Uczta dla Odyna - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: Trolliszcze »

Obowiązuje do końca. Możesz omijać pola dochodu, żeby zasłaniać -1 (żetony można kłaść, gdzie się chce, jeśli pominąć zasadę dochodu), ale oczywiście jest to trudniejsze, bo przez te "schodki" trzeba używać wielu małych żetonów, zamiast po prostu położyć jeden duży.
gajus21
Posty: 57
Rejestracja: 02 lut 2018, 09:35
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: gajus21 »

Ja mam pytanie dotyczące dodatku Norwegia: mianowicie pola "Market" i "Produkcja" są połączone ze sobą i moje pytanie jest czy wybierając pole np.:"Market" od razu dostaje drugie z automatu (co wydaje mi się bardzo mocnym polem) czy też jak wybiorę jedno to drugie nie jest wykorzystane ale zajęte?
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: KozaK69 »

Pola te są połączone i wykonujesz akcje z obu. Wg autora w podstawce market był za słaby i wymagał wzmocnienia.
gajus21
Posty: 57
Rejestracja: 02 lut 2018, 09:35
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: gajus21 »

Dzięki, ale teraz mam wrażenie że teraz jest trochę w drugą stronę.
Jestem po pierwszej rozgrywce na nowych zasadach i muszę powiedzieć że gra zaczyna się robić, przynajmniej dla mnie, trochę dziwna. Dawniej kończyłem rozgrywkę na poziomie 110-120 pkt. Wczoraj na poziomie 80pkt. Prawdopodobnie nie opanowałem jeszcze całe mechaniki gry, ale muszę powiedzieć że na dwie osoby gra zrobiła się trochę bardziej ciasna niż wcześniej.
Ale plansza modułowa jest moim zdaniem bardzo fajnym rozwiązaniem, szczególnie że w następnych dodatkach można będzie wymienić tylko jedną cześć a nie całość.
Rumcajs
Posty: 160
Rejestracja: 31 sie 2012, 09:24

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: Rumcajs »

W dodatku „Norwegowie” na stronie 5 jest napisane, iż Szopy rzemieślnicze mają miejsca dla fasoli, ryb, miodu, skóry, lnu i rudy porównywalne z miejscami dla drewna i kamieni w szopach i domach kamiennych z gry podstawowej. Towary, które tam umieszczamy mogą być usunięte i użyte do innych celów w dowolnym momencie gry, ponieważ liczą się one tylko na końcu gry. Zastanawiam się czy ta zasada dotyczy również drewna i kamienia dla szop i kamiennych domów z gry podstawowej, wszak pola te liczą się także na koniec gry.

Co na to zapis który mówi, że nie można usuwać żadnych elementów ułożonych na planszach domów?

Co o tym myślicie?
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: KozaK69 »

Jeszcze zanim kupiłem dodatek to grałem że to drewno i kamień można sobie zabrać w razie potrzeby, bo to i tak nie ma żadnego znaczenia, skoro położenie tam towarów niczego nie odblokowuje. W sumie to bardziej jest to kwestia zaoszczędzenia miejsca, bo równie dobrze drewienka i kamień można sobie położyć zaraz obok szopy.
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: Faziee »

Są niektórzy pomocnicy, którzy dają konkretne rzeczy w zależności od liczby położonych drewna i kamieni w domach, dlatego raz już położonego nie można użyć.
kuki25
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 23:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 27 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: kuki25 »

Projektant gry opisał to tak że wszystkie surowce, produkty umieszczane w ogrodzeniu dla domków (nie mylić z miejscem gdzie układamy puzzle) można używać (dotyczy to również kamienia i drewna), chyba że pojawi się pomocnik u gracza, który czerpie z tego korzyści to automatycznie blokuje możliwość pobrania surowca/produktu z tego ogrodzenia, chyba że karta pomocnika mówi coś innego. Sam projektant gry tak gra, ogólnie jest to sprawa umowna gdzie trzymamy surowce. Bardziej elegancko jest trzymać produkty/surowce w ogrodzeniach dla budynków i przynajmniej nie zapomnimy o ich zapełnieniu na koniec gry.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: lotheg »

W "Artesan shed" z dodatku, czyli tych indywidualnych szopach jest zasada, że można z nich zabierać położone tam żetony. W związku z tym czy można przeprowadzić sekwencję:
1. Mam Barn - stodołę. Jest w niej miejsce na konia. Kładę tam konia oraz pozostałe żetony, żeby zapełnić wszystkie pola.
2. W fazie dochodu pobieram dochód z tej szopy (2 szt. srebra).
3. Od razu zdejmuję tego konia stamtąd i wracam nim do puli zwierząt, bo tam mam drugiego konia (kobyłę ;) ).
4. Następuje faza rozmnażania zwierząt. Jedno zachodzi w ciążę, bo mam parkę.
5. Koń, który spełnił swoje zadanie ( :D ) wraca szybko do Stodoły.
6. Następuje faza uczty, a potem pobierania bonusów z dodatkówych pól: koń, który jest znowu w Stodole gwarantuje mi (razem z innymi żetonikami) pobranie zboża (bonus).

Nie widzę żadnych przeciwskazań wg zasad gry, żeby tak robić, ale wolę się upewnić, ponieważ wydaje się trochę...mocne.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Redor
Posty: 25
Rejestracja: 10 wrz 2016, 21:34
Lokalizacja: Ruda Śląska
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: Redor »

lotheg pisze: 07 lip 2021, 10:47 W "Artesan shed" z dodatku, czyli tych indywidualnych szopach jest zasada, że można z nich zabierać położone tam żetony. W związku z tym czy można przeprowadzić sekwencję:
1. Mam Barn - stodołę. Jest w niej miejsce na konia. Kładę tam konia oraz pozostałe żetony, żeby zapełnić wszystkie pola.
2. W fazie dochodu pobieram dochód z tej szopy (2 szt. srebra).
3. Od razu zdejmuję tego konia stamtąd i wracam nim do puli zwierząt, bo tam mam drugiego konia (kobyłę ;) ).
4. Następuje faza rozmnażania zwierząt. Jedno zachodzi w ciążę, bo mam parkę.
5. Koń, który spełnił swoje zadanie ( :D ) wraca szybko do Stodoły.
6. Następuje faza uczty, a potem pobierania bonusów z dodatkówych pól: koń, który jest znowu w Stodole gwarantuje mi (razem z innymi żetonikami) pobranie zboża (bonus).

Nie widzę żadnych przeciwskazań wg zasad gry, żeby tak robić, ale wolę się upewnić, ponieważ wydaje się trochę...mocne.
Kuki25 powyżej już to bardzo dobrze opisał. Możesz zabierać produkty umieszczone na ogrodzeniu domków, ale nie z miejsc, gdzie układasz puzzle. W przypadku szopy o której napisałeś miejsce dla konia nie znajduje się na ogrodzeniu, a w miejscu na puzzle. Oznacza to, że albo umieszczasz tam konia, żeby dostawać 2szt. srebra co rundę (oczywiście zakrywając również inne wymagane pola) lub wykorzystujesz go do innych celów. Zwróć uwagę, że zakrycie miejsc na ogrodzeniu redukuje jedynie ujemne punkty zwycięstwa liczone na koniec gry, nie zapewnia to żadnego dochodu, dlatego możliwe jest zabieranie tych żetonów w trakcie gry.
Ostatnio zmieniony 07 lip 2021, 12:32 przez Redor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: Brylantino »

Mowa jest o zasobach, które trafiają do "zagrody" - czyli lewa część domku, gdzie w podstawce lądował tylko kamień i drewno - to te żetony możesz zdejmować i dowolnie używać w trakcie gry - instrukcja nic nie wspomina o żetonach z "siatki", więc standardowo raczej według zasady gry ich nie można usuwać.

Można to znaleźć w instrukcji dodatku na stronie nr. 6.

"The artisan huts include new spaces (comparable to those for wood
and stone in sheds and stone houses) for beans, stockfish, mead,
hide, linen, and ore. Goods you have placed on these spaces may be
removed and used for other purposes at any time during the game,
since they count only at the end of the game."
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: lotheg »

Ok, dzięki za wyjaśnienie. Jakoś na szybko przeczytałem i myślałem, że Artesan sheds są wyjątkowe i można po prostu z nich dowolnie zdejmować i wkładać wszystkie położone rzeczy.

Jednak zastanawia mnie czy nie muszę jednak konia umieścić w zagrodzie, żeby dostawać dochód? Czemu taki wniosek, że on nie wchodzi do zasady: zakryj wszystko w kwadracie do dołu i po lewej?
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: Brylantino »

Musisz umieścić konia, aby otrzymać dwie monetki w dochodzie. Coś chyba źle zrozumiałeś.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 144 times
Been thanked: 170 times

Re: Uczta dla Odyna - pytania i wątpliwości

Post autor: tomuch »

Znalazłem w necie recenzję Uczty, a tam znalazło się takie zdjecie:

Obrazek

Źródło: https://polter.pl/planszowki/Uczta-dla-Odyna-c29895

Czytałem wątpliwości dotyczące zasad na BGG i tu na forum i jestem raczej pewien, że zasłonięcie dochodu 6 przez duży niebieski kafelek jest nielegalne (niezasłonięte wcześniejsze pola z dochodem). Ale na wszelki się zapytam, bo może jednak ja to źle rozumiem...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 63 times

Re: Uczta dla Odyna - pytania i wątpliwości

Post autor: Kajdi »

Jest nielegalne. Chcąc zwiększać dochód trzeba zakrywać coraz większy kwadrat licząc od dołu od lewej. Taki przeskok jak na zdjęciu (pominięcie pustych pól, żeby szybciej zakrywać te z "-1 punkt") jest dozwolony, ale wtedy właśnie trzeba odpuścić zwiększanie przychodu i nie wolno zakrywać tych pól.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Uczta dla Odyna - pytania i wątpliwości

Post autor: kastration »

Nie można przerwać linii dochodu, więc jest to nielegalny ruch i miałeś obawy słusznie o takowy. Inna sprawa, że gracz ze zdjęcia miał dobry pomysł z tym układaniem dochodu (pod wysoki wynik), ale niestety przerwał linię dochodu i jest przewidziana jakaś tam kara w instrukcji za taki krok.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 144 times
Been thanked: 170 times

Re: Uczta dla Odyna - pytania i wątpliwości

Post autor: tomuch »

Kara (-3p.) jest chyba za położenie zielonego w styczności z innym zielonym.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Jean
Posty: 6
Rejestracja: 26 mar 2020, 17:01
Been thanked: 1 time

Re: Uczta dla Odyna - pytania i wątpliwości

Post autor: Jean »

Obrazek

Czy takie umieszczenie kafli na wyspie jest legalne? Jaka jest zasada zakrywania pól dochodu na wyspach?
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 63 times

Re: Uczta dla Odyna - pytania i wątpliwości

Post autor: Kajdi »

Jest nielegalne. Co do zasad, to patrz moja odpowiedź 3 posty wyżej (w skrócie: trzeba zasłaniać pełne kwadraty).
Parasek
Posty: 43
Rejestracja: 23 sty 2012, 19:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 24 times

Re: Uczta dla Odyna - pytania i wątpliwości

Post autor: Parasek »

Jean pisze: 23 mar 2023, 20:14 Obrazek

Czy takie umieszczenie kafli na wyspie jest legalne? Jaka jest zasada zakrywania pól dochodu na wyspach?
Nie.
Zasada jest tak sama jak wszędzie.
W momencie zakrywania ikony monety/monet:
- patrzysz na monetę z najwyższą zakrytą wartością,
- wyznaczasz poziomą linię w lewo i pionową w dół od tej monety.
Musisz zakryć każde pole w tym wyznaczonym obszarze w momencie dokładania (innymi kaflami/monetami/kostkami - bo mechanicznie wykładzasz je wszystkie w "tym samym momecie").
I tak, ta zasada dotyczy również pól wysp, które są oddzielone "pustą" przestrzenią (Limerick).
Jean
Posty: 6
Rejestracja: 26 mar 2020, 17:01
Been thanked: 1 time

Re: Uczta dla Odyna - pytania i wątpliwości

Post autor: Jean »

Dziękuję za odpowiedzi. Na szczęście, zagrałem według zasad prawidłowo po obgadaniu tematu ze współgraczem ale wolałem się upewnić żeby na 100 procent mieć jasność w kolejnych partiach.

W takim razie zapełnianie tych wysp nie jest aż takie proste, trzeba się trochę nagimnastykować.
:)
HorribleNick
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: HorribleNick »

Pierwszy raz od niepamiętnych czasów odbiliśmy się od przygotowania. Obejrzeliśmy wytłumaczenie zasad, wyjęliśmy, instrukcja i jedziemy. Wszystko okej do planszy akcji. Liczba mikrozasad przy poszczególnych akcjach, zwłaszcza tych do rzucania kostką trochę nas przytłoczyła.
Trochę jestem zaskoczony, bo dosyć łatwo przyjął nam się Root, Oath, Spirit Island i inne asymetryczne gry pełne zasad, Uwe też poznaliśmy na Hallertau. Doczytamy intrukcję i usiądziemy ponownie, to na pewno. Żałuję, że w okazji Norwegów nie zrobiono nowej, scalonej instrukcji.

Tym czasem kilka pytań które nam się nasunęło:
- kafelki specjalne są rozłożone na dwóch planszach. Ewidentnie coś źle rozłożyliśmy, bo wg instrukcji na nowej planszetce położyć trzeba
wszystkie żetony z kleszczami kowalskimi oraz te, z wartością poniżej 9. Żetony nie mieściły nam się na tej małej planszy, za to na większej wiało pustką. Czy to na pewno powinny być jedne ORAZ drugie, czy tylko takie spełniające oba warunki?
- Czy kafelki ułożone na wyspach (lub szopach i innych) kiedykolwiek mogą zostać zupgradowane w lepszy kolor? Czy akcja handlu wymiennego/morskiego tyczy się tylko kafelków które mam jeszcze niezagrane na wyspy.
- Na planszy w dodatku są pola w dwóch kategoriach, niejako połączone. To jest jedno pole? Czy może jedno pole, ale można dwa razy tam stanąć?
- Na karcie 34A widnieje jedna owca, w opisie karty w spisie widnieje info, że trzeba mieć dwie owce. Rozumiem, że to błąd?
maslopi
Posty: 45
Rejestracja: 02 mar 2022, 14:18
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: maslopi »

HorribleNick pisze: 02 paź 2023, 13:13 Pierwszy raz od niepamiętnych czasów odbiliśmy się od przygotowania. Obejrzeliśmy wytłumaczenie zasad, wyjęliśmy, instrukcja i jedziemy. Wszystko okej do planszy akcji. Liczba mikrozasad przy poszczególnych akcjach, zwłaszcza tych do rzucania kostką trochę nas przytłoczyła.
Trochę jestem zaskoczony, bo dosyć łatwo przyjął nam się Root, Oath, Spirit Island i inne asymetryczne gry pełne zasad, Uwe też poznaliśmy na Hallertau. Doczytamy intrukcję i usiądziemy ponownie, to na pewno. Żałuję, że w okazji Norwegów nie zrobiono nowej, scalonej instrukcji.

Tym czasem kilka pytań które nam się nasunęło:
- kafelki specjalne są rozłożone na dwóch planszach. Ewidentnie coś źle rozłożyliśmy, bo wg instrukcji na nowej planszetce położyć trzeba
wszystkie żetony z kleszczami kowalskimi oraz te, z wartością poniżej 9. Żetony nie mieściły nam się na tej małej planszy, za to na większej wiało pustką. Czy to na pewno powinny być jedne ORAZ drugie, czy tylko takie spełniające oba warunki?
- Czy kafelki ułożone na wyspach (lub szopach i innych) kiedykolwiek mogą zostać zupgradowane w lepszy kolor? Czy akcja handlu wymiennego/morskiego tyczy się tylko kafelków które mam jeszcze niezagrane na wyspy.
- Na planszy w dodatku są pola w dwóch kategoriach, niejako połączone. To jest jedno pole? Czy może jedno pole, ale można dwa razy tam stanąć?
- Na karcie 34A widnieje jedna owca, w opisie karty w spisie widnieje info, że trzeba mieć dwie owce. Rozumiem, że to błąd?
Co do zasad, to po zrozumieniu konceptu, akcje z kostkami są bardzo proste, dacie radę ;).
Jeśli chodzi o instrukcję, to ta do Norwegów to raptem 3 strony - i praktycznie nic się nie zmienia, poza planszą akcji. Więc konsolidacja za wiele by nie ułatwiła - nie ma tu mnóstwa wyjątków czy modyfikacji.

Co do pytań :
1. Tylko te spełniające oba warunki ;)
2. Nie
3. To jest jedno pole
4. Sprawdzę :P
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Uczta dla Odyna - pytania i wątpliwości

Post autor: Nidhogg »

W dodatku Norwegowie są poprawione wyspy z podstawki. Czym one się różnią i jak je rozpoznać?

I jeszcze pytanie o długi dom, czy czerwone zasoby mogą stykać się bokiem z żółtymi?
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
khuba
Posty: 970
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 307 times
Been thanked: 276 times

Re: Uczta dla Odyna - pytania i wątpliwości

Post autor: khuba »

Nidhogg pisze: 15 paź 2023, 08:38 W dodatku Norwegowie są poprawione wyspy z podstawki. Czym one się różnią i jak je rozpoznać?

I jeszcze pytanie o długi dom, czy czerwone zasoby mogą stykać się bokiem z żółtymi?
1 - ja rozpoznalem po jezyku;p, sprawdz prawy górny róg czy są tam ikonki statków/wikingów (zdaje się że to dodali)
2- w skrócie: tak. Różne kolory (jeśli są w danym miejscu dozwolone) mogą się stykać bokiem.
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
ODPOWIEDZ