Azul - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
kamski
Posty: 3
Rejestracja: 21 sty 2019, 13:45

Re: Azul

Post autor: kamski »

imssah pisze: 01 mar 2019, 11:00
kamski pisze: 01 mar 2019, 09:19 Czy ktoś mógłbym przetłumaczyć zasady gry jednoosobowej ?

https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... azul-v1pdf
ależ zasad, polecam ten wariant i wykręcanie wyniku
https://www.youtube.com/watch?v=ouO5kU8BWF0
Grałem w ten wariant przyznam że jest dosyć w porządku ale chciałbym sprawdzić ten wariant gry od tego autora instrukcji
superthulee
Posty: 79
Rejestracja: 12 sie 2016, 00:14
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Azul

Post autor: superthulee »

Cześć,

Mam pytanie związane z powrotem kafli do worka. Mianowicie, po ułożeniu kafli na ścianie i podliczeniu punktów kafle odkłada się na bok i dopiero jak zabraknie kafli w worku to się je wkłada tam z powrotem.

Myślicie, że to ma jakieś większe znaczenie jeśli po ułożeniu i podliczeniu wrzuci się je od razu do worka? Tzn. zamiast czekać aż kafle w worku się skończą po prostu dorzucać tam odrzucone kafle na bieżąco?

Dzięki!
superthulee
Posty: 79
Rejestracja: 12 sie 2016, 00:14
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Azul

Post autor: superthulee »

Cześć,

Mam pytanie związane z powrotem kafli do worka. Mianowicie, po ułożeniu kafli na ścianie i podliczeniu punktów kafle odkłada się na bok i dopiero jak zabraknie kafli w worku to się je wkłada tam z powrotem.

Myślicie, że to ma jakieś większe znaczenie jeśli po ułożeniu i podliczeniu wrzuci się je od razu do worka? Tzn. zamiast czekać aż kafle w worku się skończą po prostu dorzucać tam odrzucone kafle na bieżąco?

Dzięki!
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10865
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3204 times

Re: Azul

Post autor: japanczyk »

superthulee pisze: 02 cze 2019, 21:05 Myślicie, że to ma jakieś większe znaczenie jeśli po ułożeniu i podliczeniu wrzuci się je od razu do worka? Tzn. zamiast czekać aż kafle w worku się skończą po prostu dorzucać tam odrzucone kafle na bieżąco?
Owszem, ma znaczenie - pewne kafle moglyby sie nie pojawic w grze i zaburzyłoby to balans.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Azul

Post autor: Lothrain »

Ma duże znaczenie, bo zmieniasz prawdopodobieństwo pojawiania się płytek. Graj zgodnie z instrukcją i nie kombinuj.
grozan
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2019, 11:58
Has thanked: 3 times

Re: Azul

Post autor: grozan »

Cześć,
Mam pytanie: Co się dzieje w przypadku gdy gracz dołoży do magazynu płytki w kolorze który już ma ułożony w danycm rzęzie?
Czy to zanczy, że sobie blokuje już ten rząd do końca gry, czy płytki po ułożeniu całego magazynu traiają do puli?

Dzięki z góry
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Azul

Post autor: mecenas »

grozan pisze: 30 gru 2019, 09:25 Cześć,
Mam pytanie: Co się dzieje w przypadku gdy gracz dołoży do magazynu płytki w kolorze który już ma ułożony w danycm rzęzie?
Czy to zanczy, że sobie blokuje już ten rząd do końca gry, czy płytki po ułożeniu całego magazynu traiają do puli?

Dzięki z góry
Jeżeli masz na myśli dokładnie w linii po lewej stronie planszy w rzędzie, gdzie kafel w danym kolorze już się znajduje, to nie może dojść do takiej sytuacji. Kafelki takie automatycznie lądują na podłodze (rzędzie z minusowymi punktami).
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Azul

Post autor: Lothrain »

grozan pisze: 30 gru 2019, 09:25 Cześć,
Mam pytanie: Co się dzieje w przypadku gdy gracz dołoży do magazynu płytki w kolorze który już ma ułożony w danycm rzęzie?
Czy to zanczy, że sobie blokuje już ten rząd do końca gry, czy płytki po ułożeniu całego magazynu traiają do puli?

Dzięki z góry
Zgodnie z instrukcją taki ruch jest zabroniony. Wszystko powinno spaść na podłogę i dać ujemne punkty.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Azul

Post autor: ko2a »

Czy można wziąć kafelek/kafelki i nie dokładając ich do rzędu (sytuacja pozwala na to jest miejsce) i specjalnie zrzucić je na minusowe punkty?

Co w sytuacji jeśli w.potluczonych płytkach wyjdzie się poza skalę?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4435
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1343 times
Been thanked: 842 times
Kontakt:

Re: Azul

Post autor: Hardkor »

ko2a pisze: 11 sty 2020, 23:14 Czy można wziąć kafelek/kafelki i nie dokładając ich do rzędu (sytuacja pozwala na to jest miejsce) i specjalnie zrzucić je na minusowe punkty?

Co w sytuacji jeśli w.potluczonych płytkach wyjdzie się poza skalę?
1. Możesz nie dokładać do rzedu i dac do potluczonych
2. Tutaj akurat nie mam pojecia, osobiscie bym po prostu nadmiarowych juz nie liczyl na minus xd
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Azul

Post autor: vincentblack »

ko2a pisze: 11 sty 2020, 23:14 Co w sytuacji jeśli w.potluczonych płytkach wyjdzie się poza skalę?
Nadmiarowych się już nie liczy, czyli maksymalnie można mieć 14 minusowych punktów w 1 rundzie.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Azul

Post autor: addekk »

Jest gdzieś w instrukcji o tym że jak weźmie się znacznik 1 gracza ze środka to samemu się rozpoczyna następną rundę?
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2817
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Azul

Post autor: Gromb »

Ale, czy to nie jest oczywiste? W końcu posiadasz znaczniki i zaczynając nowa turę odkładasz go na środek z automatu. Później, kto inny może go zdobyć.

Edit: Rozdział punktacja, ostatnie zdanie.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Azul

Post autor: Benson »

Pokonała mnie Azulowa instrukcja i nie mogę nawet rozpocząć gry...
Najpierw jest: "Jeśli w danej linii wzoru są już płytki, możesz do niej dokładać tylko płytki tego samego koloru" i to jest dla mnie jasne.
Ale chwilę później jest: "We wszystkich kolejnych rundach obowiązuje dodatkowa zasada, której musicie przestrzegać: nie wolno kłaść płytek danego koloru w linii wzorów, jeśli w odpowiadającym rzędzie na ścianie znajduje się już płytka tego koloru." I tu jest problem, bo przecież w każdym rzędzie są te same (wszystkie kolory). Czyli nie można dołożyć żadnego kafelka, bo obojętnie jaki kolor by nie był, jest on w rzędzie na ścianie.
Potem w instrukcji jest przykład, który dla mnie nie ma sensu:
Obrazek

Dlaczego Przemek może dołożyć w 1 albo 5 linii, skoro na ścianie w tych rzędach też są żółte płytki?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Azul

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Benson pisze: 21 maja 2020, 18:07 Dlaczego Przemek może dołożyć w 1 albo 5 linii, skoro na ścianie w tych rzędach też są żółte płytki?
Jak przypatrzysz się uważnie to zobaczysz że ich tam nie ma :wink:
Najlepiej będzie jak obejrzysz jakiś filmik z zasadami :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Azul

Post autor: Pan_K »

Benson pisze: 21 maja 2020, 18:07
Dlaczego Przemek może dołożyć w 1 albo 5 linii, skoro na ścianie w tych rzędach też są żółte płytki?
Nie ma tam żółtych płytek. Czynisz błędne założenie.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Azul

Post autor: Benson »

OK, obejrzałem filmik i faktycznie dosyć to proste. Pomyliłem rundy z fazami :)
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Azul

Post autor: szon »

Co zrobić jak nie mam gdzie położyć płytki, a wszystkie miejsca podłogi mam już zajęte?
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Azul

Post autor: bobule »

szon pisze: 23 lis 2020, 06:17 Co zrobić jak nie mam gdzie położyć płytki, a wszystkie miejsca podłogi mam już zajęte?
Za instrukcją:
Jeśli wszystkie pola twojej podłogi są zajęte, odłóż chwilowo pozostałe rozbite płytki do pokrywki pudełka.
Poza tym chciałbym zaznaczyć, że po podliczeniu punktów wszystkie płytki z podłogi odkłada się do pudełka.
Więc szanse, że będziesz miał wszystkie miejsca podłogi zajęte jest mało prawdopodobne (ale jest możliwe), bo musiałbyś wziąć bardzo dużo kafelków na minus w trakcie jednej rundy. Jeśli jednak tak by się stało, to tak jak w instrukcji, te kafelki które się mieszczą umieszczasz na podłodze, a nadmiarowe odkładasz do pudełka. I tylko za te na podłodze dostaniesz ujemne punkty.
Marbel
Posty: 218
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Azul - pytania i wątpliwości

Post autor: Marbel »

Głupie pytanie, bo gra jest stosunkowo prosta - mam wersję Czekoladową a teraz Witraże Sintry - czy w kolejnej turze pierwszym graczem jest ten kto wziął kafelek pierwszego gracza (ten z Jedynką) w poprzedniej rundzie?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 788
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Azul - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

Marbel pisze: 13 sie 2023, 21:44 Głupie pytanie, bo gra jest stosunkowo prosta - mam wersję Czekoladową a teraz Witraże Sintry - czy w kolejnej turze pierwszym graczem jest ten kto wziął kafelek pierwszego gracza (ten z Jedynką) w poprzedniej rundzie?
Zgadza się.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Animus
Posty: 1
Rejestracja: 18 lis 2023, 07:46

Re: Azul - pytania i wątpliwości

Post autor: Animus »

Hej.
Jeżeli z lewej strony układam kafelki i powiedzmy w czwartej i piątej linii mam po 2 kafelki tego samego koloru (czyli posiadam 2 niepełne linie w tym samym kolorze). Dobieram 4 kafelki w tym właśnie kolorze. Czy mogę w takim razie dołożyć 2 kafelki do linii 4 (tym samym mam ja pełną) oraz pozostałe 2 kafelki do linii 5?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 308
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 224 times
Been thanked: 92 times

Re: Azul - pytania i wątpliwości

Post autor: scraber »

Niestety nie, musisz dorzucić wszystko do jednej linii a pozostałe spadają


Obrazek
ODPOWIEDZ