Mombasa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Mombasa - pytania i wątpliwości

Post autor: ChlastBatem »

Witam,

wczoraj graliśmy w Mombasę razem z mini dodatkiem (https://boardgamegeek.com/image/3243907 ... goodie-box).

Niestety pojawiła się mała wątpliwość.

Otóż nowe książki dają punkty na koniec gry jeśli opłacimy dany koszt. Ale czy aby zdobyć te punkty to musimy się na nich zatrzymać (skończyć ruch kałamarzem) i opłacić je [/color]czy może wystarczy przez nie przejść (opłacając koszt bo przecież tak mówią podstawowe zasady, że musisz spełniać warunek aby przejść dalej)???
Bo jeśli pierwsza sytuacja jest prawdziwa (czerwony kolor) to jak w takim razie odróżnić książkę na planszy (na końcu gry), która była tylko "przelecona", a na której się zatrzymaliśmy? W normalnych książkach problem jest rozwiązany gdyż bonus otrzymujemy od razu jak się zatrzymamy na niej więc później nie trzeba pamiętać co się z nią działo.

Czy ktoś się orientuje?
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Mombasa

Post autor: ChlastBatem »

Podbijam pytanie. Minęło trochę czasu. Ja niestety nadal nie wiem jak należy to traktować.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Mombasa

Post autor: Cin »

ChlastBatem pisze:Podbijam pytanie. Minęło trochę czasu. Ja niestety nadal nie wiem jak należy to traktować.
"At the end of the game, the bonus values of all new book tiles that your ink jar has reached or passed are added to your bookkeeping scoring category."
Wg mnie to jest dość jednoznaczne - wystarczy przez nie przejść.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Mombasa

Post autor: Tomzaq »

Czy na początku gry wykonujemy te akcje z kafla startowego, czy wykładamy nowe karty i nimi zaczynamy grę?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Mombasa

Post autor: Cin »

Te z kafla startowego kładziemy nad swoją planszą gracza, czyli są niedostępne na początku gry. Potem zagrywamy karty z tych, które zostały.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Mombasa - pytania i wątpliwości

Post autor: Elo »

Witam,
Pierwsza gra za mną, ogólnie zasady nie są jakieś mocno skomplikowane ale nigdzie nie znalazłem w instrukcji jednej rzeczy. Czy za każdy ruch na torze diamentów/księgowości dostajemy 2 funty, czy tylko na końcu toru? Wydaje mi się że co ruch, ale ikonki od tego są w obu torach na ich końcach więc nie mam pewności. I czy jeśli kasa jest za ruch, to czy jest to za całość czy za liczbę pól?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Mombasa

Post autor: Tomzaq »

Kasa tylko po przekroczeniu 60 na torach.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: Mombasa

Post autor: Elo »

Poważnie? Byłem na 99% procent przekonany że bonus dostajemy za przesuwanie się, bo wizja otrzymania 2 marnych funciaków za nie łatwe przecież pokonanie całego toru wydawała mi się zupełnie nieciekawa. Dziwna zasada.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Mombasa

Post autor: Trolliszcze »

Te dwa funty są tylko po to, żeby ruch na torze na koniec gry, kiedy już doszedłeś do 60, nie był bezwartościowy (podobnie jest z torem księgowości po dotarciu na jego koniec). Sprawiłoby to, że pewne opcje stałyby się dla gracza po prostu bezużyteczne, a tak, nawet jak jesteś na końcu, wciąż coś czerpiesz ze swoich handlarzy, z kładzenia domków na polach z diamentami itp. itd.
EDIT: I tak na wszelki wypadek, bo nie jestem pewien, czy rozumiesz, jak to działa: po dotarciu na ostatnie pole toru dostajesz te funty za każdy ruch, jaki miałbyś wykonać na torze, ale już nie możesz. Czyli przykładowo jestem na polu 60 i robię akcję, która daje 5 diamentów - zamiast tego biorę 10 funtów.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: Mombasa

Post autor: Elo »

To ma więcej sensu, niż jednorazowe otrzymanie 2 funtow, jak to wcześniej rozumiałem. Dzięki za wyjaśnienie.
anion
Posty: 216
Rejestracja: 22 sie 2016, 13:45
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 25 times
Been thanked: 13 times

Re: Mombasa

Post autor: anion »

Czy pozostałą kasę na koniec gry przeliczamy 1:1 czy 1:3 (1 pkt za każde 3 funty)?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Mombasa

Post autor: Tomzaq »

anion pisze: 24 maja 2018, 08:16 Czy pozostałą kasę na koniec gry przeliczamy 1:1 czy 1:3 (1 pkt za każde 3 funty)?
1:1, skąd pomysł na 1:3?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Mombasa

Post autor: Trolliszcze »

Tomzaq pisze: 24 maja 2018, 09:00
anion pisze: 24 maja 2018, 08:16 Czy pozostałą kasę na koniec gry przeliczamy 1:1 czy 1:3 (1 pkt za każde 3 funty)?
1:1, skąd pomysł na 1:3?
Zgadnę: bo w notesie punktacji jest w tej rubryce symbol trzech monet.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Mombasa

Post autor: Tomzaq »

Trolliszcze pisze: 24 maja 2018, 09:02
Tomzaq pisze: 24 maja 2018, 09:00
anion pisze: 24 maja 2018, 08:16 Czy pozostałą kasę na koniec gry przeliczamy 1:1 czy 1:3 (1 pkt za każde 3 funty)?
1:1, skąd pomysł na 1:3?
Zgadnę: bo w notesie punktacji jest w tej rubryce symbol trzech monet.
Nigdy nie zwróciłem na to uwagi
Who is John Galt?
Posiadam
anion
Posty: 216
Rejestracja: 22 sie 2016, 13:45
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 25 times
Been thanked: 13 times

Re: Mombasa

Post autor: anion »

Trolliszcze pisze: 24 maja 2018, 09:02 Zgadnę: bo w notesie punktacji jest w tej rubryce symbol trzech monet.
Hehe, też.
Dzięki za rozwianie wątpliwości.

Korzystam jeszcze z apki ScorePal. Zaimportowałem gotową tabelkę i tam było w wierszu wpisane 1:3.
Grałem wczoraj pierwszy raz, policzyłem wg instrukcji 1:1, ale nie byłem przekonany, bo jakoś wydawało mi się to przegięte (np. sprzedaż karty w ostatniej rundzie za liczbę monet równą kosztowi karty + 8 z pola premii z toru daje aż kilkanaście dodatkowych pkt).
O ile Pfister w GWT mocno premiuje inwestowanie kasy (5$ = 1 pkt), o tyle w Mombasie jest to dla mnie trochę niezrozumiałe, że tak słabo się zachęca do inwestowania kasy.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Mombasa

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Po lekturze instrukcji takie pytanko się nasunęło:
Chcę skorzystać z dodatkowego pola premii które znajduje się na torze inwestycji G1 a premia to: użyj 1 punkt książek i przesuń znacznik diamentów o 2 pola wprzód.
Użyj 1 punkt książek, ale jak, skąd go wziąć?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Mombasa

Post autor: Cin »

Nie widziałem na oczy G1, ale podejrzewam, że go po prostu dostajesz. Czyli bierzesz książkę za 1 albo monetę.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Mombasa

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Cin pisze: 25 cze 2018, 23:41 Nie widziałem na oczy G1, ale podejrzewam, że go po prostu dostajesz. Czyli bierzesz książkę za 1 albo monetę.
Racja, przekombinowałem. :D Teraz już wszystko jasne.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Mombasa

Post autor: seszena2 »

anion pisze: 24 maja 2018, 09:25
Trolliszcze pisze: 24 maja 2018, 09:02 Zgadnę: bo w notesie punktacji jest w tej rubryce symbol trzech monet.
Hehe, też.
Dzięki za rozwianie wątpliwości.

Korzystam jeszcze z apki ScorePal. Zaimportowałem gotową tabelkę i tam było w wierszu wpisane 1:3.
Grałem wczoraj pierwszy raz, policzyłem wg instrukcji 1:1, ale nie byłem przekonany, bo jakoś wydawało mi się to przegięte (np. sprzedaż karty w ostatniej rundzie za liczbę monet równą kosztowi karty + 8 z pola premii z toru daje aż kilkanaście dodatkowych pkt).
O ile Pfister w GWT mocno premiuje inwestowanie kasy (5$ = 1 pkt), o tyle w Mombasie jest to dla mnie trochę niezrozumiałe, że tak słabo się zachęca do inwestowania kasy.
Witam:

to jak właściwie liczymy punkty za funty?
instrukcja mówi:
Najpierw zanotuj ile funtów zostało każdemu graczowi.
...
Po zapisaniu wszytskich wyników, wylicz sumę dla każdego gracza we wszyskich siedmiu kategoriach.
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Mombasa

Post autor: seszena2 »

Jakoś mi to umknęło.W fazie 6 i 7 karty nie wracają już na rękę po zagraniu w strefę akcji?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Mombasa

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

seszena2 pisze: 05 lip 2018, 17:27 Jakoś mi to umknęło.W fazie 6 i 7 karty nie wracają już na rękę po zagraniu w strefę akcji?
1 funt= 1 punkt.
Karty wracają ale np w 7 już nie mają po co wracać :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Mombasa

Post autor: seszena2 »

Ale w 6 też nie wracają.
Graliśmy pierwszy raz i nie zwróciliśmy uwagi na ten zapis. Mój rywal nie kupował kart i dawał radę. A z tą regułą, jak masz mało kart, to może zrobić się problem w ostatniej rundzie.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Mombasa

Post autor: Cin »

W 6 wracają tak jak w każdej poprzedniej. Chodzi o to, że nie wrócą te, które były zagrane w 6.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: Mombasa

Post autor: Elo »

Orientuje się ktoś po co na kartach podstawowych, w prawym dolnym rogu mamy symbol ze skrzyneczką? W normalnych kartach jest to składowa ceny, za jaką zabieramy je z planszy, ale po co to w kartach, które od początku mamy w ręce? Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że kiedy musimy spełnić wymagania na torze księgowego w postaci dowolnego towaru w jakiejś liczbie, to możemy wtedy użyć tych skrzynek jako "towar". Ale czy na pewno tak jest? I druga sprawa, czy te żetony bonusu np. +1 do wartości jakiegoś towaru, trzeba użyć jak najszybciej, czy można sobie trzymać aż będzie się chciało użyć? Z jednej strony można tym blokować jakiś bonus, ale z drugiej pozbawiamy się znacznika, którym moglibyśmy zdobyć jakiś iny bonus. Skłaniam się ku wersji, że takie blokowanie mogłoby trochę popsuć grę, ale takie wymuszanie użycia też mi średnio pasuje.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Mombasa

Post autor: Trolliszcze »

Skrzyneczki są dlatego, że istnieją akcje (na planszy i torach) w rodzaju "odrzuć kartę i dostajesz tyle kasy, ile jej wartość plus dwa". Gdyby nie było skrzyneczek, to trudniej byłoby określić wartość takiej karty.
Co do drugiego pytania: nie wiem, czy je dobrze rozumiem, ale jeśli chodzi Ci o to, czy taką bonusową płytkę trzeba zużyć w rundzie, w której się ją zdobyło, to tak. Tzn. nie musisz tego robić, ale na koniec rundy i tak ją stracisz - wraca do puli.
ODPOWIEDZ