This War of Mine - zasady, wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: zakwas »

elbruus pisze:Odnośnie celu końcowego: ile maksymalnie postaci przewinęło się wam podczas pojedynczej rozgrywki? U mnie dziś przy przegranej grze w 2 rozdziale padła ostania, siódma postać, niepoczątkowa. Często zdarza mi się, że nowa postać ginie w nocy po dniu, w którym przyszła do domu. Albo przez Intruzów, albo przez rany bez opatrunku.
U mnie chyba osiem w grze w której nikt nie dotrwał z początkowego składu, ale dożyło schronienie. Skończyło się na -90 punktach. :mrgreen:

Aktualnie jestem za to po pierwszym rozdziale i jednym dniu na zaawansowanej planszy i mam komplet, plus jestem ustawiony na kilka dni bez wychodzenia nawet. Ciekawe co gra mi zrobi w międzyczasie. ;) Póki co, rekord punktowy to 37 na plusie. Ale mieliśmy turbo farta w tamtej rozgrywce. W tej zreszta skrypty tez nam trochę pomogły.
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

elbruus pisze:Odnośnie celu końcowego: ile maksymalnie postaci przewinęło się wam podczas pojedynczej rozgrywki? U mnie dziś przy przegranej grze w 2 rozdziale padła ostania, siódma postać, niepoczątkowa. Często zdarza mi się, że nowa postać ginie w nocy po dniu, w którym przyszła do domu. Albo przez Intruzów, albo przez rany bez opatrunku.
To jest wątek dotyczący zasad gry i pytań z nimi związanych...
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

KQuest pisze:
elbruus pisze:Odnośnie celu końcowego: ile maksymalnie postaci przewinęło się wam podczas pojedynczej rozgrywki? U mnie dziś przy przegranej grze w 2 rozdziale padła ostania, siódma postać, niepoczątkowa. Często zdarza mi się, że nowa postać ginie w nocy po dniu, w którym przyszła do domu. Albo przez Intruzów, albo przez rany bez opatrunku.
To jest wątek dotyczący zasad gry i pytań z nimi związanych...
+1 Dołączę się to prośby o trzymanie się tematu wątku.
Mamy inny bardzo rozbudowany wątek o TWoM i gdzie można porozmawiać na inksze tematy.
Z góry dziękuję :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 68 times
Been thanked: 74 times

Re: This War of Mine

Post autor: czarny kapelusz »

Taka sprawa:
Skrypt mówi, że osoba, która ode mnie odeszła przeżyła wojnę... reszta nas zginęła... Spełniłem warunek końcowy?? :wink:
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: This War of Mine

Post autor: jakmis83 »

czarny kapelusz pisze:Taka sprawa:
Skrypt mówi, że osoba, która ode mnie odeszła przeżyła wojnę... reszta nas zginęła... Spełniłem warunek końcowy?? :wink:
Celem było przeżycie postaci, a więc niestety nie tym razem.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine

Post autor: osa1908 »

Mam pytanie odrzuc 6 zetonow zaczynajac od najdrozszych.Czyli jezeli mam 2 surowe miesa 1 konserwe lopate i 3 warzywa to co dokladnie mam odrzucic.konserwe,2 surowe miesa lopate i 2 warzywa?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

osa1908 pisze:Mam pytanie odrzuc 6 zetonow zaczynajac od najdrozszych.Czyli jezeli mam 2 surowe miesa 1 konserwe lopate i 3 warzywa to co dokladnie mam odrzucic.konserwe,2 surowe miesa lopate i 2 warzywa?
Tak dokładnie w tej kolejności.
Pamiętaj o deskach i rzutach na obronę przed intruzami postaci stojących na Warcie.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine

Post autor: osa1908 »

A czy czasem nie jest tak ze jak sie ma 2 takie same zetony np mieso to mozna odrzucic tylko 1.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine

Post autor: osa1908 »

Jescze jedno postac ma depresje 1 zmeczenie 1 w pierszym ruchu idzie na akcje lozko zmeczenie spada do 0 ile akcji mi pozostalo do wykonania 2 czy 3?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: zakwas »

osa1908 pisze:Jescze jedno postac ma depresje 1 zmeczenie 1 w pierszym ruchu idzie na akcje lozko zmeczenie spada do 0 ile akcji mi pozostalo do wykonania 2 czy 3?
Dwie - w trakcie pierwszej spała.
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: This War of Mine

Post autor: Pynio »

osa1908 pisze:Jescze jedno postac ma depresje 1 zmeczenie 1 w pierszym ruchu idzie na akcje lozko zmeczenie spada do 0 ile akcji mi pozostalo do wykonania 2 czy 3?
W pierwszej "czyścisz" trzecią akcję. Zatem pozostają Ci dwie. Dobrze jest oznaczać sobie jakoś akcję, która jest obecnie. Czasem ich liczba w trakcie dnia się zmienia. Pamiętaj, że możesz np. Jeść w trakcie dnia, to też może wpłynąć na liczbę akcji.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine

Post autor: osa1908 »

Dzieki wam i ostatnie pytanie jak mam 3 rany to moge isc na wyprawe?
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: This War of Mine

Post autor: Pynio »

osa1908 pisze:Dzieki wam i ostatnie pytanie jak mam 3 rany to moge isc na wyprawe?
Chyba nigdzie nie ma, że nie. Podnosisz tylko zmęczenie o 1 i tyle.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

Pynio pisze:
osa1908 pisze:Dzieki wam i ostatnie pytanie jak mam 3 rany to moge isc na wyprawe?
Chyba nigdzie nie ma, że nie. Podnosisz tylko zmęczenie o 1 i tyle.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Z 3 ranami nie możesz wykonywać akcji w Schronieniu ale na Wyprawę możesz iść.
Trochę to dziwne ale tak jest :|
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

osa1908 pisze:A czy czasem nie jest tak ze jak sie ma 2 takie same zetony np mieso to mozna odrzucic tylko 1.
Jeśli masz kilka żetonów o takiej samej wartości możesz wybrać które oddajesz chyba że karta Intruzów mówi wyraźnie jakie kolory żetony musisz zwrócić.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

maciejo pisze:
osa1908 pisze:A czy czasem nie jest tak ze jak sie ma 2 takie same zetony np mieso to mozna odrzucic tylko 1.
Jeśli masz kilka żetonów o takiej samej wartości możesz wybrać które oddajesz chyba że karta Intruzów mówi wyraźnie jakie kolory żetony musisz zwrócić.
Trochę źle można to zinterpretować. Chodzi o to, że jesli masz żetony warte np. 10, 10, 6, 5, 5, 3, 3, 3, 2 i masz odrzucić 6 o największej wartości to wyrzucasz obydwie dychy (czyli jeszcze 4 do odrzucenia), szóstkę (jeszcze 3), dwie piątki (jeszcze 1) i jedną z trzech trójek (sam wybierasz którą, o ile nie dostałeś konkretnego polecenia jaki typ masz odrzucać). To nie działa tak, że odrzucasz jedną z dwóch dziesiątek, szóstkę, jedną z dwóch piątek itd.
Podsumowując: patrzysz jaki jest masz najcenniejszy przedmiot i go odrzucasz i powtarzasz aż odrzucisz tyle żetonów ile gra Ci kazała. Jeśli kolejny przedmiot ma tę samą wartość (albo nawet i nazwę) jak poprzedni to w niczym nie przeszkadza - jest najcenniejszym z tych, które zostały po odrzuceniu poprzedniego to wylatuje
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

KQuest pisze:
maciejo pisze:
osa1908 pisze:A czy czasem nie jest tak ze jak sie ma 2 takie same zetony np mieso to mozna odrzucic tylko 1.
Jeśli masz kilka żetonów o takiej samej wartości możesz wybrać które oddajesz chyba że karta Intruzów mówi wyraźnie jakie kolory żetony musisz zwrócić.
Trochę źle można to zinterpretować. Chodzi o to, że jesli masz żetony warte np. 10, 10, 6, 5, 5, 3, 3, 3, 2 i masz odrzucić 6 o największej wartości to wyrzucasz obydwie dychy (czyli jeszcze 4 do odrzucenia), szóstkę (jeszcze 3), dwie piątki (jeszcze 1) i jedną z trzech trójek (sam wybierasz którą, o ile nie dostałeś konkretnego polecenia jaki typ masz odrzucać). To nie działa tak, że odrzucasz jedną z dwóch dziesiątek, szóstkę, jedną z dwóch piątek itd.
Podsumowując: patrzysz jaki jest masz najcenniejszy przedmiot i go odrzucasz i powtarzasz aż odrzucisz tyle żetonów ile gra Ci kazała. Jeśli kolejny przedmiot ma tę samą wartość (albo nawet i nazwę) jak poprzedni to w niczym nie przeszkadza - jest najcenniejszym z tych, które zostały po odrzuceniu poprzedniego to wylatuje
Ok,napiszę co ja bym odrzucił:
2 x 10
1 x 6
2 x 5
1 x 3
Sorki ale inaczej nie jestem w stanie tego zinterpretować,łatwo nie jest :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

Wiem, że wiesz co należy odrzucić ;) Chodzi mi o to, że to co napisałeś można zinterpretować tak, że jak masz kilka o tej samej wartości to wybierasz jeden z nich. W przypadku wybory jednej "trójki" jako ostatniego żetonu w moim przykładzie to jest prawda, ale zaskakująco dużo osób próbuje rozumieć tracenie zapasów tak, że z każdej wartości odrzucają tylko jeden żeton, nawet jeśli mają ich więcej. Nie mam pojęcia skąd taka interpretacja, ale już patrząc na najczęściej zadawane pytania z FAQ udostępnionego ostatnio przez Galaktę zastanawiam skę jak to możliwe, że ludzie zadają tak dziwne pytania i tak dziwnie interpretują zasady
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

KQuest pisze:W przypadku wybory jednej "trójki" jako ostatniego żetonu w moim przykładzie to jest prawda, ale zaskakująco dużo osób próbuje rozumieć tracenie zapasów tak, że z każdej wartości odrzucają tylko jeden żeton, nawet jeśli mają ich więcej. Nie mam pojęcia skąd taka interpretacja...
Też nie wiem skąd ale po to jest te wątek aby ich z tego błędu wyprowadzić :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: This War of Mine

Post autor: Pynio »

Hm... tak zwane fuck logic... jeśli mam napisane odrzuć 5 najdroższych, to nie wiem jakim cuden można wymyślić kombinację - 1 z każdej grupy mimo, że mam więcej grupy tych droższych. Tu nawet nie chodzi o rozumienie instrukcji, tylko o podstawowe rozumienie języka ojczystego...

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine

Post autor: Matti_C »

Na niektórych kartach intruzów jest napisane że masz oddać ileś żetonów poczynając od np zielonych. Czy oznacza to , że mogę oddać np papierosy a zostawić konserwę, bo nie napisali że zaczynam od najdroższych zielonych?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: This War of Mine

Post autor: Lothrain »

Matti_C pisze:Na niektórych kartach intruzów jest napisane że masz oddać ileś żetonów poczynając od np zielonych. Czy oznacza to , że mogę oddać np papierosy a zostawić konserwę, bo nie napisali że zaczynam od najdroższych zielonych?
Jeśli nie napisali, że od najdroższych, możesz oddać tanie fajki.
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

Lothrain pisze:
Matti_C pisze:Na niektórych kartach intruzów jest napisane że masz oddać ileś żetonów poczynając od np zielonych. Czy oznacza to , że mogę oddać np papierosy a zostawić konserwę, bo nie napisali że zaczynam od najdroższych zielonych?
Jeśli nie napisali, że od najdroższych, możesz oddać tanie fajki.
To jest dobry plan o ile mamy wspomniane "ileś" zielonych żetonów. Jeśli z zielonych mamy np. jedne papierosy, jedno mięso i jedną konserwę, a gra każe nam odrzucić 6 żetonów zaczymając od zielonych tzn. że musimy odrzucić 6 zielony, a jeśli tylu nie mamy to tyle zielonych ile mamy i dopełnić innymi. W moim przykładzie jedne papierosy nie uratują mięsa i konserwy - wszystko pójdzie i jeszcze trzeba dorzucić trzy inne żetony. To tk w ramach rozwiania wątpliwości.

Drugą kwestią jest to, że jeśli mielibyśmy odrzucić najcenniejsze przedmioty zaczynając od zielonych (nie pamiętam czy jest to tak sformułowane gdzieś na jakiejś karcie) to musimy zacząć od najcenniejszych. Wtedy papierosy nie pomogą. Ogólnie zasady w tej kwestii są proste i wystarczy robić to co jest napisane
Istvan
Posty: 34
Rejestracja: 11 mar 2018, 01:50
Has thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: Istvan »

Miałbym pytanie: co to oznacza, że starcie podzielone jest na rundy?

Ile jest tych rund i według czego się je nalicza?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

Istvan pisze:Miałbym pytanie: co to oznacza, że starcie podzielone jest na rundy?

Ile jest tych rund i według czego się je nalicza?
Runda nr 1.
Rzucasz ta swoje Postaci i za wrogów, zadajesz rany jeśli jakieś są.
Następnie jeśli po obu stronach ktoś przeżył rozgrywasz następną Rundę.
Powtarzasz to dopóki jedną ze stron starcia nie zostaje całkowicie wyeliminowana lub nie zdecydujesz się na ucieczkę.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
ODPOWIEDZ