Puerto Rico - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Puerto Rico

Post autor: gafik »

Ze statku można.
mleczkooo
Posty: 18
Rejestracja: 04 kwie 2013, 18:45
Lokalizacja: Kalisz/Poznań

Re: Puerto Rico

Post autor: mleczkooo »

Nie przebiłem się przez wszystkie strony poprzedniej dyskusji, ale zrodziła mi się wątpliwość natury logicznej, co dla środowiska matematycznego jest najbardziej istotne:

faza załadunku, 2 cytaty z zasad:
- Gracz musi załadować na statek tyle towarów, ile jest w tanie. Jeśli któryś ze statków załadowany jest towarem posiadanym przez gracza, to musi on załadować swoje towary na ten statek, o ile posiada on jeszcze wolne miejsca; oraz:
- Jeśli gracz ma do wyboru więcej niż jeden statek, musi wybrać taki, na który będzie w stanie załadować najwięcej towaru dowolnie wybranego rpzez siebie typu.

teraz wątpliwość na przykładzie.
stoją 2 statki o pojemności 6; na jedyn 2 znaczniki kukurydzy, drugi pusty (reszta nieistotna)
moja faza kapitana, mam 2 znaczniki kukurydzy i 4 indygo
pytanie: co MUSZĘ załadować jako pierwsze?

wg mnie indygo, bo mam go najwięcej

kolega interpretuje to w ten sposób, że w pierwszej kolejności muszę załadować towar, który już jest na statku.
Kto jet pewien, która wersja jest ;oprawna?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Puerto Rico

Post autor: GrzeL »

mleczkooo pisze:Nie przebiłem się przez wszystkie strony poprzedniej dyskusji, ale zrodziła mi się wątpliwość natury logicznej, co dla środowiska matematycznego jest najbardziej istotne:

faza załadunku, 2 cytaty z zasad:
- Gracz musi załadować na statek tyle towarów, ile jest w tanie. Jeśli któryś ze statków załadowany jest towarem posiadanym przez gracza, to musi on załadować swoje towary na ten statek, o ile posiada on jeszcze wolne miejsca; oraz:
- Jeśli gracz ma do wyboru więcej niż jeden statek, musi wybrać taki, na który będzie w stanie załadować najwięcej towaru dowolnie wybranego rpzez siebie typu.

teraz wątpliwość na przykładzie.
stoją 2 statki o pojemności 6; na jedyn 2 znaczniki kukurydzy, drugi pusty (reszta nieistotna)
moja faza kapitana, mam 2 znaczniki kukurydzy i 4 indygo
pytanie: co MUSZĘ załadować jako pierwsze?

wg mnie indygo, bo mam go najwięcej

kolega interpretuje to w ten sposób, że w pierwszej kolejności muszę załadować towar, który już jest na statku.
Kto jet pewien, która wersja jest ;oprawna?
Gracz sam decyduje, jaki rodzaj towaru wysyła, a dopiero potem następują obostrzenia zacytowanych zasad.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4049
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 151 times

Re: Puerto Rico

Post autor: lacki2000 »

GrzeL pisze:
mleczkooo pisze:Nie przebiłem się przez wszystkie strony poprzedniej dyskusji, ale zrodziła mi się wątpliwość natury logicznej, co dla środowiska matematycznego jest najbardziej istotne:

faza załadunku, 2 cytaty z zasad:
- Gracz musi załadować na statek tyle towarów, ile jest w tanie. Jeśli któryś ze statków załadowany jest towarem posiadanym przez gracza, to musi on załadować swoje towary na ten statek, o ile posiada on jeszcze wolne miejsca; oraz:
- Jeśli gracz ma do wyboru więcej niż jeden statek, musi wybrać taki, na który będzie w stanie załadować najwięcej towaru dowolnie wybranego rpzez siebie typu.

teraz wątpliwość na przykładzie.
stoją 2 statki o pojemności 6; na jedyn 2 znaczniki kukurydzy, drugi pusty (reszta nieistotna)
moja faza kapitana, mam 2 znaczniki kukurydzy i 4 indygo
pytanie: co MUSZĘ załadować jako pierwsze?

wg mnie indygo, bo mam go najwięcej

kolega interpretuje to w ten sposób, że w pierwszej kolejności muszę załadować towar, który już jest na statku.
Kto jet pewien, która wersja jest ;oprawna?
Gracz sam decyduje, jaki rodzaj towaru wysyła, a dopiero potem następują obostrzenia zacytowanych zasad.
Jeśli to cytat z oficjalnych zasad to jest tam poważna nieścisłość tłumaczenia (rzuciłem okiem na linki do reguł na BGA i tam w polskich instrukcjach też jest ten babol).
W oryginale jest tak:
If a player has several kinds of goods that he can load, he may choose freely, which goods to load.
He need not choose the goods that would allow him to load the most barrels.
Czyli po naszemu: Jeśli gracz może załadować więcej niż jeden rodzaj towarów to wybiera dowolny z nich. Nie musi to być towar, którego załaduje najwięcej. (jak widać mówi się tu o towarach a nie statkach)

Więc w twojej sytuacji, jak wspomniał GrzeL, masz wybór czy ładujesz wszystkie kukurydze za zajęty częściowo statek, czy wszystkie indygo na pusty.
Ostatnio zmieniony 21 sie 2014, 01:08 przez lacki2000, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Puerto Rico

Post autor: GrzeL »

lacki2000 pisze:Jeśli to cytat z oficjalnych zasad to jest tam poważny błąd tłumaczenia (rzuciłem okiem na linki do reguł na BGA i tam w polskich instrukcjach też jest ten babol).
W polskiej instrukcji jest dobrze napisane, tylko należy brać pod uwagę wszystkie reguły wysyłki, a nie tylko dwie ostatnie.
Choć przyznaję, że mogłyby być lepiej sformułowane.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4049
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 151 times

Re: Puerto Rico

Post autor: lacki2000 »

GrzeL pisze:
lacki2000 pisze:Jeśli to cytat z oficjalnych zasad to jest tam poważny błąd tłumaczenia (rzuciłem okiem na linki do reguł na BGA i tam w polskich instrukcjach też jest ten babol).
W polskiej instrukcji jest dobrze napisane, tylko należy brać pod uwagę wszystkie siedem reguł wysyłki, a nie tylko dwie ostatnie.
no w sumie przyjrzałem się uważnie jeszcze raz i jest w tym trochę racji ;) bo zamienili kolejność tych reguł względem oryginału, który jest wg mnie klarowniejszy.

Dla ścisłości w polskiej instrukcji jest wcześniej taki zapis:
- Jeśli gracz posiada więcej niż jeden typ towaru, który może załadować na statek, wybiera załadunek dowolnego z nich (nie musi to być towar, którego gracz posiada najwięcej)
I to też nie jest ścisłe tłumaczenie bo nie chodzi o ten, którego posiada najwięcej tylko o ten, którego najwięcej beczek może załadować w danym momencie. Istotna różnica.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico

Post autor: MichalStajszczak »

Tak wygląda dokładne tłumaczenie z wersji oryginalnej przepisów czyli niemieckiej:
Przy ładowaniu towarów obowiązują następujące ograniczenia:
- Na statku mogą być towary tylko jednego rodzaju.
- Nie można ładować na statek towarów, które są już załadowane na jeden z dwóch pozostałych statków.
- Gracz, na którego przypada kolejka, musi coś załadować, o ile ma taką możliwość. Ale może ładować tylko towary jednego rodzaju.
- Kiedy gracz ładuje towar, musi załadować maksymalnie dużo sztuk wybranego towaru. Nie może zachować towaru, jeżeli na statku jest jeszcze miejsce. Gracz może użyć dowolnego statku, o ile statek ten ma wystarczającą pojemność. Jeżeli nie wszystkie jednostki wybranego towaru mieszczą się na statku, gracz musi wybrać taki statek, na który załaduje najwiecej jednostek tego towaru.
- Jeżeli gracz może załadować różne towary, może dowolnie wybrać, który towar będzie ładował. Nie musi wybierać takiego, którego ma najwięcej.
Z tego, co wiem, Lacerta robiła tłumaczenie z wersji angielskiej, w której sposób załadunku był błędnie opisany. Być może to zostało później poprawione, ale w listopadzie 2005 pytany przez mnie o różnice miedzy angielską a niemiecką wersja przepisów Stefan Brueck z wydawnictwa Alea odpowiedział, że to, co jest w wersji angielskiej to dla niego nowość, niezgodna z oryginalnymi regułami.
Awatar użytkownika
Mawik
Posty: 60
Rejestracja: 23 lis 2011, 23:57
Lokalizacja: Warszawa/Ursynow/Imielin
Been thanked: 1 time

Re: Puerto Rico

Post autor: Mawik »

Jestem w fazie rozgryznia ustawień początowych i mam 2 wątpliwości.
1. Budynki
Mam budynki o identycznych wartościach (np: duży magazyn i przystań) ale jest tylko jedno pole na planszy o takich parametrach.
W instrukcji jest:
"Połóż wszystkie budynki na miejscach dla nich przeznaczonych.
Miejsca te oznaczone są odpowiednimi cyframi w okręgu, w prawym górnym rogu oraz kolorami na brzegach.
Ułożenie budynków oznaczonych w ten sam sposób (np. 2 małe budynki „hacjenda” i 2 małe budynki „kuźnia”)
jest dowolne w ramach dwóch dostępnych miejsc, jednak muszą być pogrupowane zgodnie z ich rodzajem."

Czyli jak mam ułożyć budynki o identycznych parametrach?

2. Dodawanie dublonów do kart postaci.
Instrukcja:
"Po zakończeniu rundy należy wziąć z banku i położyć po jednym dublonie na każdej z trzech niewykorzystanych kart postaci,"
Kart postaci jest 8. Przy grze w 3 i 4 osoby za cholere nie wychodzi "na każdej z trzech niewykorzystanych kart postaci,"
Dodawać do każdej niewykorzystanej czy 3 dowolnych niewykorzystanych?


pozdrawiam
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Puerto Rico

Post autor: GrzeL »

Mawik pisze:Jestem w fazie rozgryznia ustawień początowych i mam 2 wątpliwości.
1. Budynki
Mam budynki o identycznych wartościach (np: duży magazyn i przystań) ale jest tylko jedno pole na planszy o takich parametrach.
W instrukcji jest:
"Połóż wszystkie budynki na miejscach dla nich przeznaczonych.
Miejsca te oznaczone są odpowiednimi cyframi w okręgu, w prawym górnym rogu oraz kolorami na brzegach.
Ułożenie budynków oznaczonych w ten sam sposób (np. 2 małe budynki „hacjenda” i 2 małe budynki „kuźnia”)
jest dowolne w ramach dwóch dostępnych miejsc, jednak muszą być pogrupowane zgodnie z ich rodzajem."

Czyli jak mam ułożyć budynki o identycznych parametrach?

2. Dodawanie dublonów do kart postaci.
Instrukcja:
"Po zakończeniu rundy należy wziąć z banku i położyć po jednym dublonie na każdej z trzech niewykorzystanych kart postaci,"
Kart postaci jest 8. Przy grze w 3 i 4 osoby za cholere nie wychodzi "na każdej z trzech niewykorzystanych kart postaci,"
Dodawać do każdej niewykorzystanej czy 3 dowolnych niewykorzystanych?


pozdrawiam
Ad 1
Zajrzyj na 12 stronę instrukcji, tam jest wszystko wyjaśnione.

Ad 2
Przy niepełnej liczbie graczy używa się milejszej liczby postaci. Odkłada się jednego lub dwóch Poszukiwaczy.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Puerto Rico

Post autor: gafik »

Mawik pisze:Jestem w fazie rozgryznia ustawień początowych i mam 2 wątpliwości.
1. Budynki
Mam budynki o identycznych wartościach (np: duży magazyn i przystań) ale jest tylko jedno pole na planszy o takich parametrach.
W instrukcji jest:
"Połóż wszystkie budynki na miejscach dla nich przeznaczonych.
Miejsca te oznaczone są odpowiednimi cyframi w okręgu, w prawym górnym rogu oraz kolorami na brzegach.
Ułożenie budynków oznaczonych w ten sam sposób (np. 2 małe budynki „hacjenda” i 2 małe budynki „kuźnia”)
jest dowolne w ramach dwóch dostępnych miejsc, jednak muszą być pogrupowane zgodnie z ich rodzajem."

Czyli jak mam ułożyć budynki o identycznych parametrach?

2. Dodawanie dublonów do kart postaci.
Instrukcja:
"Po zakończeniu rundy należy wziąć z banku i położyć po jednym dublonie na każdej z trzech niewykorzystanych kart postaci,"
Kart postaci jest 8. Przy grze w 3 i 4 osoby za cholere nie wychodzi "na każdej z trzech niewykorzystanych kart postaci,"
Dodawać do każdej niewykorzystanej czy 3 dowolnych niewykorzystanych?


pozdrawiam
Ad 1:
Obrazek

Ad 2:
Przy mniejsze liczbie graczy (jak pisał GrzeL) nie ma w grze Poszukiwaczy i po prostu kładzie się po dublonie na nie wybranych w danej rundzie płytkach ról...
Awatar użytkownika
Mawik
Posty: 60
Rejestracja: 23 lis 2011, 23:57
Lokalizacja: Warszawa/Ursynow/Imielin
Been thanked: 1 time

Re: Puerto Rico

Post autor: Mawik »

>Zajrzyj na 12 stronę instrukcji, tam jest wszystko wyjaśnione.

zapomniałem że dorzucony jest dodatek. Tak to jest jak nie czyta się instrukcji do końca.

dzięki.
Mawik
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Puerto Rico

Post autor: Bruno555 »

Czytając to forum zauważyłem zasadę której nigdy nie byłem świadomy (dużo gier na BGA). A chodzi mianowicie że jak się wysyła towar to trzeba wybrać statek na który najwięcej się załaduje.
Czy możecie mi potwierdzić moje rozumowanie, żeby już się upewnić:
Mam 7 kukurydzy oraz 3 puste statki z 5, 6 oraz 7 ładowniami. Czyli w takiej sytuacji jestem zmuszony do ładowania na statek 7, czy tak?
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: Puerto Rico

Post autor: melusina »

Bruno555 pisze: Czy możecie mi potwierdzić moje rozumowanie, żeby już się upewnić:
Mam 7 kukurydzy oraz 3 puste statki z 5, 6 oraz 7 ładowniami. Czyli w takiej sytuacji jestem zmuszony do ładowania na statek 7, czy tak?
Tak, cytuję instrukcję ze str. 6: "Jeśli gracz ma do wyboru więcej niż jeden statek, musi wybrać taki, na jaki będzie w stanie załadować najwięcej towaru dowolnie wybranego przez siebie typu".
Jednakże, jeśli miałbyś jeszcze inny towar , np. 3 kawy, to mógłbyś najpierw je załadować na statek 7, a kukurydzę później, na mniejszy.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: Puerto Rico

Post autor: warlock »

Z nowej instrukcji:
Willa (faza burmistrza)
Jeśli posiadasz aktywną Willę, na początku fazy otrzymujesz dodatkowo jednego
szlachcica (z puli, a nie ze statku!). Jeśli nie ma już szlachciców w zasobach, weź
kolonistę zamiast szlachcica. Nie ma znaczenia kto pracuje w Willi.

Zakład jubilerski (faza nadzorcy)
Jeśli posiadasz aktywny Zakład jubilerski, bierzesz z banku tyle dublonów, ilu
posiadasz szlachciców na swojej wyspie. Nie ma znaczenia kto pracuje w Zakładzie
jubilerskim.
Uwaga: Zakład jubilerski to duży budynek produkcyjny (patrz Siedziba cechu).

Ogród pałacowy (koniec gry)
Jeśli posiadasz aktywny Ogród pałacowy, otrzymujesz na koniec gry tyle
dodatkowych punktów zwycięstwa, ilu posiadasz szlachciców na swojej wyspie
(czyli każdy szlachcic przynosi łącznie 2 PZ bez względu na to, czy pracuje w budynku,
na plantacji, czy przebywa na plaży obok róży wiatrów). Nie ma znaczenia kto pracuje
w Ogrodzie pałacowym.
Wbrew temu, co mówi "stara terminologia", w drugim dodatku do najnowszej edycji "wyspa" rozumiana jest jako plansza gracza, a nie jako miejsce na plantacje (choć pomimo, że kłóci się to z innymi zapisami w instrukcji, to w ramach samego dodatku nr 2 ta terminologia wydaje się być spójna - wyspa to plansza). Ale nie o to chciałem zapytać ;).

Nie uważacie, że zestaw Jubiler + Willa + Ogród pałacowy to swego rodzaju "złamane combo"? Każdy szlachcic sam z siebie jest wart 1 pkt zwycięstwa na koniec gry (dwa, jeśli mamy ogród pałacowy). Willa pozwala pozyskiwać dodatkowych szlachciców. Zakład jubilerski daje "ot tak" dublony za każdego szlachcica podczas fazy nadzorcy (żeby taki efekt osiągnąć za pomocą Przetwórni, trzeba się bardzo mocno napracować). W takiej sytuacji sprzedawanie towarów na targowisku staje się mniej opłacalne, bo mając 6 szlachciców w Fazie Nadzorcy dostajemy tyle, co za kawę z Dużym Targiem, a dodatkowo oczywiście dostajemy towary. Coś mi się w tym zestawie nie podoba...
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico

Post autor: Yavi »

Szybkie pytanko: dobrze rozumiem, że można grać tylko z jednym dodatkiem na raz? Bo instrukcja mówi o grze z Rozszerzeniem I albo II.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Puerto Rico

Post autor: GrzeL »

Yavi pisze:Szybkie pytanko: dobrze rozumiem, że można grać tylko z jednym dodatkiem na raz? Bo instrukcja mówi o grze z Rozszerzeniem I albo II.
Nie, można grać z oboma na raz.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Puerto Rico

Post autor: dave8 »

Grając np w 2 osoby mamy 40 żetonów kolonistów.
W związku z powyższym mam pytania:
1. Czy w fazie burmistrza dodajemy jeden żeton dodatkowo spoza puli tych 40 czy 1 z tych 40?
2. To samo pytanie dotyczy działania budynków Przytułek czy Uniwersytet.
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico

Post autor: splocki »

Tych 40 kolonistów to pula dla dwóch graczy.
Ad1 i 2: z Puli 40 kolonistów
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Puerto Rico

Post autor: seki »

Zacznę od tego, że w Puerto Rico gram od jakichś 10 lat. Zawsze z tymi samymi zasadami. Ale dziś ściągnąłem z bgg jakiś pdf traktujący o zasadach dla 2 graczy. Generalnie nic ciekawego poza tym, że wywołał u mnie zaniepokojenie czy przez te 10 lat prawidłowo gram :) Setup dla 2 graczy: wg instrukcji gubernator otrzymuje plantacje indygo a rywal kukurydzę. W tym pdfie narysowana była plantacja indygo i plantacja kukurydzy. No więc moje pytanie jest czy przeciwnik gubernatora przy setupie otrzymuje znacznik kukurydzy czy plantacje kukurydzy? Do tej pory grałem wg opcji pierwszej. Proszę o potwierdzenie, że grałem przez te wszystkie lata dobrze!
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico

Post autor: splocki »

seki pisze:Zacznę od tego, że w Puerto Rico gram od jakichś 10 lat. Zawsze z tymi samymi zasadami. Ale dziś ściągnąłem z bgg jakiś pdf traktujący o zasadach dla 2 graczy. Generalnie nic ciekawego poza tym, że wywołał u mnie zaniepokojenie czy przez te 10 lat prawidłowo gram :) Setup dla 2 graczy: wg instrukcji gubernator otrzymuje plantacje indygo a rywal kukurydzę. W tym pdfie narysowana była plantacja indygo i plantacja kukurydzy. No więc moje pytanie jest czy przeciwnik gubernatora przy setupie otrzymuje znacznik kukurydzy czy plantacje kukurydzy? Do tej pory grałem wg opcji pierwszej. Proszę o potwierdzenie, że grałem przez te wszystkie lata dobrze!
Plantację. Na 100%
Na kukurydzę (towar) trzeba sobie zapracować ;)

W instrukcji masz opisany oficjalny wariant dla dwóch graczy.
http://www.lacerta.pl/index.php/repozyt ... instrukcja
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Puerto Rico

Post autor: DarkSide »

Niezależnie od liczby graczy każdy zaczyna z jedną plantacją i bez surowców. Zatem na pewno źle grałeś. :wink:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: Puerto Rico

Post autor: warlock »

Na starcie zawsze jest plantacja + dublony ;). 10 lat doświadczenia poszłoooo :mrgreen:

Nie martw się, ja też ostatnio złapałem się na błędzie - jako nadzorca od razu brałem drugi towar z przywileju (zamiast poczekać z tym na koniec fazy). :wink:
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2017, 10:22 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Puerto Rico

Post autor: seki »

Super. W instrukcji napisali przy gubernatorze o plantacji indygo a przy drugim graczu samo słowo kukurydza. Niesamowite, że dałem się nabrać. Ale tak się zastanawiam i dochodzę do wniosku, że drugi gracz wcale nie miał łatwiej z tym znacznikiem kukurydzy. Owszem dostaję PZ szybciej ale tylko 1 a potem musi sobie zakupić plantacje aby dostać kolejne podczas gdy właściciel plantacji ma już indygo prawie że zapewnione. Oczywiście zmienie setup na prawidłowy ale ten mój wydaję mi się również uczciwy :-)
Ściągnąłem instrukcje z nowszego wydania i tego zapisu nie zmienili.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Puerto Rico

Post autor: seki »

warlock pisze:Na starcie zawsze jest plantacja + dublony ;). 10 lat doświadczenia poszłoooo :mrgreen:

Nie martw się, ja też ostatnio złapałem się na błędzie - jako nadzorca od razu brałem drugi towar z przywileju (zamiast poczekać z tym na koniec fazy). :wink:
Heh to ja zawsze też tak grałem :-) uwielbiam tą grę (moja 9 w skali bgg) ale instrukcja ma tyle dopisków i uwag, że niestety trzeba raz na jakiś czas zajrzeć by rozwiać wątpliwości. Ale najważniejszy jest fan z gry.
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico

Post autor: splocki »

Standardowo gracze mają po tyle samo monet, co daje niewielką przewagę graczowi który zaczyna z kukurydzą.

Istnieje też oficjalny wariant zrównoważonej rozgrywki na BGA tak zawsze gramy.
W wariancie zrównoważonym gracz z kukurydzą ma jedną monetę mniej. Dodatkowo przetwórnia kosztuje 8 dublonów, a uniwersytet 7.
ODPOWIEDZ