Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: Nidhogg »

Ja mam pytania do 3 potworów:
1) Jinmenju (drzewo) - czy jak w kolejnych porach rok przyzwę drzewo po przez akcję Recruit to czy mogę od razu skorzystać z zdolności tego potwora (drzewa) i przyzwać tu kolejną jednostkę (oczywiście tracą honor) ?
2) Sunakake-baba - czy jak ona bierze kogoś jako zakładnika to czy zabieram temu graczowi punkt zwycięstwa ?
3) Daikaiju - wystawiamy go na wodę.
3a) co się stanie jak ktoś zagra zdradę i chcę podmienić tego potwora? Gdzie stawia się figurkę nowego potwora?
3b) koś zdradą podmienił mi tego potwora i ja chce też wykorzystać zdradę by go umieścić z powrotem na planszy za innego potwora. To umieszczam go w prowincji gdzie był poprzedni potwór czy na wodzie?
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: Arius »

Nidhogg pisze: 08 maja 2018, 15:35 Ja mam pytania do 3 potworów:
1) Jinmenju (drzewo) - czy jak w kolejnych porach rok przyzwę drzewo po przez akcję Recruit to czy mogę od razu skorzystać z zdolności tego potwora (drzewa) i przyzwać tu kolejną jednostkę (oczywiście tracą honor) ?
2) Sunakake-baba - czy jak ona bierze kogoś jako zakładnika to czy zabieram temu graczowi punkt zwycięstwa ?
3) Daikaiju - wystawiamy go na wodę.
3a) co się stanie jak ktoś zagra zdradę i chcę podmienić tego potwora? Gdzie stawia się figurkę nowego potwora?
3b) koś zdradą podmienił mi tego potwora i ja chce też wykorzystać zdradę by go umieścić z powrotem na planszy za innego potwora. To umieszczam go w prowincji gdzie był poprzedni potwór czy na wodzie?
Polecam przejrzeć FAQ 2.O.
1) Wszystkie działania w ramach jednej akcji odpalasz w momencie. Masz np. do wystawienia 4 figurki, to wystawiasz 4. I zdolność drzewa nie pozwoli od razu wystawić piątej, ponieważ w momencie liczenia ile figurek należy jednocześnie wystawić drzewa nie było na mapie.
2) Sunakake-baba bierze zakładnika. Natomiast punkt dostaje się za odpalenie akcji w czasie bitwy. To nie jest tożsame. Tak samo jak respekt nie pozwala wziąć 2 zakładników ze zdolności Sunakake-babe.
3) Daikaiju jest wystawiany na wodę, co nie jest traktowane jako na mapie prowincji. Tak samo jak nie można podmienić zdradą figurek w świątyni, tak nie można Daikaiju. Jego obecność w wodzie nie jest traktowana jako obecność na mapie.
b) Jeśli używasz zdrady i w ten sposób wystawiasz Daikaiju to traktujesz to jakbyś go wystawiał i wrzucasz do wody. A dopiero w fazie wojny wychodzi do dowolnej prowincji.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: warlock »

2) Sunakake-baba bierze zakładnika. Natomiast punkt dostaje się za odpalenie akcji w czasie bitwy. To nie jest tożsame. Tak samo jak respekt nie pozwala wziąć 2 zakładników ze zdolności Sunakake-babe.
A co w przypadku jednej z kart, która pozwala wziąć dodatkowego zakładnika w trakcie bitwy? (nie pamiętam jej nazwy) Dostajemy dodatkowy PZ?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: warlock »

W tym wątku znalazłem taką odpowiedź: https://boardgamegeek.com/thread/193446 ... ore-ruling

Q1: Do you ALWAYS take 1 VP from a player when you take a hostage, or is the steal VP actually tied to the Take Hostage War Advantage?

A1: Always steal 1 VP when you take a hostage. [Source: CMON Facebook, 6/2/2018]
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: Arius »

warlock pisze: 10 maja 2018, 12:38
2) Sunakake-baba bierze zakładnika. Natomiast punkt dostaje się za odpalenie akcji w czasie bitwy. To nie jest tożsame. Tak samo jak respekt nie pozwala wziąć 2 zakładników ze zdolności Sunakake-babe.
A co w przypadku jednej z kart, która pozwala wziąć dodatkowego zakładnika w trakcie bitwy? (nie pamiętam jej nazwy) Dostajemy dodatkowy PZ?
Z FAQ:
SUNAKAKE-BABA
Q: If I have Respect, can I take an additional hostage when the Sunakake-Baba uses her ability?
A: No, Sunakake-Baba’s ability takes place as the start of the War Phase, while Respect only works during a Battle.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: warlock »

Ale ja nie mówię o sytuacji z Sunakake-baba. Chodzi mi o kartę Respect (chyba ;)) w przypadku wygrania przewagi wojennej wzięcia jeńca. Biorąc dwie figurki jako jeńców kradnę 2PZ?
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: mecenas »

Pytanie: Czy jak w czasie bitwy wygram akcję "branie zakładnika", to czy zakładnika zabieram z danej prowincji, czy z jakiejkolwiek prowincji na planszy?
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: Chaaber »

Tylko spośród przeciwników w tej prowincji, w której jest bitwa.
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: Arius »

Chaaber pisze: 11 maja 2018, 09:45 Tylko spośród przeciwników w tej prowincji, w której jest bitwa.
I nic nie stoi na przeszkodzie, byś zakosił figurkę sojusznika.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: mecenas »

Chaaber pisze: 11 maja 2018, 09:45 Tylko spośród przeciwników w tej prowincji, w której jest bitwa.
Czyli jeżeli rozumiem dobrze to... mogę wziąć zakładnika od gracza, z którym toczę bitwę, ale nie musi to być koniecznie figurka z tego regionu?
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: Chaaber »

Nie, tylko z tej prowincji w której jest bitwa. Nie uciekasz nagle pół kraju po zakładnika. Możesz pojmać kogoś w bitwie w której jesteś.
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: Arius »

warlock pisze: 10 maja 2018, 13:20 Ale ja nie mówię o sytuacji z Sunakake-baba. Chodzi mi o kartę Respect (chyba ;)) w przypadku wygrania przewagi wojennej wzięcia jeńca. Biorąc dwie figurki jako jeńców kradnę 2PZ?
Bierzesz 1 punkt zwycięstwa.
Respekt mówi tylko o tym, że możesz pojmać dodatkową figurkę. Nic nie mówi o modyfikowaniu drugiego efektu tej opcji bitwy.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: warlock »

Ok, to graliśmy dobrze ;). Dzięki.
dżodżo
Posty: 114
Rejestracja: 13 lip 2017, 19:12
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: dżodżo »

Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: Nidhogg »

Arius pisze: 11 maja 2018, 13:03
warlock pisze: 10 maja 2018, 13:20 Ale ja nie mówię o sytuacji z Sunakake-baba. Chodzi mi o kartę Respect (chyba ;)) w przypadku wygrania przewagi wojennej wzięcia jeńca. Biorąc dwie figurki jako jeńców kradnę 2PZ?
Bierzesz 1 punkt zwycięstwa.
Respekt mówi tylko o tym, że możesz pojmać dodatkową figurkę. Nic nie mówi o modyfikowaniu drugiego efektu tej opcji bitwy.
dżodżo pisze: 14 maja 2018, 10:33 Bierzesz dwa punkty.

https://boardgamegeek.com/thread/193446 ... ore-ruling
Z tego co podał Dżodżo i bgg:
Q1: Do you ALWAYS take 1 VP from a player when you take a hostage, or is the steal VP actually tied to the Take Hostage War Advantage?

A1: Always steal 1 VP when you take a hostage. [Source: CMON Facebook, 6/2/2018]

to
Sunakake-baba też zabiera VP.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: michalldz90 »

szybkie pytanie: czy osoba bez sojuszu zagrywająca rozkaz ZDRADA traci honor ?
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: Chaaber »

nie traci.
Awatar użytkownika
parsons
Posty: 104
Rejestracja: 16 sie 2011, 18:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: parsons »

Czy ktoś kto w bitwie popełnił sepuku, może w kolejnym kroku wziąć zakładnika mimo, że nie ma już w prowincji jednostek?
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: Nidhogg »

parsons pisze: 28 maja 2018, 20:58 Czy ktoś kto w bitwie popełnił sepuku, może w kolejnym kroku wziąć zakładnika mimo, że nie ma już w prowincji jednostek?
Tak,
Możesz nawet wygrać bitwę jak dorzucisz odpowiednią ilość roninów :)
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
gajus21
Posty: 57
Rejestracja: 02 lut 2018, 09:35
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: gajus21 »

Po rozegraniu dwóch partii w Rising Sun nasunęły mi się dwa pytania:
1) Czy po przegranej bitwie fortece też są usuwane z prowincji czy tylko figurki?
2) Jeden z Oni ma opis na karcie: Otrzymujesz 3pkt siły w każdej prowincji w której masz najniższy poziom honoru (nie pamiętam opisu słowo w słowo) i zastanawia mnie jedna rzecz czy ten Oni musi stać w danej prowincji czy też znajduje się gdziekolwiek a i tak w innej prowincji mam +3 do siły. Moją wątpliwość budzi to słowo "każdej"
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: Arius »

gajus21 pisze: 12 cze 2018, 08:54 Po rozegraniu dwóch partii w Rising Sun nasunęły mi się dwa pytania:
1) Czy po przegranej bitwie fortece też są usuwane z prowincji czy tylko figurki?
2) Jeden z Oni ma opis na karcie: Otrzymujesz 3pkt siły w każdej prowincji w której masz najniższy poziom honoru (nie pamiętam opisu słowo w słowo) i zastanawia mnie jedna rzecz czy ten Oni musi stać w danej prowincji czy też znajduje się gdziekolwiek a i tak w innej prowincji mam +3 do siły. Moją wątpliwość budzi to słowo "każdej"
1. Tylko figurki. Fortece same z siebie nie biorą udziału w bitwach i nie są niszczone. Nawet żółwia, które są jednocześnie jednostkami nie są niszczone.
2. Nie, że otrzymujesz, tylko że ten Oni ma siłę 3 jeśli w prowincji, w której się znajduje nie ma gracza z niższym honorem.
To nie jest tak, że Oni jest w jednej prowincji, a bonus +3 działa na inną.
Bazowo ten Oni ma 1 siły, ale jeśli stoi w prowincji z graczami, którzy są bardziej honorowi, to ma 3.
Przykład
kolejka honoru:
Najmniej honorowy A, B, C, D.
Gracza B ma tego oni.
Jeśli Oni stoi w prowincji z siłami gracza C i D, to w tej prowincji B ma najmniejszy honor i jego oni ma 3 siły.
Ale jeśli gracz A (który ma niższy honor od gracza B) wprowadziłby swoje siły do tej prowincji, to siła Oni spadnie do 1.
gajus21
Posty: 57
Rejestracja: 02 lut 2018, 09:35
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: gajus21 »

Dziękuję za odpowiedź tak właśnie graliśmy, tylko wolałem się upewnić bo opis był trochę niejasny.
Larixes
Posty: 6
Rejestracja: 23 lis 2014, 10:18

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: Larixes »

Cześć :)

Mam pytanie o honor - może jest to oczywiste, ale podobno nie ma głupich pytań :)

Czy jak gracz na pierwszy miejscu na torze honoru straci punkt honoru (np. przez Zdradę) to rozumiem, że przesuwa się o jeden do tyłu i teraz jest drugi a gracz, który był na drugim miejscu jest teraz pierwszy. I idąc dalej jeśli teraz gracz, który znalazł się przed chwilą na pierwszym miejscu straci honor to ląduje na drugim miejscu i wszystko wraca do poprzedniego układu (bo gracz drugi wraca na pierwsze miejsce)?? Miałem taką sytuację i nie jestem pewien czy dobrze zinterpretowałem zasady.

Z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: Nidhogg »

Larixes pisze: 20 cze 2018, 16:07 Cześć :)

Mam pytanie o honor - może jest to oczywiste, ale podobno nie ma głupich pytań :)

Czy jak gracz na pierwszy miejscu na torze honoru straci punkt honoru (np. przez Zdradę) to rozumiem, że przesuwa się o jeden do tyłu i teraz jest drugi a gracz, który był na drugim miejscu jest teraz pierwszy. I idąc dalej jeśli teraz gracz, który znalazł się przed chwilą na pierwszym miejscu straci honor to ląduje na drugim miejscu i wszystko wraca do poprzedniego układu (bo gracz drugi wraca na pierwsze miejsce)?? Miałem taką sytuację i nie jestem pewien czy dobrze zinterpretowałem zasady.

Z góry dziękuję :)
Dobrze graliście, strata honoru to spadek na torze honoru i gracz poniżej zajmuje Twoje miejsce.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Larixes
Posty: 6
Rejestracja: 23 lis 2014, 10:18

Re: Rising Sun - wątek z pytaniami o zasady.

Post autor: Larixes »

Dzięki ;)
ODPOWIEDZ