Lords of Hellas - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Attan
Posty: 98
Rejestracja: 09 gru 2018, 12:22
Been thanked: 5 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Attan »

Już o tym było ale nie jestem pewien czy jednak dobrze zostało to powiedziane. Chodzi o polowanie na potwora. Czy jeżeli mam kartę walki która mogę zadać rane to mimo wszystko mogę zdecydować że tego nie robię i przerywam polowanie... Sekwencje atak, obrona itp zgodnie z instrukcją powtarzamy. A w instrukcji jest słowo:musisz, a jeżeli nie możesz to wtedy dopiero przegrywamy polowanie.
Obrazek
Ja do tej pory grałem tak że jak miałem kartę walki która mogłem zadać rane to musiałem kontynuować polowanie. Wydaje mi się to logiczne bo atakuje np cerbera. Dostaje ode mnie w łeb z maczugi i w oko że strzały. Potem się obronie i mówię sorry Cerber ale kończyny walkę bo już mi się nie chce ;)
Czy ta kwestia zostala już gdzieś opisana i wyjaśniona w 100%?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Curiosity »

Hmm, my zawsze gramy tak, że zadawanie kolejnych ran jest dobrowolne. Ba, były nawet przypadki, że gracz zaczynał polowanie tylko po to, aby wziąć na rękę kilka kart, po czym natychmiast przerywał. Nie pamiętam źródła, ale jestem całkiem pewny, że to zgodne z zasadami.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Pan_K »

Musisz zadać ranę, jeśli chcesz kontynuować polowanie. To znaczy nie możesz jednej kolejki przeczekać np. z nadzieją, że dojdą Ci odpowiednie karty.
Zawsze jednak możesz stchórzyć taktycznie wycofać się na z góry upatrzone pozycje, nie chcąc ryzykować większej ilości ran (poza tymi, które dostaniesz w danej chwili), lub uznając, że karty przydadzą się na później, np. do walk z przeciwnikami.
Wynika to z punku 2.b. opisu polowania. Po pociągnięciu przez innego gracza karty ataku potwora możesz się wycofać.

Czyli sekwencja wygląda tak:
1. zadajesz rany (jeśli nie możesz - polowanie się kończy)
2. potwór atakuje i wtedy
a. bronisz się, albo
b. wycofujesz się
3. jeśli (2a), to powrót do punktu (1).

EDIT: Przy czym w instrukcji w punkcie 1. jest określenie "jeśli nie zdoła" w odniesieniu do warunku wycofania się. Wynikało by z tego, że nie można sobie w tym momencie zadecydować, że nie zadaję ran, jeśli mogę to zrobić.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Attan
Posty: 98
Rejestracja: 09 gru 2018, 12:22
Been thanked: 5 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Attan »

Ok czyli 2b: nie bronię się nawet jeśli mogę, rozpatruje efekt karty i wycofuje się. Czy mogę obronić się i dopiero wycofać?
2a. Jeżeli zdecyduje się kontynuować to muszę zadać rane jeśli mogę...
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Pan_K »

Attan pisze: 22 lut 2019, 15:23 Ok czyli 2b: nie bronię się nawet jeśli mogę, rozpatruje efekt karty i wycofuje się. Czy mogę obronić się i dopiero wycofać?
2a. Jeżeli zdecyduje się kontynuować to muszę zadać rane jeśli mogę...
Wybacz zwłokę w odpowiedzi. Gdzieś mi umknęło Twoje pytanie.
Do adremu:
2a. Jeśli zdecydujesz się kontynuować (czyli zdecydujesz się na 2a), to dobierasz dwie karty walki. Potem sekwencja się powtarza, czyli przechodzisz do punktu 1., który mówi, że musisz zadać ranę, jeśli możesz.
2b. tak właśnie: nie bronisz się, nawet jeśli możesz.
Ale nie możesz obronić się i dopiero wycofać, bo obrona to jest punkt 2a, a w nim procedura mówi, że po obronionym ataku dobierasz dwie karty. A potem sekwencja się powtarza.

(Widzę co prawda jeden problem natury logiczno-formalnej. Instrukcja mówi, że po przejściu do punktu 2. (czyli zadałeś przynajmniej jedną ranę w punkcie 1.) gracz obok dobiera kartę dla potwora, a potem ty, czyli gracz polujący na potwora, cytuję "może: a) [...] b) [...]". Zapis formalny jest taki, że teoretycznie można by go zinterpretować jako alternatywę zwykłą (nierozłączną), czyli, że możesz np. najpierw 2a, a potem 2b. Zdanie, że sekwencja się powtarza aż do zakończenia polowania umieszczone jest po opisie a) i b), więc teoretycznie możliwość 2a, a potem 2b wchodziłaby w grę. Niemniej treść 2a. zaczyna się od "Bronić się [...]", a 2b) "Nie bronić się [...]". Co w moim przekonaniu oznacza, że wybór 2b po 2a jest logicznie bez sensu, bo nie możesz wybrać, że nie będziesz się bronił, skoro już się obroniłeś. Sądzę też, że intencją autora była alternatywa rozłączna: albo jedno, albo drugie, ale nie oba na raz. A tylko 2b. daje możliwość wycofania się z polowania.)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ta.skunk.manitou
Posty: 372
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 25 times
Been thanked: 38 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: ta.skunk.manitou »

Czy możesz wycofać się z walki mimo, że masz w kartach możliwość zadania potworowi kolejnych ran?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: mat_eyo »

Nie z walki, a z polowania? Tak, można nie kontynuować polowania i odejść, pamiętaj tylko, że potwór zadaje ranę na odchodne.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Pan_K »

Dokładnie tak, jak mówi mat_eyo.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
castelano
Posty: 164
Rejestracja: 25 kwie 2017, 11:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: castelano »

Czy efekty kart walki się dubluja? Np jeśli wygrasz walkę zabij 3 zamiast 1 hoplite.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Curiosity »

castelano pisze: 09 mar 2019, 21:35 Czy efekty kart walki się dubluja? Np jeśli wygrasz walkę zabij 3 zamiast 1 hoplite.
Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, zawsze w naszych rozgrywkach wypełnialiśmy efekt każdej karty.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
mireck
Posty: 27
Rejestracja: 24 mar 2015, 15:46

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: mireck »

Dużo, dużo zawiłości w grze. Ale mnie zastanawia czy w jednej turze można użyć kilku błogosławieństw. Niektóre są bardzo silne i się zastanawiam czy użycie 2-3 naraz to nie byłoby zbyt silne.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Curiosity »

Można. One w zasadzie działają przez cały czas.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
ta.skunk.manitou
Posty: 372
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 25 times
Been thanked: 38 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: ta.skunk.manitou »

mireck pisze: 26 mar 2019, 12:14 Dużo, dużo zawiłości w grze. Ale mnie zastanawia czy w jednej turze można użyć kilku błogosławieństw. Niektóre są bardzo silne i się zastanawiam czy użycie 2-3 naraz to nie byłoby zbyt silne.
Dokładnie tak jak napisał mój poprzednik. Błogosławieństwa zmieniają na stałe Twoje możliwości, od tego momentu możesz ich używać cały czas. Może i niektóre są silniejsze (w zależności od taktyki), ale błogosławieństwa otrzymują równocześnie WSZYSCY gracze, więc jedyna dodatkowa korzyść jest z tego, że wybierasz je jako pierwszy gdy to Ty zbudowałeś świątynie w momencie gdy stoi ona na polu z selekcją.
Ilość błogosławieństw u poszczególnych graczy jest jednak cały czas taka sama.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Curiosity »

ta.skunk.manitou pisze: 26 mar 2019, 14:03 Ilość błogosławieństw u poszczególnych graczy jest jednak cały czas taka sama.
To się zmieni w dodatkach ;) W "Mieście ze Stali" można wybrać upgrade armii zamiast Błogosławieństwa (co w zasadzie na jedno wychodzi, bo te usprawnienia bywają równie silne jak Błogosławieństwa).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
mireck
Posty: 27
Rejestracja: 24 mar 2015, 15:46

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: mireck »

Dzięki Panowie. Dużo rozjaśniacie. Te 6 stron to niemal Polski FAQ. Dorzucę jeszcze jedno pytanie, które chyba nie padło. Chodzi o Polowanie. Czy jeśli będzie ono nieudane, a zadam potworowi rany w miejscach że znakiem kapłana i np. artefaktu, to czy mogę wybrać i kapłana i artefakt? Plus czy artefakt ma być wybrany z neutralnych czy może być też przypisany do potwora? Czy te przypisane do potwora są do wyboru dopiero po pokonaniu danego potwora?
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Fenrisek83 »

mireck pisze: 26 mar 2019, 22:12 Dzięki Panowie. Dużo rozjaśniacie. Te 6 stron to niemal Polski FAQ. Dorzucę jeszcze jedno pytanie, które chyba nie padło. Chodzi o Polowanie. Czy jeśli będzie ono nieudane, a zadam potworowi rany w miejscach że znakiem kapłana i np. artefaktu, to czy mogę wybrać i kapłana i artefakt? Plus czy artefakt ma być wybrany z neutralnych czy może być też przypisany do potwora? Czy te przypisane do potwora są do wyboru dopiero po pokonaniu danego potwora?
Bierzesz jedną nagrodę z niebieskiego pola. Wydaje mi się, że nie ma różnicy czy zakonczyleś polowanie sam, dostając komplet ran, w wyniku działania karty ataku potwora czy jego specjalnego ataku. Artefakt z niebieskiego pola to ten zwykły. Artefakt potwora dostaję się za zabicie potwora. Jeden wyjątek jak zadasz ostanią ranę np. z artefaku Zeusa to nie dostajesz nagrody. Nagrody zdobywa się na polowaniu.
castelano
Posty: 164
Rejestracja: 25 kwie 2017, 11:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: castelano »

W rozgrywce dwuosobowej zachodzą 3 zmiany. Nie wygrywa się poprzez wybudowanie monument, trzeba kontrolować 3 regiony no i ostatnia zmiana która wprowadza zamieszanie, czyli po akcji budowa monumentu, można wykonać jedna akcje specjalna ale zakryte. No i do tego dochodzi błogosławieństwo Świątynia Hermes, podczaś wykonywania akcji budowa świątyni można wykonać dodatkową akcje specjalna. Co w przypadku takiego komoda, możliwy jest? Buduje monument, wykonuje zużywa akcje budowa świątyni i wykorzystuje kolejna akcje specjalna ...
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Faziee »

Witam, mam pytanie co do eliminacji gracza. Przejrzałem forum i przekartkowałem instrukcję i nie zauważyłem żadnego wątku o takim temacie, ale jeżeli jednak przeoczyłem czy na forum czy w instrukcji to przepraszam.
Mieliśmy ostatnio sytuację, że gracz jak gdyby został wyeliminowany tzn. został mu zabrany ostatni region, więc nie miał już żadnego hoplity ani znacznika kontroli na mapie. No ale pozostaje bohater.
1) czy taki gracz dalej gra? czy jednak odchodzi od stołu i mówi dziękuje
2) jeżeli gra to czy w ogóle można zaznaczyć wykonanie akcji i jej nie wykonać, bo generalnie to dla niego możliwa jest tylko akcja przygotowanie oraz budowa monumentu (ewentualnie polowanie na potwora, ale powiedzmy, że jest w trakcie wykonywania zadania przez 2 jeszcze tury, albo nie potwora w jego zasięgu, żetonów sławy też nie ma, czyli uzurpacja nie wchodzi w grę)?
3) jeżeli gra i trzeba wykonać wykonaną akcję specjalną to zasadniczo co turę może brać akcję monumentu i wybrać gracza którego chce wspierać budową monumentu.
Dziękuje za odpowiedź
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Curiosity »

Faziee pisze: 10 kwie 2019, 20:45 został mu zabrany ostatni region, więc nie miał już żadnego hoplity ani znacznika kontroli na mapie. No ale pozostaje bohater.
1) czy taki gracz dalej gra? czy jednak odchodzi od stołu i mówi dziękuje
Oczywiście, że gra dalej
2) jeżeli gra to czy w ogóle można zaznaczyć wykonanie akcji i jej nie wykonać, bo generalnie to dla niego możliwa jest tylko akcja przygotowanie oraz budowa monumentu (ewentualnie polowanie na potwora, ale powiedzmy, że jest w trakcie wykonywania zadania przez 2 jeszcze tury, albo nie potwora w jego zasięgu, żetonów sławy też nie ma, czyli uzurpacja nie wchodzi w grę)?
3) jeżeli gra i trzeba wykonać wykonaną akcję specjalną to zasadniczo co turę może brać akcję monumentu i wybrać gracza którego chce wspierać budową monumentu.
Dziękuje za odpowiedź
Dobre pytanie. Z tego co kojarzę, to gracz MUSI wykonać akcję specjalną, więc jeśli nic innego nie wchodzi w rachubę, to chyba faktycznie musi zbudować monument.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
castelano
Posty: 164
Rejestracja: 25 kwie 2017, 11:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: castelano »

Curiosity, możesz się odnieść do pytania dwie linijki wyżej?
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Fenrisek83 »

castelano pisze: 11 kwie 2019, 00:40 Curiosity, możesz się odnieść do pytania dwie linijki wyżej?
Wydaje mi się, że tak. Ta gra moim zdaniem polega na combach. Ja kiedyś wygrałem podobnym combem. W poprzedniej turze wybudowałem 3 świątynie. W kolejnej zająłem nie wybudowaną Delficką i chyba nawet z tym błogosławieństwem lub ze zdolności świątyni Delifickej którą wybudowałem po budowie monumentu zrobiłem marsz i po bitwie zająłem 5 wybudowaną świątynie przeciwnika. :)
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2019, 11:08 przez Fenrisek83, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Curiosity »

castelano pisze: 30 mar 2019, 01:11 Co w przypadku takiego komoda, możliwy jest? Buduje monument, wykonuje zużywa akcje budowa świątyni i wykorzystuje kolejna akcje specjalna ...
Uważam, że jak najbardziej jest to "legalne" zagranie.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
mireck
Posty: 27
Rejestracja: 24 mar 2015, 15:46

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: mireck »

A ja mam 1 rozkmine o uzurpacje.
Czy jeśli bronie się na jakimś polu np z monumentem. Przyjdzie koleś mi je zuzurpować to jeśli nie mam przyległego pola neutralnego ani swojego tylko w koło same pola przeciwnikòw bez hoplitów, to trace całą armie czy moge ja przenieść dalej na inne swoje pole? Jeśli nie to wychodzi na to że nie ma sensu sie bunkrować np na Hermesie bo wystarczy że ktoś zdobędzie uzurpacje i po nas.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: Curiosity »

mireck pisze: 13 kwie 2019, 05:26 Czy jeśli bronie się na jakimś polu np z monumentem. Przyjdzie koleś mi je zuzurpować to jeśli nie mam przyległego pola neutralnego ani swojego tylko w koło same pola przeciwnikòw bez hoplitów, to trace całą armie czy moge ja przenieść dalej na inne swoje pole?
W ppdanym przez Ciebie przykładzie, tracisz całą armię.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
ta.skunk.manitou
Posty: 372
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 25 times
Been thanked: 38 times

Re: Lords of hellas - pytania o zasady

Post autor: ta.skunk.manitou »

mireck pisze: 13 kwie 2019, 05:26 A ja mam 1 rozkmine o uzurpacje.
Czy jeśli bronie się na jakimś polu np z monumentem. Przyjdzie koleś mi je zuzurpować to jeśli nie mam przyległego pola neutralnego ani swojego tylko w koło same pola przeciwnikòw bez hoplitów, to trace całą armie czy moge ja przenieść dalej na inne swoje pole? Jeśli nie to wychodzi na to że nie ma sensu sie bunkrować np na Hermesie bo wystarczy że ktoś zdobędzie uzurpacje i po nas.
Tak jak napisał mój poprzednik ... natomiast jeśli idziesz po taktykę wygrania przez obronę zbudowanego monumentu to powinieneś zadbać o to, by żeton uzurpacji był najlepiej w Twoich rękach, lub przynajmniej nie trafił do któregoś z przeciwników, gdyż jest to najprostsza kontra na taką taktykę.
Jeśli zaś masz żeton uzurpacji, to nie musisz mieć nawet 1 żołnierza na planszy by przejąć teren z monumentem, pamiętaj jednak, że przy odliczaniu 3 tur od zbudowania pełnego monumentu zawsze jako ostatni (przed ustaleniem zwycięscy) swoją turę rozgrywa ten gracz, który zbudował ostatni segment monumentu.
ODPOWIEDZ