Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Great Western Trail

Post autor: KozaK69 »

capre pisze: 25 wrz 2018, 10:37
RunMan pisze: 25 wrz 2018, 10:30 Tylko gdyby było tak jak mówisz, to jaki sens miałoby stawianie krzyży tuż przed miastem (czyli pomiędzy polem 11 a 12, czy 13 a 14)? Dodatkowo zauważ, że wartość miasta odpowiada wartości znajdującego się pod nim fragmentu torów. Grałem w kilku różnych składach i nikt nigdy nie wpadł na pomysł, aby liczyć dostawy w taki sposób jak sugerujesz, toteż byłbym wielce zdziwiony gdybyśmy grali źle, ale może dla pewności ktoś inny potwierdzi? :)
Miałoby sens, jesli stoisz pociągiem np na polu 5. i chcesz dostarczyć krowy do miasta 12. Wtedy ten krzyż między 11 a 12 liczy się do kosztów dostawy, czyli 5 dolarów, a nie 4 (kojarzę, że gdzieś w instrukcji pisali, że wtedy krzyże liczą się "do środka herbu")
Bardzo przekombinowana logika :) Koszt dostawy do miasta o wartości 12 gdy stoisz na polu 11 wynosi 1 monetę, gdyż między polami 11 a 12 jest krzyż.
Koszt dostawy do San Diego (miasto o wartości 14), gdy stoisz na polu 13 wynosi 1 monetę, ale gdy stoisz na bocznicy między polami 13 a 14 jest już darmowy.
capre
Posty: 24
Rejestracja: 25 wrz 2018, 09:59
Been thanked: 1 time

Re: Great Western Trail

Post autor: capre »

KozaK69 pisze: 25 wrz 2018, 15:26 Bardzo przekombinowana logika :) Koszt dostawy do miasta o wartości 12 gdy stoisz na polu 11 wynosi 1 monetę, gdyż między polami 11 a 12 jest krzyż.
Koszt dostawy do San Diego (miasto o wartości 14), gdy stoisz na polu 13 wynosi 1 monetę, ale gdy stoisz na bocznicy między polami 13 a 14 jest już darmowy.
Być może, ale cytując instrukcję:
instrukcja str. 9 pisze: Jako ostatnią czynność, sprawdź, czy musisz zapłacić koszt transportu związany ze swoją dostawą. Jego wysokość zależy od pozycji twojej lokomotywy na torach kolejowych:
• jeśli choć front lokomotywy znajduje się pod herbem miasta, do którego dostarczyłeś krowy albo lokomotywa znajduje się za miastem (dalej wzdłuż torów), nie ponosisz żadnych kosztów transportu;
ja to rozumiem, że stojąc na 11 nie ponoszę kosztów, gdyż przód lokomotywy znajduje się pod herbem miasta 12
instrukcja str. 9 pisze: • jeśli lokomotywa znajduje się przed miastem, do którego dostarczyłeś krowy, musisz zapłacić tyle dolarów, ile krzyży znajduje się pomiędzy frontem twojej lokomotywy, a liczbą oznaczającą wartość tego miasta.
a tutaj dla odmiany, jeśli nie zahaczasz lokomotywą miasta, do którego dostarczasz, wtedy taki krzyż, jak jest między 11, a 12 będzie liczony do kosztów, bo liczymy wszystko do wysokości liczby na herbie - czyli właśnie środek.

Po co w instrukcji byłoby takie rozróżnienie? wystarczyło by napisać: płacisz za dostawę zawsze, jesli przed lokomotywą, a miastem jest jakiś krzyż.

Nie chce tutaj oczywiście udowadniać, że mam rację, bo być może nie mam, ale nie widzę sensu takiego zapisu w instrukcji i takiej "dokładności"
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Great Western Trail

Post autor: eltadziko »

capre pisze: 25 wrz 2018, 15:41 Po co w instrukcji byłoby takie rozróżnienie? wystarczyło by napisać: płacisz za dostawę zawsze, jesli przed lokomotywą, a miastem jest jakiś krzyż.

Nie chce tutaj oczywiście udowadniać, że mam rację, bo być może nie mam, ale nie widzę sensu takiego zapisu w instrukcji i takiej "dokładności"
Kolega wyżej już odpowiedział w sumie na to pytanie ;) Rozróżnienie wynika z istnienia bocznic. Jak zajechałeś na bocznicę, to jesteś tylko przodem lokomotywy za krzyżem, a nie cała lokomotywą, dlatego taki zapis jest w instrukcji.
sleyoo
Posty: 67
Rejestracja: 11 lis 2017, 10:00
Lokalizacja: Mikołów
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Re: Great Western Trail

Post autor: sleyoo »

Witam
Czy mogę mając 3 ruchy pociągiem.Pierwszym ruchem zjechać na zajezdnię , rozbudować ją a kolejnymi dwoma pojechać dalej?
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Great Western Trail

Post autor: RunMan »

Nie.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Great Western Trail

Post autor: EVOCATVS »

1. Czy mogę użyć pieniędzy, które dostałem za sprzedaż krów do zapłacenia za ulepszenie na karcie postaci? Nie jest to bezpośrednio opisane w instrukcji, ale wydaje mi się, że tak, bo najpierw płacą nam za krowy, a potem można z tego uregulować koszty przewozu pociągiem, więc cały czas mamy te monety "w portfelu".
2. Czy po zakończeniu fazy Kansas City wtasowujemy karty odrzucone do talii?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Lothrain »

EVOCATVS pisze: 16 gru 2018, 15:13 1. Czy mogę użyć pieniędzy, które dostałem za sprzedaż krów do zapłacenia za ulepszenie na karcie postaci? Nie jest to bezpośrednio opisane w instrukcji, ale wydaje mi się, że tak, bo najpierw płacą nam za krowy, a potem można z tego uregulować koszty przewozu pociągiem, więc cały czas mamy te monety "w portfelu".
2. Czy po zakończeniu fazy Kansas City wtasowujemy karty odrzucone do talii?
1. Można
2. Karty dostarczonych krów przenosisz na discard. Tasujesz wszystko dopiero jak zabraknie Ci kart do dobierania.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Great Western Trail

Post autor: EVOCATVS »

Ok, dzięki. Czyli dobrze cały czas graliśmy.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Great Western Trail

Post autor: siekan »

Dla przypomnienia - każdą krowę, którą odrzucasz (nie ważne, czy z akcji, czy z dojazdu do stacji) dajesz na discard i dopiero jak skończy ci się deck, przetasowujesz discard i mozesz z niego dobierać.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czy ja dobrze rozumie że jak sobie wybuduje budynki, te z ranczerem co pozwalają skoczyć na inne pole, i sobie je ładnie spasuje to mi wyjdzie kombo?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Great Western Trail

Post autor: seki »

Dr. Nikczemniuk pisze: 26 lut 2019, 20:59 Czy ja dobrze rozumie że jak sobie wybuduje budynki, te z ranczerem co pozwalają skoczyć na inne pole, i sobie je ładnie spasuje to mi wyjdzie kombo?
Dawno nie grałem ale jeśli dobrze pamiętam po użyciu budynku (czyli w tym przypadku zrobieniu kroków) nie możesz już użyć kolejnego budynku. Idziesz dalej, szybciej przejdziesz trasę ale nie ma takiego komba jak sobie wyobraziłeś. Instrukcja to na pewno wyjaśnia, sprawdź.
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Great Western Trail

Post autor: alagor »

seki pisze: 26 lut 2019, 21:02
Dr. Nikczemniuk pisze: 26 lut 2019, 20:59 Czy ja dobrze rozumie że jak sobie wybuduje budynki, te z ranczerem co pozwalają skoczyć na inne pole, i sobie je ładnie spasuje to mi wyjdzie kombo?
Dawno nie grałem ale jeśli dobrze pamiętam po użyciu budynku (czyli w tym przypadku zrobieniu kroków) nie możesz już użyć kolejnego budynku. Idziesz dalej, szybciej przejdziesz trasę ale nie ma takiego komba jak sobie wyobraziłeś. Instrukcja to na pewno wyjaśnia, sprawdź.
Chyba jednak się da ;) Przy budynkach z ranczerami jest informacja, że wykonujemy fazę B czyli wykonanie akcji z budynku, na którym się zatrzymaliśmy. Przed ponownym wykonaniem akcji budynku nie uzupełnia się kart w ręce. Mam nadzieję, że niczego nie pokręciłem ;) Nie pamiętam jakie akcje są na tych budynkach, ale jakieś kombo da się przygotować.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Great Western Trail

Post autor: seki »

alagor pisze: 26 lut 2019, 21:23
seki pisze: 26 lut 2019, 21:02
Dr. Nikczemniuk pisze: 26 lut 2019, 20:59 Czy ja dobrze rozumie że jak sobie wybuduje budynki, te z ranczerem co pozwalają skoczyć na inne pole, i sobie je ładnie spasuje to mi wyjdzie kombo?
Dawno nie grałem ale jeśli dobrze pamiętam po użyciu budynku (czyli w tym przypadku zrobieniu kroków) nie możesz już użyć kolejnego budynku. Idziesz dalej, szybciej przejdziesz trasę ale nie ma takiego komba jak sobie wyobraziłeś. Instrukcja to na pewno wyjaśnia, sprawdź.
Chyba jednak się da ;) Przy budynkach z ranczerami jest informacja, że wykonujemy fazę B czyli wykonanie akcji z budynku, na którym się zatrzymaliśmy. Przed ponownym wykonaniem akcji budynku nie uzupełnia się kart w ręce. Mam nadzieję, że niczego nie pokręciłem ;) Nie pamiętam jakie akcje są na tych budynkach, ale jakieś kombo da się przygotować.
Może tak być. Generalnie pamiętam, że jakiejś fazy się wtedy nie wykonuje, wydawało mi się, że akcji z budynków ale mogę być w błędzie. Instrukcja to bardzo czytelnie wyjaśnia z tego co pamiętam.
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Great Western Trail

Post autor: alagor »

seki pisze: 26 lut 2019, 22:06
alagor pisze: 26 lut 2019, 21:23
seki pisze: 26 lut 2019, 21:02

Dawno nie grałem ale jeśli dobrze pamiętam po użyciu budynku (czyli w tym przypadku zrobieniu kroków) nie możesz już użyć kolejnego budynku. Idziesz dalej, szybciej przejdziesz trasę ale nie ma takiego komba jak sobie wyobraziłeś. Instrukcja to na pewno wyjaśnia, sprawdź.
Chyba jednak się da ;) Przy budynkach z ranczerami jest informacja, że wykonujemy fazę B czyli wykonanie akcji z budynku, na którym się zatrzymaliśmy. Przed ponownym wykonaniem akcji budynku nie uzupełnia się kart w ręce. Mam nadzieję, że niczego nie pokręciłem ;) Nie pamiętam jakie akcje są na tych budynkach, ale jakieś kombo da się przygotować.
Może tak być. Generalnie pamiętam, że jakiejś fazy się wtedy nie wykonuje, wydawało mi się, że akcji z budynków ale mogę być w błędzie. Instrukcja to bardzo czytelnie wyjaśnia z tego co pamiętam.
Akcji budynku nie wykonujemy kiedy wchodzimy do niego dzięki bonusowym "ruchom" z zagranych kart celów.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Mam na myśli takie kombo składające się z budynków 3a, 4a i 10a. Mają akcję przesuń ranczera i ponownie wykonaj akcję "B".
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Great Western Trail

Post autor: shod »

str. 14 instrukcji precyzuje tą akcję przesunięcia. ponownie wykonujesz akcje z budynku na który się przesunąłeś - cały czas jesteś w fazie B, więc nie dociągasz kart na rękę. następnie, gdy zakończysz ruch przechodzisz do fazy C i uzupełniasz rękę. jasne, komba da się wykręcić ;)
uman
Posty: 12
Rejestracja: 11 mar 2018, 08:08

Re: Great Western Trail

Post autor: uman »

Czytając wątek doszły mnie wątpliwości -

Czy wykonując jedną z akcji pomocniczych, odrzucanie kart - jest możliwość zezłomowania jej doszczętnie (nie wraca do gry)? I czy można wybrać wtedy że tylko na stos odrzuconych?

Czy ulepszając budynek zastępujemy stary w tym samym miejscu i nie mamy możliwości zmiany lokacji tego budynku?
Stary budynek wraca do nas i mamy możliwość znów go wybudować?
Czy dostajemy ewentualnie punkty za stary zastąpiony budynek?

Jak to jest z tymi polami, czy będąc na przykład w St. Luis przesuwając lokomotywę o jedno pole lądujemy w zajezdni i możemy ją zająć? (Zdobyć żeton zwiadowcy)? https://cf.geekdo-images.com/imagepage/ ... 026758.jpg
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

uman pisze: 20 mar 2019, 19:52 Czytając wątek doszły mnie wątpliwości -

Czy wykonując jedną z akcji pomocniczych, odrzucanie kart - jest możliwość zezłomowania jej doszczętnie (nie wraca do gry)? I czy można wybrać wtedy że tylko na stos odrzuconych?

Czy ulepszając budynek zastępujemy stary w tym samym miejscu i nie mamy możliwości zmiany lokacji tego budynku?
Stary budynek wraca do nas i mamy możliwość znów go wybudować?
Czy dostajemy ewentualnie punkty za stary zastąpiony budynek?

Jak to jest z tymi polami, czy będąc na przykład w St. Luis przesuwając lokomotywę o jedno pole lądujemy w zajezdni i możemy ją zająć? (Zdobyć żeton zwiadowcy)? https://cf.geekdo-images.com/imagepage/ ... 026758.jpg
Jeśli wybierasz akcję pomocniczą która pozwala ci usunąć kartę z gry to tak robisz.
Ulepszany budynek nie zmienia swojego miejsca, a stary budynek jest odrzucany z gry.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Great Western Trail

Post autor: RunMan »

uman pisze: 20 mar 2019, 19:52 Jak to jest z tymi polami, czy będąc na przykład w St. Luis przesuwając lokomotywę o jedno pole lądujemy w zajezdni i możemy ją zająć? (Zdobyć żeton zwiadowcy)? https://cf.geekdo-images.com/imagepage/ ... 026758.jpg
W załączonym przez Ciebie przykładzie, gdyby lokomotywa stała na torze oznaczonym nr 4 i dysponowała jednym ruchem w przód, mogłaby przesunąć się albo na tor oznaczony nr 5, albo na bocznicę, celem rozbudowania stacji. Dodam jedynie, że żeton zawiadowcy może wziąć jedynie osoba która rozbudowała tam stację jako pierwsza, reszta za rozbudowę otrzymuje jedynie punkty zwycięstwa / umożliwia sobie spełnienie celu.
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Great Western Trail

Post autor: KozaK69 »

RunMan pisze: 20 mar 2019, 21:58 Dodam jedynie, że żeton zawiadowcy może wziąć jedynie osoba która rozbudowała tam stację jako pierwsza, reszta za rozbudowę otrzymuje jedynie punkty zwycięstwa / umożliwia sobie spełnienie celu.
Błąd, jeżeli pierwsza osoba rozbudowująca stację nie wzięła zwiadowcy to może to zrobić kolejna osoba.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Great Western Trail

Post autor: RunMan »

KozaK69 pisze: 20 mar 2019, 23:26 Błąd, jeżeli pierwsza osoba rozbudowująca stację nie wzięła zwiadowcy to może to zrobić kolejna osoba.
Okej, faktycznie to nie wynikało z mojej odpowiedzi, skrót myślowy. Takie sytuacje nie są chyba zbyt częste, aczkolwiek pamiętam partię w której złośnik, który sam w danym momencie nie miał żadnych pracowników, wbił się na bocznicę aby zblokować innych i ruszył się z niej dopiero jak miał już kim obsadzić stację.

@edit: i żeby nie było że znów niedopowiadam - ruszył się z niej celem wykonania ruchu w przód, a następnie ruchu w tył ;)
uman
Posty: 12
Rejestracja: 11 mar 2018, 08:08

Re: Great Western Trail

Post autor: uman »

Co to oznacza?
Obrazek
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Great Western Trail

Post autor: FortArt »

Że jeden Twój kowboj może, zamiast brać udział w kupowaniu, przyprowadzić na targ dwie nowe krowy z talii.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Ulvlar
Posty: 30
Rejestracja: 13 lis 2018, 18:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Ulvlar »

Witam, chciałbym się upewnić odnośnie jednej kwestii, chociaż wydaje mi się, że dobrze rozumiem. Czy wszystkie karty krów zakupione na targu, oraz karty celów lądujące na stosie kart odrzuconych trafiają do dalszej puli z której dobieram karty? Czyli po przetasowaniu mogą teoretycznie trafić na rękę też droższe rodzaje bez konieczności zakupu? Za pierwszym razem odrzucałem je na osobny stosik i dobierałem dalej tylko z podstawowego stada co chyba było błędem. :?
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Great Western Trail

Post autor: gregos »

Tak, wszystkie zakupione lub pobrane karty mają być przeniesione do stosu odrzuconych. Następnie, jak weźmiesz na rękę kartę celu, to możesz ją zagrać na stół (dzięki temu otrzymujesz od razu bonus oznaczony w górnej części karty, ale za niespełniony warunek na koniec gry masz ujemne punkty) albo zatrzymujesz ją na ręce (to z kolei blokuje liczbę krów).
ODPOWIEDZ