Nemesis - pytania o zasady.

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: jakmis83 »

Aftermath wprowadza nowe postacie. I tutaj pytanie.
Czy rozgrywkę można prowadzić tworząc załogę i z podstawki, i z dodatku?
Czy też gra się jedną załogą lub drugą?
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Curiosity »

Instrukcja "work in progress" mówi, że można mieszać, ale z zachowaniem kolorów.
Czyli Czerwona postać z podstawki może zostać zamieniona tylko na inną Czerwoną z Aftermath.

Autorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w finalnej wersji instrukcji.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Borsuken
Posty: 4
Rejestracja: 02 lut 2020, 02:47
Has thanked: 1 time

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Borsuken »

Mam pytanie dot. rzutów na szmery podczas atakowania jaj w gnieździe. W instrukcji pisze że przy każdej próbie ataku na jajo należy wykonać rzut na szmery. A co w sytuacji w której w gnieździe jest intruz? Czy wtedy również należý wykonywać rzuty na szmery?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4444
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 843 times
Kontakt:

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Hardkor »

Borsuken pisze: 02 lut 2020, 19:27 Mam pytanie dot. rzutów na szmery podczas atakowania jaj w gnieździe. W instrukcji pisze że przy każdej próbie ataku na jajo należy wykonać rzut na szmery. A co w sytuacji w której w gnieździe jest intruz? Czy wtedy również należý wykonywać rzuty na szmery?
Raczej nie atakowania jaj tylko próby wzięcia jaja jako akcji specjalnej pokoju. Jajo atakujesz normalnie w nie strzelajac lub atakiem wrecz z tego co pamietam.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Borsuken
Posty: 4
Rejestracja: 02 lut 2020, 02:47
Has thanked: 1 time

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Borsuken »

No właśnie w instrukcji (strona 25) jest zapis "Po każdej pojedynczej próbie zniszczenia jaja musisz wykonać rzut na szmery"
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: kelvar »

Borsuken pisze: 04 lut 2020, 10:55 No właśnie w instrukcji (strona 25) jest zapis "Po każdej pojedynczej próbie zniszczenia jaja musisz wykonać rzut na szmery"
...podbijam. Miałem przypadek gdzie współgracz (btw po nieudanej próbie zmiany kursu i wykiwania całej ekipy :P) chciał alternatywnie zniszczyć gniazdo. W gnieździe pojawił się od razu obcy, ale ten uznając marne z nim szanse (mógł walczyć tylko wręcz) niszczył przy nim jaja (dając się oczywiście atakować - odebrał ogólnie z 3-4 ataki od naszego "milusińskiego" :twisted:). Uznaliśmy, że skoro w gnieździe już jest obcy to nie rzucamy na szmery i ogólnie udało się naukowcowi zniszczyć jaja, uciec, sprawdzić i wyleczyć z wszelkich skażeń, a na koniec uciec z resztą ekipy...

Taka akcja była "legalna"? :D (chodzi o te ataki jaj bez rzutów na szmery w towarzystwie obcego... ja uznałem, że jak najbardziej - nie tylko pomysłowe, ale też całkiem logiczne do zasad gry)
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 264
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: miszczu666 »

kelvar pisze: 04 lut 2020, 11:42
Borsuken pisze: 04 lut 2020, 10:55 No właśnie w instrukcji (strona 25) jest zapis "Po każdej pojedynczej próbie zniszczenia jaja musisz wykonać rzut na szmery"
...podbijam. Miałem przypadek gdzie współgracz (btw po nieudanej próbie zmiany kursu i wykiwania całej ekipy :P) chciał alternatywnie zniszczyć gniazdo. W gnieździe pojawił się od razu obcy, ale ten uznając marne z nim szanse (mógł walczyć tylko wręcz) niszczył przy nim jaja (dając się oczywiście atakować - odebrał ogólnie z 3-4 ataki od naszego "milusińskiego" :twisted:). Uznaliśmy, że skoro w gnieździe już jest obcy to nie rzucamy na szmery i ogólnie udało się naukowcowi zniszczyć jaja, uciec, sprawdzić i wyleczyć z wszelkich skażeń, a na koniec uciec z resztą ekipy...

Taka akcja była "legalna"? :D (chodzi o te ataki jaj bez rzutów na szmery w towarzystwie obcego... ja uznałem, że jak najbardziej - nie tylko pomysłowe, ale też całkiem logiczne do zasad gry)
Gracz, który jest zaangażowany w walkę z intruzem w żadnym wypadku nie rzuca na szmery, niezależnie od sytuacji jaka by to miała spowodować. Czy to z powodu niszczenia jaja, czy w wyniku wylosowania żetonu dorosłego w fazie kolonii intruzów.
Miałem pewne wątpliwości, czy można strzelać do jaj będąc w walce, ale w instrukcji nie ma o tym słowa. FAQ też milczy w temacie. Więc zakładam, że można.
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Borsuken
Posty: 4
Rejestracja: 02 lut 2020, 02:47
Has thanked: 1 time

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Borsuken »

kelvar pisze: 04 lut 2020, 11:42 ...podbijam. Miałem przypadek gdzie współgracz (btw po nieudanej próbie zmiany kursu i wykiwania całej ekipy :P) chciał alternatywnie zniszczyć gniazdo. W gnieździe pojawił się od razu obcy, ale ten uznając marne z nim szanse (mógł walczyć tylko wręcz) niszczył przy nim jaja (dając się oczywiście atakować - odebrał ogólnie z 3-4 ataki od naszego "milusińskiego" :twisted:). Uznaliśmy, że skoro w gnieździe już jest obcy to nie rzucamy na szmery i ogólnie udało się naukowcowi zniszczyć jaja, uciec, sprawdzić i wyleczyć z wszelkich skażeń, a na koniec uciec z resztą ekipy...

Taka akcja była "legalna"? :D (chodzi o te ataki jaj bez rzutów na szmery w towarzystwie obcego... ja uznałem, że jak najbardziej - nie tylko pomysłowe, ale też całkiem logiczne do zasad gry)
Z jednej strony logiczne, ale stwierdziliśmy że fabularnie lepiej rzucać na szmery - intruzi bronią gniazda i jaj :)
No i zniszczenie gniazda skończyło się pojawieniem 7 dorosłych osobników :lol:
Niezgood
Posty: 1
Rejestracja: 17 sty 2020, 23:23
Been thanked: 5 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Niezgood »

Też się nad tym zastanawiałem i znalazłem w instrukcji (skacząc po różnych stronach :lol: ), że w walce nie można strzelać do jaj.
WALKA (str. 18)
Za każdym razem, gdy postać i intruz są w tym samym pomieszczeniu, zostają zaangażowani w walkę. Podczas walki postać może w swojej turze zaatakować intruza albo uciec. Intruzi atakują postacie podczas fazy wydarzeń. Niektóre akcje są niedostępne w trakcie walki – zob. symbol „tylko poza walką” na str. 12.
SYMBOL WALKI (str. 12)
tylko w walce – postać może wykonać tę akcję, tylko będąc zaangażowaną w walkę. Postać jest zaangażowana w walkę, jeśli w tym samym pomieszczeniu znajduje się intruz. Jaja nie są intruzami!
W tej sytuacji możesz tylko zaatakować intruza (jaja nie są intruzami), albo uciec.
Zielony123
Posty: 146
Rejestracja: 03 sty 2020, 18:08
Has thanked: 28 times
Been thanked: 25 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Zielony123 »

Witam,
Mam pytanie dotyczące dodatku viodseeders:
Po rzutach na szmery gdy inicjujemy walkę z intruzem pojawia się typ intruza w zależności od poziomu poczytalności danej postaci ( nie wiem czy insanity jest tak przetłumaczone w polskiej instrukcji).
Następnie losujemy token z torby by sprawdzić czy intruz wykona atak z zaskoczenia.
Co w przypadku gdy wylosuje pusty token ( blank) lub token poczytalności ? Na tych tokenach nie ma żadnych cyfr które można powiązać z liczbą kart na ręce.
profes79
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 34 times
Been thanked: 133 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: profes79 »

Podejrzewam, że wtedy po prostu intruz nie wykonuje ataku z zaskoczenia.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: addekk »

Dwa pytania do Carnomorphs. Skoro na początku gry wrzucamy żetony metazercow do worka to kiedy w worku może pojawic się ścierwojad i rzeźnik tylko jak ewoluja i wroca do worka? Btw rozumiem że brakujące żetony mamy użyć z podstawki?
Weźże chodźże grać BGG
Zielony123
Posty: 146
Rejestracja: 03 sty 2020, 18:08
Has thanked: 28 times
Been thanked: 25 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Zielony123 »

Zacznę od tylu:
Tak brakujące żetony bierzemy z podstawki.
Żetony meta, shamblerow lub fleshbeast mogą wrócić do worka tylko po wejściu do korytarzy technicznych. Butcher zgodnie z instrukcją nie korzysta z korytarzy technicznych wiec nie wróci do worka
justtadream3
Posty: 96
Rejestracja: 05 lis 2019, 18:13
Has thanked: 32 times
Been thanked: 9 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: justtadream3 »

Cześć,
Czy w pomieszczeniu z korytarzami technicznymi można zrobić akcje pomieszczenia airlock? W korytarzach technicznych nie można umieszczać drzwi więc czy procedura działa?
Zielony123
Posty: 146
Rejestracja: 03 sty 2020, 18:08
Has thanked: 28 times
Been thanked: 25 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Zielony123 »

justtadream3 pisze: 24 mar 2020, 20:45 Cześć,
Czy w pomieszczeniu z korytarzami technicznymi można zrobić akcje pomieszczenia airlock? W korytarzach technicznych nie można umieszczać drzwi więc czy procedura działa?
W instrukcji jest tylko informacja, iż musi być to żółty pokój oraz wszystkie drzwi prowadzace do tego pokoju muszą być zamknięte. Nie widzę żadnej wzmianki o korytarzach technicznych wiec moim zdaniem procedura zadziała.
justtadream3
Posty: 96
Rejestracja: 05 lis 2019, 18:13
Has thanked: 32 times
Been thanked: 9 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: justtadream3 »

No właśnie jakoś mi się gryzie 'wszystkie drzwi muszą być zamknięte' z 'w korytarzach technicznych nie można umieszczać drzwi' - więc zasadowo można, bo wszystkie drzwi jakie można umieścić są zamknięte, a tematycznie wyssanie powietrza jeśli obok mam szyb wentylacyjny nie ma sensu:)
Zielony123
Posty: 146
Rejestracja: 03 sty 2020, 18:08
Has thanked: 28 times
Been thanked: 25 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Zielony123 »

Szyb wentylacyjny tez się automatycznie zamyka podczas tej procedury :)
Nemesis to zaawansowany technicznie statek i ma różne bajery. A to ze się rozpada podczas Twojej misji to już inna sprawa
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: osa1908 »

Mam pytanie o przedmioty. Czy uzycie gasnicy traktuje sie jako akcje?Chodzi mi to ze wykonalem 2 akcje juz a chcialbym ugasic pozar.Czy moge odrzucic karte akcji i to zrobic?
Awatar użytkownika
Tachion
Posty: 422
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 167 times
Been thanked: 207 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Tachion »

Nie, nie możesz. Użycie gaśnicy to jedna z dostępnych akcji (masz 2 na turę). Na gaśnicy masz podany jej koszt [1], więc aby skorzystać z gaśnicy musisz być w stanie odrzucić inną kartę z ręki.
Więc jeśli juz wykorzystałeś 2 akcje to nie możesz już użyć gaśnicy.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: osa1908 »

ok.Dzieki kolejne pytania jesli ubilem obcego w laboratrium to czy musze go podnosic ,czy moge odrazu wykonac akcje z pomieszczenia z laboratorium by zbadac zwloki?,
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: addekk »

Nie musisz mieć na rękach żadnego obiektu który chcesz zbadać wystarczy że będzie w tym samym pomieszczeniu
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4444
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 843 times
Kontakt:

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Hardkor »

addekk pisze: 03 kwie 2020, 14:08 Nie musisz mieć na rękach żadnego obiektu który chcesz zbadać wystarczy że będzie w tym samym pomieszczeniu
Gdzie jest to dokładnie napisane, bo wydawało mi się, że jest inaczej
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Tachion
Posty: 422
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 167 times
Been thanked: 207 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Tachion »

https://boardgamegeek.com/thread/2136332/kill-alien-lab

Temat z bgg. O dziwo wychodzi na to, że nie trzeba obiektu podnosić żeby go zbadać. Ale na ile to jest oficjalne to już inna sprawa. Nie pamiętam jak to na polski przetłumaczyli.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: addekk »

Hardkor pisze: 03 kwie 2020, 14:26
addekk pisze: 03 kwie 2020, 14:08 Nie musisz mieć na rękach żadnego obiektu który chcesz zbadać wystarczy że będzie w tym samym pomieszczeniu
Gdzie jest to dokładnie napisane, bo wydawało mi się, że jest inaczej
W instrukcji masz napisane że dany obiekt aby go przebadac musi być z tobą w pomieszczeniu. Tak samo mógłbyś odpalić przedmiot specjalny naukowca w gnieździe czy jego akcję z która pozwala korzystać z innych pomieszczeń jeśli masz holokomputer.
Weźże chodźże grać BGG
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: osa1908 »

Gdy intruz wchodzi na plansze,to co sie robi z zetonem?czy trzeba go odrzucic? czy trzeba go trzymac z boku obok intruza.
ODPOWIEDZ