Guns & steel

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Guns & steel

Post autor: wirusman »

Co oznacza na kartach "Odnów" 1 kartę żelaza. Co mi to da?
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Guns & steel

Post autor: ramar »

wirusman pisze:Co oznacza na kartach "Odnów" 1 kartę żelaza. Co mi to da?
Czyli dowolna karta leząca jako technologia może zostać odnowiona (czyli odwrócona surowcem do góry), dzięki czemu ten surowiec masz znów dostępny do kupna lub wymiany.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Guns & steel

Post autor: wirusman »

Musiałem przejrzeć recenzje za wody, żeby to zrozumieć.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Guns & steel

Post autor: Veridiana »

Pytanie odnośnie reakcji.
Jeśli w ramach reakcji chcę odwrócić jakąś kartę na jej stronę technologii, to muszę wyczerpać "dowolny zasób". Czy chodzi o zasób właśnie tej karty, którą chcę użyć (czyli po prostu obrócenie tej karty ze strony zasobu na stronę technologii), czy muszę wyczerpać jakiś inny zasób (w ramach jakby dodatkowego kosztu)?
Przykład z Andrzejem wyczerpującym Ziemię, aby obrócić Czołg jest niejednoznaczny.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1819 times
Kontakt:

Re: Guns & steel

Post autor: Gambit »

Czy zasób Kosmosu, uzyskany dzięki zagraniu technologii Gildie, można uznać za "niewyczerpany" na koniec rundy zasób Kosmosu na potrzeby pozyskania Wieży Eiffla?
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Guns & steel

Post autor: dragon77 »

Gambit pisze:Czy zasób Kosmosu, uzyskany dzięki zagraniu technologii Gildie, można uznać za "niewyczerpany" na koniec rundy zasób Kosmosu na potrzeby pozyskania Wieży Eiffla?
Zdanie na karcie Wieży Eiffla jakoś bez większego zastanowienia zasugerowało mi, że trzeba mieć kartę w swoim układzie, a nie "wirtualny" niewyczerpany zasób i tak też gram ;)

Ale mam inne pytanie: czy w Nowym Świecie kartę cudu można pozyskać TYLKO na koniec rundy, w której mam 0 lub 1 kartę na ręce ??? Trochę to dziwne, ale w instrukcji w przebiegu tury jest napisane, że jak mam 2 lub więcej kart to przechodzę OD RAZU do podpunktu c), omijając tym samym podpunkt b)I, który sprawdza właśnie czy spełniam warunki wzięcia cudu.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Guns & steel

Post autor: ramar »

Na Pionku gra była tłumaczona właśnie tak, że kartę cudu bierzemy dopiero, jak zbieramy karty ze swojej strefy. Czyli gdy na koniec tury mamy 0-1 kart na ręce.
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Guns & steel

Post autor: dragon77 »

ramar pisze:Na Pionku gra była tłumaczona właśnie tak, że kartę cudu bierzemy dopiero, jak zbieramy karty ze swojej strefy. Czyli gdy na koniec tury mamy 0-1 kart na ręce.
Ok, dzięki :)

Czyli dodatkowo troszkę taktyki dochodzi przy braniu cudów - w sumie git ;)
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Guns & steel

Post autor: tejot »

To jest ewidentnie sprzecznośc- pomiędzy kartą pomocy gracza a instrukcją.
W instrukcji stoi jak byk że cud można wziąć na koniec tury. Zaś na karcie już jest jednoznacznie napisane że cud sprawdzamy tylko w opcji 4. b) I.
To ewidentnie nie to samo...
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Guns & steel

Post autor: wirusman »

tejot pisze:To jest ewidentnie sprzecznośc- pomiędzy kartą pomocy gracza a instrukcją.
W instrukcji stoi jak byk że cud można wziąć na koniec tury. Zaś na karcie już jest jednoznacznie napisane że cud sprawdzamy tylko w opcji 4. b) I.
To ewidentnie nie to samo...
Instrukcja nie jest najlepsza, np. na co mi kosmos i co on mi daje, na co mogę zamienić? musiałem 2 razy przeczytać instrukcje, żeby znaleść gdzie to jest napisane.
Awatar użytkownika
Flank3r
Posty: 63
Rejestracja: 09 gru 2018, 16:41
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Re: Guns & steel

Post autor: Flank3r »

Mam wątpliwości co do wariantu łączącego dwie talie i przed rozgrywką wolę się upewnić.

Jednym z warunków zakończenia rozgrywki jest wykupienie ostatniej karty ery kosmosu. W wariancie łączonym wliczają się do tego warunku tylko karty z piramidy technologii czy też ze stosów badawczych?

I czy jeżeli gram we 2 osoby, to oczywiście usuwam z rozgrywki wyznaczone karty, które występują tylko w grze na 3/4 osoby?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Guns & steel

Post autor: Andy »

Flank3r pisze: 09 maja 2019, 23:21Jednym z warunków zakończenia rozgrywki jest wykupienie ostatniej karty ery kosmosu. W wariancie łączonym wliczają się do tego warunku tylko karty z piramidy technologii czy też ze stosów badawczych?
Wnioskuję następująco:
Instrukcja na s. 22 pisze:Obowiązują zasady dotyczące zestawu „Renesans”.
Po czym następują wyjątki, ale nie dotyczą one warunków zakończenia gry. Ergo:
Instrukcja na s. 22 pisze:zakupiono ostatnią kartę z Ery Kosmosu.
ten warunek zakończenia gry działa tak jak napisano, czyli wyczerpanie stosu badawczego Ery Kosmosu nie jest powoduje zakończenia rozgrywki. Angielska instrukcja podkreśla to, wyłączając karty w stosach badawczych (Secret Research Piles) z kategorii "supply". A Supply Area to właśnie piramida, oddzielona od SRP. Szkoda że to wypadło w polskiej wersji reguł.
Flank3r pisze:I czy jeżeli gram we 2 osoby, to oczywiście usuwam z rozgrywki wyznaczone karty, które występują tylko w grze na 3/4 osoby?
Jasne. Wśród wyjątków nie ma nic o setupie w grze dwuosobowej. Zatem obowiązuje reguła:
Instrukcja na s. 8 pisze:W przypadku rozgrywki dwuosobowej odłóżcie do pudełka wszystkie karty z [odpowiednią] ikoną
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ