Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie - pytania, zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1355
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 264 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Portal Games »

Pan_K pisze:Wczoraj w końcu pierwsza treningowa rozgrywka "Witajcie w domu". Trochę było szperania i wątpliwości, ale większość rozstrzygaliśmy na bieżąco. Na ten moment pozostało mi jedno pytanie dotyczące tego scenariusza: ma on w opisie ikon POI (w prawym dolnym rogu na karcie scenariusza) stwierdzenie, że jeden z nich pozwala odrzucić kartę uszkodzeń i dociągnąć nową. O co chodzi? Myślałem, że karty uszkodzeń się dociąga, wykonuje to, co na nich napisane i odrzuca na bieżąco i nie trzeba d tego specjalnej umiejętności. No i po co ciągnąć nową?
Chodzi o to, że dociągając kartę uszkodzenia, efekt tej karty może być bardzo przykry. Ten żeton pozwala Ci odrzucić tę kartę i dobrać nową. Tylko, że do efektu nowej musisz się już zastosować. Więc masz tutaj wybór. Czy chcesz zaryzykować i liczyć się z tym, że nowa karta uszkodzeń może przysporzyć Ci o wiele więcej krzywdy. Czy jednak postarasz się sprostać kłodom jakie rzuciła Ci pod nogi karta wcześniejsza :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Pan_K »

OK - wszystko jasne. Dziękuję za odpowiedź.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
rybol
Posty: 9
Rejestracja: 28 kwie 2017, 12:44
Has thanked: 1 time

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: rybol »

Widzę że tu ogarnięty temat więc zadań nowe pytanie:) czy ktoś może zauważył błąd na karcie scenariusza"z pyłu powstałeś"(akcje specjalne->przygotuj spoiwo : "połóż tu czerwony ∆#6" powinno być ∆#5) w akcji jest dobrze a w druku taki mały klopsik
crashbull
Posty: 91
Rejestracja: 16 lip 2016, 13:40
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 7 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: crashbull »

Pytanie do Was i Wydawcy.
Czy wam też popękały kolorowe kostki w środku boje się że końcu się rozlecą a do portalu czy podlega to reklamacji ??
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: orzeh »

crashbull pisze:Pytanie do Was i Wydawcy.
Czy wam też popękały kolorowe kostki w środku boje się że końcu się rozlecą a do portalu czy podlega to reklamacji ??
mi juz dawno temu popękały ale się trzymają
crashbull
Posty: 91
Rejestracja: 16 lip 2016, 13:40
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 7 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: crashbull »

Napisałem do Portalu zgłosili to ponoć do fabryki i obiecali przysłać nowe :)
viagrom
Posty: 44
Rejestracja: 15 gru 2014, 11:17
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: viagrom »

Mam pytanie dotyczące kampanii nr 1. Aplikacja poleca mi wylosować 2 karty ulepszeń i schować je do pudełka. A zatem wszystkie pozostałe karty ulepszeń są dostępne? Mogę je od razu wynajdować? Nie potrzebuję korzystać ze zdolności Inżyniera Matka Wynalazku? Dziękuję
viagrom
Posty: 44
Rejestracja: 15 gru 2014, 11:17
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: viagrom »

Kampania 1 Misja 5 Wnioski
Spoiler:
Dziękuję
GaGacek
Posty: 180
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: GaGacek »

viagrom pisze:Kampania 1 Misja 5 Wnioski
Spoiler:
Dziękuję
Strona 9 - faza produkcji oraz strona 10 "Za mało tlenu i energii" czarna górna ramka..
viagrom
Posty: 44
Rejestracja: 15 gru 2014, 11:17
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: viagrom »

Spoiler:
viagrom
Posty: 44
Rejestracja: 15 gru 2014, 11:17
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: viagrom »

GaGacek pisze:
viagrom pisze:Kampania 1 Misja 5 Wnioski
Spoiler:
Dziękuję
Strona 9 - faza produkcji oraz strona 10 "Za mało tlenu i energii" czarna górna ramka..

Instrukcja wyjaśnia co się dzieje z nadwyżką, ale nie ma wzmianki na czym polega napełnianie. Czy polega na przesuwaniu ze "zmagazynowanych" do "do wykorzystania"?
viagrom
Posty: 44
Rejestracja: 15 gru 2014, 11:17
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: viagrom »

W misji 2 kampanii 2 pozyskujemy energie tlen i jedzenie na nasz łazik. Obowiązkowo w ilości 12/12/18, opcjonalnie +12/+12/+12. Udało mi się zrealizować opcjonalne cele, a zatem załadowałem 24/24/30. W momencie rozpoczęcia misji 3 kampanii 2 nanoszę pozyskaną ilość surowców z poprzedniej misji na tor rezerw. Tenże kończy się na poziomie 20. Ale nie oznacza to limitu? Nie tracę surowców do 20? Oznaczam dodatkowe surowce kosteczkami (czyli +4?+4/+10) czy tak?
Dziękuję

Edycja: w aplikacji jest opcja oznaczenia rezerw powyżej 20 - rozpoczynanie misji 3 z rezerwami 24/24/30 jest zatem prawidłowe
viagrom
Posty: 44
Rejestracja: 15 gru 2014, 11:17
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: viagrom »

W misji 3 kampanii 2 wykonując akcje dodatkowe z arkuszy sektora, np. Po drodze - wykonajcie pozyskiwanie [...] to wciąż obowiązują zwyczajne reguły wykonywania akcji - jeden pion i rzut kośćmi lub dwa piony bez rzutu? Czy wystarczy posyłać po 1 pionie. Wątpliwości podsyca aplikacja - rozstrzygnięcia przygód (czyli wynik "?") nie są "dostosowane" do tej misji i nie zawsze można je zastosować.

Drugie pytanie w tej samej misji to o żółty żeton -1 pion stosowany na arkuszach sektora. Czy jest jednorazowy czyli po umieszczeniu na nim piona odrzucamy go? Tak się dzieje normalnie - żółte żetony są zawsze jednorazowe. Ale w regułach tej konkretnej misji (K2M3) żetony te przechodzą na kolejne arkusze sektora. Które zasady mam respektować?
Dziękuję
ronczi
Posty: 332
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 1 time

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: ronczi »

Wczoraj znowu zasiadłem po przerwie (i mam nadzieję, ze czegoś nie zrozumiałem)

Zdanie matematyczne scenariusz wyładunek.

Gra dla dwóch graczy 2 pionyx2 + 2 AMP = 54 akcje (piony)

W grze należny zebrać 12 elementów i je rozładować dodatkowo niektóre pola należny eksplorować.

Zakładając, że przez całą grę wykonujemy akcje ryzykując i mamy szczęście we wszystkich testach to zużywamy:

Na zebranie kontenerów - 26 pionów
Na eksploracje - 18 pionów
Na rozładunek - 12 pionów

Wychodzi mi 56 pionów minus ewentualnie łaziki ale i tak scenariusz ociera się o niewykonanie.

Poza tym farma
1. farmę możemy wybudować w 2 rundzie (jeśli nie spadła na obszarze niezbadanym bo wtedy w 3)
2. nasiono siejemy w 3 rundzie
3. Jedzenie dostaniemy w 6 rundzie mamy żywienie (1 jednostka) w 7 (maks 2) w 8 (maks 3)

Po co 4 nasiona.
I w grze 4 osobowej (nawet po zebraniu dodatkowego kontenera z jedzeniem) jest masakra przez 3 rundy astronauci głodują z założenia).

Jakie macie wrażenia z tego scenariusza? - następnym razem jak do niego siądę to wzmocnie 3 osobową załogę wszystkimi AMP - może się uda.
upiorek

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: upiorek »

Witam.
Ronczi ja też wczoraj spróbowałem zagrać w ten sam scenariusz w wariancie solo i mam takie same wnioski względem niego.
Wychodzi mi że trzeba mieć cały czas sukces w rzutach kośćmi i to bez ran i przygód.
Oczywiście zakładam że coś źle robię.
Aha! Co z czerwonymi znacznikami części? Naprawiamy? Ich kary bierze się pod uwagę?
Też chętnie się czegoś dowiem o tym.
crashbull
Posty: 91
Rejestracja: 16 lip 2016, 13:40
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 7 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: crashbull »

widzę że marsjanie czekają na premierę w Polsce może dlatego mało odpowiedzi. Ja mam inny problem :) co się dzieje jeśli wyczerpiemy rezerwy energii albo tlenu ?? W instrukcji nie ma słowa o tym, czy jest tak jak w przypadku jedzenia rana za brak ??
upiorek

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: upiorek »

No chyba mało jest grających, jak narazie.
Crashbull co do Twojego pytania...
Wydaje mi się, że jeśli masz wszystkie części w obiektach sprawne to nie ma wpływu.Natomiast jeśli w kórymś obiekcie masz zepsute części prąd/tlen to użycie tego obiektu wymaga czerpania z rezerw prąd/tlen (kara za czerwony znacznik). A skoro nie masz rezerw to nie możesz użyć tego obiektu dopóty, dopóki nie naprawisz (doprowadzisz prąd/tlen ) do obiektu.
P.S. Ktoś wspomniał że jest mało zielonych kosteczek. Potwierdzam. Zielonych kosteczek jest za mało. Brakuje ich w scenariuszu "Witajcie w domu" (musiałem użyć czarnych), brakuje ich też w scenariuszu " Wyładunek" .
Aha! Pytanie jakim cudem można rozegrać z sukcesem scenariusz "Wyładunek" w wariancie solo, pozostaje otwarte...
crashbull
Posty: 91
Rejestracja: 16 lip 2016, 13:40
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 7 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: crashbull »

Wydaje mi się, że jeśli masz wszystkie części w obiektach sprawne to nie ma wpływu.Natomiast jeśli w którymś obiekcie masz zepsute części prąd/tlen to użycie tego obiektu wymaga czerpania z rezerw prąd/tlen (kara za czerwony znacznik). A skoro nie masz rezerw to nie możesz użyć tego obiektu dopóty, dopóki nie naprawisz (doprowadzisz prąd/tlen ) do obiektu.
W sumie to chyba masz racje ma to sens :) a co do kostek to jest ich za mało a na dodatek moje popękały więc napisałem do Portalu wraz ze zdjęciem uszkodzeń, a oni byli tak mili dosłali mi cały komplet i już w moim przypadku nie brakuje ale nie wiem czy te popękane nie rozsypią się pewnego dnia :)
crashbull
Posty: 91
Rejestracja: 16 lip 2016, 13:40
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 7 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: crashbull »

Upiorek i Ronczi co do tego scenariusza to nawet testerzy Trzewika mówili że jest najtrudniejszy i prawie nie wykonalny ale Ignacy z uśmiechem na twarzy stwierdził że przesadzają :) czyli hard core na max-a jest wyzwanie :)
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: orzeh »

1. w scenariuiszu "z pyłu powstałeś" jeśli geolog użyje swojej specjalnej zdolności (za żetony morale dobiera niebieską kostkę i umieszcza ją w dostępnym obszarze ładowni) lub wydarzenie "da" niebieską kostkę to można jej/ich użyć do badania durkietu?
2. Czy tor zdrowia postaci kończy się na ostatnim polu tzn ostatnie pole to śmierć czy jak ma "wyjść" poza to śmierć?
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: orzeh »

orzeh pisze:1. w scenariuiszu "z pyłu powstałeś" jeśli geolog użyje swojej specjalnej zdolności (za żetony morale dobiera niebieską kostkę i umieszcza ją w dostępnym obszarze ładowni) lub wydarzenie "da" niebieską kostkę to można jej/ich użyć do badania durkietu?
2. Czy tor zdrowia postaci kończy się na ostatnim polu tzn ostatnie pole to śmierć czy jak ma "wyjść" poza to śmierć?
Odpowiem na 2.
Jak ma "wyjśc" poza pole
ronczi
Posty: 332
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 1 time

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: ronczi »

ronczi pisze:Wczoraj znowu zasiadłem po przerwie (i mam nadzieję, ze czegoś nie zrozumiałem)

Zdanie matematyczne scenariusz wyładunek.

Gra dla dwóch graczy 2 pionyx2 + 2 AMP = 54 akcje (piony)

W grze należny zebrać 12 elementów i je rozładować dodatkowo niektóre pola należny eksplorować.

Zakładając, że przez całą grę wykonujemy akcje ryzykując i mamy szczęście we wszystkich testach to zużywamy:

Na zebranie kontenerów - 26 pionów
Na eksploracje - 18 pionów
Na rozładunek - 12 pionów

Wychodzi mi 56 pionów minus ewentualnie łaziki ale i tak scenariusz ociera się o niewykonanie.

Poza tym farma
1. farmę możemy wybudować w 2 rundzie (jeśli nie spadła na obszarze niezbadanym bo wtedy w 3)
2. nasiono siejemy w 3 rundzie
3. Jedzenie dostaniemy w 6 rundzie mamy żywienie (1 jednostka) w 7 (maks 2) w 8 (maks 3)

Po co 4 nasiona.
I w grze 4 osobowej (nawet po zebraniu dodatkowego kontenera z jedzeniem) jest masakra przez 3 rundy astronauci głodują z założenia).

Jakie macie wrażenia z tego scenariusza? - następnym razem jak do niego siądę to wzmocnie 3 osobową załogę wszystkimi AMP - może się uda.
Odpowiem na swoje własne pytanie :) a raczej Ignacy mi odpowiedział.

Problem leży w podejściu do scenariusza oraz braku kilku słów wstępu od strony Portalu - aplikacja lub instrukcja.

Do scenariusza podszedłem typowo fabularnie: po wstępnym scenariuszu usiadłem do niego jako drugiego chcąc zacząć przygodę na czerwonej planecie od budowy całej stacji (lądowanie pierwsi marsjanie etc.).
To był błąd, bo jest to najtrudniejszy scenariusz i czego brakowało pod względem informacyjnym: celem scenariusza jest jak najdłużej przeżyć/ jak najwięcej zbudować. Cudem jest jego ukończenie. Szkoda że nie wiedziałem o tym siadając do niego - nie denerwowałbym się tak.
Nie wiem czy już coś się zmieniło w aplikacji od ponad miesiąca kiedy ostatni raz lądowałem. Dzisiaj znowu mam nadzieję spróbować z nowym podejściem i almanachem. Bez względu na rezultat po nim przejdę do dalszych scenariuszy - w końcu komuś się udało zbudować stację i następna moja misja będzie miała już nowe zadania.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: orzeh »

Poza moim pytaniem do scenariusza, mam jeszcze 2 sprawy:
Błąd na karcie scenariusza (tam gdzie leży czerwona 5 powinno być w treści #5
Spoiler:
Oraz - czy to jest prawidłowo gry gramy Inżynierem i np Geologiem wydarzenie mówiło że należy iść medykiem żeby usunąć zagrożenie (na twarzach mieliśmy przysłowiowe WTF)?
ww jako zgłoszenie błędu niż pytanie o zasady.
castelano
Posty: 164
Rejestracja: 25 kwie 2017, 11:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: castelano »

Nowy scenariusz "Przeprowadzka" w aplikacji ważny przez 3 tygodnie (aktualizacja apki) i do wydrukowania w pdf
2010cobra25
Posty: 32
Rejestracja: 17 lut 2011, 21:42
Lokalizacja: Józefów woj.lubelskie
Has thanked: 1 time

Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: 2010cobra25 »

Mam pytanie co do Pozyskiwania : A mianowicie jeżeli pozyskuje jakieś próbki z obszaru Marsa z niebieskim znacznikiem rany lub przygody to rozpatruje przygodę lub ranę ? Czy te oznaczenia działają tylko podczas eksploracji jak przechodzimy przez pola planety z tymi oznaczeniami ?

Z góry dziękuje za odpowiedź [emoji106]

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ODPOWIEDZ