Agricola: Wersja rodzinna - pytania, zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
gacek_ag
Posty: 2
Rejestracja: 26 gru 2017, 22:43

Re: Agricola – wersja rodzinna

Post autor: gacek_ag »

Witam
Zaczęliśmy naszą przygodę z Agricolą wersją rodzinną - dzięki Waszym postom (za co bardzo dziękuję) wyjaśniło się kilka niejasności ale mam jeszcze jedno pytanie - Orze pole potem je obsiewam, dostaje 2 dodatkowe zboża na moje pole i w sumie na polu mam 3, przy najbliższych żniwach mogę z 1 pola ściągnąć 1 zboże, a pozostałe zostają. I teraz co dalej?
1. Czy przy jeszcze kolejnych żniwach mogę ściągnąć kolejne 1 zboże a przy kolejnych ostatnie?
2. Czy mogę obsiać pole na którym są jeszcze zboża czy muszę zaorać kolejne by je obsiać?
3. Czy w takim razie moje pole już obsiane z plonami jest bezużyteczne do czasu aż zejdą z niego wszystkie zboża?
4. Czyli z tego wynika, że trzeba mieć dużo pól i obsiewać za każdym razem kolejne puste pola?
Będę wdzięczna za odpowiedzi
Pozdrawiam
gacek_ag
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola – wersja rodzinna

Post autor: GrzeL »

gacek_ag pisze:Witam
Zaczęliśmy naszą przygodę z Agricolą wersją rodzinną - dzięki Waszym postom (za co bardzo dziękuję) wyjaśniło się kilka niejasności ale mam jeszcze jedno pytanie - Orze pole potem je obsiewam, dostaje 2 dodatkowe zboża na moje pole i w sumie na polu mam 3, przy najbliższych żniwach mogę z 1 pola ściągnąć 1 zboże, a pozostałe zostają. I teraz co dalej?
1. Czy przy jeszcze kolejnych żniwach mogę ściągnąć kolejne 1 zboże a przy kolejnych ostatnie?
2. Czy mogę obsiać pole na którym są jeszcze zboża czy muszę zaorać kolejne by je obsiać?
3. Czy w takim razie moje pole już obsiane z plonami jest bezużyteczne do czasu aż zejdą z niego wszystkie zboża?
4. Czyli z tego wynika, że trzeba mieć dużo pól i obsiewać za każdym razem kolejne puste pola?
Będę wdzięczna za odpowiedzi
Pozdrawiam
gacek_ag
Instrukcja s. 11 pisze:Każdy zbiera po jednym znaczniku zboża z każdego obsianego pola swojego gospodarstwa i umieszcza je w swoich zasobach. Jeśli na polu zostało jakieś zboże, zostaje tam do następnych żniw.
Można obsiewać tylko puste pola.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Agricola rodzinna - wariant solo?

Post autor: Pisarka »

Przejrzałam instrukcję i wariantu solo cuś tu ni widzę. Chyba opacznie zrozumiałam opis sklepowy mówiący: "Stworzona z myślą o rozgrywkach dla jednej do czterech osób...", domyślając się, ze rozgrywki te mają inne zasady. Przyznaję, że tyle razy słyszałam "można też grać solo", że za zbytnią oczywistość przyjęłam jednoosobowe granie jako osobny wariant. A to tylko opcja.
Teraz mi głupio, bo opcjonalnie to mogę grać w szachy sama ze sobą. Nie będą to szachy dla jednej osoby.

Tak się dzielę z bracią grową moją nieuważnością :oops:

Bo chyba nic mi nie umknęło? XD
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Agricola – wersja rodzinna

Post autor: Pisarka »

Mam parę pytań, jeśli można.
1 - czy gracz rozpoczynający może zablokować pole z kogutem własnym ludkiem?
2 - czy w kuchni mogę przetworzyć NA RAZ DOWOLNĄ ilość zwierząt w żywność?
3- czy jeśli mam wolno stojącą oborę (bo nie miałam pastwiska, gdy ją brałam), mogę potem postawić ją na pastwisku, gdy już się go dorobię? (czy jest tak samo nieprzesuwalna jak kafle?)
Z góry dziękuję za pomoc!
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola – wersja rodzinna

Post autor: GrzeL »

Pisarka pisze: 02 maja 2018, 19:24 Mam parę pytań, jeśli można.
1 - czy gracz rozpoczynający może zablokować pole z kogutem własnym ludkiem?
2 - czy w kuchni mogę przetworzyć NA RAZ DOWOLNĄ ilość zwierząt w żywność?
3- czy jeśli mam wolno stojącą oborę (bo nie miałam pastwiska, gdy ją brałam), mogę potem postawić ją na pastwisku, gdy już się go dorobię? (czy jest tak samo nieprzesuwalna jak kafle?)
Z góry dziękuję za pomoc!
Ad 1
Gracz rozpoczynający może skorzystać z tego pola.

Ad 2
Tak.

Ad 3
Tak, ale tylko na nowo wybudowanym pastwisku w momencie jego zbudowania.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Agricola – wersja rodzinna

Post autor: Pisarka »

dziękuję!!
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
kropka75
Posty: 58
Rejestracja: 06 mar 2018, 10:40
Been thanked: 3 times

Re: Agricola – wersja rodzinna

Post autor: kropka75 »

Hej

Od dwóch dni rozkminiam Agricolę rodzinną i już chyba wiem, co powinnam.
Ale jedna rzecz nie daje mi spokoju.

Dokładania zwierząt.
Już się domyśliłam, że muszę dokładać zwierzaki nie tylko tam, gdzie strzałka jest żółta, ale czy od razu mnożę te krowy i dziki?
To by znaczyło, że wchodząc do rundy 6 mamy już do zebrania 6 dzików od razu. Tak rozumiem objaśnienia do błędów instrukcji, z netu.
Czy tak powinno być?
Na mojego czuja, to krowę drugą dokładam dopiero po rundzie 6, jeśli tej pierwszej nikt nie zabierze. Krowę zaś mam do zabrania w 8 i jeśli nikt jej nie weźmie, 9 rundę zaczynam od dołożenia drugiej krowy.
Ale to tylko moja próba dobrnięcia do logiki, poprzez błędy instrukcji.


I jeszcze jedno - pole z fioletową obwódką, u góry planszy, przy stacji nr 1, oznaczone numerem 1.
Z rysunkiem ogniska.
Czy stając tam otrzymujemy dostęp do usprawnień w tym samym kolorze, tzn. fioletowych, tych pięciu z numerami 7, 9 ,10 11 i 14 i tylko wtedy możemy je kupić?
W instrukcji napisali: "korzystając z pola akcji możesz wybudować palenisko, kuchnię albo gliniany piec, czyli jedno z usprawnień znajdujących się obok planszy".
Czyli jednak wybierając akcję z ogniskiem mam dostęp do wszystkich usprawnień w prawym dolnym rogu i tych poza planszą, nie tylko tych fioletowych?
Czy może tak samo działa dobudowa / rozbudowa chaty - okna z nr 2, 3, 4? ?
Wtedy też muszę zająć akcję z ogniskiem?

Nie jestem pewna jak to działa.
kropka75
Posty: 58
Rejestracja: 06 mar 2018, 10:40
Been thanked: 3 times

Re: Agricola – wersja rodzinna

Post autor: kropka75 »

markus74 pisze: 08 sty 2017, 20:17
TTR_1983 pisze: W sumie nie wiem. Instrukcja milczy na ten temat, a sam nie miałem takiej sytuacji w grze, bo zawsze stawiam na pastwisku.
Instrukcja mówi tylko, że w momencie dobrania kładziesz na pastwisku lub poza nim.
Pisze też przy omawianiu pastwisk, że jeśli w swoich zasobach posiadasz oborę, możesz ją położyć na nowym pastwisku. Czyli można wnioskować, że jeśli posiadam wolną oborę poza pastwiskiem to mogę ją w tym momencie przenieść na nowe pastwisko. Poza tym nigdzie nie pisze, że nie wolno przenosić obór. Pewnie wszyscy sugerujemy się tym, że w dotychczasowych wersjach Agricoli (w tym również Chłopi i ich zwierzyniec) raz położonej obory nie wolno przestawiać.
A wolno przenosić obory?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola – wersja rodzinna

Post autor: GrzeL »

kropka75 pisze: 10 kwie 2019, 14:27 Dokładania zwierząt.
Już się domyśliłam, że muszę dokładać zwierzaki nie tylko tam, gdzie strzałka jest żółta, ale czy od razu mnożę te krowy i dziki?
To by znaczyło, że wchodząc do rundy 6 mamy już do zebrania 6 dzików od razu. Tak rozumiem objaśnienia do błędów instrukcji, z netu.
Czy tak powinno być?
Na mojego czuja, to krowę drugą dokładam dopiero po rundzie 6, jeśli tej pierwszej nikt nie zabierze. Krowę zaś mam do zabrania w 8 i jeśli nikt jej nie weźmie, 9 rundę zaczynam od dołożenia drugiej krowy.
Ale to tylko moja próba dobrnięcia do logiki, poprzez błędy instrukcji.
Dziki i krowy dokładamy dopiero od odpowiedniej rundy (pierwszego dzika w 6, a pierwszą krowę w 8).
Jest to wprost napisane w instrukcji, ale zostało pominięte w polskiej wersji.
Spoiler:
kropka75 pisze: 10 kwie 2019, 14:27 I jeszcze jedno - pole z fioletową obwódką, u góry planszy, przy stacji nr 1, oznaczone numerem 1.
Z rysunkiem ogniska.
Czy stając tam otrzymujemy dostęp do usprawnień w tym samym kolorze, tzn. fioletowych, tych pięciu z numerami 7, 9 ,10 11 i 14 i tylko wtedy możemy je kupić?
W instrukcji napisali: "korzystając z pola akcji możesz wybudować palenisko, kuchnię albo gliniany piec, czyli jedno z usprawnień znajdujących się obok planszy".
Czyli jednak wybierając akcję z ogniskiem mam dostęp do wszystkich usprawnień w prawym dolnym rogu i tych poza planszą, nie tylko tych fioletowych?
Budowa usprawnień akurat jest dobrze opisana w instrukcji i wprost opisuje, na jakich polach, jakie można zbudować usprawnienia.
Instrukcja s. 8 pisze:Aby wybudować usprawnienie, wyślij członka rodziny na odpowiednie pole akcji i zapłać (odłóż do zasobów ogólnych) koszt oznaczony w prawym górnym rogu żetonu budowanego usprawnienia.
Instrukcja s. 8 - opis pola 1 pisze:Korzystając z tego pola akcji, możesz wybudować Palenisko, Kuchnię albo Gliniany piec, czyli jedno z usprawnień znajdujących się obok planszy.
Instrukcja s. 9 - opis pól 7, 9, 10, 11, 14 pisze:Korzystając z tych pól akcji, możesz wybudować usprawnienia, które są na nich umieszczone.
kropka75 pisze: 10 kwie 2019, 14:27 Czy może tak samo działa dobudowa / rozbudowa chaty - okna z nr 2, 3, 4? ?
Wtedy też muszę zająć akcję z ogniskiem?
Rozbudowa i przebudowa chaty też jest dobrze opisana.
Instrukcja s. 5 - opis pól 2 i 4 pisze:Korzystając z tych pól akcji, możesz dobudować kolejną izbę do twojej chaty.
Instrukcja s. 5 - opis pola 2 pisze:pole pozwala zbudować drewniane izby za 5 drewien i 2 trzciny każda
Instrukcja s. 5 - opis pola 4 pisze:pole pozwala zbudować gliniane izby za 3 gliny i 1 trzcinę każda
Instrukcja s. 5 - opis pól 2 i 4 pisze:Wszystkie izby w chacie muszą być zbudowane z takiego samego materiału. Budując izbę, weź żeton nowej izby z zasobów ogólnych i połóż go właściwą stroną do góry, obok dowolnej izby swojej chaty.
(...)
Te pola akcji umożliwiają też budowę obór. Każda obora kosztuje 2 drewna.
Instrukcja s. 5 - opis pola 3 pisze:Korzystając z tego pola akcji, możesz przebudować drewnianą chatę w glinianą. Zapłać 3 gliny i 1 trzcinę, po czym odwróć wszystkie izby swojej chaty ze strony drewnianej na glinianą. Dodatkowo, otrzymujesz za darmo 1 oborę.
kropka75
Posty: 58
Rejestracja: 06 mar 2018, 10:40
Been thanked: 3 times

Re: Agricola – wersja rodzinna

Post autor: kropka75 »

Rzecz w tym, że wszędzie jest "korzystając z pola" albo "z tych pół akcji".

Twoje odp. nic mi nie powiedziały .

Pytanie wprost - gdzie stawiam pionek chcąc przebudować chatę?

Gdzie stawiam pionek chcąc kupić usprawnienie z pola fioletowego, nr 10 np?

Gdzie stawiam pionek chcąc kupić piec do chleba spoza planszy?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola – wersja rodzinna

Post autor: GrzeL »

kropka75 pisze: 10 kwie 2019, 15:48 Rzecz w tym, że wszędzie jest "korzystając z pola" albo "z tych pół akcji".
Użyto takich zwrotów, bo opisy odnoszą się do obrazków umieszczonych obok przedstawiających dane pole. Nie są one w żaden sposób nazwane na planszy, a numerki są numerami rund, od których dane pole jest dostępne.
kropka75 pisze: 10 kwie 2019, 15:48 Pytanie wprost - gdzie stawiam pionek chcąc przebudować chatę?
3.
kropka75 pisze: 10 kwie 2019, 15:48 Gdzie stawiam pionek chcąc kupić usprawnienie z pola fioletowego, nr 10 np?
10.
kropka75 pisze: 10 kwie 2019, 15:48 Gdzie stawiam pionek chcąc kupić piec do chleba spoza planszy?
1.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola – wersja rodzinna

Post autor: GrzeL »

kropka75 pisze: 10 kwie 2019, 15:01
markus74 pisze: 08 sty 2017, 20:17
TTR_1983 pisze: W sumie nie wiem. Instrukcja milczy na ten temat, a sam nie miałem takiej sytuacji w grze, bo zawsze stawiam na pastwisku.
Instrukcja mówi tylko, że w momencie dobrania kładziesz na pastwisku lub poza nim.
Pisze też przy omawianiu pastwisk, że jeśli w swoich zasobach posiadasz oborę, możesz ją położyć na nowym pastwisku. Czyli można wnioskować, że jeśli posiadam wolną oborę poza pastwiskiem to mogę ją w tym momencie przenieść na nowe pastwisko. Poza tym nigdzie nie pisze, że nie wolno przenosić obór. Pewnie wszyscy sugerujemy się tym, że w dotychczasowych wersjach Agricoli (w tym również Chłopi i ich zwierzyniec) raz położonej obory nie wolno przestawiać.
A wolno przenosić obory?
Nie, jedynie można postawić posiadaną nieogrodzoną oborą na waśnie ogrodzonym pastwisku, czyli ją ogrodzić.
Lomax1983
Posty: 54
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:44
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola: Wersja rodzinna

Post autor: Lomax1983 »

Pytanie do fazy powiększania stada:
Mam dwa pastwiska na 4 zwierzęta. Na obu trzymam po dwie owce. Ile dostane młodych 2 czy tylko 1? Jak graliśmy w grę na festiwalu gramy jeden z wolontariuszy tłumaczył że dwój zwierząt na każdym pastwisku daje młode tzn. mam 5 pastwisk na każdym po 2 owce otrzymam w sumie 5 owiec. Nie jestem pewien czy to dobre tłumaczenie gry. Wydaje mi się że bez względu na ilość pastwisk i owiec na nim zawsze otrzymam 1 owce. Proszę o sprostowanie.
wajwa
Posty: 2222
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 246 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Agricola: Wersja rodzinna

Post autor: wajwa »

1 sztuka się urodzi bez względu na ilość stada (znaczy się musi być para przynajmniej ofc) ;-)
Always look on the bright side of life
TheAdam93
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2021, 19:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola: Wersja rodzinna

Post autor: TheAdam93 »

Witam
Mam szybkie pytanie dla upewnienia się albo wyprowadzenia z błędu. Na przykładzie pola budowy glinianej Izby, czy mogę wybudować np w jednej akcji 3 gliniane Izby dając od razu potrójny koszt budowy (9 gliny +3 trzciny) i powiedzmy 2 obory za 4 drewna ?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola: Wersja rodzinna

Post autor: GrzeL »

TheAdam93 pisze: 03 sty 2022, 12:08 Mam szybkie pytanie dla upewnienia się albo wyprowadzenia z błędu. Na przykładzie pola budowy glinianej Izby, czy mogę wybudować np w jednej akcji 3 gliniane Izby dając od razu potrójny koszt budowy (9 gliny +3 trzciny) i powiedzmy 2 obory za 4 drewna ?
Tak, jest to wprost napisane w oryginalnej instrukcji.
Spoiler:
chlo
Posty: 2
Rejestracja: 04 sty 2022, 18:09
Has thanked: 1 time

Re: Agricola: Wersja rodzinna

Post autor: chlo »

Ja jeszcze poproszę raz o wyjaśnienie dotyczące pól.
  • w pierwszej akcji je oram - dostaję
  • w drugiej obsiewam posiadając 1 zasób zboża. Na polu mam teraz 3 w sumie.
  • podczas żniw, zabieram jeden znacznik zasobu zboże, a pozostałe 2 zostają. Tego pola nie obsiewam (to już wiem).
Czy podczas następnych żniw z tego pola zbieram znacznik zasobu, dopóki pole pozostanie puste, czyli do zaorania? (czy dobrze rozumiem - mamy "samozasiew"?)Czy też leży tam do końca rozgrywki i punktuje na koniec.
Tego nie mogę się nigdzie doczytać.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola: Wersja rodzinna

Post autor: GrzeL »

chlo pisze: 04 sty 2022, 18:22 Ja jeszcze poproszę raz o wyjaśnienie dotyczące pól.
  • w pierwszej akcji je oram - dostaję
  • w drugiej obsiewam posiadając 1 zasób zboża. Na polu mam teraz 3 w sumie.
  • podczas żniw, zabieram jeden znacznik zasobu zboże, a pozostałe 2 zostają. Tego pola nie obsiewam (to już wiem).
Czy podczas następnych żniw z tego pola zbieram znacznik zasobu, dopóki pole pozostanie puste, czyli do zaorania? (czy dobrze rozumiem - mamy "samozasiew"?)Czy też leży tam do końca rozgrywki i punktuje na koniec.
Tego nie mogę się nigdzie doczytać.
Instrukcja s. 11 pisze:Żniwa:
1. Faza zbiorów:
Każdy zbiera po jednym znaczniku zboża z każdego obsianego pola swojego gospodarstwa i umieszcza je w swoich zasobach. Jeśli na polu zostało jakieś zboże, zostaje tam do następnych żniw.
chlo
Posty: 2
Rejestracja: 04 sty 2022, 18:09
Has thanked: 1 time

Re: Agricola: Wersja rodzinna

Post autor: chlo »

1. Faza zbiorów:
Każdy zbiera po jednym znaczniku zboża z każdego obsianego pola swojego gospodarstwa i umieszcza je w swoich zasobach. Jeśli na polu zostało jakieś zboże, zostaje tam do następnych żniw.
I z tych pozostających przy następnych żniwach zbieram kolejny 1 zasób zboża?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola: Wersja rodzinna

Post autor: GrzeL »

chlo pisze: 05 sty 2022, 12:11
1. Faza zbiorów:
Każdy zbiera po jednym znaczniku zboża z każdego obsianego pola swojego gospodarstwa i umieszcza je w swoich zasobach. Jeśli na polu zostało jakieś zboże, zostaje tam do następnych żniw.
I z tych pozostających przy następnych żniwach zbieram kolejny 1 zasób zboża?
Instrukcja s. 11 pisze:Żniwa:
Za każdym razem, kiedy znacznik rund minie symbol [żniw / rogu obfitości], przeprowadź czynności związane ze żniwami, zgodnie z poniższym opisem.
1. Faza zbiorów:
Każdy zbiera po jednym znaczniku zboża z każdego obsianego pola swojego gospodarstwa i umieszcza je w swoich zasobach. Jeśli na polu zostało jakieś zboże, zostaje tam do następnych żniw.
ODPOWIEDZ