Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: wolfe »

Salvadore21 pisze: 07 kwie 2018, 12:25 nasunęło mi się kilka prostych pytań:)
1. po co robić dżihad jak można zrobić zamach i nie ryzykować utraty komórki:)? (tylko po to żeby nie ryzykować, że USA zagra ALARM? )
2. Czy jak komórki zostanie zastąpiona 2ma zamachami (z karty) kładziemy KADRĘ? Czy KADRĘ kładziemy tylko po ROZBICIU? Czy też KADRĘ można połozyć też po nieudanym dżihadzie?
3. karta KRÓŁ ABDULLAH II, "zmień relacje i poziom rządów Syrii...", a jak poziom nie jest określony to czy kartę można czy nie można zagrać jako wydarzenie? Określam wtedy najpierw poziom rządów i stosuję efekt karty?
4. karta IRAN, "wybierz i określ państwo szyicko - mieszane". Tylko nieokreślone wybieram, czy też mogę wybrać państwo fundamentalisótw, abo państwo o poziomie rządów dobre?
Zamachem nie wprowadzisz rządów fundamentalistów. KADRĘ kładziemy tylko po ROZBICIU lub usunięciu w wyniku wydarzenia ale nie po podróży lub dżihadzie. Czyli, gdy ostatnia komórka zostanie zastąpiona zamachami (z karty) kładziemy KADRĘ. Jak poziom nie jest określony to określasz najpierw poziom rządów i stosujesz efekt karty. Karta IRAN - wybierz i określ dowolne państwo szyicko - mieszane.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Salvadore21

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: Salvadore21 »

1.Dzięki, ale hżihadem fundamentalistow tez nie wprowadze, tylko wielkie dzihadem. Także aktualne pozostaje pytanie.
2. Wszystko teraz jasne.
3. Jasne, dzięki.
4. Ok, czyli dowolne państwo. Karta o wartości 2 po potrafi usunąć rządy dobre albo fundamentalistow? Nie jest to zbyt potężna karta? W sumie nie ma wyłączenia, że państw o rządach dobrych czy fundamentalistow wybrać nie można...
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 783 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: mat_eyo »

Salvadore21 pisze: 11 kwie 2018, 12:55 1.Dzięki, ale hżihadem fundamentalistow tez nie wprowadze, tylko wielkie dzihadem. Także aktualne pozostaje pytanie.
Zamachy rozpatrujesz dopiero na koniec rundy, po akcjach USA. Czasem chcesz "zmiękczyć" dane państwo, żeby łatwiej zrobić coś w drugim ruchu.
Salvadore21 pisze: 11 kwie 2018, 12:55 1.Dzięki, ale hżihadem fundamentalistow tez nie wprowadze, tylko wielkie dzihadem. Także aktualne pozostaje pytanie.
4. Ok, czyli dowolne państwo. Karta o wartości 2 po potrafi usunąć rządy dobre albo fundamentalistow? Nie jest to zbyt potężna karta? W sumie nie ma wyłączenia, że państw o rządach dobrych czy fundamentalistow wybrać nie można...
Spójrz do instrukcji na 4.9.4. Nie możesz określać państw, które już zostały określone.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1942 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: warlock »

1. po co robić dżihad jak można zrobić zamach i nie ryzykować utraty komórki:)? (tylko po to żeby nie ryzykować, że USA zagra ALARM? )
Zamach wiąże się z "podwójną losowością": najpierw rzucasz, czy umieścisz żeton zamachu. A potem (jeśli USA go nie zatrzymają) musisz jeszcze raz rzucić kośćmi, czy udało Ci się zdestabilizować rządy. Masz dużo mniejszą szansę na to, że to wszystko się uda.
Salvadore21

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: Salvadore21 »

warlock pisze: 11 kwie 2018, 13:15
1. po co robić dżihad jak można zrobić zamach i nie ryzykować utraty komórki:)? (tylko po to żeby nie ryzykować, że USA zagra ALARM? )
Zamach wiąże się z "podwójną losowością": najpierw rzucasz, czy umieścisz żeton zamachu. A potem (jeśli USA go nie zatrzymają) musisz jeszcze raz rzucić kośćmi, czy udało Ci się zdestabilizować rządy. Masz dużo mniejszą szansę na to, że to wszystko się uda.
O cholera...
O tym nie wiedziałem.

Musze koniecznie tego poszukać w instrukcji...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1942 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: warlock »

8.5.6 Udany zamach.
Pod koniec każdej rundy USA, grający ekstremistami musi ujawnić i rozstrzygnąć wszystkie zamachy umieszczone w państwach. Wybiera on również kolejność ich rozstrzygania. Możliwe rozstrzygnięcia to:
(...)
RZĄDY I POMOC
• Jeżeli Zamach zostanie przeprowadzony w państwie muzułmańskim, należy rzucić tyloma kośćmi, ile wynosi wartość Zamachu(3 jeżeli Zamach WMD), tak jakby podejmowana była próba operacji ekstremistów w tym państwie (8.1). Każdy sukces likwiduje jeden żeton pomocy i destabilizuje rządy o jeden poziom, ale nie
na rządy fundamentalistów. Porażka nie ma efektu.
Salvadore21

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: Salvadore21 »

Dzięki!!!
Inaczej to rozumiałem :-)
Salvadore21

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: Salvadore21 »

wolfe pisze: 11 kwie 2018, 10:25
Salvadore21 pisze: 07 kwie 2018, 12:25 nasunęło mi się kilka prostych pytań:)

4. karta IRAN, "wybierz i określ państwo szyicko - mieszane". Tylko nieokreślone wybieram, czy też mogę wybrać państwo fundamentalisótw, abo państwo o poziomie rządów dobre?
Zamachem nie wprowadzisz rządów fundamentalistów. KADRĘ kładziemy tylko po ROZBICIU lub usunięciu w wyniku wydarzenia ale nie po podróży lub dżihadzie. Czyli, gdy ostatnia komórka zostanie zastąpiona zamachami (z karty) kładziemy KADRĘ. Jak poziom nie jest określony to określasz najpierw poziom rządów i stosujesz efekt karty. Karta IRAN - wybierz i określ dowolne państwo szyicko - mieszane.
wracamy do pytania o Iran.
Chyba nie działa to tak jak napisałeś, bo w ten sposób kartą o wartości 2 można się pozbyć państwa o rządach dobrych lub fundamentalistów...

i co z zasadą
"Ważne: Polecenie określenia państwa z karty wydarzenia nie ma
efektu, jeżeli państwo ma już określony poziom rządów lub postawę.
Należy również zauważyć, że polecenie „rzut na określenie państwa”
(rzut kością tylko przy nieokreślonych) różni się od polecenia „wybór
państwa” (dowolny wybór gracza spośród dowolnych określonych lub
nieokreślonych państw)."
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: kastration »

Trzy pytania.

1. W instrukcji stoi, że Wielki Dżihad jest możliwy, jak jest o 5 więcej komórek niż wojsk USA. A czy jest możliwy, jak w danym państwie nie ma w ogóle wojsk USA a jest np. 3-4 komórki?

2. Czy jeśli karty islamisty mówią, że należy określić jakieś państwo a potem zdestabilizować, to ta destabilizacja dotyczy wyłącznie określenia na linii dobre-stabilne-niestabilne? Nie dotyczy to zmian na poziomie sojusznik-neutralny-wróg a jedynie stabilizacji na poziomie dobre-stabilne-niestabilne? Innymi słowy, nie można nigdy z takiej karty przesunąć z niestabilnego/sojusznika na niestabilnego/neutralnego? Wtedy np. druga część karty jest pusta, jeśli przy początkowym ustaleniu wyszedłby już niestabilny. Mylę się?

3. Czy jeśli karta każe rzucić na postawę USA, to zawsze do kostki jest modyfikator +1?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 783 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: mat_eyo »

kastration pisze: 08 sie 2019, 00:18 1. W instrukcji stoi, że Wielki Dżihad jest możliwy, jak jest o 5 więcej komórek niż wojsk USA. A czy jest możliwy, jak w danym państwie nie ma w ogóle wojsk USA a jest np. 3-4 komórki?
4 - 0 = 4
4 < 5
Nie można.
kastration pisze: 08 sie 2019, 00:18 2. Czy jeśli karty islamisty mówią, że należy określić jakieś państwo a potem zdestabilizować, to ta destabilizacja dotyczy wyłącznie określenia na linii dobre-stabilne-niestabilne? Nie dotyczy to zmian na poziomie sojusznik-neutralny-wróg a jedynie stabilizacji na poziomie dobre-stabilne-niestabilne? Innymi słowy, nie można nigdy z takiej karty przesunąć z niestabilnego/sojusznika na niestabilnego/neutralnego? Wtedy np. druga część karty jest pusta, jeśli przy początkowym ustaleniu wyszedłby już niestabilny. Mylę się?
Wiele rzeczy mylisz.

Poziom rządów i nastawienie państwa względem USA to dwie różne rzeczy. Kiedy destablilizujesz, to zmieniasz poziom rządów na jeden bliżej dżihadystów.

Poziom rządów to oś dobre - stabilne - niestabilne - dżihadystów. Jeśli więc określasz państwo i z rzutu wyjdzie Ci niestabilne, to z karty destabilizujesz na rządy dżihadystów, chyba że karta wprost instruuje inaczej, a wiele kart ma napisane "obniż poziom rządów, ale nie na rządy dżihadystów".

Pamiętaj, że nigdy nie możesz określić już określonego Państwa! Jeśli więc karta mówi "Określ Syrię", a Syria już jest określona, to nie wykonujesz rzutu i niczego nie zmieniasz. Dalszą część poleceń z karty wykonujesz normalnie.

Zmiana nastawienia jest dużo cięższa, w zasadzie głównym sposobem na to są karty, które wprost pozwalają zmienić nastawienie. Zwłaszcza kraje wrogie są problematyczne dla USA. W spoilerze masz wszystkie sposoby na zmianę postawy danego państwa:
Spoiler:
kastration pisze: 08 sie 2019, 00:18 3. Czy jeśli karta każe rzucić na postawę USA, to zawsze do kostki jest modyfikator +1?
Tak. Powód jest prosty. Rzucając na postawę dowolnego innego kraju, jest 66%, że postawa będzie Łagodna. Rzucając na postawę USA masz szanse 50 na 50. Równie dobrze możesz sobie to rozpisać tak, że przy rzucie na postawę USA wyniki to 1-3 Łagodna, 4-6 Agresywna.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: kastration »

Dzięki. W zasadzie przy pytaniu nr 2 dobrze to zrozumiałem, tylko pokrętnie napisałem. Czyli podsumowując: destabilizacja oznacza zmiany na torze: dobry-stabilny-niestabilny-fundamentalny (w ostatnim przypadku: jeśli karta tego nie blokuje wyraźnie). Swoją drogą, nie spotkałem jeszcze karty, która destabilizuje od razu dajmy na to z niestabilnych na fundamentalistów, bo zwykle jest tam "ale nie możesz w ten sposób wprowadzić rządów fundamentalistów". Takie karty zresztą chyba byłyby przegięte lekko, choć nie przemieliłem za wiele (powrót do gry po latach).

Oczywiście nie rzucam na ustalenie, jak już jest ustalone (np. wcześniej ktoś coś tam robił i należało rzucić kostką, by to ustalić przed działaniem).

W wersji polskiej podobno jest błąd i karta Mahmud Abbas ma mieć 2 PO zamiast 1 PO, jedynie celem finalnego potwierdzenia - bo errata wersja 1.0 o tym milczy - prawda to?

Swoją drogą, intrygująca gra, warto było po 5 latach wreszcie przeczytać angielską instrukcję, obejrzeć gameplay i przypomnieć sobie to wszystko, rekompensując frustracje związane z perypetiami z polskim przekładem. Na wychwycenie ewentualnych błędów na kartach i tak pewnie się nie zdobędę na tym poziomie nieogrania, więc na tym kończę póki co kwestię pytań. Dzięki za pomoc!
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 783 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: mat_eyo »

Oczywiście nie chciałem się wywyższać albo coś, gra jest bardzo złożona i łatwo coś pomylić. Bardzo prawdopodobne, że odpowiadam nie tylko Tobie, ale i różnym ludziom czytającym ten wątek w przyszłości, staram się więc odpowiedzieć jak najdokładniej.

Karty zazwyczaj (de)stabilizują rządy o jeden, rzadziej każą ustawić na konkretne rządy (kilka masz w spoilerze wyżej). Wydaje mi się, że nie ma kart ustawiających na wartości graniczne (dobry/fundamentalistów), byłyby zbyt silne. Już każda karta, która pozwala destabilizować bez ograniczenia, że nie do fundamentalistów, jest na wagę złota.

Jeśli chodzi o erratę, to najważniejszym jej punktem jest zmiana warunków zwycięstwa po przewinięciu talii. To jest naprawdę istotne, fakt, że któraś karta ma złą wartość OP już mniej. Wiem, że przy którejś karcie był taki problem, nie pamiętam czy akurat przy tej, którą wymieniłeś.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: kastration »

Skoro jesteś doświadczony w tej grze, mam jeszcze jedno pytanie. Wiadomo, że jak postawa kraju niemuzułmańskiego jest określona, to ignorujemy karty mówiące o jej określeniu. Ale co z rozpatrzeniem zamachu? Dajmy na to jest we Francji i ma ona już postawę agresywną. Czy po rozpatrzeniu rzucam na Francję czy zostawiam agresywną i jedynie rzucam na 2 inne wybrane kraje z Strefy Schengen? (reszta działań przy rozpatrywaniu jest dla mnie jasna).
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: kastration »

Po zagłębieniu się i uzyskaniu potwierdzenia z bgg. Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak, należy rzucić mimo tego, że państwo jest określone. Może komuś się przyda w nauce tej niełatwej gry.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Salvadore21

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: Salvadore21 »

Ponawiam pytanie

karta IRAN, "wybierz i określ państwo szyicko - mieszane". Tylko nieokreślone wybieram, czy też mogę wybrać państwo fundamentalisótw, abo państwo o poziomie rządów dobre?

W instrukcji znalazłem 2 różne zasady...
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 783 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: mat_eyo »

Salvadore21 pisze: 06 wrz 2019, 10:43 Ponawiam pytanie

karta IRAN, "wybierz i określ państwo szyicko - mieszane". Tylko nieokreślone wybieram, czy też mogę wybrać państwo fundamentalisótw, abo państwo o poziomie rządów dobre?

W instrukcji znalazłem 2 różne zasady...
Jest raptem kilka postów wyżej. Nie możesz określać już określonych państw.
Salvadore21

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: Salvadore21 »

Dziękuję,
Jakoś nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie. Musiałem pominąć
sako77
Posty: 80
Rejestracja: 20 wrz 2021, 21:14
Has thanked: 122 times
Been thanked: 4 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: sako77 »

Witam, mam pytanko odnośnie gry solo. Robiąc PODRÓŻ w tabelce pomocy gracza (także w erracie) w pierwszym okienku jest:
- Podróż do: Państwo z Rządami fundamentalistów...
Jednak w przykładzie gry jednoosobowej jest
- Podróż do: Państwo o rządach innych niż fundamentalistów...
Jak więc jest poprawnie?
Pozdrawiam i dzięki z góry jeśli ktoś tu jeszcze zagląda i odpowie 😉
ODPOWIEDZ