Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
goluch
Posty: 52
Rejestracja: 23 wrz 2014, 23:41
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Projekt Gaja

Post autor: goluch »

Mam pytanko, czy grając rasą Hadż halla po wybudowaniu Instytutu planetarnego mogę za akcje bonusowe płacić część mocą i część kredytami, czy tylko jednym albo drugim ?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: Trolliszcze »

Zgodnie z moją wiedzą, cały koszt musi być opłacony kasą albo mocą - na polu Instytutu Planetarnego podany jest pełny "cennik". Gdyby istniała możliwość łączenia, ta akcja byłaby przedstawiona symbolicznie inaczej (np. że 1 kasa = 1 moc dla akcji bonusowych).
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: skiba »

goluch pisze: 10 wrz 2018, 00:50 Mam pytanko, czy grając rasą Hadż halla po wybudowaniu Instytutu planetarnego mogę za akcje bonusowe płacić część mocą i część kredytami, czy tylko jednym albo drugim ?
Kredyty wymieniasz na odpowiednie surowce wg przelicznika, który masz nadrukowany obok Instytutu Planetarnego. Jest to akcja bonusowa, więc wymieniasz sobie kredyty na inne surowce ile razy chcesz. Każda taka wymiana jest niepodzielna. Płaciesz to, co jest po lewej stronie i dostajesz to, co jest po prawej :)

EDIT: Inaczej można to ująć tak: Hadż Halla po wybudowaniu IP ma kilka dodatkowych akcji bonusowych, których nie mają inne frakcje.
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: Arachion »

Niebieski gracz widoczny na zdjęciu zgarnia w 1 fazie dochodu to na czym stoi czy również wszystko co jest za nim?
Myli mnie zasada punktowania na koniec gry, że za każdy poziom 3,4,5 jest po 4 pkt co wpływa błędnie na tok myślenia , że dostaje się też to co za nami.
Uważam że tylko to co na czym stoi ale wolę się upewnić.
Obrazek
Sucharzysta
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: Pan_K »

W fazie dochodu dostajesz tylko to, na czym stoisz.
Punktacja na koniec, to inna para kaloszy.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: Trolliszcze »

Jw., i dlatego należy zawsze pamiętać: jeśli wejdziesz na ostatni poziom z nagrodą jednorazową (np. na torze wiedzy czy torze ekonomii), natychmiast przestajesz otrzymywać dochód z niższego poziomu. Dlatego na te pola opłaca się wchodzić dopiero na koniec, optymalnie w ostatniej rundzie, kiedy przychodu i tak już nie będzie.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 500 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: rav126 »

Pytanie odnośnie Gajaformerów:
1. Czy Gajaformer traktowany jest jak budynek? Czy zwiększa mój zasięg - cy mogę budować na kolejnych planetach licząc od transplanety na której znajduje się mój Gajaformer, lub planety Gaja na której jest mój Gajaformer, czy mój zasięg zwiększa się dopiero jak wybuduję kopalnię na tej planecie? Graliśmy, że Gajaformer nie zwiększa zasięgu, ale mieliśmy wątpliwości.
2. Czy akcje mocy, Kików, akcje specjalne na żetonach - wykonuje się jako jedną główną akcję, po czym kolejka idzie do następnego gracza? Czy można np. wykonać jedną akcję mocy/KIK/specjalną, po czym od razu wykonać którąś z akcji "głównych", budowanie, ulepszanie, gajaformowanie, podnoszenie się na torach technologii, czy jednak czekać na swoją kolejkę?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: Fojtu »

1. Nie, str 12 instukcji punkt 2
Aby ustalić, czy Transplaneta znajduje się w zasięgu, postępuj tak
samo jak podczas akcji budowy Kopalni. Planeta z Gajaformerem
nie jest uważana za planetę zasiedloną przez gracza, do którego
należy Gajaformer. Oznacza to, że nie możesz jej uwzględnić
podczas określania odległości do innych planet.
2. To są główne akcje, punkt 6 akcji. Ogólnie wszystko co ma kształt ośmiokąta jest akcją w grze.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 500 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: rav126 »

Dzięki, nie mogłem się dokopać tego w instrukcji, ale dobrze graliśmy :)
Tak myślałem z tymi akcjami, ale wygodniej było nam grać tak, że one były pomocnicze (jak akcja wymiany po prawej na planszetce), ale się poprawimy i dzisiaj będziemy już grać prawidłowo, obiecujemy ;)
_Jarek_
Posty: 102
Rejestracja: 25 maja 2015, 14:38
Lokalizacja: Tczew
Been thanked: 3 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: _Jarek_ »

Zacytuję dwa fragmenty instrukcji związane z Gajaformerami wyróżniając sformułowania budzące moje wątpliwości:
- "Gajaformer może być zabrany z Transplanety dopiero w chwili, kiedy gracz przekształci ją w Planetę Gai i wybuduje na niej Kopalnię."
- "Gajaformer zostaje na planecie aż do chwili wybudowania na niej Kopali lub przemieszczenia go na inną Transplanetę."


Jak to w takim razie jest z tym przemieszczaniem Gajaformera - można go przenieść zanim wybudujemy Kopalnię, czy najpierw trzeba ją wybudować?

Jedyne wyjaśnienie, które przychodzi mi do głowy, a jest zgodnie z oboma zdaniami, to traktowanie słowa "zabrany" jako "przeniesiony na planszę gracza". Czyli można wykorzystać Gajaformera do nowego Projektu Gaja zanim wybudujemy Kopalnię, ale nie można go zabrać z planszy głównej na planszę gracza.
Gdyby tak było, to rozumiem, że nowa Gaja stałaby się dostępna dla wszystkich graczy, a jednocześnie nawet ten, który wykonał Gajaformację musiałby zapłacić KIKa chcąc ją zasiedlić, bo już nie ma na niej swojego Gajaformera (i musiałby mieć ją w swoim zasięgu).

Co Wy o tym sądzicie? A może jest jakieś oficjalne wyjaśnienie tej sprawy?
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: KamradziejTomal »

Ten drugi cytat to z której strony jest? Nie pamiętam nigdzie tej wzmianki "lub" nie widzę jej też w wersji ENG patrząc na opisy Fazy Gai oraz akcji Gajaformowania.

Na 100% Nie możesz zabrać Gajaformera z przerobionej planety dopóki nie zbudujesz tam kopalni.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
_Jarek_
Posty: 102
Rejestracja: 25 maja 2015, 14:38
Lokalizacja: Tczew
Been thanked: 3 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: _Jarek_ »

KamradziejTomal pisze: 08 kwie 2020, 11:36 Ten drugi cytat to z której strony jest? Nie pamiętam nigdzie tej wzmianki "lub" nie widzę jej też w wersji ENG patrząc na opisy Fazy Gai oraz akcji Gajaformowania.
Pod koniec str.12, tej samej, na której jest cały opis akcji związanej z Projektem Gaja.
Oba cytaty zaznaczyłem na załączonej zrzutce:
Spoiler:
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: KamradziejTomal »

W wersji ENG wogóle nie ma takiego akapitu - zaraz po wytłumaczeniu kosztów akcji Gajaformowania jest tylko wzmianka o tym, że nie ma po co gajaformować w ostatniej rundzie. Oryginalna instrukcja jest chyba w GER ale tego języka się nie podejmuję tłumaczyć ;)
Spoiler:
Na 100% nie możesz odzyskać gajaformera dopóki nie zbudujesz na tej planecie kopalni. Także planeta którą gajaformowałeś jest na zawsze zarezerwowana tylko dla Ciebie, nawet jeśli jej jeszcze nie zasiedliłeś (ale uwaga nie liczy się jako "Twoja" do punktowania, jeżeli nie ma na niej kopalni).

EDIT:

Dobra o ile moje Goggle-Translate-Fu mnie nie zawodzi to w wersji niemieckiej też nie widać nic sugerującego, że gajaformera można przesuwać. Mam nadzieję, że to rozwiewa Twoje wątpliwości:
Spoiler:
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: Trolliszcze »

To zdanie to redakcyjny "chochlik". W pierwotnej wersji zasad istniała możliwość przenoszenia gajaformerów, co przed drukiem zostało zmienione, a odpowiednie fragmenty wykreślone z instrukcji. W tamtym miejscu się to niestety ostało. Należy zignorować.
_Jarek_
Posty: 102
Rejestracja: 25 maja 2015, 14:38
Lokalizacja: Tczew
Been thanked: 3 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: _Jarek_ »

KamradziejTomal pisze: 08 kwie 2020, 12:40 W wersji ENG wogóle nie ma takiego akapitu
Ciekawe skąd się wziął ten dodatkowy akapit w polskiej instrukcji, ale w takiej sytuacji na pewno można zignorować jego ostatni fragment.
Dzięki.

--- EDIT ---
Trolliszcze pisze: 08 kwie 2020, 13:09 W pierwotnej wersji zasad istniała możliwość przenoszenia gajaformerów
Czyli niektórzy jednak wiedzą skąd ten wpis :)
Awatar użytkownika
bartek_wola
Posty: 33
Rejestracja: 16 gru 2007, 22:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: bartek_wola »

Akcja za 3 KIK, ponowne zapunktowanie żetonu przymierza.

Czy można ponownie zapunktować ,,szary żeton 12 PZ" ??
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: KamradziejTomal »

Tak - to jest normalny żeton przymierza z tylko jednym wyjątkiem - nie można go używać do akcji wymagających jego przekręcenia (szczyt toru technologii, lub płytka zaawansowana).
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
bartek_wola
Posty: 33
Rejestracja: 16 gru 2007, 22:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: bartek_wola »

Czy Czarna Planeta daje przychód w postaci 1 RUDY?
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 500 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: rav126 »

Nie, przychód to to co masz namalowane na planszetce, planszy i kaflach, wszystko co widać. Na czarnej planecie masz koopalnię, która liczy się do np. celów czy zasięgu.
Garvv
Posty: 55
Rejestracja: 03 sty 2017, 19:56
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Projekt Gaja

Post autor: Garvv »

Dwa pytania:

1. Nie mogę mieć dwóch takich samych żetonów technologii. Co w przypadku gdy:
- mam żeton, który daję mi 4 złota w fazie produkcji, "zabudowuje" go niebieskim żetonem zaawansowanym ? Czy mogę później znowu pobrać żeton 4 złota w fazie produkcji?

2. Fioletowa akcja z toru technologii za 5 energii (obniżenie kosztu teraformowania o 2). Rozumiem że w jednej rundzie wydaję 5 energii i zajmuję sobie tę opcje. Czekam aż inni zagrają swoje tury i dopiero w innej mojej turze mogę zabudować planetę o obniżonym koszcie teraformowania? Zaznaczacie jakoś że bonus ten należy do danego gracza?
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 500 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: rav126 »

ad. 1 Strona 13, pierwsza żółta kropka w prawej kolumnie:
"Żadna frakcja nie może posiadać dwóch żetonów tej samej Technologii, nawet jeśli jeden z nich został zakryty"

ad. 2. Strona 23, "Po opłaceniu takiej akcji możesz natychmiast wykonać akcję budowy Kopalni" - czyli albo natychmiast budujesz, albo nie budujesz zajmując tylko pole. Nie możesz odłożyć "na później"
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: KamradziejTomal »

Fioletowa akcja z toru technologii za 5 energii (obniżenie kosztu teraformowania o 2). Rozumiem że w jednej rundzie wydaję 5 energii i zajmuję sobie tę opcje. Czekam aż inni zagrają swoje tury i dopiero w innej mojej turze mogę zabudować planetę o obniżonym koszcie teraformowania? Zaznaczacie jakoś że bonus ten należy do danego gracza?
Najprościej na wszystkie tego typu pola patrzeć jak na "Natychmiastową akcję terraformacji ze zniżką"
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
foxikos
Posty: 487
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: foxikos »

Dzisiaj czytam po raz pierwszy instrukcje i jak wszystko rozumiem tak nie mogę znaleźć nic o Czarnej Planecie?

Czy moglibyście mnie nakierować gdzie tego szukać w instrukcji?
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: Breżniew »

foxikos pisze: 25 paź 2020, 15:38 Dzisiaj czytam po raz pierwszy instrukcje i jak wszystko rozumiem tak nie mogę znaleźć nic o Czarnej Planecie?

Czy moglibyście mnie nakierować gdzie tego szukać w instrukcji?
Zobacz pod koniec instrukcji na opis technologii na planszy rozwoju. Tam znajdziesz o niej informacje - konkretnie w akapicie o poziomie 5 technologii nawigacji.
Awatar użytkownika
Pacza
Posty: 38
Rejestracja: 19 lip 2016, 20:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: Pacza »

Hej.
Mam takie pytanie:
Jestem na 4 poziomie dwóch torów technologii, powiedzmy terraformacji i nawigacji.
Buduje laboratorium i decyduje się wziąć żeton technologii zaawansowanej z toru terraformacji.
Obracam żeton przymierza na szarą stronę i kładę technologię zaawansowaną na technologię podstawową.
I teraz mam małą zagwozdkę bo w instrukcji napisano:
"Zamiast brać żeton Technologii Podstawowej, możesz wziąć żeton Technologii Zaawansowanej i awansować o 1 poziom w
dowolnym obszarze badań
"
Czy to znaczy, że mogę awansować np. na torze nawigacji zamiast na terraformacji?
A jeśli tak to czy dodatkowo muszę obrócić kolejny żeton przymierza za taki awans z 4 na 5 poziom?
ODPOWIEDZ