John Company - pytania, zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

John Company - pytania, zasady

Post autor: ghostdog »

Kiedy zmieniam status ekonomiczny regionów?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1340
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 123 times
Been thanked: 84 times

Re: John Company

Post autor: nahar »

Zgodnie z tabela rzutow jak pamietam.

Sent from cave using fireplace and blanket.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: John Company

Post autor: ghostdog »

Czy dobrze widze ze w części prowincji moge utworzyć gubernatora a w cześciej nie-tylko biuro? Czy automatycznie po dokonaniu podboju i utworzeniu biura lub gubernatora natychmiast dokładam swój pionek czy tez po refreshu każdy moze?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: John Company

Post autor: yanoo »

Ink pisze:Do dyskusji o zasadach zapraszam na właściwe forum: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewforum.php?f=42
Można prosić o wydzielenie do nowego tematu?
ghostdog pisze:Kiedy zmieniam status ekonomiczny regionów?
Po "flipie" (zdarzenie inicjowane przez słonia) lub inwestycji.
ghostdog pisze:Czy dobrze widze ze w części prowincji moge utworzyć gubernatora a w cześciej nie-tylko biuro?
W każdej zdominowanej prowincji zakładasz biuro. Gubernatorstwa to te prowincje, które dają dodatkowo możliwość prowadzenia kampani i zdominowania kolejnych prowincji.
ghostdog pisze:Czy automatycznie po dokonaniu podboju i utworzeniu biura lub gubernatora natychmiast dokładam swój pionek czy tez po refreshu każdy moze?
Za instrukcją:
This office will be filled at the start of the next Company Phase.
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: John Company

Post autor: ghostdog »

O i juz duzo jaśniej. Trochę szkoda ze w wielu miejscach instrukcja nie jest do końca precyzyjna ale to juz chyba ogólna przypadłość Sierra Madre.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: John Company

Post autor: Ink »

yanoo pisze:
Ink pisze:Do dyskusji o zasadach zapraszam na właściwe forum: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewforum.php?f=42
Można prosić o wydzielenie do nowego tematu?
Proszę bardzo :)
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: John Company

Post autor: ghostdog »

O ile dobrze pamietam każda prezydencja ma limit 3 oficerów ale brak takowego dla dział. Chodzi o sytuacje gdy zdominowaliśmy region i należy go samemu bronić.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: John Company

Post autor: yanoo »

Limit na działa wyznaczają finanse ;) No i bardzo ważna zasada - wydatki Kompanii należy pokryć z przychodu (tor revenue), w razie niedostatku pozostaje emergency loans.

Poza tym działa i oficerów trzymamy w Prezydencjach, a nie prowincjach. Wszystkie biura/prowincje działające w okręgu danej Prezydencji (czyli zdominowane, bądź z otwartym handlem) mogą wchodzić w interakcję z daną armią (tj. akcja Campaign, oraz obrona przed zdarzeniami: Conquest i Revolt.

Prowincje mają oddzielne jedynie biuro i skarbiec.
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

John Company

Post autor: ghostdog »

Chodziło o to ze nie ma limitu na działa.
To, ze wszystko trzymamy w „biurach” to wiem [emoji56]
Do zdominowanych tez moge normalnie towar wyslac?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: John Company

Post autor: yanoo »

ghostdog pisze:Do zdominowanych tez moge normalnie towar wyslac?
Tak
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: John Company

Post autor: ghostdog »

To juz chyba na razie nie mam wątpliwości :-)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2312
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 562 times
Been thanked: 896 times

Re: John Company

Post autor: Galatolol »

Jest prawo, którego przegłosowanie sprawia, że wszystkie "order" dają 1£ mniej, za to w fazie Trade każda fabryka produkuje 1£ - idzie on do skarbca firmy czy właściciela? Założyliśmy, że to drugie, bo inaczej rzadko kiedy ktokolwiek by głosował (startuje na minusie)

Czy jeśli nastąpi Bailout kończący grę, to jest jeszcze czas, by powysyłać świeżo zwolnionych Executive'ów po nagrody?
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: John Company

Post autor: maciej.kr »

Mam nadzieję że ten wątek jest też do 2 edycji.
Pytanie:
Z kart scenariusza nie wylosowałem premiera.
Jak go wybrać?
NeXuS AlphA
Posty: 220
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: John Company

Post autor: NeXuS AlphA »

maciej.kr pisze: 31 lip 2023, 00:36 Mam nadzieję że ten wątek jest też do 2 edycji.
Pytanie:
Z kart scenariusza nie wylosowałem premiera.
Jak go wybrać?
Ja jestem po wstępnej próbie podejścia do solo i ekspertem nie jestem ale.. : A na ilu graczy byl scenariusz rozkładany? W sensie czy nie było tak ze były użyte jakieś karty dodatkowe scenariusza zamiast podstawowych?
/bo z pytania zakładam, że nie chodzi o to jak przejąć rolę /
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: John Company

Post autor: maciej.kr »

NeXuS AlphA pisze: 31 lip 2023, 01:14
maciej.kr pisze: 31 lip 2023, 00:36 Mam nadzieję że ten wątek jest też do 2 edycji.
Pytanie:
Z kart scenariusza nie wylosowałem premiera.
Jak go wybrać?
Ja jestem po wstępnej próbie podejścia do solo i ekspertem nie jestem ale.. : A na ilu graczy byl scenariusz rozkładany? W sensie czy nie było tak ze były użyte jakieś karty dodatkowe scenariusza zamiast podstawowych?
/bo z pytania zakładam, że nie chodzi o to jak przejąć rolę /
Na 3 osoby. I tylko podstawowe karty
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: John Company

Post autor: maciej.kr »

I kolejne pytanie jak zrekrutowac nowe oddziały armii. Czy w ogóle jest taka akcja ? Zwierzchnik armii może przesunąć oficera albo armie ale rekrutacji nie ma.
niwlak
Posty: 58
Rejestracja: 20 sty 2020, 14:08
Has thanked: 36 times
Been thanked: 29 times

Re: John Company

Post autor: niwlak »

maciej.kr pisze: 31 lip 2023, 00:36 Mam nadzieję że ten wątek jest też do 2 edycji.
Pytanie:
Z kart scenariusza nie wylosowałem premiera.
Jak go wybrać?
Jeżeli żaden z graczy nie dostał karty premiera to znaczy, że użyliście kart dodatkowych. Na 3 osoby używa się 12 kart podstawowych, bez dopisku dodatk. Każdy powinien dostać po 4 karty. Stanowisko premiera zawsze jest obsadzone.
maciej.kr pisze: 31 lip 2023, 07:56 I kolejne pytanie jak zrekrutowac nowe oddziały armii. Czy w ogóle jest taka akcja ? Zwierzchnik armii może przesunąć oficera albo armie ale rekrutacji nie ma.
Po podbiciu przez armię terenów w Indiach tworzą się nowe placówki którymi zarządza gubernator. Każdy z nich w ramach swojej akcji ma możliwość tworzenia armii. Dodatkowo gracze z akcji rodzinnych mogą dodawać oficera/oficerów.
Zwolay
Posty: 90
Rejestracja: 25 mar 2023, 10:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times

Re: John Company

Post autor: Zwolay »

Witam-chodzi o tryb solo:jak sobie radzicie z rozlokowaniem wojsk w sytuacji gdy rzut kostkami zakończył się sukcesem,dowódcą jestem ja, danym prezydentem jest Korona,chodzi o rozlokowanie w niekontrolowanym przez Kompanię regionie ALE-i tu zagwozdka- nie ma żadnego oficera Korony? Jak rozumiem w takiej sytuacji opcja rozlokowania jest niedostępna?
Anel86
Posty: 8
Rejestracja: 04 lut 2023, 07:19
Has thanked: 10 times

Re: John Company - pytania, zasady

Post autor: Anel86 »

Z tego co ja rozumiem, to oficer nie ma tu nic do rzeczy, on po prostu zwiększa pule kości i partycypuje w łupach.
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: John Company - pytania, zasady

Post autor: maciej.kr »

Szybkie pytanie. Jaką akcją i kiedy obniżamy dług kompani. Wzialem 3 pożyczki. Kiedy znacznik spada?
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: John Company - pytania, zasady

Post autor: niepooczach »

Spada podczas fazy rodziny, gdy wchodza nowe udzialy do Rady Dyrektorow. Niektore prawa tez oga obnizac lub kasowac dlug.
Pouzy
Posty: 67
Rejestracja: 19 sty 2020, 19:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 14 times

Re: John Company - pytania, zasady

Post autor: Pouzy »

Witajcie. Pytanie do bardziej doświadczonych graczy (a właściwie trzy):
1. Czy podczas Inwazji z zewnątrz atakowany jest tylko region macierzysty Prezydencji graniczący z daną częścią morza czy obydwa graniczące z nią regiony. Np. na zachodzie czy inwazja dotyczy tylko Bombaju czy Bombaju i Majsuru?
2. Czy można wielokrotnie z pozytywnym efektem przegłosowywać deregulację i co za tym idzie obniżać dług i poprawiać reputację, czy też przegłosowujemy ją tylko raz?
3.Co oznacza sformułowanie ,,brak kary" przy akcjach Gubernatorów i Dyrektora Handlowego? Czy nie dotyczy ich ,,katastrofalna porażka" czy też chodzi o coś innego?
Będę wdzięczny za odpowiedzi, najlepiej poparte żródłem.
Anel86
Posty: 8
Rejestracja: 04 lut 2023, 07:19
Has thanked: 10 times

Re: John Company - pytania, zasady

Post autor: Anel86 »

ODP Pytanie 1. Obejrzyj sobie filmik Box Of Delights 33minuta: inwazja dotyczy tylko Bombaju, Madrasu lub Bengalu.
Boarderland
Posty: 3
Rejestracja: 14 lut 2022, 08:36
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: John Company - pytania, zasady

Post autor: Boarderland »

Pouzy pisze: 27 sie 2023, 11:46 2. Czy można wielokrotnie z pozytywnym efektem przegłosowywać deregulację i co za tym idzie obniżać dług i poprawiać reputację, czy też przegłosowujemy ją tylko raz?
Deregulacja, tak jak i każde inne prawo, może zostać przegłosowane tylko raz. Po przegłosowaniu deregulacji rozpatrujemy efekt opisany na karcie, odwracamy ją na stronę "Więzienie dla dłużników", a samą kartę "umieszczamy w pobliżu planszy, obok pozostałych przegłosowanych praw" (s. 36 instrukcji). Jeżeli deregulacja zostanie zawetowana, można podjąć próbę ponownego głosowania w kolejnych rundach (prawo to nie zostaje bowiem odrzucone, o czym wspomina końcówka akapitu dot. głosowania nad deregulacją na s. 36 instrukcji).
Pouzy pisze: 27 sie 2023, 11:463.Co oznacza sformułowanie ,,brak kary" przy akcjach Gubernatorów i Dyrektora Handlowego? Czy nie dotyczy ich ,,katastrofalna porażka" czy też chodzi o coś innego?
Będę wdzięczny za odpowiedzi, najlepiej poparte żródłem.
Gubernatorzy i Dyrektor Handlowy, jak każdy inny urzędnik, mogą ponieść katastrofalną porażkę. Karą w tym rozumieniu jest konieczność odjęcia określonej liczby kości z puli. Np. dowódca rzuca tyloma kośćmi, ilu ma żołnierzy i oficerów, ale karą jest konieczność odjęcia jednej kości za każdy poziom wierzy w regionie. Prezydent rzuca na handel kośćmi na każdego wydanego funta, ale karą jest odjęcie jednej kości za każdą przekraczaną podczas handlu granicę itd. Gubernatorzy zawsze na początek rzucają tyloma kośćmi, ile wskazano na karcie, a Dyrektor Handlowy tyloma, ile funtów wyda na rzut - bez żadnych ujemnych modyfikatorów.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: John Company - pytania, zasady

Post autor: Pynio »

Hej,

czy ktoś może mi pomóc w kwestii wydarzenia Inwazja z zewnątrz (foreign invasion)? Oglądnąłem Box of Delights, całe bgg łącznie z faq i dalej nie wiem do końca.

Przykład:

Uwaga: Inwazja z zew ma być traktowana jako "inwazja przeciwko kompanii"

Mam Madras, Bengal i Bombaj pod kontrolą moich prezydencji, rzucam kością sztormu - wypadają wszystkie lokacje. W każdej (dla przykładu) mam kostki buntowników.
I teraz tak... dla pierwszego regionu (Bombaju, bo każą rozpatrywać w kolejności) rzucam kością... inwazja ma mieć silę rzutu kością. Pierwsze pytanie: czy mam dodać buntowników, zakładam, że TAK, ponieważ rozpatrujemy to jako INWAZJA, a instrukcja nakazuje dodać te kostki. Tak w sumie tłumaczy box of delights.
Tylko teraz problem: Przy opisie inwazji jest nakaz rozpatrzenia każdego regionu z kostkami buntu, skoro są kostki buntu w Madrasie i Bengalu, to jak rozumiem mam rozpatrzeć to teraz? Czy kiedy... jeśli teraz to kolejne inwazje mogą nie być już na terenach kompanii (jak mi odbiją tereny Madrasu i Bengalu), tylko na terenach tubylców (???).
Czy może jakimś cudem mam rozpatrzeć w pierwszej kolejności inwazje z zewnątrz, a potem zbiorczo te bunty znaczników niepokoju (jakiś idiotyzm według mnie)?
Jak rozumiem zamykania zleceń może być też łącznie 3? Z Faq dowiedziałem się tylko, że nie ma być podwójnego zmykania zleceń z okazji inwazji z zew i inwazji (w instrukcji oczywiście jest to idiotycznie opisane i może ktoś pomyśleć, że zamykanie zleceń jest podwójne dla każdej lokacji).
Najchętniej rozpatrzyłbym to literalnie - czyli jedynie rozpatrzył 3 wydarzenia inwazji, ew pozamykał zlecenia i pojedyncze kaskady. Jednak DURNE stwierdzenie w instrukcji: "w dodatku do powyższych zasad", i w opisie inwazji na kompanię - że trzeba po inwazji na kompanię rozpatrywać WSZYSTKIE powstania, mam totalne zamieszanie jak chodzi o to wydarzenie.

Nie wiem czy opisałem to logicznie... liczę, że się doczytacie.
ODPOWIEDZ