Kakao

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Kakao

Post autor: Quille »

Nie znalazłam wątku w tym dziale poświęconej tej grze, a mam pytanie:
Jak działają żetony Boga słońca? Pytam, bo chyba czegoś nie rozumiem z instrukcji. Grałam cztery razy w dwie osoby i nigdy nie udało nam się ich użyć, bo kafle pracowników kończyły się wcześniej niż kafle dżungli. Więc nie ma jak nadbudować kafli z pracownikami. Grając w dwie osoby odkładaliśmy te kilka kafli, które instrukcja nakazuje odłożyć i dokładaliśmy kafle gdy dwóch pracowników w miejscu na kafel było "bezrobotny" (jak jeden był bezrobotny, a z boku był kafel, który nie miał akurat pracownika w tym miejscu, to wtedy nie dokładaliśmy kafla dżungli).
Czy robię coś nie tak? Czy to możliwe, żeby ten monety w ogóle nie zostały wykorzystane?

I jeszcze jedno szybkie pytanie - czy w jakichś dodatkach są dodatkowe kafle z pracownikami? Bo gra się strasznie szybko kończy z 11 kaflami na gracza :(
longmen76
Posty: 661
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Kakao

Post autor: longmen76 »

Żetony bogów słońca możesz użyć w swojej turze (jeżeli masz te żetony). Polega to na tym, że kładziesz kafel swojego pracownika na pracowniku już będącym już wyłożonym na planszy (no i odrzucasz żeton boga słońca)
Czasem się może zdarzyć, że kafle dżungli się skończą wcześniej.
To ma być szybka gra - więc ma nie być więcej kafli. Dodatek Kakao urozmaica grę - polecam.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Kakao

Post autor: kisiel365 »

Dziwne, że kafle pracowników kończyły się szybciej niż dżungli. Przy mniejszej liczbie graczy trzeba chyba odrzucić z gry kilka kafli dżungli. Ilekroć grałem, zostawało mi 2-3 kafli pracowników. Możliwe, że kafle układasz niezgodnie z instrukcją? Polecam zobaczyć jakiś film na youtube z rozgrywki, żeby sprawdzić.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Kakao

Post autor: Quille »

longmen76 pisze:Żetony bogów słońca możesz użyć w swojej turze (jeżeli masz te żetony). Polega to na tym, że kładziesz kafel swojego pracownika na pracowniku już będącym już wyłożonym na planszy (no i odrzucasz żeton boga słońca)
Czasem się może zdarzyć, że kafle dżungli się skończą wcześniej.
To ma być szybka gra - więc ma nie być więcej kafli. Dodatek Kakao urozmaica grę - polecam.
Rozumiem, ale warunkiem jest to, że muszą się skończyć kafle dżungli, a właśnie jak w pierwszym poście napisałam, zawsze kafle pracowników kończą nam się zanim skończą się kafle dżungli, mimo że odrzucamy w dwuosobowej grze te kilka kafli, które instrukcja nakazuje odrzucić.

Kafle dokładamy zgodnie z zasadami, ale często się zdarza tak, że nie da się dołożyć kafla dżungli, bo tam gdzie mógłby być jest tylko jeden pracownik i krawędź dżungli bez żadnego pracownika. Więc wtedy nie dokładamy i miejsce jest puste.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Kakao

Post autor: kisiel365 »

Sprawdziłem instrukcję angielską:
11 pracowników per gracz
2 graczy -> 22 (wszystkie żetony pracowników w kolorze)
3 graczy -> 33 - 3 x 1 = 30
4 graczy -> 44 - 4 x 2 = 36

28 dżungli, dla 2 graczy usuwamy 7 kafli dżungli wg instrukcji
2 graczy -> 21
3 graczy -> 28
4 graczy -> 28

Ze względu na mechanikę uzupełniania kafli dżungli, kafli dżungli nie może być więcej niż pracowników na planszy.
Generalnie wygląda na to, że im więcej graczy tym bardziej żetony bogów mają sens, bo zostaje więcej kafli pracowników.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Kakao

Post autor: Quille »

Też mi z obliczeń wychodziło, że to możliwe, że kafle dżungli zostaną i żetony Boga słońca w dwuosobowej grze oznaczają po prostu +1 złota. I że prawdopodobieństwo ich użycia wzrasta wraz z ilością graczy, ale we trzy albo cztery osoby nie grałam jeszcze, stąd moje wątpliwości.
Czyli wychodzi, że to możliwe i zależy od ułożenia, a niekoniecznie wynika z tego, że coś robimy nie tak :)
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Kakao

Post autor: kisiel365 »

Ja bym chyba zrobił home-rule i we 2 osoby odrzucił jeszcze ze 3 losowe kafle dżungli, bo całkiem ciekawe jest kombinowanie z żetonami bogów pod koniec.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Kakao

Post autor: Quille »

OK, już chyba wiem co źle robiliśmy. W gameplay'ach w necie było, że należy dokładać kafelek dżungli kiedy w miejscu, gdzie go brakuje jest dwóch bezrobotnych pracowników. Natomiast w instrukcji jest, że należy dołożyć gdy z dwóch stron tego miejsca znajduje się kafelek pracowników, z czego wynika, że pracownicy niekoniecznie muszą być skierowani w stronę tego miejsca. Dobrze rozumuję? Jeśli dobrze, to oznacza, że nie dokładaliśmy kafli dżungli zawsze kiedy trzeba było i dlatego te kafle zostawały i dlatego użycie żetonów boga słońca było niemożliwe.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Kakao

Post autor: kisiel365 »

Kafle dżungli uzupełnia się po położeniu kafla pracowników. W każdym miejscu, gdzie potencjalnie mógłby leżeć kafel dżungli sąsiadujący z 2 kaflami pracowników, należy go uzupełnić i od gracza zależy - który. Dość często trzeba uzupełnić 2 kafle dżungli na raz.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Kakao

Post autor: Quille »

Pojawiła się jeszcze jedna wątpliwość dziś:
Kakao z dodatkiem Czekolada i rynek sprzedaży kakao i czekolady - jeśli mam np. dwóch robotników skierowanych na rynek, to czy mogę sprzedać jedno kakao i jedną czekoladę, czy w grę wchodzi tylko opcja dwa kakao lub dwie czekolady? Bo instrukcja mówi, że jest to kafelek, który pozwala na sprzedaż kakao lub czekolady, co ja rozumiem w ten sposób, że jeden robotnik nie może sprzedać i tego i tego, ale jeśli jest ich dwóch?
I druga wątpliwość odnosząca się do irygacji - czy jeśli ktoś ułoży ten kafel tak, że mój robotnik jest na niego skierowany, a mnie nie opłaca się cofać na torze wody (bo np. jestem już na 16, a jest koniec gry i wiem, że nie sprzedam kakao), to mogę tego nie zrobić, czy muszę to zrobić?
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Kakao

Post autor: kisiel365 »

Ostatnio grałem właśnie z dodatkiem Kakao i wg mnie:
1. Każdy z robotników może sprzedać albo kakao, albo czekoladę, czyli np. 3 robotników może sprzedać kakao i 2 czekolady.
2. Wydaje mi się, że gdzieś czytałem, że wykonanie akcji jest dobrowolne (wyjątek stanowi chyba tylko wulkan z mini-dodatku), czyli nie - nie musisz tego robić.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Kakao

Post autor: bobule »

ma ktoś może jakąś skróconą rozpiskę ile jakich kafelków jest potrzebnych w grze 2/3-4 osobowej wraz z dodatkiem Czekolada i Wulkany, bo aktualnie jest to rozbite na dwie instrukcje i można się pogubić ile jakich kafelków trzeba odrzucić, szczególnie przy grze 2-osobowej :P ?
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Kakao

Post autor: Nidhogg »

Mam pytanie o szałasy z dodatku czekolada.
Po co kupować te o cenie powyżej 9 złota? W szczególności te ostatnie które za 24 złota dają... 6 złota na koniec gry.
Zupełnie się to nie opłaca. Chyba że coś przeoczyłem.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 856
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 303 times

Re: Kakao

Post autor: konradstpn »

O ile pamiętam liczy się również wartość, za którą kupiłeś dane szałasy.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Kakao

Post autor: Edwardo »

konradstpn dobrze prawi, taki szałas za 24 złota jest warty 30 na końcu.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Kakao

Post autor: Nidhogg »

Dzięki, jednak przeoczyłem jedno zdanie :roll: mówiące że złoto wydane na szałas nie przepada.
Teraz to ma sens.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
ODPOWIEDZ