Iron Curtain

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Iron Curtain

Post autor: mBird »

Przeczytałem sobie instrukcję i pojawiło się u mnie kilka wątpliwości. Być może w trakcie rozgrywki te rzeczy, o które pytam będą oczywiste, ale chciałbym się upewnić czy dobrze rozumiem instrukcję:

1. Czy na karcie startowej, podobnie jak na innych kartach, możemy układać kosteczki wpływu?
2. Karty Pokłosia (Aftermath). Nie ma żadnych obostrzeń co do tych kart w instrukcji. Jak rozumiem, odkładamy dowolną kartę i całkowicie normalną sytuacją może być, że znajdą się tam 2 karty USA lub 2 karty Związku Radzieckiego? Może nie jest to supertaktyczne, ale teoretycznie możliwa jest sytuacja, że po rozdaniu otrzymamy karty tylko jednej frakcji.
3. Zagranie karty. Jeżeli zagrywam kartę oponenta, kosteczki wpływu przydzielam niezależnie od tego czy mój przeciwnik aktywuje wydarzenie czy nie?
4. Kontrola. Czy ja dobrze rozumiem, że dopóki przeciwnik ma przewagę dwóch kosteczek, za każdą swoją płacę podwójnie(pomijając infiltrację)? Przykład: Przeciwnik ma 3 kosteczki, a ja żadnej. Muszę więc wykorzystać 5 kostek, żeby był remis, tak?
5. Punktowanie.
a)Instrukcja mówi nam, że gra kończy się natychmiast po uzyskaniu 8 punktów przewagi. Czyli sprawdzając punktację końcową za regiony, gra może skończyć się już po zapunktowaniu pierwszego regionu(reszty już nie sprawdzamy)?
b)Punkty bonusowe są przydzielane również w punktacji końcowej, czy tylko po "zamknięciu" regionu?
c)Przetłumaczona karta pomocy na bgg mówi nam, że punktacja regionalna to 1 punkt za każdy kraj, w którym dominujemy i 1 punkt za przewagę w tym regionie. Rozumiem, że to błąd? Za przewagę dostajemy bonus, a to nie zawsze 1 punkt.

Dzięki z góry.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Iron Curtain

Post autor: mat_eyo »

banialuk pisze: 26 kwie 2018, 22:47 Przeczytałem sobie instrukcję i pojawiło się u mnie kilka wątpliwości. Być może w trakcie rozgrywki te rzeczy, o które pytam będą oczywiste, ale chciałbym się upewnić czy dobrze rozumiem instrukcję:

1. Czy na karcie startowej, podobnie jak na innych kartach, możemy układać kosteczki wpływu?
Możemy, jest ona traktowana jak każda inna karta terenu.
banialuk pisze: 26 kwie 2018, 22:47 2. Karty Pokłosia (Aftermath). Nie ma żadnych obostrzeń co do tych kart w instrukcji. Jak rozumiem, odkładamy dowolną kartę i całkowicie normalną sytuacją może być, że znajdą się tam 2 karty USA lub 2 karty Związku Radzieckiego? Może nie jest to supertaktyczne, ale teoretycznie możliwa jest sytuacja, że po rozdaniu otrzymamy karty tylko jednej frakcji.
Nie ma obostrzeń. Ten mechanizm pozwala "spalić" jedną kartę, jak wystrzelenie w kosmos w Zimnej Wojnie. Dodatkowo, jeśli czujemy się mocni, to można tam wrzucić swoją kartę licząc na maksymalny zysk podczas punktowania.
banialuk pisze: 26 kwie 2018, 22:47 3. Zagranie karty. Jeżeli zagrywam kartę oponenta, kosteczki wpływu przydzielam niezależnie od tego czy mój przeciwnik aktywuje wydarzenie czy nie?
Tak, po zagraniu karty dostaniesz kostki bez względu na to, czy przeciwnik rozpatrzy wydarzenie. Czasem wydarzenie jest niemożliwe do rozpatrzenia i to jest najlepszy moment na zagranie karty. Trzeba tylko pamiętać, że najpierw przeciwnik podejmuje decyzję o wydarzeniu i je rozpatruje, dopiero później dostajesz kosteczki.
banialuk pisze: 26 kwie 2018, 22:47 4. Kontrola. Czy ja dobrze rozumiem, że dopóki przeciwnik ma przewagę dwóch kosteczek, za każdą swoją płacę podwójnie(pomijając infiltrację)? Przykład: Przeciwnik ma 3 kosteczki, a ja żadnej. Muszę więc wykorzystać 5 kostek, żeby był remis, tak?
Dokładnie tak.
banialuk pisze: 26 kwie 2018, 22:47 5. Punktowanie.
a)Instrukcja mówi nam, że gra kończy się natychmiast po uzyskaniu 8 punktów przewagi. Czyli sprawdzając punktację końcową za regiony, gra może skończyć się już po zapunktowaniu pierwszego regionu(reszty już nie sprawdzamy)?
b)Punkty bonusowe są przydzielane również w punktacji końcowej, czy tylko po "zamknięciu" regionu?
c)Przetłumaczona karta pomocy na bgg mówi nam, że punktacja regionalna to 1 punkt za każdy kraj, w którym dominujemy i 1 punkt za przewagę w tym regionie. Rozumiem, że to błąd? Za przewagę dostajemy bonus, a to nie zawsze 1 punkt.
a) Tak. Równie dobrze któryś z graczy może zdobyć ósmy punkt podczas Aftermath i wtedy w ogóle nie przystępujemy do finałowego punktowania.
b) Podczas punktowania końcowego również.
c) Błąd, bonus zawsze jest wskazany w danym regionie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Iron Curtain

Post autor: Tomzaq »

A co w przypadku gdy zabraknie znaczników?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Iron Curtain

Post autor: Edwardo »

Tomzaq pisze: 19 lip 2018, 21:10 A co w przypadku gdy zabraknie znaczników?
przenosisz znaczniki z innych, dowolnych miejsc
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Crystiano02
Posty: 13
Rejestracja: 29 wrz 2020, 21:48

Re: Iron Curtain

Post autor: Crystiano02 »

Cześć :)

zakupiłem grę jak doradzono mi w innym wątku, jest naprawdę świetna :) Mam natomiast pytanie - czy na karcie można położyć więcej kostek niż jest namalowane (według instrukcji na danej karcie można położyć tyle kostek ile wskazuje karta); czy może tylko zmieniają to wydarzenia (takie karty jak np. Nigeria, Algieria, Zair, Kuba czy Japonia). W przeciwnym wypadku nie mają sensu, bo grając np. ZSRR i zagrywając Algierią (frakcja ZSRR) mogę w swojej turze po prostu wykładać kostki, bez dodatkowej zgody. Czy też takie wydarzenie (w przypadku Algierii - "ZSRR może umieścić 4 kostki wpływu w Europie") oznacza coś innego?

Pozdrawiam,

Crystiano02
ODPOWIEDZ