This War of Mine - zasady, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: This War of Mine

Post autor: aduko »

Możesz niewystawiać warty, ale nie będzie do czego wracać.
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: Pieter1989 »

Hej,

z góry przepraszam za powielanie pytania jeśli się ono już pojawiło.
Chodzi mi o punktację na koniec gry.
Jak obliczyć ostateczny wynik punktowy? Gdzie mogę znaleźć jakąś informację za co dostajemy punkty zarówno dodatnie jak i ujemne? Chodzi mi o konkretne informacje w stylu "za X dodaj/odejmij Y pkt"/ "Jeśli postać przeżyła to X pkt a zginęła to Y pkt etc. Przejrzałem Dziennik oraz Skrypty ale nie umiem nigdzie tej informacji znaleźć...
Zagrałem wczoraj swoje dwie pierwsze partie, w obu niestety zginęły wszystkie postaci, ale mimo wszystko chciałbym wiedzieć która rozgrywka poszła lepiej.
Będę wdzięczny za wyjaśnienie laikowi jasno jak te punkty ma policzyć, bo znaleźć informacji na ten temat nie umiem:(
KeyserSoze
Posty: 33
Rejestracja: 12 lut 2018, 22:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: This War of Mine

Post autor: KeyserSoze »

Nie ma punktów
Cytując Freda:
Albo wypada reszka i wygrywasz życie, albo wypada orzeł i gra wygrywa twoją śmierć.
...i zawsze wypada orzeł...

Kod: Zaznacz cały

https://boardgamegeek.com/collection/user/K3ys3rSoz3 [code]
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: This War of Mine

Post autor: aduko »

Jak nie ma jak jest. Tylko w momencie jak wygrasz rozgrywkę. Nie mam teraz dostępu do gry, ale idąc ścieżką zwycięstwa, po dobraniu wydarzenia końcowego, w skrypcie jest napisane, że można punkty policzyć i odwołuje do miejsca, gdzie rozpisana jest punktacja.
KeyserSoze
Posty: 33
Rejestracja: 12 lut 2018, 22:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: This War of Mine

Post autor: KeyserSoze »

Nie wiedziałem... Mi zawsze wypadał orzeł...

Kod: Zaznacz cały

https://boardgamegeek.com/collection/user/K3ys3rSoz3 [code]
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: This War of Mine

Post autor: vikingowa »

aduko pisze: 13 lip 2019, 17:33 Jak nie ma jak jest. Tylko w momencie jak wygrasz rozgrywkę.
No właśnie... czyli prawie nigdy😂
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: Pieter1989 »

Ok. Rozumiem. Czyli do liczenia punktów jeszcze trochę czasu minie;)
Dzięki za odpowiedzi:)
mmiiss17
Posty: 3
Rejestracja: 15 sty 2017, 07:49

Re: This War of Mine

Post autor: mmiiss17 »

Hej,
Proszę o wyjaśnienie kwestii:
1) Jeśli przydzielam postać w czasie zmierzchu na łóżko aby usunąć zmęczenie to kiedy postać się budzi
2) Jeśli postać napije się bimbru/spirytu w czasie świtu (przeciwdziałając zasadzie Śmierć pośród nas) i wskoczy jej zmęczenie na 4 to kiedy idzie spać i kiedy wstaje?
3) Ten temat już był wałkowany przez kogoś, ale chyba nie było konkretnej odpowiedzi wtedy - Jak działa karta Drzwi w tali przeszukiwania (odrzuć kartę przeszukiwania aby podejrzeć kartę nieznanego) - odrzucenie karty przeszukiwania nie ma sensu bo gdy kończą się karty przeszukiwania należy potasować karty odrzucone....
meewosh
Posty: 11
Rejestracja: 27 mar 2019, 12:56
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: This War of Mine

Post autor: meewosh »

mmiiss17 pisze: 20 lip 2019, 11:18 Hej,
Proszę o wyjaśnienie kwestii:
1) Jeśli przydzielam postać w czasie zmierzchu na łóżko aby usunąć zmęczenie to kiedy postać się budzi
2) Jeśli postać napije się bimbru/spirytu w czasie świtu (przeciwdziałając zasadzie Śmierć pośród nas) i wskoczy jej zmęczenie na 4 to kiedy idzie spać i kiedy wstaje?
3) Ten temat już był wałkowany przez kogoś, ale chyba nie było konkretnej odpowiedzi wtedy - Jak działa karta Drzwi w tali przeszukiwania (odrzuć kartę przeszukiwania aby podejrzeć kartę nieznanego) - odrzucenie karty przeszukiwania nie ma sensu bo gdy kończą się karty przeszukiwania należy potasować karty odrzucone....

1. W fazie wieczoru jak już. Postać budzi się po tej fazie, czyli faza intruzów już ją dotyczy (bo jest w schronieniu).
2. Używając alko przed kartą losu postać idzie spać od razu a budzi się bodajże po fazie akcji dziennych. (ale nie znalazłem potwierdzenia w faq/instrukcji)
3. Nie wiem, dla mnie to jest najbardziej bezsensowna karta w historii kart i zawsze ją ignoruję.
Jeśli się mylę proszę mnie poprawić. ;)
mmiiss17
Posty: 3
Rejestracja: 15 sty 2017, 07:49

Re: This War of Mine

Post autor: mmiiss17 »

Dotychczas z żoną graliśmy w ten sposób, iż postać budzi się przed wydarzeniem w fazie poranka. Jeśli chodzi o intruzów i śpiącą postać to uznaliśmy, że i tak śpiąca postać może otrzymać rany z włamania do schronienia.
Nie wiem co z tym alkoholem. U nas postać piła przed kartą losu, szła spać i budziła się jak wyżej - przed kartą wydarzenia ale nie najbliższą tylko za kolejną wyprawą. W grze na PC postać, która topiła swoje smutki w dzień nie mogła iść na wyprawę w tym dniu.
A jeśli chodzi o drzwi to u nas wyglądało to różnie... najczęściej zwracamy kartę z tali nieznanego aby podejrzeć następną. I wtedy decydowaliśmy, czy dalej przeszukiwać czy nie.
gitarzysta123
Posty: 2
Rejestracja: 19 sie 2019, 23:52
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine

Post autor: gitarzysta123 »

Cześć, potrzebuję pomocy. Jak zdobywa się w grze żetony czasu i jak się je wykorzystuję? Dowiedziałem się o nich z karty kolektora wody, ale nie wiem na jakiej zasadzie są one graczowi przyznawane
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 264
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: This War of Mine

Post autor: miszczu666 »

Na przykład używasz kolektor, to kładzie na nim żeton czasu. Oznacza to, że w fazie nocy, czy którejś tam ściągasz żeton i dobierasz wyrób danego sprzętu
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: This War of Mine

Post autor: Edwardo »

gitarzysta123 pisze: 19 sie 2019, 23:55 Cześć, potrzebuję pomocy. Jak zdobywa się w grze żetony czasu i jak się je wykorzystuję? Dowiedziałem się o nich z karty kolektora wody, ale nie wiem na jakiej zasadzie są one graczowi przyznawane
wykonując akcję np na karcie "kolektora wody" dostajesz żeton czasu i umieszczasz na karcie a w trakcie rozpatrywania karty "losu" dostaniesz wytyczne żeby ściągnąć żeton czasu i rozpatrzyć jego efekt.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
gitarzysta123
Posty: 2
Rejestracja: 19 sie 2019, 23:52
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine

Post autor: gitarzysta123 »

Dzięki wielkie, już rozumiem :)
Awatar użytkownika
Longinus997
Posty: 264
Rejestracja: 14 gru 2007, 03:14
Lokalizacja: Poznaniec
Has thanked: 1 time

Re: This War of Mine

Post autor: Longinus997 »

Szukałem, szukałem, ale odpowiedzi nie znalazłem. Na początku dnia w pierwszej akcji pojawia się nowy, czwarty Ocalały. Jego przypadłości pozwoliłby mu na wykonanie dwóch akcji dziennych. PYTANIE. Wykonuje jedną (bo pierwsza już była), czy obie (bo nie wykonał żadnej), czy też nic nie może robić (bo dopiero się pojawił). Jakaś oficjalna wykładnia?
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: This War of Mine

Post autor: aduko »

Nie ma oficjalnej wykładni, ale możesz wykonać drugą akcję dzienną nową postacią. Jeżeli oczywiście przybyła do domu w pierwszej akcji dziennej.
Avaell
Posty: 7
Rejestracja: 15 sie 2014, 11:28

Re: This War of Mine

Post autor: Avaell »

Hej! Rozwiejcie moje wątpliwości:

Karta wydarzeń WZGLĘDNY SPOKÓJ, kiedy odbieram ją z talii intruzów w fazie intruzów... Czy też muszę dołożyć 4 żetony zimna? Czy dokłada się je tylko w fazie świtu?
Mam domek ogrzany, a tu nagle taki jakiś ostry mróz :(
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 577 times
Been thanked: 933 times

Re: This War of Mine

Post autor: Odi »

Nie wiem czy dobrze rozumiem o co co Ci chodzi, ale karty wydarzeń rozpatrywane są tylko na początku Dnia (czy tam w fazie Świtu - tego nie pamiętam).
Jeśli kładziesz jakąś kartę Wydarzenia na talii, np. Intruzów czy Przeszukiwania, to jest to tylko przypomnienie działania stałego efektu, który rozpoczął się w tej dedykowanej wydarzeniom fazie.
Ergo: nie dodajesz żadnych nowych żetonów mrozu w fazie intruzów.
Avaell
Posty: 7
Rejestracja: 15 sie 2014, 11:28

Re: This War of Mine

Post autor: Avaell »

Tak, dokładnie o to mi chodzi. Dzięki :)
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: This War of Mine

Post autor: litk »

Hej, wyjasnijcie mi do czego sa A B C na kartach postaci? I gdzie o tym mowa w tych instrukcjach?
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: This War of Mine

Post autor: MrAtrion »

Pod koniec dnia dostajesz informację na karcie którą "literę" aktywować. Zagraj po prostu :)
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: This War of Mine

Post autor: litk »

Teraz powiedzcie jak rozumiec rzuty na halas? W instrukcji jest napisane:
Jesli wynik (czarna koscia) jest rowny lub nizszy niz obecny poziom halasu, natychmiast rozpatrz spotkanie:
- ustaw znacznik halasu na poziomie 1
- dobierz i rozpatrz wierzchnia karte z talii mieszkancow
No ale na boga co jak jest wyzszy np. poziom halasu mam 3 a rzucilem 9?
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: This War of Mine

Post autor: MrAtrion »

Wtedy nic się nie dzieje :D Grasz dalej :D
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: This War of Mine

Post autor: litk »

Wtedy nic się nie dzieje :D Grasz dalej
Niestety nie potrafie sie domyslac instrukcji, moj problem jest taki ze staram sie rozumiec literalnie to co jest napisane, a tam nie jest napisane co zrobic w odwrotnej sytuacji.

No dobra wiec w innej sytuacji rzutu na halas losuje karte mieszkanca sa to cywile. Na karcie jest napisane:
Umiesc te karte na polu przeszukiwania:
Co jesli zaraz potem losuje druga taka sama karte mieszkania cywile to mam polozyc jedna na druga? I w przyszlosci podwojnie stosowac efekt obu tych samych kart? Dalej na karcie jest napisane:
Jesli podczas tej wyprawy zabierzesz cokolwiek z karty Przeszukiwania z oznaczeniem "PRYWATNE", rzuc czarna koscia...
O co tutaj chodzi? Przeciez rozpatrujac karty przeszukiwania z pola Nieznane odkladam je na bok na pole Odrzucone i z zadnej takiej karty zadnych zasobow nie otrzymalem. Owszem jedna z kart ktora trafila na pole Odrzucone byla oznaczona jako prywatna ale bylo tam Przeszukaj spizarnie i zasoby otrzymalem z karty z talii Znalezisk a nie z karty Przeszukiwania.

No i teraz jak juz na tym stosie kart Przeszukiwania leza te dwie karty mieszkancow - cywile i mam dobrac kolejne karty Przeszukiwania na stos Nieznane to moge spod tych kart mieszkancy - cywile dobrac kolejne karty czy nie?

Co jesli rozpatrujac karte Przeszukiwania z pola Nieznane, mam odrzucic karte Przeszukiwania z pola Nieznane, a juz nie mam zadnej, to moge ten wymog pominac i rozpatrywac efekt pomimo to?

Kolejne pytania odnosnie fazy Intruzow: skad mam wiedziec jaka jest wartosc zasobow (deski, woda, komponenty itp.) w przypadku rozpatrywania szkod, bo jest napisane ze odrzuca sie zetony/zasoby. Odnosnie minimalizacji szkod to jest napisane ze zalezy od ilosci zetonow desek na planszy... czyli chodzi o te okragle zetony Desek tak? (co ma to ze soba wspolnego w ogole - minimalizacja szkod zetonami desek na planszy)
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: This War of Mine

Post autor: MrAtrion »

Wtedy nic się nie dzieje :D Grasz dalej
Niestety nie potrafie sie domyslac instrukcji, moj problem jest taki ze staram sie rozumiec literalnie to co jest napisane, a tam nie jest napisane co zrobic w odwrotnej sytuacji.
Gdy nie ma informacji co zrobić w odwrotnej sytuacji, to nic nie robisz po prostu.
No dobra wiec w innej sytuacji rzutu na halas losuje karte mieszkanca sa to cywile. Na karcie jest napisane:
Umiesc te karte na polu przeszukiwania:
Co jesli zaraz potem losuje druga taka sama karte mieszkania cywile to mam polozyc jedna na druga? I w przyszlosci podwojnie stosowac efekt obu tych samych kart? Dalej na karcie jest napisane:
Jesli podczas tej wyprawy zabierzesz cokolwiek z karty Przeszukiwania z oznaczeniem "PRYWATNE", rzuc czarna koscia...
O co tutaj chodzi? Przeciez rozpatrujac karty przeszukiwania z pola Nieznane odkladam je na bok na pole Odrzucone i z zadnej takiej karty zadnych zasobow nie otrzymalem. Owszem jedna z kart ktora trafila na pole Odrzucone byla oznaczona jako prywatna ale bylo tam Przeszukaj spizarnie i zasoby otrzymalem z karty z talii Znalezisk a nie z karty Przeszukiwania.
Kładziesz nowych cywili obok tamtych cywili. Potem obie karty rozpatrujesz. A odnośnie tej prywatnej, to z niej (z tego miejsca) bierzesz rzeczy i wtedy rozpatrujesz kartę cywili. Karty znalezisk tylko określają "co", a nie "skąd" bierzesz. Brałeś ze spiżarni.
No i teraz jak juz na tym stosie kart Przeszukiwania leza te dwie karty mieszkancow - cywile i mam dobrac kolejne karty Przeszukiwania na stos Nieznane to moge spod tych kart mieszkancy - cywile dobrac kolejne karty czy nie?
Mylisz pole o nazwie "Przeszukiwanie" i "Pole przeszukiwania". Na to drugie kładziesz karty cywili albo np. kryjówki. To takie pole tymczasowe, z którego używasz karty podczas całego etapu lub na jego koniec. Cywili dajesz na "Pole" i jak zabierzesz coś z kart "Przeszukiwanie" oznaczone jako prywatne, to rzucasz kostką.
Co jesli rozpatrujac karte Przeszukiwania z pola Nieznane, mam odrzucic karte Przeszukiwania z pola Nieznane, a juz nie mam zadnej, to moge ten wymog pominac i rozpatrywac efekt pomimo to?
Nie, główny wymóg to właśnie to odrzucenie. Najczęściej jest wybór między tym a np. podniesieniem poziomu hałasu.
Kolejne pytania odnosnie fazy Intruzow: skad mam wiedziec jaka jest wartosc zasobow (deski, woda, komponenty itp.) w przypadku rozpatrywania szkod, bo jest napisane ze odrzuca sie zetony/zasoby. Odnosnie minimalizacji szkod to jest napisane ze zalezy od ilosci zetonow desek na planszy... czyli chodzi o te okragle zetony Desek tak? (co ma to ze soba wspolnego w ogole - minimalizacja szkod zetonami desek na planszy)
Nie ma nigdzie informacji o wartości drewna, komponentów i wody, więc są one zabierane przez intruzów jako ostatnie w kolejności (jeśli nie masz żadnych żetonów). Deski (te okrągłe) zmniejszają szkody lub rany - jest to taki mechanizm umowny (dom jest lepiej zabezpieczony i możliwości intruzów są zredukowane.

Jak coś to pisz nawet na PW :)
ODPOWIEDZ