Gildie Londynu - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Gildie Londynu - pytania i wątpliwości

Post autor: Tomzaq »

Po przeczytaniu instrukcji kilka mam kilka niewiadomych:
1. W jaki sposób punktują na końcu gry kafle gildii o numerach 1-12? W żaden sposób nie wspomina o tym instrukcja.
2. Do czego właściwie służy pionek nadzorcy? Przesuwa się go na kafel z najniższym numerem i co dalej? Po co? Robi za sztuczny tłum?
3. Ni w ząb nie mam pojęcia jak dołożyć kafle po 6 rundzie. Jest napisane, że na wschód od ratusza i dalej kolejno. Czyli wg przykładu z instrukcji na prawo od piątki, kolejny niżej od tego położonego poprzednio i powstaje dziura. Zaklejam tę dziurę kolejnym kaflem i jadę dalej wokół planszy?

Dzięki za pochylenie się nad moimi problemami :D
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Gildie Londynu

Post autor: Tomzaq »

Serio nikt w to nie gra? :(
Who is John Galt?
Posiadam
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Gildie Londynu

Post autor: Faziee »

Ad.1 One specjalnie nie punktują na koniec gry, ale są cele z nimi związane
Ad.2 Tak, Pionek nadzorcy jest jako sztuczny tłum, po prostu łatwiej jest zapełnić pole, żeby zapunktowało, lecz sam on nie wlicza się do liczenia przewag.
Ad.3 - to właśnie nie jest w instrukcji napisane i mówił o tym Gambit. Ja po prostu kładę tak, że nie po skosie, czyli jak dochodzę do przeszkody, to kładę tak, żeby ją ominąć, ale nie po skosie, tylko normalnie na zasadzie sąsiedztwa. Jakieś to znaczenie ma, ale wydaje mi się ono tak marginalne, że żaden sposób rozkładania rozgrywki nie wypaczy.
Awatar użytkownika
dertaz
Posty: 97
Rejestracja: 16 cze 2019, 23:43
Has thanked: 127 times
Been thanked: 7 times

Re: Gildie Londynu

Post autor: dertaz »

Mam parę pytań odnośnie Gildii Londynu, w instrukcji nie znalazłem odpowiedzi, brak jest informacji lub podane są w sposób nie jednoznaczny:
1. Na dwustronnej planszy na zaznaczanie pkt zdobytych i zaznaczaniu rund w miejscu na karty nagród jest ikona 5 pkt zwycięstwa. Jak to rozumieć? Czy osoba która zdobędzie najwięcej kart nagród zdobędzie na końcu gry 5 dodatkowych pkt.
2. Czarne pionki, kiedy wracają do puli głównej, tylko po wykorzystaniu ich w negocjacjach, czy także po każdej zakończonej rundzie? Bo jeśli pobiorę 4 pionki czarne i nie będę z nich korzystał (w grze 2 osobowej) to zablokuje w ten sposób te pionki.
3. Przy rozpatrywaniu kafelki, bierzemy pod uwagę Mistrza Gildii na sąsiednim kafelku tylko w razie remisu czy zawsze? Np. Jeśli potrzeba 2 ludzi do rozpatrzenia kafelki, ja mam dwóch a przeciwnik ma mistrza na sąsiednim kafelku, to ja zgarniam pierwsze miejsce, a przeciwnik bierze nagrody za drugie miejsce?
Beerior
Posty: 68
Rejestracja: 26 maja 2020, 10:13
Has thanked: 125 times
Been thanked: 25 times

Re: Gildie Londynu

Post autor: Beerior »

Odnośnie punktu trzeciego instrukcja mówi, że tylko w przypadku remisu mistrzowie rozstrzygają zwycięstwo. Do pierwszych dwóch pytań sam chętnie poznam odpowiedzi.

Edit: na forum BGG wyczytałem, że 5 punktów jest przyznawane w sytuacji kiedy talia nagród została wyczerpana a należy dociągnąć kartę nagrody. Forma nagrody pocieszenia.
ODPOWIEDZ