The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone

Post autor: KrzysiekL »

crashbull pisze: 12 wrz 2018, 09:54 a ja z innej beczki :)
Ile są warte kart sojuszników w każdym akcie oczywiście waszym zdaniem ile warto max za nie licytować :)
U nas w różnych składach to jest bardzo taktyczne, ale za najlepszych dochodzi do 7$.
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone

Post autor: mBird »

Ostatnio zaczęliśmy się zastanawiać nad sojusznikami jak np. "Żołnierz rodziny". Polecenie na karcie mówi "Weź 3$". Zawsze braliśmy gotówkę z głównej puli. Na zleceniach jednak jest tylko narysowany banknot. Nie ma informacji "Weź 3$". Chcę się upewnić, czy przypadkiem taka karta sojusznika nie pozwala zabrać tej gotówki innemu graczowi? Przypuszczam, że byłaby zupełnie inna treść na karcie, ale mam pewną wątpliwość i nie daje mi ona spokoju.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone

Post autor: Chaaber »

Zawsze z głównej puli.
Lakers
Posty: 7
Rejestracja: 18 sty 2018, 21:16
Been thanked: 2 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone

Post autor: Lakers »

Padre_W_stare_konto pisze: 19 lis 2017, 16:33
crashbull pisze:Pytanko : Czy zagrywając burmistrza Act II i III kładziemy żeton kontroli na wybrany terytorium ?
Tak i tak. Oczywiście na terytorium sąsiadującym z polem burmistrza :-)

Moje gry na BGG
Info z wiarygodnego źródła? Myślałem podobnie, póki nie pojawiła się taka karta:
Obrazek
Wg mnie burmistrz daje kontrolę tylko w celu czerpania korzyści z akcji gangsterów na terytorium, nie zostawia żetonu kontroli. Gdyby tak robił to było by napisane "kładziesz żeton kontroli". Tak jak jest na karcie zastraszenie, która wg mnie daje kontrolę nad terytorium na którym postawiony został znacznik, ale w przypadku burmistrza na tym regionie, burmistrz ma kontrolę (pobiera legalne akcje).
Co myślicie?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone

Post autor: Nidav »

To się wydaje po prostu brakiem konsekwencji w odpowiednim ustandaryzowanym nazewnictwie na kartach. Siłą burmistrza z trzeciego aktu jest to, żeby jeszcze trochę namieszać w elemencie area control, poprzez dołożenie swojego znacznika kontroli na danym terytorium. Możliwość czerpania korzyści z tego, że ktoś dostawia się na dane terytorium swoim Gangsterem to marna umiejętność i byłaby jakkolwiek odpowiednia w pierwszym akcie, także jak dla mnie to trochę próba nadinterpretacji tej karty ;)
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone

Post autor: KrzysiekL »

Lakers pisze: 23 mar 2019, 14:02 Wg mnie burmistrz daje kontrolę tylko w celu czerpania korzyści z akcji gangsterów na terytorium, nie zostawia żetonu kontroli. Gdyby tak robił to było by napisane "kładziesz żeton kontroli". Tak jak jest na karcie zastraszenie, która wg mnie daje kontrolę nad terytorium na którym postawiony został znacznik, ale w przypadku burmistrza na tym regionie, burmistrz ma kontrolę (pobiera legalne akcje).
Co myślicie?
To by miało sens, jakby figurki sojuszników były traktowane jako figurki graczy, ale zawsze są neutralne.
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: The Godfather - Imperium Corleone

Post autor: donPedro »

Pojawiło się kilka pytań po pierwszych rozgrywkach.
1. Czy zagrywając Szefa Związków z III Aktu (3x Wymuszenie z Legalnej Działalności Przedsiębiorstwa) gracz kontrolujący to Terytorium również otrzymuje 3x bonus z tego Przedsiębiorstwa?
2. Czy mogę zagrać Sojusznika jeśli niemożliwe jest uzyskanie bonusu z jego karty (np. Sojusznik daje bonus za każde kontrolowane Terytorium, a ja nie mam żadnego kontrolowanego Terytorium)?
3. Zlecenie Samochód-Pułapka (Zestrzel wszystkie wrogie figurki z Wybranego terytorium) zabija tylko figurki innych graczy, a nie Sojuszników?
4. Czy przy pomocy Zlecenia Przepędzenie (Przesuń dowolną figurkę na inne pole) można przesuwać figurki Sojuszników?
Dzięki.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone

Post autor: KrzysiekL »

donPedro pisze: 20 maja 2019, 17:48 Pojawiło się kilka pytań po pierwszych rozgrywkach.
1. Czy zagrywając Szefa Związków z III Aktu (3x Wymuszenie z Legalnej Działalności Przedsiębiorstwa) gracz kontrolujący to Terytorium również otrzymuje 3x bonus z tego Przedsiębiorstwa?
2. Czy mogę zagrać Sojusznika jeśli niemożliwe jest uzyskanie bonusu z jego karty (np. Sojusznik daje bonus za każde kontrolowane Terytorium, a ja nie mam żadnego kontrolowanego Terytorium)?
3. Zlecenie Samochód-Pułapka (Zestrzel wszystkie wrogie figurki z Wybranego terytorium) zabija tylko figurki innych graczy, a nie Sojuszników?
4. Czy przy pomocy Zlecenia Przepędzenie (Przesuń dowolną figurkę na inne pole) można przesuwać figurki Sojuszników?
Dzięki.
Tak, tak, tak, nie
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone

Post autor: Nidav »

Ostatnie pytanie to również tak - jeśli karta mówi o dowolnej figurce, nie precyzując (gangster, członek rodziny, wroga figurka), to działanie karty można zastosować do dowolnej figurki, czyli w tym wypadku można przesunąć figurkę neutralną.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone

Post autor: KrzysiekL »

Nidav pisze: 21 maja 2019, 08:57 Ostatnie pytanie to również tak - jeśli karta mówi o dowolnej figurce, nie precyzując (gangster, członek rodziny, wroga figurka), to działanie karty można zastosować do dowolnej figurki, czyli w tym wypadku można przesunąć figurkę neutralną.
Tak, oczywiście, przepraszam! Musiało mnie zamroczyć tymczasowo. ;)
mordajeza
Posty: 354
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 170 times
Been thanked: 240 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone

Post autor: mordajeza »

Mam jedną wątpliwość co do zasad, mianowicie: jeżeli nie możemy już zagrać figurek, to pasujemy. A co z interakcją wynikającą z aktywności innych graczy?

1. Czy normalnie czerpiemy korzyści z kontrolowanych terytoriów?
2. Czy możemy być celem ataku innego gracza? Zestrzelenia figurki, zabrania kart z walizki itp?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone

Post autor: Edwardo »

mordajeza pisze: 20 paź 2019, 19:01 Mam jedną wątpliwość co do zasad, mianowicie: jeżeli nie możemy już zagrać figurek, to pasujemy. A co z interakcją wynikającą z aktywności innych graczy?
1. Czy normalnie czerpiemy korzyści z kontrolowanych terytoriów?
2. Czy możemy być celem ataku innego gracza? Zestrzelenia figurki, zabrania kart z walizki itp?
1. tak
2. tak
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Robercik
Posty: 14
Rejestracja: 02 wrz 2018, 02:27
Has thanked: 5 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone

Post autor: Robercik »

Pytanko bo mam pewne wątpliwości. Jak zagrywan sojusznika (figurkę neutralną) na przedsiębiorstwo na terytorium, nad którym ja mam kontrolę to pobieram korzyści podwójnie? Wydaje mi się, że tak skoro jeśli zagrałbym go na terytorium przeciwnika to on by dostał też korzyści to w drugą stronę też tak powinno działać.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2020, 23:06 przez Robercik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone

Post autor: PytonZCatanu »

Robercik pisze: 16 lut 2020, 09:26 Pytanko no mam pewne wątpliwości. Jak zagrywam sojusznika (figurkę neutralną) na przedsiębiorstwo na terytorium, nad którym ja mam kontrolę to pobieram korzyści podwójnie? Wydaje mi się, że tak skoro jeśli zagrałbym go na terytorium przeciwnika to on by dostał też korzyści to w drugą stronę też tak powinno działać.
Nie mam pod ręką intrukcji, ale WYDAJE MI SIĘ, że zaznaczono w niej, ze w momencie zagrania sojusznika na mapie należy uważać go za figurkę w kolorze danego gracza, ale po tym ruchu traktujemy go jako figurkę niczyją (szarą).

Miałoby to sens, gdyż wtedy "szare" figurki nie liczą się do niczyich przewag (stanowią nijako oddzielną siłę w danym sektorze mapy - np. remis 3 czerwone i 3 szare powoduje, że czerwony nie dostaje żetonu kontroli), a jednocześnie przy zagraniu figurki powodującej zabójstwo "wrogich" figurek nie trzeba popełniać "samobójstwa" szarą figurką (chyba szef policji ma taką możliwość).

Podsumowując, choć na pierwszy rzut oka twoja interpretacja wygląda dobrze, to wydaje mi się, że jest błędna i nie otrzymasz w takim zagraniu dodatkowego surowca.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone

Post autor: PytonZCatanu »

PytonZCatanu pisze: 19 lut 2020, 10:05
Robercik pisze: 16 lut 2020, 09:26 Pytanko no mam pewne wątpliwości. Jak zagrywam sojusznika (figurkę neutralną) na przedsiębiorstwo na terytorium, nad którym ja mam kontrolę to pobieram korzyści podwójnie? Wydaje mi się, że tak skoro jeśli zagrałbym go na terytorium przeciwnika to on by dostał też korzyści to w drugą stronę też tak powinno działać.
Nie mam pod ręką intrukcji, ale WYDAJE MI SIĘ, że zaznaczono w niej, ze w momencie zagrania sojusznika na mapie należy uważać go za figurkę w kolorze danego gracza, ale po tym ruchu traktujemy go jako figurkę niczyją (szarą).

Miałoby to sens, gdyż wtedy "szare" figurki nie liczą się do niczyich przewag (stanowią nijako oddzielną siłę w danym sektorze mapy - np. remis 3 czerwone i 3 szare powoduje, że czerwony nie dostaje żetonu kontroli), a jednocześnie przy zagraniu figurki powodującej zabójstwo "wrogich" figurek nie trzeba popełniać "samobójstwa" szarą figurką (chyba szef policji ma taką możliwość).

Podsumowując, choć na pierwszy rzut oka twoja interpretacja wygląda dobrze, to wydaje mi się, że jest błędna i nie otrzymasz w takim zagraniu dodatkowego surowca.
Znalazłem:

Niektóre karty Sojuszników dają graczowi tymczasową kontrolę nad neutralną figur-
ką, którą można umieścić na planszy lub przesunąć w inne jej miejsce: Burmistrzem,
Szefem Związków oraz Komisarzem Policji. Kiedy gracz zagrywa taką figurkę, należy ją
traktować, jakby należała do Rodziny tego gracza. Jednak natychmiast po zakończeniu
tury gracza figurka na powrót staje się neutralna (nie należy do nikogo) i jest neutralną
siłą podczas rozpatrywania Wojen Terytorialnych (zob. str. 19).

Robercik
Posty: 14
Rejestracja: 02 wrz 2018, 02:27
Has thanked: 5 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone

Post autor: Robercik »

PytonZCatanu pisze: 19 lut 2020, 10:09
PytonZCatanu pisze: 19 lut 2020, 10:05
Robercik pisze: 16 lut 2020, 09:26 Pytanko no mam pewne wątpliwości. Jak zagrywam sojusznika (figurkę neutralną) na przedsiębiorstwo na terytorium, nad którym ja mam kontrolę to pobieram korzyści podwójnie? Wydaje mi się, że tak skoro jeśli zagrałbym go na terytorium przeciwnika to on by dostał też korzyści to w drugą stronę też tak powinno działać.
Nie mam pod ręką intrukcji, ale WYDAJE MI SIĘ, że zaznaczono w niej, ze w momencie zagrania sojusznika na mapie należy uważać go za figurkę w kolorze danego gracza, ale po tym ruchu traktujemy go jako figurkę niczyją (szarą).

Miałoby to sens, gdyż wtedy "szare" figurki nie liczą się do niczyich przewag (stanowią nijako oddzielną siłę w danym sektorze mapy - np. remis 3 czerwone i 3 szare powoduje, że czerwony nie dostaje żetonu kontroli), a jednocześnie przy zagraniu figurki powodującej zabójstwo "wrogich" figurek nie trzeba popełniać "samobójstwa" szarą figurką (chyba szef policji ma taką możliwość).

Podsumowując, choć na pierwszy rzut oka twoja interpretacja wygląda dobrze, to wydaje mi się, że jest błędna i nie otrzymasz w takim zagraniu dodatkowego surowca.
Znalazłem:

Niektóre karty Sojuszników dają graczowi tymczasową kontrolę nad neutralną figur-
ką, którą można umieścić na planszy lub przesunąć w inne jej miejsce: Burmistrzem,
Szefem Związków oraz Komisarzem Policji. Kiedy gracz zagrywa taką figurkę, należy ją
traktować, jakby należała do Rodziny tego gracza. Jednak natychmiast po zakończeniu
tury gracza figurka na powrót staje się neutralna (nie należy do nikogo) i jest neutralną
siłą podczas rozpatrywania Wojen Terytorialnych (zob. str. 19).

Racja, zapomniałem o tym zapisie w instrukcji. Dziękuję bardzo!
Interloper
Posty: 19
Rejestracja: 29 lip 2020, 09:35
Been thanked: 1 time

Re: The Godfather - Imperium Corleone

Post autor: Interloper »

Mam pytanie. Załóżmy że w pierwszym akcie przejmuję kontrolę nad terytorium X i kładę znacznik. Rozgrywamy kolejny akt i okazuje się że na terytorium X tym razem nikt nie ma wpływu (zero figurek) Jak traktować znacznik? Jako że liczy się na koniec gry powinien tam pozostać, jednak z drugiej strony nikt nie ma kontroli nad tym terytorium. Czy w kolejnym akcie mogę pobierać korzyści z działalności, czy mam traktować znacznik kontroli jakby go tam nie było?
mordajeza
Posty: 354
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 170 times
Been thanked: 240 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone

Post autor: mordajeza »

Interloper pisze: 04 sty 2021, 08:31 Mam pytanie. Załóżmy że w pierwszym akcie przejmuję kontrolę nad terytorium X i kładę znacznik. Rozgrywamy kolejny akt i okazuje się że na terytorium X tym razem nikt nie ma wpływu (zero figurek) Jak traktować znacznik? Jako że liczy się na koniec gry powinien tam pozostać, jednak z drugiej strony nikt nie ma kontroli nad tym terytorium. Czy w kolejnym akcie mogę pobierać korzyści z działalności, czy mam traktować znacznik kontroli jakby go tam nie było?
W przypadku remisu (w tym przypadku wszyscy mają po 0 figurek, więc jest remis) nie dokłada się kolejnego znacznika, a terytorium pozostaje pod Twoim wpływem (więc dalej możesz czerpać z niego korzyści).
MajkelEryk
Posty: 151
Rejestracja: 01 sty 2019, 19:54
Has thanked: 40 times
Been thanked: 16 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: MajkelEryk »

Szef związków - czy osoba, która kontroluje dzielnice również dostaje 2-3 krotność legalnej działalności przedsiębiorstwa? Niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji od CMON na ten temat, a polska karta jest troszkę inaczej przetłumaczona niż angielską.
GaGacek
Posty: 180
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: GaGacek »

MajkelEryk pisze: 15 mar 2021, 15:44 Szef związków - czy osoba, która kontroluje dzielnice również dostaje 2-3 krotność legalnej działalności przedsiębiorstwa? Niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji od CMON na ten temat, a polska karta jest troszkę inaczej przetłumaczona niż angielską.
viewtopic.php?f=42&t=51246&start=25#p1149119
MajkelEryk
Posty: 151
Rejestracja: 01 sty 2019, 19:54
Has thanked: 40 times
Been thanked: 16 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: MajkelEryk »

Dzięki wielkie, tak właśnie grałem ale brak gdziekolwiek oficjalnej odpowiedzi cmon co do tej zasady.
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: Golfang »

GaGacek pisze: 12 kwie 2021, 20:43
MajkelEryk pisze: 15 mar 2021, 15:44 Szef związków - czy osoba, która kontroluje dzielnice również dostaje 2-3 krotność legalnej działalności przedsiębiorstwa? Niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji od CMON na ten temat, a polska karta jest troszkę inaczej przetłumaczona niż angielską.
viewtopic.php?f=42&t=51246&start=25#p1149119
Czy zadanie z karty, które także pozwala WYMUSIĆ Z LEGALNEJ DZIAŁALNOŚCI, także przynosi zyski osobie kontrolującej? Grałem tylko razy, ale zawsze nie otrzymywało się z takich wymuszeń bonusów. Generalnie TYLKO gdy kładło się gangstera to z jego wymuszenia osoba kontrolująca także dostawała nagrodę.

Dodatkowe pytanie - Policjant z aktu 3, który pozwala zabić wszystkie wrogie figurki w dzielnicy - pozwala zabić zarówno gangsterów jak i bossów stojących na granicach wskazanej dzielnicy?
----------------
10% flamberg.com.pl
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: KrzysiekL »

Golfang pisze: 09 maja 2021, 16:48 Czy zadanie z karty, które także pozwala WYMUSIĆ Z LEGALNEJ DZIAŁALNOŚCI, także przynosi zyski osobie kontrolującej? Grałem tylko razy, ale zawsze nie otrzymywało się z takich wymuszeń bonusów. Generalnie TYLKO gdy kładło się gangstera to z jego wymuszenia osoba kontrolująca także dostawała nagrodę.

Dodatkowe pytanie - Policjant z aktu 3, który pozwala zabić wszystkie wrogie figurki w dzielnicy - pozwala zabić zarówno gangsterów jak i bossów stojących na granicach wskazanej dzielnicy?
1. zadanie z karty przynosi zyski osobie kontrolującej, podobnie z kart sojuszników -- gdy akcja jest robiona wielokrotnie, to także osoba kontrolująca dostaje bonus wielokrotnie
2. tak
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: The Godfather - Imperium Corleone

Post autor: dewodaa »

Lakers pisze: 23 mar 2019, 14:02 Wg mnie burmistrz daje kontrolę tylko w celu czerpania korzyści z akcji gangsterów na terytorium, nie zostawia żetonu kontroli. Gdyby tak robił to było by napisane "kładziesz żeton kontroli". Tak jak jest na karcie zastraszenie, która wg mnie daje kontrolę nad terytorium na którym postawiony został znacznik, ale w przypadku burmistrza na tym regionie, burmistrz ma kontrolę (pobiera legalne akcje).
Co myślicie?
Zjadłem zęby na wątkach bgg poświęconych zasadom The Godfather, więc się wypowiem ;). W przypadku kart sojuszników najważniejsze jest trzymać się opisu karty i rozsądku (to tylko interesy ;-)). Zdolności policjanta, burmistrza, i szefa związków rosną z kolejnymi aktami. Jeżeli na karcie jest napisane "Zdobywasz kontrolę nad jednym z nich" to znaczy że kładzie swój znacznik kontroli. Oczywiście niefortunnym jest zabieg wprowadzenia dwóch różnych określeń dla tego samego skutku na planszy, ale nie zmienia to faktu, że gdyby nie miało to tak działać, to po prostu wzmianki o kontroli by nie było.
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
Uncle_Grga
Posty: 549
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 83 times
Been thanked: 277 times

Re: The Godfather - Imperium Corleone - pytania i wątpliwości

Post autor: Uncle_Grga »

Zagrywajac kartę sojusznika: Drobny bukmacher, wkładam do walizki 1 dolara za każde kontrolowane terytorium.

Pytanie:
1. Są to karty z ręki?
2. Są to wyłącznie jednodolarowki?

Przykladowo: mam na ręce dwie jednodolarowki i kontroluje cztery terytoria. Po zagraniu sojusznika do mojej walizy trafiają tylko dwie jednodolarowki, correct?

Tak graliśmy dotąd ale jeden swiezak ostatnio zapytał czy nie są to aby dolary z banku.. no i konsternacja lekką była..
ODPOWIEDZ