This War of Mine - zasady, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: This War of Mine

Post autor: Jan_1980 »

Mam 0 akcji dziennych (choroby/rany). Czy mogę taką postacią robić akcje nocna: stróżowanie i wyprawa? Logika mówi, że nie, instrukcja nie twierdzi, że to zakazane.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: This War of Mine

Post autor: Edwardo »

Można iść na wyprawę, można stanąć na warcie
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: This War of Mine

Post autor: Edwardo »

Pytanie do scenariusza "Krew na śniegu" z dodatku. Tor śnieżycy ma skalę do "8", jak można osiągnąć taki poziom skoro znacznik śnieżycy należy ustawić na pole odpowiadające liczbie znaczników chłodu z karty wydarzenia, a te maksymalnie mogą dać 4 znaczniki chłodu, więc nawet z kartą "ostra zima" poziom śnieżycy będzie wynosił maksymalnie"6"?
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: This War of Mine

Post autor: litk »

Niech mi ktoś powie które to są karty wydarzeń końcowych z talii wydarzeń?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: This War of Mine

Post autor: Edwardo »

litk pisze: 21 lut 2019, 19:14 Niech mi ktoś powie które to są karty wydarzeń końcowych z talii wydarzeń?
To te 3 karty, które na rewersie mają napisane "wydarzenie końcowe" a nie "wydarzenie".
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: This War of Mine

Post autor: litk »

Edwardo pisze: 21 lut 2019, 19:54
litk pisze: 21 lut 2019, 19:14 Niech mi ktoś powie które to są karty wydarzeń końcowych z talii wydarzeń?
To te 3 karty, które na rewersie mają napisane "wydarzenie końcowe" a nie "wydarzenie".
Ej no jak boga kocham nie zauważyłem różnicy w rewersach tych kart wydarzeń, doszukiwałem się różnicy w opisie kart, sugerowałem się jedynie kolorem, zakładając że dotyczy to tej samej kategorii. Mam nadzieję że zrozumiecie i nie weźmiecie mnie za debila , bo to moje dopiero pierwsze rozpakowanie gry, jako prezent świąteczny.:D
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine

Post autor: Matti_C »

Edwardo pisze: 21 lut 2019, 18:20 Pytanie do scenariusza "Krew na śniegu" z dodatku. Tor śnieżycy ma skalę do "8", jak można osiągnąć taki poziom skoro znacznik śnieżycy należy ustawić na pole odpowiadające liczbie znaczników chłodu z karty wydarzenia, a te maksymalnie mogą dać 4 znaczniki chłodu, więc nawet z kartą "ostra zima" poziom śnieżycy będzie wynosił maksymalnie"6"?
Jest skrypt który daje ochłodzenie i dokłada się +2 chłody co turę. Z kartą ostra zima skumuluje się do +4.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: This War of Mine

Post autor: Edwardo »

Matti_C pisze: 21 lut 2019, 21:52
Edwardo pisze: 21 lut 2019, 18:20 Pytanie do scenariusza "Krew na śniegu" z dodatku. Tor śnieżycy ma skalę do "8", jak można osiągnąć taki poziom skoro znacznik śnieżycy należy ustawić na pole odpowiadające liczbie znaczników chłodu z karty wydarzenia, a te maksymalnie mogą dać 4 znaczniki chłodu, więc nawet z kartą "ostra zima" poziom śnieżycy będzie wynosił maksymalnie"6"?
Jest skrypt który daje ochłodzenie i dokłada się +2 chłody co turę. Z kartą ostra zima skumuluje się do +4.
To ma sens, dzięki!
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
tadzikg
Posty: 203
Rejestracja: 02 lis 2011, 22:48
Lokalizacja: Warszawa/Rymanów

Re: This War of Mine

Post autor: tadzikg »

ad.1 jeżeli mam głód 2 depresje 1 rany2 zmęczenie1 choroba1 to ile akcji mam w fazie akcji dziennych? 1, ponieważ rany są na 2?
ad.2 wydarzenie snajperzy: jeżeli idę na wyprawę i mnie nie trafiają to gdy wracam z wyprawy dalej strzelają? jezeli strzelają i wypadnie ($ jakiś taki znaczek ) to rozpatruje kartę losu?
Człowiek nie potrzebuje żadnej religii, gdy nie ma problemów.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: This War of Mine

Post autor: aduko »

tadzikg pisze: 23 lut 2019, 21:17 ad.1 jeżeli mam głód 2 depresje 1 rany2 zmęczenie1 choroba1 to ile akcji mam w fazie akcji dziennych? 1, ponieważ rany są na 2?
ad.2 wydarzenie snajperzy: jeżeli idę na wyprawę i mnie nie trafiają to gdy wracam z wyprawy dalej strzelają? jezeli strzelają i wypadnie ($ jakiś taki znaczek ) to rozpatruje kartę losu?
AD. 1 tak, tylko jedna akcja
AD. 2 jak tylko idziesz na wyprawę, przy powrocie już nie. Znaczek paragrafu lub krytycznego strzału strzelby, to pudła. Liczą się tylko pola z "celownikami". Karta wydarzenia zostaje do momentu aż kogoś trafią, lub inne wydarzenie będzie kazało ją wymienić.
Awatar użytkownika
tadzikg
Posty: 203
Rejestracja: 02 lis 2011, 22:48
Lokalizacja: Warszawa/Rymanów

Re: This War of Mine

Post autor: tadzikg »

aduko pisze: 23 lut 2019, 22:42
tadzikg pisze: 23 lut 2019, 21:17 ad.1 jeżeli mam głód 2 depresje 1 rany2 zmęczenie1 choroba1 to ile akcji mam w fazie akcji dziennych? 1, ponieważ rany są na 2?
ad.2 wydarzenie snajperzy: jeżeli idę na wyprawę i mnie nie trafiają to gdy wracam z wyprawy dalej strzelają? jezeli strzelają i wypadnie ($ jakiś taki znaczek ) to rozpatruje kartę losu?
AD. 1 tak, tylko jedna akcja
AD. 2 jak tylko idziesz na wyprawę, przy powrocie już nie. Znaczek paragrafu lub krytycznego strzału strzelby, to pudła. Liczą się tylko pola z "celownikami". Karta wydarzenia zostaje do momentu aż kogoś trafią, lub inne wydarzenie będzie kazało ją wymienić.
jeszcze pytanko odnosnie stanow, jezeli min. jeden stan jest na jednej bialej kropce to mam 1 akcje?

ad2 źle zagralem bo w instrukcji bylo w dowolnej fazie wyprawy i zrozumialem, ze jak wracam to tez strzela, a przy paragrafie rozpatrzylem los
Człowiek nie potrzebuje żadnej religii, gdy nie ma problemów.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: This War of Mine

Post autor: aduko »


jeszcze pytanko odnosnie stanow, jezeli min. jeden stan jest na jednej bialej kropce to mam 1 akcje?

ad2 źle zagralem bo w instrukcji bylo w dowolnej fazie wyprawy i zrozumialem, ze jak wracam to tez strzela, a przy paragrafie rozpatrzylem los
Tak, tylko jedna akcja.

Los rostrzygasz tylko przy starciu. Ale możesz to traktować jako pudło.
Awatar użytkownika
tadzikg
Posty: 203
Rejestracja: 02 lis 2011, 22:48
Lokalizacja: Warszawa/Rymanów

Re: This War of Mine

Post autor: tadzikg »

Odnośnie jeszcze celu rozdziału, wg mnie przynajmniej powinniśmy rozpatrywać jeden cel na 1 rozdział. Wcześniej przeczytałem, że rozpatrujemy wszystkie cele od razu co wydaje mi się trochę bez sensu, chyba że zle was zrozumiałem.
Człowiek nie potrzebuje żadnej religii, gdy nie ma problemów.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: This War of Mine

Post autor: aduko »

Z celami zapoznajemy się od razu, ale rozpatrujemy jeden na rozdział. Należy również pamiętać, że w przypadku gdy musimy oddać jakieś żetony w ramach celu, to muszą one znajdować się w schowku, a nie np. podczas wyprawy lub zdjęte np. opatrunki/leki z jakiejś postaci.
Awatar użytkownika
tadzikg
Posty: 203
Rejestracja: 02 lis 2011, 22:48
Lokalizacja: Warszawa/Rymanów

Re: This War of Mine

Post autor: tadzikg »

czyli wybieramy sobie, który cel na konkretny rozdzial?
Człowiek nie potrzebuje żadnej religii, gdy nie ma problemów.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: This War of Mine

Post autor: aduko »

Tak.
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

Z tego co pamiętam to nie. Jeśli się nie mylę to cele mają swoją ustaloną kolejność i po prostu mamy podgląd na przyszłe rozdziały żeby ewentualnie móc się lepiej przygotować (ale nie mam tego teraz jak sprawdzić, więc to bardziej 99% pewności niż 100%)
Awatar użytkownika
Katia
Posty: 127
Rejestracja: 12 lut 2018, 15:48
Has thanked: 17 times
Been thanked: 3 times

Re: This War of Mine

Post autor: Katia »

Też mi się wydaje, że kolejność nie jest dowolna.
3trolle - 6%
Awatar użytkownika
tadzikg
Posty: 203
Rejestracja: 02 lis 2011, 22:48
Lokalizacja: Warszawa/Rymanów

Re: This War of Mine

Post autor: tadzikg »

czyli cele mają kolejność jak wydarzenia, to ma sens :) jeszcze taka uwaga jezeli chodzi o wydarzenia bo była dyskusja o tym, a na karcie jest wyraznie napisane. Rozpoczynamy rodział 1 ustalamy cele i już dobieramy i rozpatrujemy pierwszą kartę wydarzeń. Tutaj były głosy, że w pierwszym dniu karty wydarzeń nie rozpatrujemy co jest błędem bo wyraznie pisze "Po ustaleniu Celów dobierz wierzchnią kartę z talii Wydarzeń", jeżeli nie musielibysmy tej karty rozpatrywac to po co zapis?
Człowiek nie potrzebuje żadnej religii, gdy nie ma problemów.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: This War of Mine

Post autor: aduko »

W pierwszym druku tej informacji właśnie nie było,stąd dyskusja :) w dodruku już poprawiono.

Co do celów,to chodziło mi oto, że dowolnie możemy podglądać cele,ale rozpatrujemy jak ułożymy przy ustalaniu celów.
Pyrovatis
Posty: 38
Rejestracja: 15 paź 2012, 12:52
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: This War of Mine

Post autor: Pyrovatis »

Dwa pytania jak gracie:
1. Palenie w piecu - 1 akcja = usunięcie jednego znacznika zimna, czy może podczas 1 akcji "palicie kilka razy" i tym samym usuwacie kilka znaczników zimna? Dla mnie logiczniejsze wydaje się drugie rozwiązanie.

2. Postać ma 2 zmęczenia => w ramach ostatniej akcji kładę ją do łóżka, spadają jej więc 2 punkty zmęczenia. Czyli mam teraz dodatkowe 2 akcje do wykorzystania nią (bo jedną zużyłem na spanie) ?
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: This War of Mine

Post autor: RunMan »

ad. 1 - drugie rozwiązanie
ad. 2 - tak
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

Pyrovatis pisze: 13 mar 2019, 20:53 Dwa pytania jak gracie:
1. Palenie w piecu - 1 akcja = usunięcie jednego znacznika zimna, czy może podczas 1 akcji "palicie kilka razy" i tym samym usuwacie kilka znaczników zimna? Dla mnie logiczniejsze wydaje się drugie rozwiązanie.

2. Postać ma 2 zmęczenia => w ramach ostatniej akcji kładę ją do łóżka, spadają jej więc 2 punkty zmęczenia. Czyli mam teraz dodatkowe 2 akcje do wykorzystania nią (bo jedną zużyłem na spanie) ?
Jeżeli położysz się spać w pierwszej akcji i tylko wtedy do dyspozycji pozostają ci jeszcze dwie akcje pod warunkiem że nie masz już więcej żadnej czarnej kropki.
I to nie są dodatkowe akcje tylko pozostałe 2.
Jedyną możliwością uzyskania dodatkowej akcji jest rozpoczęcie fazy akcji bez żadnej czarnej kropki wtedy możesz wykonać dodatkową 4 akcje kosztem dwóch punktów zmęczenia.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: This War of Mine

Post autor: Golfang »

Gram aktualnie w scenariusz długa noc (czy jakoś tak). Podane tam jest że w nocy mam wykonywać: SZABER, INTRUZI, SZABER, INTRUZI. Czy to oznacza, że:
1. Gdy jedna postać pójdzie 2 razy na szaber - dostaje 2 zmęczenia?
2. Gdy jedna postać będzie wartować 2 razy - dostaje 2 zmęczenia?
3. Gdy jedna postać pójdzie na szaber/wartować, a później spać do łóżka - w sumie nie dostanie żadnego zmęczenia, a jej zmęczenie zostanie obniżone do 0?
----------------
10% flamberg.com.pl
melanczuk
Posty: 1
Rejestracja: 17 wrz 2017, 13:59

Re: This War of Mine

Post autor: melanczuk »

Co w przypadku, kiedy wyciągam kartę wydarzeń "Względny spokój" i spełniam kryterium na pominięcie fazy intruzów (czyli mam przynajmniej jeden żeton desek w schronieniu)? Czy mogę odpuścić wystawianie kogoś na warcie i odnoszenie się do danego skryptu wiedząc, że nikt nie przyjdzie?
ODPOWIEDZ