesunąć dam znacznik?
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 554 times
Been thanked: 1259 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Fojtu »

jnasadzki@gmail.com pisze: 28 sie 2019, 22:14 Cześć. Czy w akcji pomocniczej muszę przesunąć lokomotywę do tyłu, aby móc następnie przesunąć znacznik, czy tylko mogę przesunąć dam znacznik?
musisz przesunąć
Golfang
Posty: 1980
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Golfang »

Wczoraj przeczytałem 1wszy raz instrukcję. Rozłożyłem grę i zrobiłem kilkanaście ruchów sam przeciwko sobie.
Mam kilka pytań:
1. Budynki przeciwnika - o ile się nie mylę w instrukcji jest podane że za każde przekroczenie takiego budynku płacę 2$ właścicielowi. jednak czy dotyczy to także budynku bez zielonej/czarnej łapki? O ile się nie mylę to jakiś początkowy 1a czy 2a nie ma takiej łapki. Czy za przekroczenie tego budynku też muszę płacić?
2. Obszary niebezpieczeństw - Indianie. Tutaj jakoś to dziwnie wygląda. Trzy pierwsze TIPI są całkowicie poza ścieżką (-3,-2,-1), kolejne Tipi są już na ścieżce i mają oznaczenia już z wartościami dodatnimi 1+. Rozumiem że przygotowując grę wyciągam sobie ileś tam żetonów zagrożeń i rozkładam. Jak wylosuję powiedzmy 2 TIPI to na tej ścieżce na razie nic mi nie grozi - idąc tamtędy nie mijam ich i nie płacę? Gdy dojdą kolejne tipi to co się dzieje przechodząc przez te tipi - muszę zapłacić za każde mijane tipi 2$ - chyba że gra się w więcej osób to cena może być inna w zależności od koloru łapki?
3. Akcja handlu z Indianami - W jakim celu pozyskuję te tipi? tylko do wykonania zadań? i po to żeby mniej było niebezpieczeństw po drodze? Dodatkowo jak kupuję tipi w ramach tej akcji mogę wybrać czy kupuję to za 1 czy za 3 czy za 10 - czy może trzeba brać od najdroższego tipi?
4. Zadania - w instrukcji chyba nie ma nic na temat punktów ujemnych za nie wykonanie zadań? Czyli jak mi się uda wykonać dostaję +PZ jak nie wykonam zadani - dostaję 0 PZ?
5. Poruszanie kolejki na torze. No to jest dla mnie najbardziej zagadkowa rzecz w tej grze. Pierwsze, gdy jestem w Kansas - sprzedaję w sumie krowy za 7. Mogę poruszyć kolejkę do miasta odpowiadającemu wartości sprzedaży lub o niższej wartości? czyli maksymalnie do pola 6 - miasto Colorado Springs? Czy może poruszam do 7 pól na torach - czyli maksymalnie do pola zaraz Colorado Springs - czyli na torze oznaczone jako 7?
6. Poruszanie kolejki - jak traktuje się bocznice? kiedy mogę dojechać do bocznicy? sprzedając krowy mogę zamiast do miasta jechać na bocznice?
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2019, 11:35 przez Golfang, łącznie zmieniany 1 raz.
----------------
10% flamberg.com.pl
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Great Western Trail

Post autor: KozaK69 »

1. Płacisz tylko jeżeli przechodzisz przez budynek z łapką. W grze dwuosobowej zawsze są to 2$. Przy innej ilości graczy to zależy od koloru łapki.
2. Płacisz tylko za przekroczenie tipi, które są na ścieżce. Te 3 pierwsze są poza nią.
3. Nie ma nic takiego jak bank tipi. Ściągasz je z planszy i dostajesz pieniądze jeżeli ściągasz je ze ścieżki lub płacisz jeżeli ściągasz te poza ścieżką. Poza pieniędzmi są potrzebne do zaliczania celów oraz jeden z żetonów zawiadowców stacji daje punkty za pary tipi.
4. Na ostatniej stronie instrukcji w punkcie 7 masz opisaną punktacje kart celów. Za niewykonanie zadań, które wyłożyłeś na stół są ujemne punkty.
5. Lokomotywy nie poruszasz przy sprzedawaniu krów. Stacje do których robisz dostawy oznaczasz odpowiednim okrągłym znacznikiem, ściągniętym z planszy gracza.
6. Przeczytaj jeszcze raz str. 12: "Akcja: przesuń swoją lokomotywę wzdłuż torów kolejowych"
Golfang
Posty: 1980
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Golfang »

KozaK69 pisze: 12 wrz 2019, 11:30 1. Płacisz tylko jeżeli przechodzisz przez budynek z łapką. W grze dwuosobowej zawsze są to 2$. Przy innej ilości graczy to zależy od koloru łapki.
2. Płacisz tylko za przekroczenie tipi, które są na ścieżce. Te 3 pierwsze są poza nią.
3. Nie ma nic takiego jak bank tipi. Ściągasz je z planszy i dostajesz pieniądze jeżeli ściągasz je ze ścieżki lub płacisz jeżeli ściągasz te poza ścieżką. Poza pieniędzmi są potrzebne do zaliczania celów oraz jeden z żetonów zawiadowców stacji daje punkty za pary tipi.
4. Na ostatniej stronie instrukcji w punkcie 7 masz opisaną punktacje kart celów. Za niewykonanie zadań, które wyłożyłeś na stół są ujemne punkty.
5. Lokomotywy nie poruszasz przy sprzedawaniu krów. Stacje do których robisz dostawy oznaczasz odpowiednim okrągłym znacznikiem, ściągniętym z planszy gracza.
6. Przeczytaj jeszcze raz str. 12: "Akcja: przesuń swoją lokomotywę wzdłuż torów kolejowych"
Dzięki - teraz rozumiem już to poruszanie lokomotywy i dowożenie krów do miast.
Czyli jak transportuje krowy NIE poruszam pociągu. Jedyną opcją poruszenia pociągu są akcje. W sumie to całą grę można nie ruszyć pociągu? a dowozić krowy bardzo daleko - tak?
----------------
10% flamberg.com.pl
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 554 times
Been thanked: 1259 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Fojtu »

Tak, ale będzie Cię to kosztować przy dowozie różnice w znakach kolejowych
probbi
Posty: 948
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Great Western Trail

Post autor: probbi »

1. Tylko za te z łapkami musisz płacić
2. Płącisz do banku za ich przekroczenie .One też mają na sobie łapki
3. Tak, ściągasz z planszy i albo dostajesz za to kasę (gdy ściągasz ze ścieżki) albo płącisz (gdy ściągasz te z poza ścieżki). Są potrzebne do zadań i niektóre żetony zawiadowcy punktują za nie na koniec gry
4. Tak jak piszesz jest tylko w przypadku startowych zadań. Te, które zdobędziesz w trakcie gry trafiają na twój stos odrzuconych a następnie do ręki. Gdy dostaniesz taką kartę na ręku to możesz zdecydować, czy podejmujesz się wykonania, czy nie. Jeżeli się podejmujesz to wykładasz ją przed siebie i dostajesz bonusik pokazany w lewym górnym rogu. I jeżeli tak zdeklarowanego zadania NIE zrobisz, to otrzymujesz punkty ujemne (są zaraz obok tych, które byś dostał przy wykonaniu.)
Jeżeli uznasz, że nie chcesz się deklarować i nie wykładasz karty zadania przed sobą to na sam koniec gry wyciągasz je z talii i patrzysz, czy jesteś w stanie je wykonać. Jeżeli tak, to dostajesz punkty zwycięstwa, ale tego małego bonusu z narożnika już nie. Jeżeli nie mozęsz wykonać, lub nie chcesz, to nic się nie dzieje.
5. Gdy sprzedajesz krowy w Kansas to nie przesuwasz kolejki. Wartosć twoich krów określa do którego miasta możesz je wysłać. Następnie liczysz ile jest rogatek (tych iksów) między wybranym miastem a twoją lokomotywą i za każdą taka rogatką płacisz jednego $.
6. Na bocznice możesz wjechać gdy wykonujesz ruch kolejki. Albo jedziesz dalej prosto, albo odbijasz na bocznicę. Kolejką ruszasz z akcji na startowych kaflach, albo z akcji dodatkowych. Sprzedając krowy NIE przesuwasz kolejki więc nie dojedziesz w ten sposób
Łukasz83
Posty: 14
Rejestracja: 15 wrz 2019, 09:47
Has thanked: 6 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Łukasz83 »

Mam pytanie odnośnie punktu 6 instrukcji, etapu rozkładania żetonów. Należy rozłożyć 7 losowych żetonów oznaczonych numerem 1 przedstawiających niebezpieczeństwa i tipi. Jeśli brak miejsca należy wylosować kolejny żeton. W instrukcji pokazany jest obrazek w którym na 3 polach poza ścieżką rozmieszcza się tipi. Czy w przypadku gdy już rozmieszczę 3 tipi w górach to powinienem kolejne rozmieszczać na dolnym trakcie, czy może ten dolny trakt ma być uzupełniany tylko podczas samej gry?
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 554 times
Been thanked: 1259 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Fojtu »

Łukasz83 pisze: 17 wrz 2019, 12:56 Mam pytanie odnośnie punktu 6 instrukcji, etapu rozkładania żetonów. Należy rozłożyć 7 losowych żetonów oznaczonych numerem 1 przedstawiających niebezpieczeństwa i tipi. Jeśli brak miejsca należy wylosować kolejny żeton. W instrukcji pokazany jest obrazek w którym na 3 polach poza ścieżką rozmieszcza się tipi. Czy w przypadku gdy już rozmieszczę 3 tipi w górach to powinienem kolejne rozmieszczać na dolnym trakcie, czy może ten dolny trakt ma być uzupełniany tylko podczas samej gry?
Rozmieszczasz na dolnym. Ten zapisek jest dla żetonów niebezpieczeństwa, których mieści się tylko 4 każdego typu i teoretycznie możesz wylosować 5 tego samego typu.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Great Western Trail

Post autor: eveni »

Mam pytanie odnośnie dobranych kart celów. Wykonuje część C swojej tury, wśród dobranych kart jest karta celu:
1. czy mogę ją odrzucić na stos kart odrzuconych i dobrać inną kartę (aby mieć pełną ręke)?
2. czy w następnej turze mogę ją zagrać, odebrać bonus i leży ona już do końca gry widoczna przede mną, nie zmniejszając liczby kart w ręce w następnych turach?
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 554 times
Been thanked: 1259 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Fojtu »

eveni pisze: 25 lis 2019, 13:50 Mam pytanie odnośnie dobranych kart celów. Wykonuje część C swojej tury, wśród dobranych kart jest karta celu:
1. czy mogę ją odrzucić na stos kart odrzuconych i dobrać inną kartę (aby mieć pełną ręke)?
2. czy w następnej turze mogę ją zagrać, odebrać bonus i leży ona już do końca gry widoczna przede mną, nie zmniejszając liczby kart w ręce w następnych turach?
1. Nie, kart celów nie możesz ot tak odrzucić. Możesz je albo zagrać (ale tylko w fazie B) lub odrzucić jeżeli tak mówi jakiś efekt.
2. Tak, ale nie dobierasz natychmiast brakującej karty, dopiero w fazie C
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Great Western Trail

Post autor: eveni »

Dziękuję za odpowiedź!
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 725
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 181 times
Been thanked: 222 times

Re: Great Western Trail

Post autor: bardopondo »

Fojtu pisze: 25 lis 2019, 13:56
eveni pisze: 25 lis 2019, 13:50 Mam pytanie odnośnie dobranych kart celów. Wykonuje część C swojej tury, wśród dobranych kart jest karta celu:
1. czy mogę ją odrzucić na stos kart odrzuconych i dobrać inną kartę (aby mieć pełną ręke)?
2. czy w następnej turze mogę ją zagrać, odebrać bonus i leży ona już do końca gry widoczna przede mną, nie zmniejszając liczby kart w ręce w następnych turach?
1. Nie, kart celów nie możesz ot tak odrzucić. Możesz je albo zagrać (ale tylko w fazie B) lub odrzucić jeżeli tak mówi jakiś efekt.
2. Tak, ale nie dobierasz natychmiast brakującej karty, dopiero w fazie C
Wydaje mi się że kartę celu możesz zagrać przed ruchem ( przed A), przed akcją (przed B), lub po akcji (przed C).
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 554 times
Been thanked: 1259 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Fojtu »

bardopondo pisze: 27 lis 2019, 21:53
Fojtu pisze: 25 lis 2019, 13:56
eveni pisze: 25 lis 2019, 13:50 Mam pytanie odnośnie dobranych kart celów. Wykonuje część C swojej tury, wśród dobranych kart jest karta celu:
1. czy mogę ją odrzucić na stos kart odrzuconych i dobrać inną kartę (aby mieć pełną ręke)?
2. czy w następnej turze mogę ją zagrać, odebrać bonus i leży ona już do końca gry widoczna przede mną, nie zmniejszając liczby kart w ręce w następnych turach?
1. Nie, kart celów nie możesz ot tak odrzucić. Możesz je albo zagrać (ale tylko w fazie B) lub odrzucić jeżeli tak mówi jakiś efekt.
2. Tak, ale nie dobierasz natychmiast brakującej karty, dopiero w fazie C
Wydaje mi się że kartę celu możesz zagrać przed ruchem ( przed A), przed akcją (przed B), lub po akcji (przed C).
Jasne, mój błąd, można przecież przed ruchem :roll:
eveni pisze: 25 lis 2019, 19:10 Dziękuję za odpowiedź!
Lekka pomyłka, spójrz powyżej
kesivle
Posty: 29
Rejestracja: 15 sty 2020, 20:09
Has thanked: 7 times

Re: Great Western Trail

Post autor: kesivle »

Witam, jestem posiadaczem tej gry od niedawna (6 partii za mną).
Mam dwa nurtujące mnie pytania:
1) czy mając np. 4 kowbojów, podczas kupowania krów z targu mogę użyć 2 z tych 4 kowbojów do kupienia dwóch krów z (czerwona/niebieska/żółta) za 5 dolarów i korzystając znowu z akcji zakupu za pozostałych dwóch niewykorzystanych kowbojów mogę znowu kupić za 5 dolców dwie krowy z setu (czerwona/niebieska/żółta) bądź wykonać inną akcję wymagającą użycia dwóch kowbojów lub wykonania 2 akcji wymagających 1 kowboja (np. dołożenie 2 krów do targu a następnie zakup którejś z tych tańszych za 6 dolców (1 kowboj)?
2) Kończąc ruch ranczera na przeszkodzie lub Tipi mogę wykonać jedną pojedynczą lub podwójną (jeśli jest odblokowana) akcję z planszy gracza oznaczonej zębatką? np. cofnąć się kolejką o dwa pola i usunąć dwie karty z ręki całkowicie z gry, lub pobrać 2 dolce, lub dobrać 2 karty a następnie 2 odrzucić?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Bruno »

1) tak, możesz wykorzystać wszystkich posiadanych kowbojów na akcje na rynku bydła.
2) kończąc ruch na KAŻDYM innym kafelku niż budynek Twój lub neutralny możesz wykonać jedynie pojedynczą akcję pomocniczą.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
ODPOWIEDZ