Brass: Lancashire - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Brass

Post autor: vaski »

Cześć.
Przeczytałem cały wątek i takiego pytania jeszcze nie było :)
Czy jeżeli sprzedaję swoją bawełnę do portu innego gracza, to na torze dochodu przesuwam swój znacznik o sumę środków z obydwu kafli, czy może przesuwam tylko za swoją przędzalnię, a drugi gracz (za to że skorzystałem z jego portu), przesuwa znacznik za swój port
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Brass

Post autor: artch »

Punkty za przędzalnię idą na twoje konto, a punkty za port idą na konto drugiego gracza.
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Brass

Post autor: rzaba »

chyba że port innego gracza był już odwrócony i użyłeś go aby sprzedać na rynki zamorskie - wtedy Ty dostajesz punkty za przędzalnie i za sprzedaż na rynki zamorskie
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Brass

Post autor: vaski »

To przez odwrócone porty można sprzedawać na rynki zamorskie??
Chyba czegoś nie doczytałem, bo wydawało mi się iż sprzedaż na rynki zamorskie jest możliwa wówczas: jeżeli jesteśmy z takowym rynkiem połączeni bezpośrednio.
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Brass

Post autor: Andreus »

Na rynki zamorskie możemy sprzedawać bawełnę z przędzalni połączonej z dowolnym portem, odwróconym lub nie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: Veridiana »

Podsumujmy sprzedaż bawełny:
- ze swojej przędzalni do swojego nieodwróconego portu - punkty z obu źródeł dla Ciebie
- ze swojej przędzalni do cudzego nieodwróconego portu - punkty z przędzalni dla Ciebie, z portu dla jego właściciela
- ze swojej przędzalni na rynek zamorski (poprzez DOWOLNY port, tj. odwrócony, nieodwrócony, narysowany /regiony zewnętrzne/ i nieważne czyj) - punkty z obu źródeł dla Ciebie. Przy tej opcji odwraca się tylko przędzalnię, w zamian zużywa kafelek popytu rynku zamorskiego.

Przez "punkty" rozumiemy oczywiście w momencie wysyłki DOCHÓD :) Punkty sensu stricte z odwróconych żetonów zliczamy na koniec fazy, każdy gracz ze swoich.
domel
Posty: 32
Rejestracja: 22 lut 2009, 08:53
Lokalizacja: Polanka Wielka/Oświęcim
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Brass

Post autor: domel »

Hej
Koniec ery kanałów - ściągamy przedsiębiorstwa poziomu 1 i kanały. Czy zliczamy punkty zwycięstwa za te przedsiębiorstwa (odwrócone) i kanały po czym przesuwamy znacznik na torze punktacji? Nie wiem co zrobic i raz gramy że tak, a raz, że nie :-)
Jak ma być?
pzdr
tomek
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Brass

Post autor: skanna »

Na koniec ery kanałów podliczasz punkty za wszystkie kanały i wszystkie odwrócone przedsiębiorstwa (nieważne, z którego poziomu), przesuwasz znacznik punktacji na torze, a następnie ściągasz z planszy wszystkie kanały i wszystkie pierwszopoziomowe przedsiębiorstwa.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: mst »

Należy zliczyć punkty za kanały i wszystkie odwrócone w fazie kanałowej przedsiębiorstwa (nie tylko poziomu 1). Przy czym znacznik punktów to co innego niż znacznik dochodu (do zaznaczania punktów i dochodu służy ten sam tor ale to dwie niezależne od siebie wartości). :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
domel
Posty: 32
Rejestracja: 22 lut 2009, 08:53
Lokalizacja: Polanka Wielka/Oświęcim
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Brass

Post autor: domel »

skanna pisze:Na koniec ery kanałów podliczasz punkty za wszystkie kanały i wszystkie odwrócone przedsiębiorstwa (nieważne, z którego poziomu), przesuwasz znacznik punktacji na torze, a następnie ściągasz z planszy wszystkie kanały i wszystkie pierwszopoziomowe przedsiębiorstwa.
mst pisze:Należy zliczyć punkty za kanały i wszystkie odwrócone w fazie kanałowej przedsiębiorstwa (nie tylko poziomu 1). Przy czym znacznik punktów to co innego niż znacznik dochodu (do zaznaczania punktów i dochodu służy ten sam tor ale to dwie niezależne od siebie wartości). :-)
Dzięki. Tez tak właśnie myślałem, choć miałem wątpliwości i raz czy dwa grałem bez liczenia punktów po erze kanałów.
BTW - Bras jest świetny :-) i właściwie nie wiem czemu ma opinię az tak "mózgożernego". No a jego największym plusem jest fakt, ze żona bardzo lubi w niego grać.
pzdr
tomek
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 73
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Brass

Post autor: rob666 »

Witam Wszystkich miłośników Brassa,

takie pytanie się urodziło: Jeżeli na planszy nie ma węgla lub tam gdzie buduję nie mogę dostarczyć z planszy węgla, to korzystam z węgla z Toru Popyta na Węgiel i: czy mogę być polączony z portem zamorskim, czy musi być fizycznie zbudowany port gracza ?

Dzięki za odpowiedź :)
Robert
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass

Post autor: kdsz »

Wystarczy połączenie z rynkiem zamorskim
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 73
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Brass

Post autor: rob666 »

Jeszcze raz dzięki

Robert
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 73
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Brass

Post autor: rob666 »

Witam ponownie Wszystkich miłośników Brassa,

jeszcze jedno pytanie, a bardziej potwierdzenie, czy dobrze gramy:

Jeżeli na planszy nie ma węgla lub tam gdzie buduję nie mogę dostarczyć z planszy węgla, to korzystam z węgla z Toru Popyta na Węgiel i: czy port gracza musi być aktywny, czy może być odwrócony ?

My gramy, że musi być aktywny (nie wyeksploatowany) :)

Dzięki za odpowiedź :)
Robert
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Brass

Post autor: Andreus »

rob666 pisze:Witam ponownie Wszystkich miłośników Brassa,

jeszcze jedno pytanie, a bardziej potwierdzenie, czy dobrze gramy:

Jeżeli na planszy nie ma węgla lub tam gdzie buduję nie mogę dostarczyć z planszy węgla, to korzystam z węgla z Toru Popyta na Węgiel i: czy port gracza musi być aktywny, czy może być odwrócony ?

My gramy, że musi być aktywny (nie wyeksploatowany) :)

Dzięki za odpowiedź :)
Robert
Może to być port dowolnego gracza (odwrócony lub nie) jak i port z planszy
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Brass

Post autor: adikom5777 »

Wystarczy polaczenie z portem (odwroconym lub nie)
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 73
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Brass

Post autor: rob666 »

dzieki za info :)

Robert
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Brass

Post autor: flowerus »

Mam takie nietypowe (może głupie) pytanie :)
Nabyłem ostatnio Kohle - niemiecką wersję Brassa i po przeliczeniu elementów okazało się że brakuje 5 czarnych kostek węgla (jest 25 sztuk zamiast 30).
Pytanie, na ile ten brak będzie odczuwalny w grze, czy często zdarza się że wszystkie kostki są na planszy, czy jednak jest to spory zapas?
Ewentualnie, gdzie mogę zakupić dodatkowe czarne kostki (w Polsce)?
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass

Post autor: kdsz »

Prawdopodobieństwo, że Ci zabraknie jest bliskie zeru. Na torze popytu na węgiel znajduje się maksymalnie 6 kostek. Nie wyobrażam sobie żeby w kopalniach Lancashire było 20 kolejnych. To po prostu niemożliwe
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Brass

Post autor: flowerus »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Trochę mi ulżyło :)
Mam nadzieję, że wkrótce uda się zagrać 8) Podobno to świetna gra ;)
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Brass

Post autor: watman »

flowerus pisze:Mam nadzieję, że wkrótce uda się zagrać 8) Podobno to świetna gra ;)
gra calkiem dobra (taki eufemizm ;P ), a co do kostek, to luzodajnia ma na pewno kostki w naturalnym kolorze, a czarny marker da rade :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Brass

Post autor: Jelithe »

mst pisze:Należy zliczyć punkty za kanały i wszystkie odwrócone w fazie kanałowej przedsiębiorstwa (nie tylko poziomu 1). Przy czym znacznik punktów to co innego niż znacznik dochodu (do zaznaczania punktów i dochodu służy ten sam tor ale to dwie niezależne od siebie wartości). :-)
Pytanie, bo chyba nagle zgłupiałam, jeśli chodzi o ten tor PZ/dochodu. Co to znaczy, że są to dwie niezależne wartości? Zaznacza się je DWOMA różnymi znacznikami? Czyli jak zarabiam, to przesuwam po torze jeden znacznik, a jak zdobywam punkty zwycięstwa to drugi i zwiększanie punktów zwycięstwa nie zwiększa dochodu?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: mst »

Właśnie tak - dochód (zmieniający się przy obracaniu płytek przedsiębiorstw i pobieraniu pożyczek) i punkty zwycięstwa (zmieniające się przy podliczeniu po fazie kanałowej i na koniec gry przy podliczeniu po fazie kolejowej) to dwie niezależne od siebie wielkości zaznaczane na jednym torze. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Brass

Post autor: Jelithe »

Ok, jasne. Dzięki za odpowiedź. Normalnie miałam chwilę zaćmienia. Tak to jest, jak się gra głównie online, gdzie wszystko liczy się samo ;-)
keet
Posty: 16
Rejestracja: 18 mar 2012, 10:22
Has thanked: 1 time

Re: Brass

Post autor: keet »

W momencie podliczania PZ na koniec okresów połączenia muszą być "zamknięte" - muszą łączyć dwa wybudowane przedsiębiorstwa - aby zapunktować czy wystarczy połączenie z jednym regionem ?
ODPOWIEDZ