Brass: Lancashire - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Brass - zasady

Post autor: melee »

prawdę mówiąc nie jestem pewny, instrukcja jest dwuznaczna
z jednej strony mówi, że to wirtualne połączenie to jakby twój kanał, czyli możesz zbudować tory
z drugiej strony mówi, że jego celem jest zagranie karty przemysłu, ergo budowa stoczni
zakładam, że to drugie było celem tego linku, czyli budowa stoczni
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Brass - zasady

Post autor: Veridiana »

Według mnie nie można.
Czerwony nie spełnia warunków budowy kolei: nie ma budynku w żadnych mieście na końcach odcinka, gdzie chce budować, ani to połączenie nie byłoby przedłużeniem już istniejącego (wirtualne połączenie między B i L to kanał wodny i nie ma nic do rzeczy). chyba, że Czerwony posiada już kolej od Ellesmere w inną stronę, wtedy byłoby przedłuzeniem.
A podany cytat z regionem zewnętrznym już w ogóle nie tyczy się tematu 8)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Brass - zasady

Post autor: Ink »

skiper_83 pisze:Może ktoś mi wyjaśni jedną kwestię. Czerwony ma budynek (jakikolwiek) w Liverpoolu, żółty ma port w Ellesmere Port. Czy biorąc pod uwagę wirtualne połączenie Liverpoolu z Birkenhead oraz to że możesz wybudować połączenie do regionu zewnętrznego i dostarczyć kostkę z toru Popytu na węgiel czerwony może wybudować kolej z Ellesmere do Birkenhead???
melee pisze:prawdę mówiąc nie jestem pewny, instrukcja jest dwuznaczna
z jednej strony mówi, że to wirtualne połączenie to jakby twój kanał, czyli możesz zbudować tory
z drugiej strony mówi, że jego celem jest zagranie karty przemysłu, ergo budowa stoczni
zakładam, że to drugie było celem tego linku, czyli budowa stoczni

Wallace mówi:

http://www.warfroggames.com/brassfaq.html

"The virtual link between Liverpool and Birkenhead can only be used to allow a player to use an Industry card to build in Birkenhead. It cannot be used to allow you to build a rail link between Birkenhead and Ellesmere Port."
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: Brass - zasady

Post autor: skiper_83 »

Ink pisze: Wallace mówi:

http://www.warfroggames.com/brassfaq.html

"The virtual link between Liverpool and Birkenhead can only be used to allow a player to use an Industry card to build in Birkenhead. It cannot be used to allow you to build a rail link between Birkenhead and Ellesmere Port."
Dzięki.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Brass

Post autor: konev »

Czy ktoś drukował/wie na jakim papierze (rozmiar) trzeba wydrukować 2-osobową wersję mapy do Brassa? Tutaj jest mapa: http://boardgamegeek.com/filepage/42372 ... s-complete
Ani w pliku, ani w opisie nie jest to zaznaczone. Domyślnie chce mi to drukować na A4, ale coś mi się wydaje, że będzie za mała. Dzięki za odpowiedź.

P.S. Tak. Wiem, że mogę używać oryginalnej, ale nie chcę :)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: Magma »

Wygląda na to, że wielkość jest taka sama jak mapy standardowej do Brassa, aczkolwiek jaki to rozmiar nie mam pojęcia - może A2 ? :roll: Strzelam ... :mrgreen:
Międzynarodowy Festiwal Gier Planszowych WROCŁAW GAMES FEST
Stowarzyszenie Druga Runda
Moje gierki
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Brass

Post autor: staszek »

ja mam dwa pytania odnośnie torów:
czy mogę zbudować dwa tory(mając przemysł w Liverpoolu)z Liverpoolu do Wigan i z Wigan do Boltonu,nie mając przemysłu w Wigan?
jeśli wybudowałem tory z Boltonu do Blackburn i w Boltonie są powiedzmy trzy żetony przemysłu,ale w Blackburn nie ma żadnego to dostaje punkty(3) za tory czy nie?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: mst »

1) tak
2) tak - pod warunkiem, że żetony przemysłu w Bolton są obrócone w momencie podliczania punktów (punkty za połączenia, podobnie zresztą jak za żetony przemysłu, przyznawane sa tylko na zakończenie faz - kanałów i kolei)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Brass

Post autor: staszek »

dzięki,ale wobec tego jeszcze jedno pytanie-w fazie podliczania(kanały bądź tory)punkty za połączenia(kanały lub tory)dostaje tylko za odwrócony przemysł(Liverpool 1 odwrócony jeden nieodwrócony,tak samo w Wigan-dostaje 2 czy 4 punkty)?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: yosz »

Tylko za odwrócone. Najprościej na koniec fazy kolejowej zdjąć wszystkie nieodwrócone przemysły.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Brass

Post autor: staszek »

no to grałem prawie dobrze ;)
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Brass

Post autor: staszek »

czy na końcu gry kasa liczy się tylko jako tie breaker(jedyny) przy remisie punktowym?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: yosz »

staszek sprawdź w instrukcji. Tie breakerów masz chyba ze trzy: kasa, kolejność, wydatki. Nie pamiętam dokładnie. Kasa nie przydaje się poza tym na końcu do niczego więcej.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Brass

Post autor: staszek »

dzięki,oczywiście jest w instrukcji-mam jak widzę ostatnio problemy z czytaniem
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Brass

Post autor: Smerf Maruda »

staszek pisze:czy na końcu gry kasa liczy się tylko jako tie breaker(jedyny) przy remisie punktowym?
I jako punkty. 1 VP = 10 funtów.
Awatar użytkownika
koksik111
Posty: 192
Rejestracja: 03 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Brass

Post autor: koksik111 »

Kilka pytań przed pierwszą rozgrywką.
1. Czy aby nadbudować dane przedsiębiorstwo użyć należy "właściwej" karty czy dowolnej?
2. Dokonując Rozwoju mogę odrzucić jeden górny żeton z jednego stosu, lub po jednym górnym żetonie z dwóch stosów, lub dwa górne żetony z jednego stosu, ale czy również po dwa górne żetony z dwóch stosów? (w instrukcji REBELA jest "Podczas tej akcji możesz usunąć jeden lub dwa górne żetony przedsiębiorstw z jednego lub dwóch twoich stosów)
3. Czy dobrze rozumiem: Sprzedać bawełnę z jednego przedsiębiorstwa mogę tylko do odkrytego portu, chcąc wykonać następną sprzedaż do portu muszę go wybudować, nadbudować lub go podłączyć się do istniejącego portu. (Pomijam kwestię rynków zagranicznych)
4. Punkty zwycięstwa dostaję za odwrócone żetony, ale czy te nadbudowane też się liczą, czy tylko te będące na górze?
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Brass

Post autor: skanna »

koksik111 pisze:Kilka pytań przed pierwszą rozgrywką.
1. Czy aby nadbudować dane przedsiębiorstwo użyć należy "właściwej" karty czy dowolnej?
Właściwej dla miasta lub właściwej dla rodzaju przedsiębiorstwa.
2. Dokonując Rozwoju mogę odrzucić jeden górny żeton z jednego stosu, lub po jednym górnym żetonie z dwóch stosów, lub dwa górne żetony z jednego stosu, ale czy również po dwa górne żetony z dwóch stosów? (w instrukcji REBELA jest "Podczas tej akcji możesz usunąć jeden lub dwa górne żetony przedsiębiorstw z jednego lub dwóch twoich stosów)
Za każdą użytą kostkę stali możesz usunąć jeden żeton, w jednej akcji możesz użyć do dwóch kostek, czyli max. dwa żetony. Jeśli chcesz usunąć po dwa żetony z dwóch stosów, to musisz na to poświęcić dwie akcje w turze.
3. Czy dobrze rozumiem: Sprzedać bawełnę z jednego przedsiębiorstwa mogę tylko do odkrytego portu, chcąc wykonać następną sprzedaż do portu muszę go wybudować, nadbudować lub go podłączyć się do istniejącego portu. (Pomijam kwestię rynków zagranicznych)
Żeby sprzedać bawełnę za każdą przędzalnię, z której chcesz sprzedać musisz w momencie sprzedaży "odwócić" jeden kartonik - żeton nieużytego wcześniej portu (z którym Twoja przędzalnia ma połączenie) lub kartonik z rynków zagranicznych.
4. Punkty zwycięstwa dostaję za odwrócone żetony, ale czy te nadbudowane też się liczą, czy tylko te będące na górze?
Nadbudowane spadają, nie dostajesz za nie punktów.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Brass

Post autor: zephyr »

AD3
pomijanie rynków zagranicznych jest groźne - to jedna z zasad o której często się zapomina
ileż to razy współgracze dziwili się kiedy byłem podłączony do czyjegoś (bądź własnego) nieodwróconego portu i i tak wysyłałem za granicę

kolejna rzecz o której łatwo zapomnieć - za jedną akcje sprzedaje się bawełnę z dowolnej ilości przędzalni jedna po drugiej (nieudana wysyłka za granicę kończy akcję)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: pan_satyros »

przy okazji dopytam, do odwróconego portu nic sprzedać już nie można, nawet na zagran, prawda ?
A co do sprzedaży 'jedna po drógiej', na każdą taką przendzalnie trza mieć osobny port ? czy np 3 mogą iść do 1, który po tej akcji zostanie odwrócony(lub nie jesli ida na zagran)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Brass

Post autor: melee »

Przez odwrócony można za granicę, bo nie wysyłasz bezpośrednio do niego, tylko niejako przez niego.
Parować musisz żetony 1 do 1. Każda przędzalnia ze swoim portem.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: pan_satyros »

melee pisze:Przez odwrócony można za granicę, bo nie wysyłasz bezpośrednio do niego, tylko niejako przez niego.
Parować musisz żetony 1 do 1. Każda przędzalnia ze swoim portem.
No to już wszytko jasne, dzięki ;)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Brass

Post autor: zephyr »

przy wysyłkach za granicę (i węglu z rynku) nie myśl w ogóle o konkretnych portach, ważne jest tylko "połączenie z portem", czyli połączenia z odwróconym albo nieodwróconym albo narysowanym na regionie zagranicznym rysunku kotwicy

przy wysyłce na rynek zagraniczny nic nie odwracasz, jeden port może wysłać nieskończoność, to nie ma znaczenia

przy kontrakcie z portem za każdą odwróconą przędzalnię trzeba odwrócić jeden port, w oczywisty sposób 2 do 1 nie działa
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Brass

Post autor: skanna »

zephyr pisze: przy wysyłce na rynek zagraniczny nic nie odwracasz, jeden port może wysłać nieskończoność, to nie ma znaczenia
A żetony rynku zagranicznego? Przy próbie wysyłki najpierw odwracamy żeton, istnieje bowiem możliwość, że wysyłka będzie nieudana, zwłaszcza, jeśli cena już wcześniej spadła.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Brass

Post autor: zephyr »

no żeton popytu oczywiście jakiś losujesz, chodziło mi o porty
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: pan_satyros »

Gdzieś czytałem, a nie jestem pewien, czy za sprzedaż na rynek zagraniczny dostajemy kasę, czy podnosimy dochód o odpowiednią liczbę ?
ODPOWIEDZ