Lords of Hellas - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: mat_eyo »

Oczywiście, że można wykonać dwa razy budowę monumentu. Nie zaznaczasz jej żetonem, bo za moment byś go zdejmował, ale to nadal jest jedna z siedmiu akcji specjalnych.
pet78
Posty: 34
Rejestracja: 13 cze 2018, 08:22
Has thanked: 7 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: pet78 »

I po pierwszej budowie następuje faza potworów i nowe wydarzenie?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: mat_eyo »

pet78 pisze: 13 cze 2018, 09:45 I po pierwszej budowie następuje faza potworów i nowe wydarzenie?
Po obu budowach. Akcja budowy monumentu powoduje uruchomienie fazy końcowej. W niej odświeżamy artefakty, akcje specjalne, usuwamy modlących się kapłanów, rzucamy za potwory i ciągniemy wydarzenie. Następnie używasz karty, która pozwala Ci wykonać drugą akcję specjalną pod rząd i znów wybierasz budowę monumentu, co wywołuje kolejną fazę końcową.
pet78
Posty: 34
Rejestracja: 13 cze 2018, 08:22
Has thanked: 7 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: pet78 »

mat_eyo pisze: 13 cze 2018, 09:59
pet78 pisze: 13 cze 2018, 09:45 I po pierwszej budowie następuje faza potworów i nowe wydarzenie?
Po obu budowach. Akcja budowy monumentu powoduje uruchomienie fazy końcowej. W niej odświeżamy artefakty, akcje specjalne, usuwamy modlących się kapłanów, rzucamy za potwory i ciągniemy wydarzenie. Następnie używasz karty, która pozwala Ci wykonać drugą akcję specjalną pod rząd i znów wybierasz budowę monumentu, co wywołuje kolejną fazę końcową.
Dzięki
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Casiliasplp »

Cześć

1) Co jeśli jeden z graczy nie ma już akcji specjalnej musi użyć budowa monumentu ?
Hala Madrid
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: mat_eyo »

Casiliasplp pisze: 14 cze 2018, 19:29 Cześć

1) Co jeśli jeden z graczy nie ma już akcji specjalnej musi użyć budowa monumentu ?
Dokładnie.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Casiliasplp »

mat_eyo pisze: 14 cze 2018, 19:43
Casiliasplp pisze: 14 cze 2018, 19:29 Cześć

1) Co jeśli jeden z graczy nie ma już akcji specjalnej musi użyć budowa monumentu ?
Dokładnie.
A jeśli zrobiłem 5 akcji
zostało mi polowanie i monument ale nie mogę zrobić polowania to muszę monument czy mogę położyć X na polowaniu i oddać ruch turę ?
Hala Madrid
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Fenrisek83 »

Casiliasplp pisze: 14 cze 2018, 23:40
mat_eyo pisze: 14 cze 2018, 19:43
Casiliasplp pisze: 14 cze 2018, 19:29 Cześć

1) Co jeśli jeden z graczy nie ma już akcji specjalnej musi użyć budowa monumentu ?
Dokładnie.
A jeśli zrobiłem 5 akcji
zostało mi polowanie i monument ale nie mogę zrobić polowania to muszę monument czy mogę położyć X na polowaniu i oddać ruch turę ?
Jak nie masz możliwośći wykonania jakich kolwiek akcji specjalnych to zostaje budowa monumentu.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Bary »

Czy przy okazji wykonywania marszu można zabunkrować jednego hoplitę w mieście?
Solo- ataki z planszetki potworów są tutaj wyłączone. Co jednak ze zdolnościami pasywnymi?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: mat_eyo »

Bary pisze: 15 cze 2018, 09:45 Czy przy okazji wykonywania marszu można zabunkrować jednego hoplitę w mieście?
Nie, akcja specjalna Marsz polega na wybraniu dowolnej liczby nieufortyfikowanych hoplitów z jednego regionu i przesunięciu ich do innego regionu. Ewentualnie możesz wykonać Marsz wybierając jedną figurkę i fortyfikując ją, ponieważ na potrzeby ruchu miasta traktowane są jako odrębne regiony. Nie możesz jednak swojej armii w marszu podzielić na dwa regiony (miasto i region docelowy).
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Cin »

Mam pytanie o kartę "Phalanx", która dodaje 2 do siły armii za każdą parę hoplitów. Czy liczymy to w momencie zagrania karty czy dopiero na koniec bitwy?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: mat_eyo »

Cin pisze: 15 cze 2018, 11:12 Mam pytanie o kartę "Phalanx", która dodaje 2 do siły armii za każdą parę hoplitów. Czy liczymy to w momencie zagrania karty czy dopiero na koniec bitwy?
Efekty wszystkich kart rozpatrujesz natychmiastowo, więc siłę dodajesz od razu. Prawdziwe pytanie brzmi, co się dzieje, kiedy w trakcie bitwy przeciwnik np. efektem swojej karty walki usunie mi parzystego Hoplitę? Ja bym zagrał tak, że nie działa to wstecz i nie zmienia bonusu do siły, który dostaliśmy zagrywając Falangę.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: adalbert »

Czy poruszam bohatera do ilości pół wyznaczonych przez jego szybkość, czy dokładnie o ilość tych pól. Polskie zasady zdaje się, że sugerują to drugie, ale to chyba nie ma sensu. Czy mogę poruszyć bohatera o 0 pól (żeby np. aktywować coś, co działa, jeżeli bohater skończył swój ruch w danym regionie).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: mat_eyo »

adalbert pisze: 15 cze 2018, 13:54 Czy poruszam bohatera do ilości pół wyznaczonych przez jego szybkość, czy dokładnie o ilość tych pól. Polskie zasady zdaje się, że sugerują to drugie, ale to chyba nie ma sensu. Czy mogę poruszyć bohatera o 0 pól (żeby np. aktywować coś, co działa, jeżeli bohater skończył swój ruch w danym regionie).
Możesz ruszyć się do tylu pól. Wszystkie akcje podstawowe są opcjonalne. Jeśli zaczynasz turę z bohaterem w regionie, w którym jest quest, to możesz od razu udać się na ten quest, nie musisz ruszać bohaterem.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Cin »

mat_eyo pisze: 15 cze 2018, 11:44
Cin pisze: 15 cze 2018, 11:12 Mam pytanie o kartę "Phalanx", która dodaje 2 do siły armii za każdą parę hoplitów. Czy liczymy to w momencie zagrania karty czy dopiero na koniec bitwy?
Efekty wszystkich kart rozpatrujesz natychmiastowo, więc siłę dodajesz od razu. Prawdziwe pytanie brzmi, co się dzieje, kiedy w trakcie bitwy przeciwnik np. efektem swojej karty walki usunie mi parzystego Hoplitę? Ja bym zagrał tak, że nie działa to wstecz i nie zmienia bonusu do siły, który dostaliśmy zagrywając Falangę.
No właśnie w zasadzie o to mi chodziło w pytaniu :) Takie zapamiętywanie co i kiedy, przy kilku zagranych kartach przy zmieniającej się liczebności armii, wydaje mi się lekko uciążliwe i nieeleganckie :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: mat_eyo »

Zgadza się, jest to lekko nieeleganckie, ale podczas walki tych kart nie ma znowu aż tak dużo, żeby uskuteczniać wyższą matematykę. Inna, którą kojarzę, to "Jeśli masz więcej hoplitów w walce", a poza tymi dwiema większość działa bez względu na liczbę hoplitów.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Cin »

A one nie występują w kilku kopiach? Tak czy inaczej mam nadzieję na jakąś oficjalną wykładnię.
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Lossentur »

Efekt karty jest rozpatrywany natychmiast ale liczenie punktów siły następuje dopiero jak obaj gracze spasują.

To jest część strategi aby niektórymi kartami zagrać dopiero w odpowiednim momencie - jeżeli ktoś wybrał Phalanx na samym początku to aż się prosi o kontrę. Na tej samej zasadzie nie liczysz do siły hoplitów których przeciwnik usunie Ci podczas bitwy.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Cin »

Lossentur pisze: 15 cze 2018, 21:03 Efekt karty jest rozpatrywany natychmiast ale liczenie punktów siły następuje dopiero jak obaj gracze spasują.
Jeśli w momencie zagrania karty dostałem 2 do siły armii to dlaczego mam to stracić? To by wymagało ponownego rozpatrzenia tekstu na karcie na koniec bitwy - na jakiej podstawie?
Lossentur pisze: 15 cze 2018, 21:03 Na tej samej zasadzie nie liczysz do siły hoplitów których przeciwnik usunie Ci podczas bitwy.
To nie jest to samo - hoplitów zgodnie z zasadami liczymy na koniec bitwy, tekst na karcie rozpatrujemy w momencie zagrania.

Żeby nie było - to rozwiązanie podoba mi się bardziej i jest "łatwiejsze w obsłudze". Natomiast nie ma podstaw w zasadach gry.
Nadal mam nadzieję, ze autor tu czasem zagląda...
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: wirusman »

Napisz na stronie fb. Tam dosytaniesz odpowiedź.
Keowabe
Posty: 1
Rejestracja: 16 cze 2018, 20:32

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Keowabe »

Z innej beczki, czy artefakty są po otrzymaniu już naładowane czy trzeba czekać do zbudowania poziomu monumentu ?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: mat_eyo »

Artefakty otrzymujesz naładowane, nawet jeśli jest to artefakt któregoś z bogów i zabierasz go innemu graczowi, który z niego już skorzystał.
fahrad
Posty: 226
Rejestracja: 24 cze 2015, 10:46
Has thanked: 8 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: fahrad »

1) W przypadku zwykłej akcji ruchu hoplitów mogę przemieścić hoplitów (zgodnie z limitem przywództwa) z KILKU regionów np. do JEDNEGO sąsiadującego ? Jeśli to wywoła bitwę, to jak potem rozpatrzyć zapis z instrukcji "Jeśli atakujący przegrał bitwę, musi wycofać się do REGIONU, z którego zaatakował." (podkreślenie moje).
2) W przypadku akcji specjalnej Marsz, mogę przemieścić dowolną liczbę hoplitów z JEDNEGO (nie kilku) regionu do JEDNEGO sąsiedniego, tak ?
3) Zdolność pasywna Meduzy (hoplici przebywający w regionie z Meduzą nie mogą go opuścić). Jak to się ma do sytuacji, w której w wyniku bitwy przegrany musi wycofać swoich hoplitów ? Traci ich wszystkich ?
4) Karty błogosławieństw. Mam dwie karty błogosławieństw dające coś "zamiast ruchu bohaterem", korzystam w turze z obu, czy tylko z wybranej ?
5) Akcja z monumentu Hermesa od lvl2+ (przemieść swoją armię). Czy muszę wykonać ruch armią, a jeśli tak, to o konkretną, podaną na karcie liczbę regionów, czy np. "do" trzech.
To tak na "dzień dobry", po pierwszej (świetnej :) ) rozgrywce.
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Lossentur »

fahrad pisze: 17 cze 2018, 10:10 1) W przypadku zwykłej akcji ruchu hoplitów mogę przemieścić hoplitów (zgodnie z limitem przywództwa) z KILKU regionów np. do JEDNEGO sąsiadującego ? Jeśli to wywoła bitwę, to jak potem rozpatrzyć zapis z instrukcji "Jeśli atakujący przegrał bitwę, musi wycofać się do REGIONU, z którego zaatakował." (podkreślenie moje).
Wybierasz jeden dowolny region (z tych z których wykonałeś ruch hoplitów) do którego wycofujesz całą przegraną armię.
fahrad pisze: 17 cze 2018, 10:10 2) W przypadku akcji specjalnej Marsz, mogę przemieścić dowolną liczbę hoplitów z JEDNEGO (nie kilku) regionu do JEDNEGO sąsiedniego, tak ?
Tak, dowolną liczbę nieufortyfikowanych hoplitów z jednego regionu do jednego sąsiedniego.
fahrad pisze: 17 cze 2018, 10:10 3) Zdolność pasywna Meduzy (hoplici przebywający w regionie z Meduzą nie mogą go opuścić). Jak to się ma do sytuacji, w której w wyniku bitwy przegrany musi wycofać swoich hoplitów ? Traci ich wszystkich ?
Moim zdaniem tak, ponieważ nie mogą opuścić regionu - podobnie jak w przypadku gdy wszystkie sąsiadujące tereny są zajęte przez przeciwnika wtedy przegrany również traci hoplitów bo gracz nie ma ich gdzie wycofać.

EDIT: Myliłem się :P jest nawet oficjalna wypowiedź ten temat na BoardGameGeek

No, you can't move your Hoplites from the Region Medusa is in in ANY way. The only exception is retreat after a lost Battle, as it doesn't count as move.
fahrad pisze: 17 cze 2018, 10:10 4) Karty błogosławieństw. Mam dwie karty błogosławieństw dające coś "zamiast ruchu bohaterem", korzystam w turze z obu, czy tylko z wybranej ?
Tylko z wybranej. Zastępujesz akcję 1 do 1 więc jeżeli możesz wykonać tylko jeden ruch bohatera na turę to zamiast tego możesz wykonać tylko jedną inną akcję.
Ostatnio zmieniony 26 cze 2018, 15:58 przez Lossentur, łącznie zmieniany 1 raz.
buhaj
Posty: 1043
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 510 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: buhaj »

Król nad królami:
- karta aktywacji monumentu: "za każdym razem, gdy (gracz który zbudował ostatni poziom monumentu) używa akcji specjalnej, zabiera żeton z karty aktywacji monumentu." Czy jak posiadam kartę zdarzenia "oczyść stajnie Augiasza" która daje mi możliwość wykonania dwóch akcji specjalnych pod rząd to zabieram dwa żetony z karty aktywacji monumentu? Czytając dosłownie i zgodnie z logiką to TAK, ale o jedną turę skraca to wymagany okres kontroli rejonu z monumentem. Co o tym sądzicie?
ODPOWIEDZ