Brass: Lancashire - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Brass

Post autor: michal2014 »

asiok pisze:Na rynek zewnętrzny możesz wysyłać zarówno przez port "odwrócony" jak i nie "odwrócony".
Postępowałeś więc zgodnie z regułami.

Żeton rynku zewnętrznego ciągniesz dwa razy - dla każdej wysyłki osobno.

Dziękuję. Czyli dobrze grałem.
Pozdrawiam.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Brass

Post autor: warlock »

Nie rozumiem trochę tego zapisu z 7 strony instrukcji do drugiej edycji Brassa:
Building over other Industry counters You can always build in a space already containing one of your counters as long as the new counter is of the same type and has a higher Tech Level. You must still meet all 5 requirements for building an Industry counter. (Exception: if you use an Industry card you do not need to have any links connected to the location) The old counter is removed, along with any cubes on it.
Czyli jeśli chcę zastąpić Przędzalnię lvl 2 Przędzalnią lvl 3 i używam do tego celu karty przemysłu, to nie muszę mieć w tym przypadku połączenia z portem/kopalnią węgla na potrzeby dostarczenia węgla?

A jeśli używałbym karty miasta do ulepszenia, to musiałbym już takie połączenie mieć?
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Brass

Post autor: michal2014 »

warlock pisze:Nie rozumiem trochę tego zapisu z 7 strony instrukcji do drugiej edycji Brassa:
Building over other Industry counters You can always build in a space already containing one of your counters as long as the new counter is of the same type and has a higher Tech Level. You must still meet all 5 requirements for building an Industry counter. (Exception: if you use an Industry card you do not need to have any links connected to the location) The old counter is removed, along with any cubes on it.
Czyli jeśli chcę zastąpić Przędzalnię lvl 2 Przędzalnią lvl 3 i używam do tego celu karty przemysłu, to nie muszę mieć w tym przypadku połączenia z portem/kopalnią węgla na potrzeby dostarczenia węgla?

A jeśli używałbym karty miasta do ulepszenia, to musiałbym już takie połączenie mieć?
nie. chodzi o to... że zeby zbudować przedsiębiorwto kartą przedsiebiorstwa, musisz mieć połączenie z jakiegoś
swojego węzła. skoro masz już przędzalnie którą chcesz nadbudować, to nie musisz miec połączenia, co mówi cytat z intrukcji który podkreśliłeś.
Natomiast jezeli nadbudowywne przedsiebiorstwo wymaga wegla do budowy, to w obu przypadkach czy to z katrty miasta czy przedsiebiorstwa musisz dostarczy w to miejsce wegiel. Z najblizszej kopalni, potem z dowolnego portu, jezeli istnieje polaczenie do tego miesca w ktorym budujesz, badz po postrawieniu toru takie polaczenie nastapi.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Richtie
Posty: 52
Rejestracja: 17 lip 2008, 12:06
Lokalizacja: Provinz Posen

Re: Brass

Post autor: Richtie »

PYTANIE DOTYCZĄCE ZASAD - BRASS

"Karta, którą zagrałeś przed wykonaniem tej akcji nie wpływa nijak na miejsca, w których możesz budować"

Pytanie: Czy ten zapis należy interpretować tak, ze jeśli wybuduje np. "połączenie kolejowe" to nie mogę zbudować np. "przędzalni" przylegającej do połączenia kolejowego w drugiej akcji z uwagi na powyższy zapis instrukcji?

"Karta, którą zagrałeś przed wykonaniem tej akcji nie wpływa nijak na twoje możliwości sprzedaży bawełny."

Pytanie: Czy jeśli mam już przędzalnie i w pierwszej akcji buduje port, to nie mogę sprzedać bawełny do tego portu z uwagi na powyższy zapis instrukcji?
Nikt nie da nam zbawienia.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Brass

Post autor: GrzeL »

Richtie pisze: 23 cze 2018, 18:25 "Karta, którą zagrałeś przed wykonaniem tej akcji nie wpływa nijak na miejsca, w których możesz budować"

Pytanie: Czy ten zapis należy interpretować tak, ze jeśli wybuduje np. "połączenie kolejowe" to nie mogę zbudować np. "przędzalni" przylegającej do połączenia kolejowego w drugiej akcji z uwagi na powyższy zapis instrukcji?

"Karta, którą zagrałeś przed wykonaniem tej akcji nie wpływa nijak na twoje możliwości sprzedaży bawełny."

Pytanie: Czy jeśli mam już przędzalnie i w pierwszej akcji buduje port, to nie mogę sprzedać bawełny do tego portu z uwagi na powyższy zapis instrukcji?
Obie akcje są niezależna od siebie i nie mają na siebie wpływu, chyba że wykonuje się akcję podwójną przy pomocy dwóch kart.
Jaka karta została zagrana, jest istotne tylko przy akcji budowy przedsiębiorstwa jedną akcją, dlatego przy pozostałych napisano, że zagrana karta nie ma żadnego wpływu na wybraną akcję.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: sqb1978 »

Czy ktoś z Was orientuje się co w sytuacji jeśli buduję np. hutę i mam na niej umieścić 5 znaczników, a na rynku dostępne jest tylko 4? Muszę czym zastąpić brakujący znacznik czy dodaję tylko 4 znaczniki?
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Brass: Lancashire

Post autor: piton »

sqb1978 pisze: Czy ktoś z Was orientuje się co w sytuacji jeśli buduję np. hutę i mam na niej umieścić 5 znaczników, a na rynku dostępne jest tylko 4? Muszę czym zastąpić brakujący znacznik czy dodaję tylko 4 znaczniki?
Jak budujesz hutę/kopalnię to znaczniki dodajesz z zasobów ogólnych (z poza planszy), a nie rynku surowców ( z planszy).
Kosteczki są nielimitowane, możesz zastąpić czym chcesz.

Po wybudowaniu huty, jeśli na rynku surowców brakuje kostek, to najpierw tam dokładasz kostki, a resztę (o ile zostaną) na właśnie zbudowany żeton.
Jak coś się dokłada na rynek surowców to się dostaje tyle kasy, ile pól się uzupełniło - zgodnie z wartością widoczną obok pola które zostało uzupełnione.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: sqb1978 »

Oj tak, oczywiście miałem na myśli dokładanie z zasobów ogólnych :) Wygląda na to, że pożałowali kosteczek jak na wersję de luxe... Dzięki za wyczerpujące info.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Brass: Lancashire

Post autor: WRS »

Na BGG piszą, że brak kostek żelaza świadczy o nieoptymalnym graniu.
Ale w klasycznej wersji chyba więcej tych kostek było...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: warlock »

Było było ;). I nigdy nie zabrakło.
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: kamilpr »

Czy jak robi się tą akcje, że za 2 dowolne karty używacie ich jako dowolna kartę to zużywa się 1 czy 2 ruchy ?
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: hutriel »

W takim wypadku w swojej turze masz tylko 1 akcję.
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: ariser »

Najłatwiej to zapamiętać, że w turze masz 2 karty do wydania. Czy wydasz je na 2 akcje, jedną lub pasowanie to bez znaczenia. :)
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: Wolf »

sqb1978 pisze: 19 sie 2018, 10:40Wygląda na to, że pożałowali kosteczek jak na wersję de luxe... Dzięki za wyczerpujące info.
Nie pożałowali. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie realnej sytuacji z gry, w której miałyby się skończyć, chyba że gracze będą grać na prawdę dziwnie i wbrew logice.
WRS pisze: 19 sie 2018, 11:56Na BGG piszą, że brak kostek żelaza świadczy o nieoptymalnym graniu.
Dokładnie o tym świadczy, przy czym "nieoptymalne" to i tak mało powiedziane. Na prawdę warto się zastanowić nad tym, bo budowanie huty przy nadmiarze żelaza to kompletne zaprzeczenie celu w jakim stawia się hutę. Równie dobrze można byłoby się czepiać, że jak wszyscy gracze wezmą na start po 3 pożyczki to może skończyć się kasa (nie przeliczałem tego czy by się skończyła :P - chodzi o absurdalny przykład).
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: kamilpr »

Czy gdy skończą się karty do dobierania i dogrywamy karty z reki nadal patrzymy co 2 ruchy ile kto wydal i zmieniamy kolejność jest juz wtedy stala?
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: Wolf »

Zawsze patrzymy ile kto wydał i na tej podstawie ustalamy kolejność.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: sqb1978 »

Wolf pisze: 28 sie 2018, 13:34 Dokładnie o tym świadczy, przy czym "nieoptymalne" to i tak mało powiedziane. Na prawdę warto się zastanowić nad tym, bo budowanie huty przy nadmiarze żelaza to kompletne zaprzeczenie celu w jakim stawia się hutę
A od kiedy to optymalne granie jest wymogiem przy definiowaniu zawartości gry? :) po to się testuje, aby wyłapać ekstremalne sytuacje, a tu taka nastąpiła. Co ciekawe to wcale nie był wynik braku optymalizacji, ale układu sieci na planszy, możliwości finansowych oraz kart na ręce. Skoro taka sytuacja jest możliwa to znaczy, że kostek powinno być więcej tym bardziej jeśli chodzi o wersję de luxe, takie moje zdanie :)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: piton »

Jak w grze ekonomicznej budujesz przedsiębiorstwa, które nie przynoszą zysku przez "x tur", to jest naprawdę nieoptymalne. Może to zabieg celowy, żeby początkujący gracze się zreflektowali, że ta gra nie polega na wystawieniu wszystkich kostek na planszy ? mogło tak być ;)
Nawet jakby dali 100 kostek, to budowanie kopalni/hut żeby tylko stały i nie pracowały na dochód/pezety jest naprawdę bezsensu. Argument kart, finansowy itp. hmm. To też jest argument tylko początkujących graczy, którzy błądzą we mgle Brassa. Trzeba tak planować ruchy i wiedzieć co się robi - na przyszłość - żeby tego uniknąć. Kwestia ogrania.
Zresztą jak ktoś chce wystawić wszystkie kostki na plansze to spoko, jego sprawa. Tylko potem dyskusja toczy się o zupełnie innych grach mam wrażenie.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: Wolf »

sqb1978 pisze: 29 sie 2018, 07:51
Wolf pisze: 28 sie 2018, 13:34 Dokładnie o tym świadczy, przy czym "nieoptymalne" to i tak mało powiedziane. Na prawdę warto się zastanowić nad tym, bo budowanie huty przy nadmiarze żelaza to kompletne zaprzeczenie celu w jakim stawia się hutę
A od kiedy to optymalne granie jest wymogiem przy definiowaniu zawartości gry? :) po to się testuje, aby wyłapać ekstremalne sytuacje, a tu taka nastąpiła. Co ciekawe to wcale nie był wynik braku optymalizacji, ale układu sieci na planszy, możliwości finansowych oraz kart na ręce. Skoro taka sytuacja jest możliwa to znaczy, że kostek powinno być więcej tym bardziej jeśli chodzi o wersję de luxe, takie moje zdanie :)
Uwierz mi, że to był wynik braku optymalizacji i to na prawdę nie jakiejś tajemnej zarezerwowanej dla graczy ze światowego top100 tylko bardzo podstawowej. W tym rzecz i nie piszę tego złośliwie. Taki ruch na prawdę nie ma sensu i jeżeli gracie w ten sposób, to warto się nad tym zastanowić i zreflektować, bo gra na tym tylko zyska, a kostek wam nigdy nie zabraknie. I może faktycznie dobrze, że dali ich trochę mniej i taka dyskusja się pojawia, bo to pomoże naprowadzić graczy, że jeżeli kończą im się kostki to znaczy, że coś robią ewidentnie nie tak.
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: kamilpr »

Jaka jest kolejność gdy 4 osoby wydadzą w rundzie tyle samo ?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: warlock »

Nic się nie zmienia.
mement0
Posty: 94
Rejestracja: 18 paź 2017, 19:53
Been thanked: 3 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: mement0 »

hejo to ja jeszcze mam pytanie o te karty i sam poczatek gry.

w starym brasie było tak:
Potasujcie wszystkie karty i rozdajcie każdemu graczowi po osiem.
Następnie usuńcie z talii następującą liczbę kart:
Czterech graczy – w Okresie Kanałów usuńcie 6 kart, w Okresie Kolei
usuńcie 2 karty.
Trzech graczy – w Okresie Kanałów usuńcie 9 kart, w Okresie Kolei
usuńcie 6 kart.

w nowym brasie lancaster z tego co rozumiem jest tak
1.usuwamy 2 karty z wykrzyknikiem w grze na 3-4os
2. tasujemy wszystkie karty - rozdejemy po 8 kazdemu
3 bierzemy ta specjalna płytke i pod nia układamy losowo po 1 karcie na gracza czyli w przypadku gry na 4os - cztery karty
4 w erze koleji pod ta płytka układamy po 2 karty na gracza czyli w grze na 4os - osiem kart

pytanie czy dobrze to rozumuję ;) ?

znów w grze na 3os z poczatkowej talii odrzucamy 10 kart tak jak nakazuja nam znaczniki narysowane na karcie w prawym dolnym rogu ?
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: kamilpr »

Czy można w 1 czy 2 epoce nadbudować np. przekręconą już hutę żelaza ?

Przykład mamy zużytą hutę żelaza i na rynku zamorskim jest potrzebowanie na 5 kostek żelaza. Nadbudowywuje hutę żelaza i od razu przekręcam tą o poziomie wyższym oddając żelazo na rynki i zarabiam przy okazji na tym?
Awatar użytkownika
marioosh
Posty: 150
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:53
Lokalizacja: Kościerzyna
Kontakt:

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: marioosh »

kamilpr pisze: 30 sie 2018, 10:31 Czy można w 1 czy 2 epoce nadbudować np. przekręconą już hutę żelaza ?

Przykład mamy zużytą hutę żelaza i na rynku zamorskim jest potrzebowanie na 5 kostek żelaza. Nadbudowywuje hutę żelaza i od razu przekręcam tą o poziomie wyższym oddając żelazo na rynki i zarabiam przy okazji na tym?
TAK!

To jest właśnie najlepszy sposób aby huty profitowały... budować i od raz przekręcać :D
Teraz mam podpis zgodny z regulaminem, krótszy niż 4 linijki i bez linku do mojego prywatnego bloga...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Brass: Lancashire - pytania o zasady

Post autor: warlock »

kamilpr pisze: 30 sie 2018, 10:31 Czy można w 1 czy 2 epoce nadbudować np. przekręconą już hutę żelaza ?

Przykład mamy zużytą hutę żelaza i na rynku zamorskim jest potrzebowanie na 5 kostek żelaza. Nadbudowywuje hutę żelaza i od razu przekręcam tą o poziomie wyższym oddając żelazo na rynki i zarabiam przy okazji na tym?
Wszystkie swoje przemysły możesz nadbudowywać przemysłami wyższego poziomu w każdej epoce. Żelazo od razu wsysane jest na rynek jeśli jest na nie miejsce (zarabiasz i potencjalnie przekręcasz). Węgiel jest wsysany, jeśli jest połączony z portem w chwili wybudowania.

W każdej epoce możesz nadbudować też kopalnie węgla i huty żelaza rywali (i tylko te) swoimi kopalniami/hutami wyższego poziomu, ale warunek jest taki, że ani na mapie, ani na rynku nie ma ani jednej kostki tego surowca, który właśnie budujesz.. Postępujesz analogicznie ;).
ODPOWIEDZ