Legend of the Five Rings / Legenda Pięciu Kręgów LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Legenda pięciu kręgów LCG

Post autor: doczek »

Jedną podstawką?? Możesz być jedyny, ale jak się mylę to się ktoś odezwie.

Co do konfliktów masz Kompendium Zasad strona 20 zaczyna się w pnk. 3 Faza konfliktu przeczytaj na spokojnie jest wszystko napisane krok po kroku.
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Legenda pięciu kręgów LCG

Post autor: Lukić »

alpha pisze: 09 kwie 2019, 15:17 Chciałem zobaczyć jak sobie radzą ci, co kupili tylko 1 podstawkę :)
W instrukcji jest napisane, że talię można złożyć, więc ja się pytam jak to zrobić? :lol:
Ja mam jedną podstawkę i komplet dodatków z cyklu imperialnego. Jako-tako udało się zrobić talie dla każdego klanu. Nie było tu jednak celowanej i przemyślanej strategii dobierania kart, ale kart tych było akurat tyle, że udało się skompletować wszystkie talie.
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Legenda pięciu kręgów LCG

Post autor: alpha »

Lukić pisze: 10 kwie 2019, 14:24 Ja mam jedną podstawkę i komplet dodatków z cyklu imperialnego. Jako-tako udało się zrobić talie dla każdego klanu. Nie było tu jednak celowanej i przemyślanej strategii dobierania kart, ale kart tych było akurat tyle, że udało się skompletować wszystkie talie.
doczek pisze: 09 kwie 2019, 16:26 Jedną podstawką?? Możesz być jedyny, ale jak się mylę to się ktoś odezwie.
Nie rozumiecie mnie :)

Mam 3 podstawki, ale przed ich zakupem naczytałem się, że na 1 podstawce nie za bardzo da się grać. Chciałem to potwierdzić i zobaczyć jak ludzie mający 1 podstawkę sobie radzą (bez żadnych dodatków). No to otworzyłem tylko 1 podstawkę, a cała reszta sobie leży i czeka. Czytam instrukcję i tam jest info jak złożyć własną talię. Wg mnie nie da się albo ja czegoś nie rozumiem.
doczek pisze: 09 kwie 2019, 16:26 Co do konfliktów masz Kompendium Zasad strona 20 zaczyna się w pnk. 3 Faza konfliktu przeczytaj na spokojnie jest wszystko napisane krok po kroku.
Czytałem to kilka razy na spokojnie jeszcze przed napisaniem pytania. Jednak mojego ostatniego pytania chyba nie zrozumiałeś, więc jeszcze raz :)
1. Najpierw jest sytuacja, że jako broniący się nic nie wystawiam, więc konflikt jest niebroniony.
2. Okno akcji gdzie zagrywamy karty
3. Na koniec tego okna akcji mamy sytuację gdzie nic nie wystawiłem do obrony, ale doprowadziłem do sytuacji, że atakujący nie ma żadnej postaci w konflikcie.
4. Pytanie co teraz: konflikt jest niebroniony? Tego nie ma w instrukcji opisanego. Trzeba porównać wartość sprawności (3.2.3) oraz zastosować efekty niebronionego kręgu (3.2.4). Jednak nie wiem czy wyeliminowane postaci atakujące zmieniają konflikt na broniony? Czy pozostaje niebroniony? Tego nie znajduję nigdzie opisanego.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Legenda pięciu kręgów LCG

Post autor: pvdel »

Sprawdzenie czy konflikt byl niebroniony (unopposed) dzieje sie w stepie 3.2.4. Warunkiem uznania konfliktu za niebroniony jest jego wygranie przez atakujacego (co najmniej jedna postac w konflikcie po stronie atakujacego, wartosc sprawnosci min. 1 i wieksza lub rowna niz sprawnosc broniacego) oraz brak postaci w konflikcie po stronie broniacego.

W twoim przypadku konflikt bedzie nierostrzygniety. Nikt nie wygral, nikt nie przegral. Krag wraca do puli i nie jest rozpatrywany.

Wszystko jest opisane w instrukcji - https://images-cdn.fantasyflightgames.c ... ressed.pdf - strona 23.
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Legenda pięciu kręgów LCG

Post autor: doczek »

3.2.3 ostatni akapit. Sprawnosci na zero nie ma wygranego nie ma przegranego. Nie rozpatruje nic. Przechodzisz do 3.3 i potem do 3.1 albo jeśli to był ostatni konflikt do 3.4. :D

Edit. pvdel mnie ubiegł.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Legenda pięciu kręgów LCG

Post autor: alpha »

Obydwu Wam dziękuję za rozjaśnienie problemu :)

Mamy inną zagadkę: Każdy może zadeklarować po 1 konflikcie (militarny i polityczny). Atakujący zadeklarował np. militarny, wiadomo więc, że w kolejnym konflikcie nie może drugi raz użyć militarnego. Jednak broniący się zmienia rodzaj na polityczny. Jaki w takim razie konflikt ma zadeklarować kolejnym razem? Polityczny, bo teraz DEKLAROWAŁ militarny, czy militarny bo teraz ZMUSZONO go do politycznego?

Poprawna odpowiedź to:
a) militarny (zmieniony na polityczny) + polityczny
b) militarny (zmieniony na polityczny) + militarny

Liczy się konflikt ZADEKLAROWANY czy PRZEPROWADZONY?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Legenda pięciu kręgów LCG

Post autor: doczek »

Możesz zadeklarować dwa konflikty. A jak się zakończą to odrębna kwestia. Liczy się deklaracja.
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Legenda pięciu kręgów LCG

Post autor: Lukić »

Proszę pomóżcie mi przy moich wątpliwościach:

1. W konflikcie biorą udział dwie postacie jednego gracza. Jedna ma zdolność 1, a druga 2. Ta druga została zhańbiona, a miała chwały 3. To czy ten gracz ma w tym konflikcie obecnie 0 (+1 za pierwszą postać i -1 za drugą) czy ma też 1 (+1 za pierwszą postać i 0 za drugą)? Generalnie czy zdolność postaci może przyjmować wartości ujemne?
2. Postać, która ma przy zdolności wydrukowane (-) nie może brać udziału w konfliktach danego typu. Czy jeśli dam jej dodatek, który podniesie tę cechę, to mogę jej użyć w konflikcie tego typu?

z góry dzięki za pomoc
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Legenda pięciu kręgów LCG

Post autor: doczek »

1. Ma 0. "Podczas liczenia modyfikatorów wszystkie stosuje się jednocześnie. Wszystkie działania dodawania i odejmowania należy wykonać przed podwajaniem lub dzieleniem."
"Nie można obniżyć zmiennej do ujemnej wartości – wszystkie symbole, sprawności polityczna i militarna, chwała, cechy, koszty i słowa kluczowe nie mogą być ujemne. Ujemne modyfikatory, które miałyby obniżyć wartość poniżej zera mogą zostać zastosowane, jednak po tym, jak wszystkie modyfikatory zostaną zastosowane, ostateczna wartość niższa niż zero jest traktowana jak zero."
2. Jak jest napisane, że nie może to nie ma miejsca na wyjątki.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Legenda pięciu kręgów LCG

Post autor: alpha »

Lukić pisze: 14 kwie 2019, 22:38 2. Postać, która ma przy zdolności wydrukowane (-) nie może brać udziału w konfliktach danego typu. Czy jeśli dam jej dodatek, który podniesie tę cechę, to mogę jej użyć w konflikcie tego typu?
Kompendium zasad, str. 10, Sekcja: "Pauza (-)":
Jeśli postać posiada pauzę zamiast wartości sprawności, ta
sprawność nie może być modyfikowana ani w inny sposób
zmieniana przez zdolności kart i efekty.
Czyli dodatek nie podnosi tej cechy.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Legenda pięciu kręgów LCG

Post autor: Lukić »

Jak działa karta Isawa Kaede
Spoiler:
Dopóki ta postać atakuje, krąg, o który toczy się walka, zyskuje żywioł pustka. Dajcie znać, czy to dobrze rozumiem. Jeśli walczę o krąg ognia i wygram, to rozpatruję efekt ognia i pustki?
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Legenda pięciu kręgów LCG

Post autor: doczek »

W kompendium masz "Za każdym razem, kiedy gracz rozpatruje efekt kręgu, który ma kilka żywiołów, może wybrać dowolny z nich, kiedy dochodzi do rozpatrzenia efektu kręgu."
Na karcie masz, że "zyskuje żywioł" i masz "rozpatrzeć wszystkie" Nie grałem tą kartą ale na to wychodzi, że rozpatrujesz oba. Swoja drogą przyjemna karta.:-)
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Legenda pięciu kręgów LCG

Post autor: Lukić »

doczek pisze: 25 kwie 2019, 12:19 W kompendium masz "Za każdym razem, kiedy gracz rozpatruje efekt kręgu, który ma kilka żywiołów, może wybrać dowolny z nich, kiedy dochodzi do rozpatrzenia efektu kręgu."
Na karcie masz, że "zyskuje żywioł" i masz "rozpatrzeć wszystkie" Nie grałem tą kartą ale na to wychodzi, że rozpatrujesz oba. Swoja drogą przyjemna karta.:-)
Dzięki. Przy okazji dwa kolejne pytania.

1. Natury praktycznej. Jeśli akcja nie wymaga pokłonienia karty i może być wykonana maksymalnie raz na rundę, to w jaki sposób oznaczacie, że z tej akcji już skorzystaliście? w ogóle oznaczacie?
2. Jeśli karta jest pokłoniona, bo brała udział w konflikcie, a jest na niej nadrukowana akcja, która nie wymaga pokłonienia postaci, to mogę z tej akcji skorzystać? Nie znalazłem zapisu, który by tego zabraniał.
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Legenda pięciu kręgów LCG

Post autor: doczek »

Wszystko jest w kompendium. Szukajcie a znajdziecie. :-)
1.".. ukłoniona, należy obrócić ją o 90 stopni. Karta w tym stanie jest uważana za kartę w ukłonie." - Obracamy jak w instrukcji
2." Zdolność na karcie w ukłonie nadal jest aktywna i może wchodzić w interakcję ze stanem gry. Jednakże jeśli kartę należy ukłonić, aby wyzwolić zdolność, a nie może ona zostać ukłoniona, dopóki nie zostanie przygotowana, zdolność ta nie może zostać wyzwolona."
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Legenda pięciu kręgów LCG

Post autor: alpha »

W punkcie 1 chyba nie o to koledze chodziło. Raz na rundę, a przecież można kartę w międzyczasie przygotować, i wtedy jak będziesz pamiętał, że akurat już wykorzystałeś ten 1 raz?

Tutaj to chyba kwestia położenia czegoś spoza gry na kartę, np. żeton z innej gry albo pionek.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Legenda pięciu kręgów LCG

Post autor: doczek »

Eeee chyba nie zrozumiałem bo nie ma czegoś takiego jak limit kłaniania to jest stan karty. Limit jest na wykonywanie akcji. Jak coś ukłonisz i możesz przygotować to możesz ukłonić znowu, ale inna akcją. Nie możesz np. dwoma kartami kombować jedna kłania coś daje druga przygotowuje i się zapętlasz. bo masz limit akcji.
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Legenda pięciu kręgów LCG

Post autor: Lukić »

Chodziło mi dokładnie o to co napisał alpha.

W MtG zawsze kłania (tapuje) się kartę, gdy się z niej korzysta. W L5R ukłonienie karty jest często oderwane od korzystania z jej akcji. Tak jak doczek napisałeś, nie ma limitu kłaniania (jest to stan karty), ale jest limit akcji.

Pytanie jest czysto pragmatyczne. Czy oznaczacie, że skorzystaliście z akcji, czy o tym trzeba po postu pamiętać?
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Legenda pięciu kręgów LCG

Post autor: doczek »

Co do akcji. Gra jest pojedynkowa więc jeden pilnuje drugiego czy go w ciula nie robi :-). Nie ma aż tak wielu kart na stole, żeby było konieczne oznaczanie akcji, przynajmniej u mnie.
ODPOWIEDZ