Mombasa - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 197
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 201 times
Been thanked: 89 times

Re: Mombasa

Post autor: Elo »

Dokładnie o to mi chodziło, dzięki :)
Ankeszu
Posty: 80
Rejestracja: 02 kwie 2011, 15:31
Lokalizacja: Kraków Główny
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Mombasa

Post autor: Ankeszu »

Dookreślę jeszcze:

- te skrzynki nie są brane pod uwagę przy wypełnianiu wymagań na torze księgowego; przykładowo, wymaganie o wyglądzie "cztery skrzynki" odnosi się do czterech sztuk danego surowca - czyli np spełnią je karty o wartościach 1 i 3 kawy, niezależnie od liczb na skrzynkach. (Jest to ciut jaśniejsze w angielskiej instrukcji niż w polskiej, str. 5 i 12; IMO ta część ikonografii nie jest dobrze przemyślana). Wartość skrzynkowa jest brana pod uwagę tylko przy kupnie i sprzedaży kart!

- czy płytkę bonusową należy zużyć w rundzie, w której się ją zdobyło? -
pamiętajcie tylko że żetony te dostajemy w następnej rundzie po tym, jak je wykupiliśmy, a nie od razu ;) i mamy je tylko na rundę (chyba że wykupimy znowu)
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Mombasa

Post autor: nakago »

a co z żetonem (płytką) pierwszego gracza? jest ona przekazywana innemu graczowi dopiero jeśli ktoś się wstawi na pole dla przejęcia tej płytki tak? dopóki to się nie stanie to pierwszy gracz jest cały czas ten sam ?
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 941
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Mombasa

Post autor: Apos »

nakago pisze: 06 maja 2019, 00:07 a co z żetonem (płytką) pierwszego gracza? jest ona przekazywana innemu graczowi dopiero jeśli ktoś się wstawi na pole dla przejęcia tej płytki tak? dopóki to się nie stanie to pierwszy gracz jest cały czas ten sam ?
Pierwszy gracz zmienia się tylko w momencie użycia pola przejęcia. Wtedy ten gracz, który wstawił swój krążek, zostaje pierwszym graczem.
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Mombasa

Post autor: nakago »

jeszcze 1 pytanie

czy w mombasie można wykonywać akcje, które możemy wykonać ostatecznie tylko w części (nie w całości) np.
używam pola max, dzięki któremu mogę przesunąć się na torze Cape Town o 3 pola do przodu, okazuje się jednak, że ostatnie (trzecie) przesunięcie wymaga ode mnie zapłacenie 10 kasy, a ja mam akurat tylko 6, czy mogę w ogóle wykonać akcję pola max, żeby bonusów użyć tylko w jakiejś części ??
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 941
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Mombasa

Post autor: Apos »

nakago pisze: 19 sie 2019, 03:32 jeszcze 1 pytanie

czy w mombasie można wykonywać akcje, które możemy wykonać ostatecznie tylko w części (nie w całości) np.
używam pola max, dzięki któremu mogę przesunąć się na torze Cape Town o 3 pola do przodu, okazuje się jednak, że ostatnie (trzecie) przesunięcie wymaga ode mnie zapłacenie 10 kasy, a ja mam akurat tylko 6, czy mogę w ogóle wykonać akcję pola max, żeby bonusów użyć tylko w jakiejś części ??
Hej, zasady mówią, że przesuwasz się tylko tyle ile możesz/na ile Cię stać. Nie mam PL instrukcji przy sobie, ale w ENG pisze tak:
If you use a reward that allows you to move forward on a specific track and you cannot use it completely (because of a capital call which you cannot pay or the end of the track), move your marker as far as possible (if at all) and forfeit the rest.
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Mombasa

Post autor: nakago »

no i super, wszystko jasne, dzięki
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Mombasa

Post autor: EVOCATVS »

Jak to jest z resztą punktów za towary przy zakupie kart, muszę czy mogę wydać je na przesunięcie się na torze inwestycji? I, jak rozumiem, w tej akcji mogę nie kupować żadnej karty, tylko przesunąć się na torze za wszystkie punkty?
W momencie, gdy ktoś już spasował i oddał dodatkowy żeton akcji, inny gracz może go pozyskać w tej samej rundzie?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Mombasa

Post autor: Tomzaq »

EVOCATVS pisze: 27 paź 2019, 01:56 Jak to jest z resztą punktów za towary przy zakupie kart, muszę czy mogę wydać je na przesunięcie się na torze inwestycji? I, jak rozumiem, w tej akcji mogę nie kupować żadnej karty, tylko przesunąć się na torze za wszystkie punkty?
W momencie, gdy ktoś już spasował i oddał dodatkowy żeton akcji, inny gracz może go pozyskać w tej samej rundzie?
Możesz. Tak jak piszesz. Nie może go pozyskać, może tylko go zarezerwować na następną rundę.
Who is John Galt?
Posiadam
ArniK
Posty: 198
Rejestracja: 03 wrz 2010, 15:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mombasa

Post autor: ArniK »

Czy ja dobrze rozumuję odnośnie żetonu książki z handlarzem diamentami / księgowym. W instrukcji napisali, że trzeba mieć "dodatkowego" księgowego do tego, którego użyliśmy do przesunięcia kałamarza. Innymi słowy wśród kart akcji wyłożonych muszą się znaleźć co najmniej dwaj księgowi ewentualnie księgowy i żeton premii z księgowym?
IksuKB
Posty: 2
Rejestracja: 19 mar 2019, 11:54
Been thanked: 2 times

Re: Mombasa

Post autor: IksuKB »

ArniK pisze: 12 mar 2020, 14:35 Czy ja dobrze rozumuję odnośnie żetonu książki z handlarzem diamentami / księgowym. W instrukcji napisali, że trzeba mieć "dodatkowego" księgowego do tego, którego użyliśmy do przesunięcia kałamarza. Innymi słowy wśród kart akcji wyłożonych muszą się znaleźć co najmniej dwaj księgowi ewentualnie księgowy i żeton premii z księgowym?
Księgowy, który pozwala "odpalić" akcję nie liczy się do wymagań. Tak, trzeba mieć wyłożonego jeszcze jednego księgowego.
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Mombasa

Post autor: nakago »

czy mogę użyć położyć swój znacznik na pole akcji na planszy, a potem tej akcji nie wykonać? (wstawić się tylko po to żeby zająć to pole innym graczom)?
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Mombasa

Post autor: NestorZolo »

Faktycznie instrukcja tego nie wyjaśnia. Jedynym polem, z którego premii opłaca się ewentualnie zrezygnować to kupowanie kart za kasę. Wymaganie to 1 moneta, a premia to koszt karty. Jeśli nie jest to wyjaśnione, to ja osobiście bym grał, że trzeba kupić tą kartę. Ale w sumie ciekawa zagwózdka. W tej grze jest sporo interakcji i patrzenia co przeciwnik wywija, że i takie poświęcanie monety, żeby przeciwnik nie kupił karty, mogłoby być na miejscu.

Edit. Trochę się zagalopowałem. Można też być na końcu danego toru i po prostu nie móc się dalej przesuwać. Można też nie chcieć sprzedać karty, ale chcieć uniemożliwić sprzedanie karty przeciwnikowi.
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2020, 12:37 przez NestorZolo, łącznie zmieniany 1 raz.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Mombasa

Post autor: mbuka »

Jest to wyjaśnione na bgg: link

Można zająć pole akcji i nie wykonać akcji.
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Mombasa

Post autor: nakago »

mbuka pisze: 22 kwie 2020, 10:54 Jest to wyjaśnione na bgg: link

Można zająć pole akcji i nie wykonać akcji.
z tego co tam piszą można zająć tylko wtedy jak nas stać zapłacić koszt akcji oraz / dla pola z wyrzucaniem karty za kasę / trzeba mieć choć 1 kartą na ręce, żeby tego pola użyć
ja miałem właśnie sytuację, że nie miałem kart na ręce, a chciałem zająć to pole w trakcie gry

pamiętać należy też (zgodonie z odpowiedzią na moje wcześniejsze pytanie), że swoją akcję możemy wykonać też częściowo zamiast w całości
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Mombasa

Post autor: mbuka »

Tak, koszt w kółeczku trzeba zapłacić - czyli monety albo odrzucenie karty - ale nie ma obowiązku wykonać akcji (nagrody).
Możesz zapłacić monetę i nie skorzystać z kupna karty albo możesz odrzucić kartę i nie brać monet za to (co jest bez sensu).
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 242
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Mombasa

Post autor: Arcziwald »

Czy używając akcji ekspansji wchodząc na dany region, który był już zajęty przez inną kompanię dostaje się bonus z pola?
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Mombasa

Post autor: NestorZolo »

Arcziwald pisze: 22 sie 2020, 10:42 Czy używając akcji ekspansji wchodząc na dany region, który był już zajęty przez inną kompanię dostaje się bonus z pola?
Oczywiście.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Mombasa

Post autor: NestorZolo »

Mimo wielu rozegranych partii, ostatnio mieliśmy z kumplem zagwozdkę. Przeglądnąłem na spokojnie instrukcje i nic. Moja angielski jest poor, więc nie będę męczył Pfistera, gdzieś w czeluściach bgg :wink: problem dotyczy premii większościowej, a dokładnie bonusów. Ja twierdzę, że bonusy można brać w dowolnej kolejności, czyli przesunięcie na torze może nastąpić po zabraniu funta, diamentu, książki itp. Kumpel twierdzi, że najpierw przesunięcie na torze, bo zawsze tak robiliśmy. Faktycznie do tej pory nie miało to znaczenia, ale ostatnio miałem 4 funciaki, a przesunięcie na torze wymagało opłaty 5 funciaków. Gdybym najpierw wziął funta, rzecz jasna miałbym 5 na opłacenie przesunięcia. Co Wy na to? Jest jakieś ujednolicone zdanie na temat tego problemu, czy może zdania będą podzielone?
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Mombasa

Post autor: Nidav »

Pfistera na szczęście męczyć na trzeba, bo już się na ten temat wypowiedział na BGG ;)
The official answer is: You may take the reward in any order, i.e. take 1 coin and spend it immediately.
Zatem Twoja interpretacja była słuszną interpretacją i możesz najpierw wziąć funta, żeby potem go wydać w trakcie przesunięcia na torze.
dżedaj
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:34
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Mombasa - pytania i wątpliwości

Post autor: dżedaj »

Hej,
Czy podczas wykładnia domków, gdy odsłaniają się monety na planszy możemy te monety pobrać z banku? Domyślam się, że nie, ale cały czas zastanawiam się skąd brać pieniądze, bo monet w zestawie jest bardzo dużo, ale tylko raz miałem ich więcej niż 10 na ręce jak odblokowalem pole: usuń karte = wartość+8 monet.
Macie jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Mombasa - pytania i wątpliwości

Post autor: Tomzaq »

Nie. Te odsłaniające się monety to mnożnik na koniec gry. No, trudno o monety. Trzeba kombinować.
Who is John Galt?
Posiadam
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Mombasa - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

dżedaj pisze: 09 sty 2022, 06:20 Hej,
Czy podczas wykładnia domków, gdy odsłaniają się monety na planszy możemy te monety pobrać z banku? Domyślam się, że nie, ale cały czas zastanawiam się skąd brać pieniądze, bo monet w zestawie jest bardzo dużo, ale tylko raz miałem ich więcej niż 10 na ręce jak odblokowalem pole: usuń karte = wartość+8 monet.
Macie jakieś pomysły?
Jest sporo źródeł:
1. Książki
2. Za symbol brania książek można brać monety
3. Z wystawiania domków (symbol na mapie)
4. Akcja trashowania karty
5. Dywidendy ze spółek
6. Kopacze diamentów
7. Akcje z niektórych spółek
8. Max czapek

Ogólnie trochę tego jest, po prostu nie można wydawać na głupoty :wink:
fumi
Posty: 81
Rejestracja: 09 lip 2015, 11:44
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Mombasa - pytania i wątpliwości

Post autor: fumi »

Nie wiem czy mogę poprosić o to tutaj w wątku z grą, czy powiniennem założyć osobny wątek w innym dziale, ale bardzo bym prosił aby jakaś dobra dusza wysłała mi zdjęcie dobrej jakości tych małych planszetek gracza z przypomnieniem jakie akcje mozna wykonać...
Z powodu braku dostępności kupiłem egzemplarz obcojęzyczny bo gra niezależna językowo i o ile polską instrukcję znalazłem tak tej pomocy gracza nie potrafię :cry:
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Mombasa - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

fumi pisze: 18 sty 2022, 11:56 Nie wiem czy mogę poprosić o to tutaj w wątku z grą, czy powiniennem założyć osobny wątek w innym dziale, ale bardzo bym prosił aby jakaś dobra dusza wysłała mi zdjęcie dobrej jakości tych małych planszetek gracza z przypomnieniem jakie akcje mozna wykonać...
Z powodu braku dostępności kupiłem egzemplarz obcojęzyczny bo gra niezależna językowo i o ile polską instrukcję znalazłem tak tej pomocy gracza nie potrafię :cry:
Nie wiem czy to dosc dobra jakosc ale to tyle co moge telefonem :)
Obrazek

Za jakis tydzien moge sprobowac ogarnac skan
ODPOWIEDZ